Connect with Us

Skandali me shpenzimet e luksit/ Prokuroria mashtroi me hetimet ndaj Maznikut

Kronika

Skandali me shpenzimet e luksit/ Prokuroria mashtroi me hetimet ndaj Maznikut

Publikuar

-

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, dyshohet se ka abuzuar me detyrën.

Pasi në media u publikuan fatura shpenzimeve të Maznikut të paguara në Barcelonë, nga biznesmeni Shkëlqim Fusha, është detyruar të reagojë edhe Prokuroria e Përgjithshme.

Me anë të shkresës numër 2279 të datës 03.03.2019, Prokuroria e Përgjithshme i ka kërkuar Prokurorisë së Shkallës së Parë Tiranës që të nisë hetimet për rastin e Maznikut.

“Duke marrë shkas nga publikimet e fundit në media, ju dërgojmë për vlerësim ligjor të dhëna të printuara nga mediat online, ku përfshihen dyshime në lidhje me përfitimit në mënyrë të parregullt të dhuratave prej funksionarit të administratës, publike shtetasit Arbi Mazniku”, thuhet në shkresën e firmosur nga prokurja Alketa Zifla dërguar Prokurorisë së Tiranës.

Mirëpo verifikimet apo hetimet sido që t’i quajë Prokuroria, thuajse janë të dështuara pa nisur.

Nëse lexojmë shkresën e Prokurorisë së Përgjithshme, drejtuar Prokurorisë së Tiranës, vërehet se nënkryetari i Bashkisë për prokuroren Alketa Zifla është thjesht Arbi.

 

Funksionari i administratës, siç thuhet në shkresën e Prokurorisë së Përgjithshme, në faqen zyrtare të Bashkisë apo edhe në deklaratat e pasurisë, rezulton me emrin  Arbjan Mazniku.

Pra që do të thotë se prokurorja që hartuar shkresën Alketa Zifla apo urdhëruesit e saj, kanë reaguar thjesht sa për ti mbyllur gojën mediave dhe për të shuar skandalin.

Për më tepër një gjë e tillë shërben dhe si një mesazh i koduar për Prokurorinë e Tiranës, e cila të mos bëjë verifikime dhe hetim jo e jo.

Në fakt Prokuroria e Tiranës, është specializuar për raste të tilla, kur është fjalë për Bashkinë e kryeqytetit.

Ish kreu i kësaj Prokurorie Petrit Fusha dyshohet se ka amnistuar kryebashkiakun Erion Veliaj nga një sërë akuzash.

Dhe kjo linjë duket që po mbahet ende.

LEXO EDHE:  Pagoi 650 mijë dollarë për lobim në SHBA/ Basha thirret në prokurori

Denoncimi nga mediat

Biznesmeni Shkëlqim Fusha pronar i kompanisë “Fusha SHPK” i ka paguar nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës, Arbjan Maznikut një faturë në hotelin “Alma Barcelona” në Barcelonë të Spanjës. Fatura është për 2 net dhe ka vlerën 1816 euro në total.

Sipas saj Mazniku do të akomodohej në hotel në 19 qershor 2018 dhe do ta linte atë në 21 qershor.

“Fusha Shpk” është përmendur shpesh nga opozita si një kompani e preferuar e bashkisë së Tiranës pasi ka marrë tendera miliona eurosh prej saj.

Vetëm për sheshin Skënderbej ajo ka marrë 22 milionë euro ndërsa është kompania të cilës i është premtuar ndërtimi i Teatrit të ri Kombëtar duke iu dhuruar hapësira e bashkisë pas tij ku do të ngrihen kulla shumëkatëshe biznesi.

Pak ditë më parë PD publikoi edhe një tabelë të tenderave që kompania Fusha shpk ka marrë nga qeveria dhe Bashkia Tiranë, plot 145 tendera.

Më poshtë po sjellim  faturat e shpenzimeve të Maznikut të paguara nga Shkëlqim Fusha dhe tabelën e tenderave që ka përfituar kompania “Fusha” nga Bashkia e Tiranës. Për opinionin publik ky është një skandal dhe dikush duhet të japë llogari, për Prokurorinë e Tiranës, duket se është diçka normale që s’ ka ende asnjë reagim./CNA.al

Luksi i Arbian Maznikut/ VOA “zbardh” Bashkinë e Tiranës

Gruaja tek Rama, vetë i shërben Veliajt/ Zbulohet borgjezi i vogël i Bashkisë së Tiranës

Zbulohet fatura/ Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Mazniku, fle në hotele me 900 euro nata

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Plagosja në zonën e plazhit/ Policia zbardh ngjarjen

Publikuar

-

Nga

Zbardhet ngjarja e ndodhur mbrëmjen e djeshme në lagjen nr. 13, Durrës, ku mbeti i plagosur me armë 42-vjecari R. T.

Shërbimet e Policisë Durrës, menjëherë pas ngjarjes se ndodhur në lagjen nr. 13, Plazh, ku një person i maskuar dhe me armë zjarri pistoletë, në tentativë për të vjedhur në banesën e shtetasit R. T., plagosi në këmbë me armë zjarri të zotin e banesës dhe u largua me shpejtësi, menjëherë organizuan punën për identifikimin dhe kapjen e autorit.

Menjëherë u ngrit një grup i posaçëm hetimor i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, nën drejtimin e Prokurorisë së Durrësit, si dhe u ngritën pika kontrolli të shumta dhe u zhvilluan kontrolle në banesa e objekte të ndryshme.

Falë veprimeve të shpejta nga grupi hetimor u bë e mundur që brenda pak orëve të zbardhej ngjarja dhe të identifikohej autori i dyshuar i kësaj ngjarjeje.
Në përfundim të veprimeve u bë shpallja në kërkim e shtetasit A. Th., 27 vjeç, banues në lagjen nr. 13, Durrës dhe vijon puna për kapjen e tij.

LEXO EDHE:  Dekriminalizimi/ Jep dorëheqje Progonati, zëvendësohet nga Rovena Gashi

LEXO EDHE:  Dorëzimi i Agron Xhafajt në Itali/ Ja ku gaboi Prokuroria

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

U kap me lëndë narkotike në makinë/ Policia ndalon Oriola Marashin

Publikuar

-

Nga

Vajza e njohur e showibizzit shqiptar, Oriola Marashi është ndaluar nga policia pasi u kap me lëndë narkotike në makinë.

Sipas gazetës “Si”, Oriola Marshi u ndalua kur ishte me një autoveturë tip audi, pasi iu gjetën dy qese farmaceutike të dyshuar si lëndë narkotike. Modelja ishte e shoqëruar nga J. Kurti,, si dhe E. Krasniqi.

Oriola Marashi ka pohuar se hashashi është i saji dhe se ajo është përdoruese e lëndës narkotike prej rreth një viti.

LEXO EDHE:  Pse ndryshoi qëndrim për prokurorinë, Lulzim Basha?

LEXO EDHE:  Prokuroria kërkon 6 muaj burg për ushtarakun Kristaq Grevenin

“Për herë të fundit kam pirë hashash para dy ditëve dhe shokët e mi që janë në automjet nuk dinin gjë për këtë fakt”, mësohet të ketë thënë modelja.
Policia do ta referojë çështjen në prokurori ndaj modeles për veprën prodhim dhe shitje narkotikësh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Detaje nga plagosja në Durrës/ Autori i dyshuar si grabitësi i pikës së kredidhënies

Publikuar

-

Nga

Identifikohet autori i dyshuar për grabitjen dhe plagosjen e pronarit të një shtëpie në lagjen Nr. 13 në zonën e Plazhit në Durrës.

Sipas Report Tv, autori i dyshuar është Astirt Thaçi 27 vjeç, banorë i zonës ku tentoi të vidhte edhe banesën e Rexhep Terziut.

Mbrëmjen e djeshme Astrit Thaçi hyri i armatosur në banesën e Rexhep Terziut rreth orës 20:30 për të grabitur.
I zoti i shtëpisë e ka diktuar grabitësin dhe është përpjekur ta ndalojë duke u përleshur me të. Në këtë moment 27-vjeçari ka nxjerrë pistoletën dhe ka qëlluar në këmbë Rexhep Terziun i cili u dërgua në spital jashtë rreziku për jetën.
27-vjeçari dyshohet të jetë edhe autori i grabitjes së pikës së kredidhënies, ngjarje kjo e ndodhur tre ditë më parë.
Ndërkohë, autoritetet janë në vënë në ndjekje të të riut./CNA.al

LEXO TE PLOTE