Connect with Us

Senati votëbeson qeverinë Conte 2

Bota

Senati votëbeson qeverinë Conte 2

Publikuar

-

Një ditë pas votimi nga Dhoma e ulët e Parlamentit,Qeveria e re e kryeministrit italian, Giuseppe Conte ka marë sot besimin e Senatit. Sikurse raportojnë mediat italiane, Koalicioni mes Lëvizjes Pesë Yjet dhe Partisë Demokrate mori votëbesimin e 190 senatorëve, ndërkohë që 133 senatorë votuan kundër dhe 5-së abstenuan./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Thaçi thirrje Albin Kurtit/ Të vijë të marrë mandatin se e kam firmosur

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se vendimin për mandatarin për kryeministër e ka nënshkruar dhe se pret që kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ta pranojë atë.

“Kosova nuk do të jetë edhe për shumë kohë e bllokuar. Unë do t’i shikojë të gjitha mundësitë dhe variacionet politike që kanë partitë për respektimin e vullnetit qytetarë. Të gjithë qytetarët që kanë votuar duhet t’i respektojmë dhe unë vazhdoj të besoj fuqishëm që do të vazhdojmë t’i përmbushim detyrat që kemi. Për hir të korrektësisë, unë i kam dërguar disa ftesa Kurtit. Takimi në zyrën time ka qenë një takim i vullnetit të mirë por në të njëjtën kohë dua të shpresoj dhe e ftoj përsëri kreun e VV të vijë të marr vendimin që unë kam nënshkruar, nomimimin e Albin Kurti është nominuar për kryeministër. Mandati është në tavolinën time”, është shprehur Thaçi.

Thaçi ka bërë thirrje për formimin sa më shpejt të qeverisë dhe institucioneve të Kosovës, pas zgjedhjeve të 6 tetorit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Ishte 67.08 centimetër i gjatë/ Ndërron jetë njeriu më i shkurtër në botë

Publikuar

-

Nga

Ndërron jetë në moshën 27 vjeçare, burri mëi shkurtër në botë Khagendra Thapa Magar.

Sipas mediave të huaja Magar humbi jetën pas disa problemeve shëndetësore që vinin si pasojë e gjendjes së tij fizike.

Khagendra kishte probleme me zemrën, astmën dhe pneumoninë dhe vdiq në një spital të Nepalit, një ditë pasi u shtrua aty.

Magar lindi më 14 nëntor 1992, në qytetin e Pokharas në Nepal, dhe ishte vetëm 67,08 cm i gjatë kur u regjistrua në Librin e Rekordeve Guinness në vitin 2010.
“Ai ishte aq i vogël kur u lind saqë mund ta vendosje në pëllëmbë të dorës” u shpreh babai i Khagendras, Dhani për faqen zyrtare të Librit të Rekordeve “Guiness”
Por titullin do ta humbiste më vonë për shkak të një tjetër nepalezi, Chandra Bahadur Dangi, që ishte vetëm 54.6 centimetra.
Vetëm pas vdekjes së Dangit në 2015-tën, arriti ta rifitonte sërish statusin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Protestuesit nuk i ndahen Macron/ Tentojnë të futen me forcë në teatrin ku ishte presidenti

Publikuar

-

Nga

Një grup prej mbi 30 protestuesish tentuan që të hynin me forcë brenda një teatri në Paris, ku ndodhej presidenti francez, Emmanuel Macron.

Sipas mediave të huaja, forcat e policisë u detyruan të evakuojnë presidentin Macron, por pasi gjendja u vu nën kontroll nga forcat e sigurisë presidenti u rikthye sërish.

Incidenti ndodhi mbrëmjen e djeshme në teatrin historik Bouffes du Nord, i cili ndodhet pranë stacionit hekurudhor Eurostar.

Që prej 5 dhjetorit në Francë kanë nisur protestat ndaj ndryshimit të planifikuar të qeverisë për sistemin e pensionistëve./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE