Connect with Us

Raporti i OSBE-ODIHR/ Patozi: Të dyja palët duhet të “vënë duart mbi kokë”

Politikë

Raporti i OSBE-ODIHR/ Patozi: Të dyja palët duhet të “vënë duart mbi kokë”

Publikuar

-

Koordinatori i “Bindjes Demokratike”, Astrit Patozi ndërsa ka komentuar raportin e OSBE-ODIHR-it për zgjedhjet e 30 qershorit, është shprehur se shkeljet dhe parregullsitë janë shumë më tepër sesa thuhen në dokument.

Në një intervistë për Vizion Plus, Patozi tha se “Vëzhguesit e ODIHR sado të vëmendhsëm të jenë, janë të pamjaftueshëm për të parë të gjithë shkeljet dhe parregullsitë, që Bindja Demokratike pati mundësinë që ti shihte me sytë e vet si një nga garuesit e këtyre zgjedhjeve. Ne kemi parë dhe kemi evidentuar e çuar për ankimim shumë shkelje akoma më të rënda sesa ato që evidentonte raporti i OSBE-ODIHR dhe ajo që ka vlerë për publikun dhe jo vetëm për një parti politike, është se në atë raport që ishte përgjithësisht realist dhe të dy palët duhet të vënë duart në kokë sepse të dy palët janë të goditura si shkaktare të një problematike shumë serioze që e ka çuar vendin që të jetë delja e zezë jo vetëm e Evropës por edhe e rajonit.”-tha Patozi.

Më tej, ai u shpreh se “Ne bëjmë zgjedhjet më të këqija se kushdo tjetër de të dy palët duhet ta lexojnë raportin dhe të gjejnë një zgjidhje për krizën që është një reformë sa më e shpejtë dhe gjithëpërfshirëse zgjedhore, por edhe kushtetuese sepse ne duhet të dalim jashtë këtij sistemi politik që na ka çuar vendin në këtë gjendje.”

LEXO EDHE:  PD nuk duhet të futet në zgjedhje/Marrëveshjet nuk kanë sjellë kurrë asgjë

Gjithashtu Patozi tha se e vetmja mënyrë për të zgjidhur krizën është realizimi i Reformës Kushtetuese, Reformës Elektorale dhe zgjedhjet e parakoshme.

Sipas Patozit, “Kjo është e vetmja mënyrë sepse unë politikën e shikoj me dinamizëm, unë sigurisht kam pritshëmri jo të mëdha ndaj protagonistëve që e kanë çuar vendin në këtë situatë, unë nuk e pres shpëtimin nga njerëzit që janë përgjegjës për këtë situatë por nga forcat politike.”

Ndër të tjera, koordinatori i Bindjes Demokratike theksoi se shqiptarët janë ato që do ta zgjidhin krizën e tyre sepse sado që të jenë protagonistë të huajt, sërish shqiptarët do të merren vesh që të kemi një dakortësi për ndryshimin e sistemit.

“Duhet ti japim fund kryetarokracisë që është thelbi i këtyre fenomeneve negative që ne kemi mbi kurriz dhe sigurisht një reformë zgjedhore ku të mos ketë më militant partiakë që numurojnë votat e të tjerë.”-u shpreh Patozi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    10 Shtator, 2019 at 12:36 pm

    Akoma del e flet kjo leter higjenike e rames

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta publikon videon e parë ndaj Dvoranit

Publikuar

-

Nga

Ashtu sikundër paralajmëroi  para pak minutash nga Gjykata e krimeve të Rënda, Presidenti Ilir Meta publikon në rrjetet sociale videon lidhur me padinë e ngritur ndaj kreut të KED-së, Ardian Dvorani.

Sapo të kthehem do autorizoj Blushin të publikojë spotin e parë për cështjen në fjalë, të gjithë duhet të ndërgjegjësohen për rëndësinë e Kushtetutës, dhe integritetin.”

