Connect with Us

Nuk braktisi Parlamentin/ Rudina Hajdari takohet me Berishën

Politikë

Nuk braktisi Parlamentin/ Rudina Hajdari takohet me Berishën

Publikuar

-

Mesditën e sotme deputetja e PD-së, Rudina Hajdari, është parë të hyjë në “Aba Center”, ku janë edhe zyrat e ish kryeministrit Sali Berisha.

Gjatë një interviste që deputetja Hajdari po jep ekskluzivisht për CNA.al , ka thënë se e ka takuar ish kryeministrin Berisha dhe se bëhet fjalë për një vizitë dashamirësie.
“Nuk është hera e parë që takohem me z. Sali Berisha. Janë takime dashamirësie dhe asgjë më shumë”, ka thënë Hajdari, duke hedhur poshtë çdo lloj aludimi që mund të ketë.

Hajdari zgjodhi të mos braktiste Kuvendin, ashtu siç bërë kreu i PD-së Lulzim Basha, por për më tepër ajo nuk ka hequr dorw nga lideri historik i PD-së.

LEXO EDHE:  Berisha sulmon ashpër Ramën/ “M*** në një copë mëndafshi”

Më herët në një intervistë për mediat, Hajdari ka thënë se ndjen një krenari shumë të madhe që është në një sallë ku ka qenë dhe babai i saj.

Sot, deputetja Rudina Hajdari vijon të bëjë opozitën në Parlament, duke u kapur “dhëmbë për dhëmbë” me mazhorancën, duke argumentuar dhe duke iu treguar demokratëve se nuk janë të vetëm, por janë të papërfaqësuar.

Por, Hajdari duket se nuk lë mënjanë as parimet njerëzore, duke vizituar herë pas here, siç ka deklaruar ajo për CNA.al, ish kryeministrin Sali Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shqipëria e varfër dhe e vjedhur/ Çfarë zbuloi tërmeti i 26 nëntorit

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaron se ajo çfarë nxori në pah tërmeti i 26 nëntorit është një Shqipëri e varfër dhe e vjedhur.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha thekson se sot ndihet edhe më shumë dështimi i qeverisë për të menaxhuar situatën pas tërmetit.

“Tërmeti i 26 nëntorit nxorri në pah Shqipërinë e vërtetë, të varfër dhe të vjedhur, nxorri në pah paaftësinë dhe abuzimet e qeverisë që gjithë vëmendjen ua kishte kushtuar fasadave dhe projekteve me përfitues 10 oligarkë.

Sot ndihet edhe më shumë dështimi i qeverisë për të menaxhuar situatën pas tërmetit e po kështu edhe neglizhenca kriminale pas tërmetit të 21 shtatorit ndaj objekteve të dëmtuara që sollën humbje jetësh njerëzore.

Në më shumë se dy javë që nga dita e tërmetit, familje të tëra nuk kanë marrë ende asnjë ndihmë, edhe në rastet kur kanë qënë me fat, u është dashur të presin me orë të tëra apo të sorollaten nëpër zyra për të marrë “ kuponin”-shkruan Basha.
Po ashtu, Basha shkruan se në shumë raste, shpërndarja e ndihmave është bërë në mënyrë selektive për miq e kushërinj dhe me preferenca partiake.

Sipas kreut të PD-së, nese nuk do të ishte ndihma e vullnetarëve, mjaft familje nuk do të kishin as buke për fëmijët e tyre.

“Shumë familje janë jashtë dhe pa asnjë ndihmë në këtë të ftohtë. Qytetarët thonë se nuk i njohin personat e ngarkuar për situatën, ndërkohë që nuk ka asnjë informacion për fondet e vëna në dispozicion për emergjencën.
Asnjë transparencë, se kur do të nisë rikonstruksioni i banesave të dëmtuara , si do të bëhet, fondet e akorduara, e shumë pyetje të tjera pa përgjigje.

LEXO EDHE:  Presidenti Ilir Meta vizitë zyrtare në Kosovë

LEXO EDHE:  Banda e Arben Ndokës së PS-së përgjak Lezhën

Edhe sot njerëzit janë të paqartë se çfarë do të bëhet me banesat e tyre. Grupe inspektimit janë kaotike. Për të njëjtin objekt ka inspektime dhe vendime të ndryshme. Për qindra të tjera ska ende as inspektim, as vendim. Banorët jetojnë me ankth për jetën por dhe fatin e shtëpive të tyre, të vetmen gjë që kanë nga puna e një jete.”-shkruan Basha.

Më tej, kreu i opozitës deklaron se “sot kemi hyrë në javën e tretë pas tragjedisë së rëndë dhe ende nuk kemi evidentimin e plotë të:
•sa banesa janë dëmtuar,
•sa pallate janë shpallur të pabanueshëm,
• sa qytetarë kanë mbetur të pastrehë,
• sa qytetarë janë strehur në hotele dhe sa janë ende në qiell të hapur.
• cila është lista e objekteve të dëmtuara dhe për të cilat deri më tani ka vendim për prishje.
• cilat janë shkollat e dëmtura dhe kur ishin ndërtuar apo rikonstruktuar ato.”

Po ashtu, Basha shkruan se “Është alarmante që ndërkohë që banorët dëshmojnë se “nuk na ka ardhur asnjë ekspert për të vlerësuar nëse banesa është apo jo e banueshme”; “nuk kemi marrë asnjë ndihmë”; “jetojmë në qiell të hapur; “shteti nuk ekziston”, qeveria nuk ndërmerr asnjë veprim. vetëm shoë. vetëm batuta. Vetëm përqeshje me fatkeqësinë. Kjo është e papranueshme! Kjo është tallje me qytetarët ndër më të varfërit në Europë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë/ Ja pse Rama u gëzua për tërmetin tragjik

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka është shprehur sot se kryeministri Edi Rama është i vetmi person që është gëzuar për tërmetin tragjik të 26 nëntorit.

I ftuar në studion e News 24, Paloka theksoi se Rama tani po përfiton nga situata për të bërë çdo gjë që kishte në mendje, jashtë vëmendjes së opinionit publik.

“Jam i bindur se ky është njeriu i vetëm që është gëzuar për tërmetin. Rama tani po bën çdo gjë që kishte në mendje madje duke nxituar që mos të bjerë në sy. Ne duhet ti themi ndal.

Tërmeti i dha një dorë politikisht Ramës sepse opozta bëri armëpushim, por ai tregoi se jo vetëm është i paaftë për të menaxhuar, por duket se po shkon gjithnjë e më keq.”-tha Edi Paloka.

LEXO EDHE:  Banda e Arben Ndokës së PS-së përgjak Lezhën

LEXO EDHE:  Dervishaj takim me Shoqatat e Transportit Ndërqytetas/ Riorganizim dhe rinovim të autobusëve

Po ashtu, Paloka theksoi se kjo situatë është një arsye më shumë se pse Rama duhet të hapë krahun dhe t’i lërë vendin një qeverie që mendon për interesat e qytetarëve.

“Tërmeti është një arsye më shumë që Rama të hapë krahun, që kjo qeveri të largohet dhe ti hapë rrugën një qeverie që të shohë interesin e vendit”-u shpreh Edi Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Merr fund “armëpushimi”/ Edi Paloka bën paralajmërimin e fortë

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka është shprehur se që tani e tutje, Partia Demokratike do të bëjë luftën e saj kundrejt sjelljes sipas tij jo korrekte të Kryeministrit përgjatë javëve pas tërmetit të 26 nëntorit.

I ftuar në rubriken “Opinion” në News 24, Paloka tha se deri tani Opozita është sensibilizuar për shkak të fatkeqësisë, por “armëpushimi” në fjalë ka përfunduar. Ai thekson se Rama po bën show të përditshëm nëpër media, për t’i hedhur hi syve popullit. Rama ka përdorur personazhe të lëna në hije deri dje për të bërë propagandë, siç është inxhinierja Bozo.

“Kryeministri bën shown e përditshëm 24 orë, nuk e di pse e transmetoni ju mediat. Kryeministri nuk është për të bërë brigadierin e bojaxhinjve që i thotë Veliajt lyeje shkallën nesër, ka shumë përgjegjësi që nuk po i mban. Sa u bë e famshme inxhiniere zonja Bozo, Rama e kapi për ta përdorur për propagandë”, është shprehur Paloka.

LEXO EDHE:  Presidenti Ilir Meta vizitë zyrtare në Kosovë

LEXO EDHE:  BE dhe SHBA “zbarkojnë” në zyrën e Olsian Çelës/ Zbardhet takimi me Sorecën dhe Moses-Ones

Nënkryetari i PD nuk lë pa përmendur edhe faktin që viktimat e Thumanës ishin pasojë e neglizhencës së Qeverisë pas tërmetit të 21 shtatorit, pasi sido që të jenë bërë vlerësimet, ato pallate kanë qenë të dëmtuara.

“Ato kanë qenë pallate të dëmtuara pas shtatorit si nëse u kanë thënë dilni, si nëse jo dhe duhet të mbajnë përgjegjësi”, tha Edi Paloka.

Paloka shton se Edi Rama me anë të psikologjisë së fjalëve po përpiqet të manipulojë popullin në mënyrë që të harrohen përgjegjësitë që Qeveria duhet të mbajë për pasojat e tërmetit tragjik.

“Shkon te shtëpitë e viktimave dhe u thotë “zoti” që ata të mos kërkojnë përgjegjësinë. Nëse nuk fillojnë të dënohen politikanët në Shqipëri, do të harrohen”, tha ndër të tjera Nënkryetari i Partisë Demokratike./CNA.al

LEXO TE PLOTE