Connect with Us

Zbulohen prapaskenat e përplasjeve politike/ Një marrëveshje në horizont?

Politikë

Zbulohen prapaskenat e përplasjeve politike/ Një marrëveshje në horizont?

Publikuar

-

Anëtari i Bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj ka zbuluar detaje të prapaskenave të përplasjeve politike mes Metës, Ramës dhe Bashës.

Në një postim në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se Meta dhe Basha po i luten Rames për marrëveshje tjetër me ndarje ministrishë dhe drejtorishë, siç e kanë bërë dhe më parë me njëri-tjetrin.

“Duhet te jesh i verber te mos e kuptosh se Meta dhe Basha po i luten Rames për marrëveshje tjetër me ndarje ministrishë dhe drejtorishë sic e kanë bërë dhe më parë me njeri tjetrin.

Duke qene se pergjigjia per celjen e negociatave eshte afer edhe justifikimin e kane te gatshem, do e bejne per Integrimin e Shqiperise.

Tani cdo gje varet vetem nga bujaria e Kryeministrit qe ne kushtet e fillimit te punes te SPAK-ut ka interes te tregoje zemergjeresi te tepruar.”-shkruan Topollaj.

LEXO EDHE:  Gazetari ironizon Bashën/ Luli fillon analizën në bazë sa herë priten aksione të forta nga opozita

Më tej, Topollaj paralajmëron se pavarësisht “ndërrimit të lëkurës”, brenda ditës, politikanët shqiptarë nuk do të mund ti shpëtojnë SPAK-ut.

“Por edhe nese politikanet shqiptare arrijne brenda dites te nderrojne lekure dhe te behen shenjtore, prap nuk kane shpetim. SPAK do ti gjykoje njesoje sepse ato qe ata kane bere me pare dalin e teprojne madje.”-përfundon postimin e tij Fabian Topollaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Si u katandis Eduard Halimi

Publikuar

-

Nga

halimi: gjykatesit vendime absurde

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Berisha”, Eduard Halimi, në shkurt të vitit 2018, dha dorëheqjen nga mandati i deputetit.

Në një postim në rrjetet sociale, në 9 shkurt 2018, Eduard Halimi ndër të tjera shprehej se kishte dorëzuar mandatin e deputetit, me pretendimin se do t’i përkushtohej një projekti të së drejtës ndërkombëtare private në një netëork në Ballkan, projekt që është afatgjatë dhe kërkon që vendimin ta marr sot.

Dorëheqja e Eduard Halimit, vjen në kulmin e situatës, kur njerëzit kishin më shumë nevojë. Eduard Halimi mesa duket e pa veten në grupin e qorrave të Lulzim Bashës edhe u ngrit e braktisi PD-në, duke thënë se do merrej me networke ballkanike dhe çështje private.

Një histori që askush nuk e besoi në atë kohë, për më tepër pati edhe thashetheme korridoreve të PD-së, të cilat nuk na takojnë ne si media ta themi, por historia që ndodhi më pas me mandatet e Beratit, bëri jo pak bujë në media. Kujtojmë këtu akuzat për kandidatë që bliheshin për tu tërhequr dhe për të hyrë Astrit Veliaj e ndotën fare atë histori.

LEXO EDHE:  Meta takon diplomatin austriak/ Ja çfarë i kërkoi

LEXO EDHE:  Trump letër Ramës pas mesazhit të urimit/ Kemi përpara sfida që do ti kapërcejmë

Dhe sot jemi përballë faktit se Halimi, i cili do të bënte networke ballkanike dhe çështje private, katandisi avokat i Lulzim Bashës, për t’i mbyllur një dosje me proçedurë.

Shpesh i akuzuar për lidhje të forta me gjyqtarë dhe njerëz të sistemit të drejtësisë, gjë të cilën, CNA.al e ka paralajmëruar dhe e ka thënë se kush është ky personazh.

Në fakt ne do të publikojmë dhe të tjera materiale për ta kuptuar se kush janë këta individë, të cilët nga rruga futen në politikë dhe më pas bëhen zv.ministra, ministra e deputetë, shijojnë pushtetin dhe më pas në opozitë tërhiqen, braktisin partinë dhe u bëjnë shërbime liderave për t’i shpëtuar nga zullumet e tyre që të marrin më pas benefitet e një pushteti të mundshëm nesër./ CNA.al

Eduard Halimi: Nuk kthehem më në politikë

Si doli nga dera dhe po futet nga penxherja në politikë, Eduard Halimi

Për ty Halim, që di këndim

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ulet në tryezë me një vjedhës ordiner”/ Sherefedin Shehu “shuplakë” Bashës   

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu ka komentuar vendimin e opozitës, për të marrë pjesë në tryezën për Reformën Zgjedhore, duke u tërhequr kështu nga kushti për të mos u ulur në tryezë me Damian Gjiknurin.

Ndërkohë, që opozita akuzonte Damian Gjiknurin për pazare votash në zgjedhjet e pjesshme lokale në Dibër, dhe nuk pranonte që ai të ishte pjesë e Komisionit për Reformën Zgjedhore, dje pati një tërheqje nga ana e opozitës.

Opozita dje mandatoi Oerd Bylykbashin dhe Petrit Vasilin si përfaqësues në Komisionin për Reformën Zgjedhore, të cilët do të ulen në tryezë pikërisht me atë që kanë akuzuar, Damian Gjiknurin.

Ish-kandidati i PD për Bashkinë e Dibrës, Sherefedin Shehu, në një prononcim për CNA.al tha se e shikon me dyshim të madh pjesëmarrjen e opozitës në tavolinë.

Sipas Shehut, ulja në tavolinë me një të akuzuar si vjedhës votash, vë në dyshim të madh seriozitetin e opozitës.

LEXO EDHE:  Trump letër Ramës pas mesazhit të urimit/ Kemi përpara sfida që do ti kapërcejmë

LEXO EDHE:  Foto-Atentati në ish-bllok/ Kush janë mediat që sponsorizon Ervis Martinaj

“Një dyshim i madh për seriozitetin e opozitës bazohet në faktin e uljes së saj në një tavolinë të kryesuar nga një vjedhës ordiner votash, manipulator i lindur dhe servil politik i pandreqshëm. Opozita dikur e kishte uljen me të si kusht të panegociueshëm ndërsa tani e pranon atë si negociatorin e pazëvendësuehsëm. Nga një tavolinë me pazarxhi dhe njerëz të papërgjegjshëm do të kemi një produkt pazari dhe jo zgjidhje të problemit. Problemi i zgjedhjeve në Shqipëri është mungesa e vullnetit dhe ulja në tavolinë me pazarxhi pa platformë dhe mekanizma garancie tregon se akoma vullneti nuk ekziston.”-tha Sherefedin Shehu, për CNA.al

“Opozita u tërhoq me bishtin ndër shalë”/ Sherefedin Shehu paralajmëron pazarin e radhës

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Interesat tona përtej interesave të pushtetit”/ Mesazhi i Rudina i Hajdarit

Publikuar

-

Nga

rudina

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari, ka dalë sot me një mesazh të rëndësishëm për të gjitha gratë në politikë, duke iu referuar tryezës së djeshme për reformën zgjedhore.

Sipas saj, deri më sot shumë pak gra në politikë kanë qenë prezent në marrëveshje politike madhore.

“Për mua ky moment është i rëndësishëm për çdo grua dhe vajzë që më shikon.  Është një moment i rëndësishëm për të dhënë një mesazh se çdo nënë, çdo grua dhe vajzë nuk kemi limite në shoqërinë tonë dhe se ne jemi të drejtëpërdrejta dhe interesat tona shkojnë përtej interesave të ngushta të pushtetit.

LEXO EDHE:  Gazetari ironizon Bashën/ Luli fillon analizën në bazë sa herë priten aksione të forta nga opozita

LEXO EDHE:  Paloka kapet me çitjanet e Ramës/ “Europa kërkon kryeministër serioz”

Çdo grua që lufton në politikë në një mënyrë apo tjetër ka përgjegjësi për mesazhin që përçon ndaj çdo gruaje apo vajze në çdo cep të Shqipërisë për rolin e rëndësishëm që ajo ka në shoqëri”, është shprehur Hajdari në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE