Connect with Us

74 vende të lira pune të Kadastra/ Lame apel politikanëve

Politikë

74 vende të lira pune të Kadastra/ Lame apel politikanëve

Publikuar

-

Lame i pergjgjet Metes per ligjin e Kadastres

Kreu i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame, në një deklaratë për mediat ka njoftuar sot hapjen e garës për 74 vende të lira pune në Kadastrat në të gjithë vendin.

Po ashtu, Lame sqaroi se bëhet fjalë për punësimin e 74 personave në strukturë, dhe jo punonjës me kontratë.

Gjithashtu, kreu i kadastrës, i drejtoi edhe një apel të fortë të gjithë politikanëve, që të mos ndërhyjnë për punësime, pasi për të zgjidhur nyjën e pronës, duhen profesionistë.

“Sfidat e Kadastrës janë dy, gjendja katastrofike e hartografisë, ka një deformim profesional disavjeçar. Deklaroj se reforma për rritjen e profesionalizimi do të vijojë. Do hapim garën për thithjen e profesionistëve të fushës. Sot hapim garën për punësimin e 74 personave, jo punonjës me kontratë, por punonjës në strukturë.

13 vende të lira në Tiranë, në Vlorë 9 vende dhe vendet e tjera në qytetet e tjera të vendit. Përfshirë gruan, kushërinjtë, prindërit, politikanëve të majtë e të djathtë, ju lutem mos më ndërhyni për punësime. Ne duam profesionistë, jo miq. Të zgjidhim nyjën e pronës, që është nyja më e rëndësishme dhe kjo zgjidhet vetëm em profesionalizëm”, tha Lame.

Deklarata e plotë:

KADASTRA BEN THIRRJE PER PROFESIONISTE
11.09.2019

Agjensia Shteterore e Kadastrës ka përmbyllur fazën e riorganizimit të saj dhe me kënaqësi ju bëj me dije se ky proces prodhoi një strukturë të re tërësisht të riorganizuar dhe eficente.
Por mbyllja e një procesi, hap menjëherë dyert për sfidën e rradhës.

Sfidat kryesore të Kadastrës sot janë dy:
E para, avancimi i rishikimit hartografik të gjithë problematikave në rang vendi. E dyta, ngritja e nivelit profesional të punonjësve tanë. Në këtë pikë mjafton të them se sot agjensia ka rreth 400 juristë të të gjitha shkollimeve, që nga ata me shkolla të mbaruara jashtë, e deri te ata me pasqyra e xhamlleqe.

Dhe, me gjithe këta juristë, i vetmi rezultat ka qenë hapja e mijëra gjyqeve për çështje pronësie, me pasojat e trishta që i dimë të gjithë. Po ka edhe më keq se juristët, pasi gjenden pa fund ekonomistë e biologë, historianë, sociologë, psikologë, e ku di unë çfarë tjetër, duke lënë në minorancë profesionet bazë të Kadastrës.

LEXO EDHE:  Pallatet e braktisura/ Lame paralajmëron masa ekstreme

Nuk po i hyj këtu analizës se si është arritur ky deformim 20 vjeçar por, me keqardhje për fatin personal të secilit, deklaroj se reforma për rritjen e profesionalizmit do të vijojë. Rishikimi hartografik e bën të domosdoshme thithjen e fluksit të inxhinierëve. Dhe pikërisht për këtë, në vendet që lirohen, duam të hapim garën për thithjen e profesionistëve të fushës.

Pra sot unë po lajmëroj hapien e garës për punësimin e 74 specialistëve në strukturën e AKSH me profesione:
-Inxhinier ndërtimi;
-Arkitekturë;
-Urbanistikë;
-Gjeoinformatikë;
-Gjeodezi;
-Topografi.
Saktësoj, jo punonjës me kontratë, por punonjës në strukturë.

Në veçanti, dua t’i bëj një thirje dy kategorive. Në rradhë të parë, djemve e vajzave që kanë vullnet për punë, të vijnë dhe të konkurojnë dhe të kenë besim tek unë dhe tek forcat e tyre.

Nga ana tjetër, ju lutem të gjithë miqve, të njohurve, të afërmve përfshirë gruan dhe prindërit e mij, kushërinjve, deputetëve e ish-deputetëve, ministrave e ish-ministrave, të majtë e të djathtë e të qendrës, ju lutem mos më ndërhyni për punësime. Shteti shqiptar, kadastra shqiptare dhe unë duam profesionistë, jo miq. Në Kadastër ka me qindra profesionistë kokëulur, ka me dhjetra shefa e drejtorë që janë bërë të tillë pa futur mik, por thjesht me forcat, krahët dhe mendjen e tyre.

Të gjithë kërkojmë të zgjidhim nyje e pronës dhe nyja e pronës zgjidhet vetëm me profesionalizëm; dhe pastaj, të njëjtët njerëz që ankohen për cfarë kanë hequr, më kërkojnë me aman e me derman të fus në punë njërin a tjetrin jashtë profilit. O më thoni të bëj Kadastrën, o më thoni të bëj qokat e miqtë, të dyja nuk bëhen dot! Së bashku po e nisim edhe këtë reformë dhe vetëm së bashku mund ta çojmë atë përpara. Ju faleminderit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“2019 ishte vit i mbrapshtë”/ Bushati për Zërin e Amerikës: Në 2020 të ndërtojmë një kulturë të re politike

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati shprehet se viti 2019 ka qenë një vit i mbrapshtë duke kujtuar këtu djegien e mandateve nga opozita, zgjedhjet e 30 qershorit e së fundmi tërmetin tragjik.

Më tej Bushati shprehet se viti 2020 duhet të jetë viti i bashkëpunimit dhe krijimit të një kulture të re politke.

“Ne jemi në fazën e një diskutimi në Kuvend, por në finale ka mbizotëruar një sens më racional duke marrë parasysh propozimet e BE-së dhe OSBE-së. Sepse Shqipëria ka marrë kryesimin e Presidencës së OSBE-së dhe liria e medias është një nga shtyllat kryesore të kësaj organizate.
2019 ishte një vit i mbrapshtë. Nisi me djegien e mandateve, më pas zgjedhjet e 30 qershorit, tërmetet që prekën vendin. Uroj që 2020 të jetë jo thjeshtë viti i reflektimit, por edhe bashkëpunimit, për ti dhënë jetë reformës në drejtësi. Qëllimi i saj nuk ishte thjeshtë spastrimi i atyre personave të papërshtatshëm për drejtësinë.”, tha Bushati në një intervistë për Zërin e Amerikës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mur ndarës” brenda çadrës/ Kryefamiljari-Ramës: “Të rinjtë ‘luajnë’ natën, tërmet jashtë, e “tërmet” brenda

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka vizituar sot familjet e prekura nga tërmeti, në Mamurras.

Teksa takonte familjaërt që jetojnë nëpër çadra pas tërmetit të 26 nëntorit, Rama ka hasur
një familje që kanë krijuar një “mur” të improvizuar brenda cadres.

Lidhur me këtë rast nuk munguan batutat mes kryeministrit dhe kreut të familjes i cili tha se të rinjtë “luajnë” natën.

Ndërkohë nga ana tjetër i biri tha se sapo u fejua ra tërmeti.

Kryefamiljari: Andej rri çuni, këtej rri nëna me babën

LEXO EDHE:  “Kadastra”/ Bylykbashi akuza të forta mazhorancës

LEXO EDHE:  Kaosi në Kadastrën e Vlorës/ Braçe vizitë “blic”

Rama: Po sistemoni një çikë pse janë ato në mes.

Kryefamiljari: Jena nda!

Rama: Keni vënë mur për t’u ndarë nga njëri-tjetri. Pse ça do bëjnë këta?

Kryefamiljari: Lujnë natën këta. Janë të rinj!

Rama: S’ka pse të luaj në çadër. Të luaj në fushë! Zgjidhe se nuk mund të rrijë nëna me babën në një cep.

Djali: Ça të bëj! Sa u fejova ra tërmeti.

Rama: Nuk rri dot pa lujtë. Tërmet jashtë, tërmet brenda.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto- Taulant Muka “nxjerr zbuluar” zv.ministrin e ri të Arsimit/ Artikulli i tij shkencor, 100% kopje

Publikuar

-

Nga

taulant muka

Ish zëvendës ministri i Arsimit, Taulant Muka ka denoncuar zv. ministrin e ri të këtij institucioni, Oltion Rrumbullaku për plagjiaturë.

Sipas Mukës, një artikull shkencor i Rrumbullakut, është 100% kopje pasi ka ndërruar vetëm valutën nga Dollar në Lekë.

“Në databazën Google Scholar del se Oltion Rrumbullaku, i emëruar sot Zv/ Ministri i Ri i Arsimit, edhe pse është pedagog në Universitetin e Tiranës, të ketë vetëm një artikull “shkencor”- “VAT Threshold and Some Implications in Albania” të publikuar në vitin 2010 në revistën kineze “Journal of US-China Public Administration” (ISSN 1548-6591
October 2011, Vol. 8, No. 10, 1149-1155):, shkruan Muka.

Ai bën me dije se nga një kërkim i shpejtë, del se pjesa më e madhe e artikullit të Rrumbullakut të jetë 100% kopje e librit “The Modern VAT” nga Laim P. Ebril.

LEXO EDHE:  Akuzat e rënda/ Veliaj përfshihet në një tjetër skandal?

LEXO EDHE:  "Kadastra"/ Komisioni i Ligjeve pranon dekretin e Metës

“I vetmi ndryshim, siç edhe mund të shihet në fotot, është zëvendësimi i Dollarit me Lek. Për më tepër, z. Rrumbullaku shkruan si konkluzione përfundimet nga një tjetër botim të Markos Abraha Gebre-Egziabher në një Universitet të Etiopise

Si mundet kjo qeveri të vazhdoje të tallet me shqiptarët? Kjo politike është vrastare për arsimin, shkencën dhe të ardhmen e vendit!

Artikull i Oltion Rrumbullaku:  https://scholar.google.com/scholar…

Libri “The modern Vat”:  https://books.google.ch/books…

Libri i doktoratures se z. Egziabher  https://opendocs.ids.ac.uk/…/Value%20Added%20Tax%20(VAT)%20…”, shkruan Muka në postimin e  tij.

 

 

LEXO TE PLOTE