LIVE – Prononcim për mediat nga Prokuroria e Rrethit Gjygjësor Tiranë

Gepostet von Ilir Meta am Dienstag, 10. Dezember 2019

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha akuza të forta Ramës/ “Llogarit viktimat për efekte dëmshpërblimi…”

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka shpërthyer në akuza ndaj kreut të qeverisë, Edi Rama sa i takon dëmshpërblimeve të familjeve që patën viktima nga tërmeti shkatërrimtar.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Berisha thekson se Rama ka poshtëruar të gjallët dhe ka fyer të vdekurit, pasi do të dëmshpërbleje me 1 milionë lekë si ata që kanë humbur një familjar, por edhe ata me më shumë viktima.

“Ai llogarit viktimat per efekte demshperblimi njelloje si policia numrin e vrasjeve! Turp!
Te dashur miq, Edvin Mafia dhe nje demshperblim cinik dhe fyes prej 1 milioione leke por jo per çdo viktime por per familje. Pra u demshperblyen njelloj si nje familje qe humbi nje njeri te dashur ashtu dhe familjet qe humben 7 e 8 anetare nga termeti.
Ky eshte nje akt cinik dhe fyes per viktimat sepse Edvini me amoralitetin e tij numeroi viktimat njelloj si policia vrasjet. Per policine vrasja ne nje ngjarje kriminale e 4 personave konsiderohet nje vrasje dhe llogaritet jo si kater por si nje. Kete standart perdori Edvini per viktimat e termetit qe nuk mund ta bente kurre nje njeri me nje nonagrame njerezi. Perveç kesaj, 24 viktimat e Thumanes dhe disa nga ato te Durresit jane vrasje e mirefillte shteterore padashje, pasi u neglizhua teresisht nga narkoshteti demtimi i pallateve nga termeti i 22 shtatorit.
Denoj me ashpersine me te madhe qendrimin e ulet, cinik, çnjerezor ndaj viktimave te termetit te Edvin Mafise dhe ju bej thirrje qytetareve te mos mashtrohen nga kreu u meduzes por te ngrihen sa me pare per hedhjen e tij ne koshin e plehrave te historise!”, shkruan Berisha në reagimin e plotë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ministri gjerman mbështet hapjen e negociatave

Publikuar

-

Nga

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka zhvilluar sot një vizitë zyrtare në Gjermani ku u takua sot me ministrin e Jashtëm gjerman Heiko Maas.

Gajtë takimit dypalësh, Cakaj dhe ministri gjerman kanë diskutuar për çeljen e negociatave për anëtarësim për Shqipërinë vitin e ardhshëm.

Maas konfirmoi gatishmërinë e tij të mëtejme për ta ndihmuar Shqipërinë në planin e riparimit dhe rindërtimit

“Diskutuam hollësisht për domosdoshmërinë e fuqizimit të procesit të zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe rëndësinë e patjetërsueshme të çeljes së negociatave për anëtarësim për Shqipërinë vitin e ardhshëm.

Shqipëria gëzon mbështetjen e Gjermanisë për hapjen e negociatave vitin që vjen!

LEXO EDHE:  Aleati shuplakë Bashës/ PD e ka të vështirë t’i fitojë zgjedhjet

LEXO EDHE:  Aleati shuplakë Bashës/ PD e ka të vështirë t’i fitojë zgjedhjet

Po ashtu, ndamë qëndrime të njëjta lidhur me vazhdimin e reformave transformuese të Shqipërisë dhe plotësimin e kushteve të paraqitura nga Bundestagu në funksion të rrugëtimit evropian 🇦🇱🇩🇪🇪🇺!

Në fund, shprehëm mirënjohjet më të veçanta për mbështetjen e jashtëzakonshme të Gjermanisë për përballimin e pasojave të tërmetit që nga fillimi! Po ashtu, Maas konfirmoi gatishmërinë e tij të mëtejme për ta ndihmuar Shqipërinë në planin e riparimit dhe rindërtimit 🏗🤝🧱!

Gjithmonë falënderues për mbështetjen e Gjermanisë për zhvillimin institucional e demokratik dhe rrugëtimin evropian të Shqipërisë në përgjithësi”,  shkruhet në njoftimin e plotë për mediat./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE