Connect with Us

Seanca maratonë/ Saimir Tahiri “shkund” Prokurorinë

Kronika

Seanca maratonë/ Saimir Tahiri “shkund” Prokurorinë

Publikuar

-

Gjykata për Krime të Rënda e ka shtyrë seancën e gjykimit të ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri për në datën 19 shtator. Seanca maratonë ka filluar në orën 09 të mengjesit të sotëm dhe ka përfunduar rreth orës 16:20 minuta.

Duke iu përgjigjur interest të mediave, ish ministri i Brendshëm u shpreh i vendosur se beson tek drejtësia dhe se ka prova të mjaftueshme që provojnë pafajësinë e tij.

“ Kjo është një nga betejat më të rëndësishme të jetës time, por unë besoj shumë tek e vërteta ime dhe tek drejtësia. Të gjitha këto akuza që hidhen në publik unë i provoj me prova shkencore. Nuk kam patur shpenzime marramendëse, por shpenzimet normale të një qytetari.

Prokuroria ka patur dy vite kohë për të bërë verifikimet. Unë si ministër kam bërë të pamundurën për të luftuar krimin në çdo cep të Shqipërisë. I jam sulur edhe  drejtësisë dhe prokurorëve emër për emër, sepse kam besuar që një qytetar nuk duhet të sorollatet dyerve të drejtësisë, siç po ndodh me mua sot.

LEXO EDHE:  Gjika refuzon marrjen në pyetje nga prokuroria

Nëse Prokurora ka një përgjim, që të vërtetoj se ministri i Brendshëm harxhon 20 milionë dollarë, kur kisha vetëm 29 ditë në detyrë, duhet të hapte hetim pas hetimi.

Ai përgjim është ordiner dhe Prokuroria e din këtë. Është aq ordiner sa shkon poshtë llogjikës normale të një qytetari të thjeshtë. Prokuroria ka pasur dy vite kohë, ka hetuar pasurinë, janë 30 veta, me familjarë e të afërm që janë hetuar dhe ka rezultuar zero.

Më akuzojnë për trafik droge, kur unë  luftoja Lazaratin.

Ju e keni harruar ministrin që isha, por mos e harroni luftën që kam bërë për të luftuar kriminalitetin në këtë vend. Është gënjeshtër kaq e madhe kjo që po behet. Unë s’kam përdorur asnjë provë timen, të gjitha çfarë ka Prokuroria në dosje i ka patur aty./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U kap me lëndë narkotike në makinë?/ Detajet e ndalimit të Oriola Marashit, si e mori përsipër vetë drogën

Publikuar

-

Nga

Disa ditë më parë, në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit është ndaluar nga policia edhe modelja e njohur Oriola Marashi.

Ndalimi i 24-vjeçares u bë në Laprakë, ndërsa ishte duke udhëtuar me një “Audi”. Ajo ka qenë nën shoqërinë e një mashkulli.

Policia e ndaloi për shkak të makinës së saj luksoze,  por gjatë ndalimit, policia ka ushtruar edhe një kontroll dhe ka gjetur në makinë një sasi të vogël marijuane.

Oriola, sipas burimeve të policisë, ka thënë se marijuane i përkiste asaj. Por, ka dyshime që ajo e ka thënë këtë gjë, për të mbrojtur mashkullin me të cilin ndodhej në makinë.

LEXO EDHE:  Skandal/ Prokuroria fsheh provat për arrestimin e Dakos

LEXO EDHE:  Skandal/ Prokuroria fsheh provat për arrestimin e Dakos

Gjithsesi, ajo është lënë e lirë dhe hetimet e mëtejshme do të kryhen nga Prokuroria.

Vetë Oriola nuk ka reaguar pas kësaj ngjarje, ndërkohë që mamaja e saj e ka mohuar, duke thënë se është një shpifje e mediave.

LEXO TE PLOTE

Kronika

U kap me armë pranë selisë së PS/ Lihet në burg Vladimir Gjuta

Publikuar

-

Nga

Lihet në burg Vladimir Gjuta i arrestuar disa ditë më parë pranë selisë të PS.

Gjykata ka vendosur masën “arrest me burg” për Gjutën i cili u kap armatosur pranë selisë rozë ku zhvillohej mbledhja e kryesisë së PS.

Avokati i Gjutës, Naim Gjuta është shprehur se klienti i tij nuk kishte në plan t’i bënte atentat kryeministrit.

Pas arrestimit, Gjuta ka treguar që armën dhe një dorezë hekuri i kishte me vete për siguri dhe jo për ndonjë ngjarje.

LEXO EDHE:  Bien “provat sekrete” të Prokurorisë, Saimiri i përgjimeve italiane është një shofer kamioni

LEXO EDHE:  Ndërpritet seanca e jashtëzakonshme/ Çfarë po ndodh me shqiptarët?!

“Armën dhe dorezën i kisha për vetëmbrojtje dhe për të ruajtur paratë është shprehur Gjuta. Lekët janë të miat dhe të familjes. Unë gjendesha aty për t’i thyer në dollarë pasi kështu e kishim lënë me familjarët dhe me babanë” mësohet të ketë thënë Gjuta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL nuk iu ndahet të “fortëve”/ Iu dërgon formularin dy të tjerëve

Publikuar

-

Nga

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar sot formularin për vetdeklarimin e pasurisë, dy të “fortëve” të radhës.

Mësohet se bëhet fjalë për shtetasit, Pajtim Serianin, mikun e Emiljano Shullazit si dhe shtetasin Orges Jahelezi, që akuzohet për trafikim narkotikësh.

Në një deklaratë për mediat, OFL bën të ditur se u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë shtetasve: O. J., banues në Tiranë, i dënuar nga Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, për veprën penale “Trafikim i narkotikëve, në bashkëpunim” dhe P. S., banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e ka dënuar për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”;

LEXO EDHE:  Skandal/ Prokuroria fsheh provat për arrestimin e Dakos

LEXO EDHE:  Ndërpritet seanca e jashtëzakonshme/ Çfarë po ndodh me shqiptarët?!

“Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së.

Më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

Po në përmbushje të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ, OFL vijon veprimet e pandërprera, në bashkëpunim të ngushtë me Drejtoritë Vendore të Policisë në qarqe, duke kryer veprimeve komplekse, për të evidentuar dhe dërguar në SPAK të gjithë personat që janë subjekt i Ligjit Special.

Për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë, OFL do të informojë publikun në vijimësi”.-thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE