Connect with Us

Deponimi i Metës në Parlament, ç’dekretimi i 30 qershorit si benzinë për zjarrin që do “digjej” Parlamenti

Opinione

Deponimi i Metës në Parlament, ç’dekretimi i 30 qershorit si benzinë për zjarrin që do “digjej” Parlamenti

Publikuar

-

Nga Ylli Pata

– Qëndrimi i presidentit të Republikës në Kuvend se ai ç’dekretoi 30 qershorin si ditë zgjedhjesh për të shmangur djegien e Parlamentit, është komentuar në mënyrë vertikale në këto orët pas raportimit të parë të kreut të shtetit shqiptar, në një komision parlamentar të hetimit të presidentit.

Si seancë e parë, deponimi i presidentit shkoi qetë nga të dy palët, ku nuk pati ngritje tonesh apo tensionim të ndërsjelltë, ndoshta edhe për të treguar xhentilesën e duhur institucionale, megjithatë ka rënë në sy mos ngulmimi i parlamentarëve për të hartuar një grup pyetjesh në lidhje me thelbin e çështjes.

Deklarata e Metës ka qenë mjaft e forte, por edhe nga ana tjetër mjaft e çuditshme, pasi në një shtet normal demokratik zgjedhjet gjithmonë janë përveçse baza e sistemit, edhe një mënyrë për të zbutur tensionet, pasi partitë politike, si aktorë kryesorë, për të ardhur në pushtet kërkojnë të votëbesohen përpara zgjedhësve, për të arritur kështu detyrën kryesore të një force politike.

Shqipëria në gati 30 vjet pluralizëm asnjëherë nuk e ka parë anulimin e zgjedhjeve normale si një mundësi për të qetësuar situatën, përkundrazi.

Meta dha rastin e Ramiz Alisë në vitin 1991, kur si president i Republikës ka shtyrë me një muaj zgjedhjet e vitit 1991, nga shkurti në muajin mars, pas një situate të krijuar nga rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës dhe kërkesës zyrtare të opozitës së atëhershme-Partisë Demokratike, për të shtyrë zgjedhjet.

Kjo kërkesë u përkrah edhe nga partia atëherë në pushtet, që drejtohej nga Ramiz Alia, pra PPSH.

Në gjithë këto vite nuk ka pasur asnjë rast kur presidenti ç’dekreton zgjedhjet si një mundësi për të ulur tensionet.

Në vitin 2007, presidenti Alfred Moisiu, pas një pakti të të gjithë partive politike parlamentare, i detyroi ata të vendosnin një nen kalimtar në Kodin Zgjedhor, ku i lejohej presidentit në atë rast të caktonte një datë tjetër zgjedhjesh, pasi opozita socialiste kërkonte shtyrje për arsyen e rritjes së sigurisë të dokumenteve të votimit.

Në rastin aktual, presidenti Ilir Meta dekretoi 30 qershorin si datë zgjedhjesh pasi u konsultua me të gjithë partitë parlamentare, pra edhe me  opozitën, PD dhe LSI, kur këto të fundit u rikthyen në Parlament në dhjetorin e vitit të shkuar.

LEXO EDHE:  Kuvendi nderon Bajram Rexhepin me një minutë heshtje

Në rastin e ç’dekretimit, nëse do të shërbente si një mjet për të ulur tensionet, atëherë do të duhej që të arrihej një pakt me palët, të cilat nuk binin dakord.

Ndërkaq, në rast se një organ ligjzbatues, siç është SHërbimi Informativ Shtetëror, ka informuar kreun e shtetit dhe sipas ligjit, paralelisht për një djegie të Parlamentit, atëherë presidenti do të duhej të merrte masat që ajo të mos ndodhë me anë të mekanizmave institucional, apo qoftë edhe duke ndërhyrë direkt në mënyrë që forcat politike të bëjnë apel për uljen e tensioneve politike.

Ç’dekretimi i njëanshëm apo i mosdakortuar nga palët, më shumë se një mekanizëm ç’tensionimi, shërbeu si një karburant për të ushqyer edhe më shumë flakët e sherrit politik.

Madje pikërisht nga akti i Metës, opozita përshkallëzoi paralajmërimin për të mos lejuar zhvillimin e zgjedhjeve, ndërsa ish-kryeministri Sali Berisha foli për përplasje civile.

Ishte vetëm deklarata e zyrtarit të lartë të DASH, Mathevv Palmer, 2 ditë para zgjedhjeve në VOA, që fiku menjëherë zjarrin.

“Ne presim që zgjedhjet të zhvillohen më 30 qershor. Shpresojmë që ato të zhvillohen në mënyrë të qetë e transparente. Pas zgjedhjeve do të formohet Gjykata Kushtetuese dhe shpresojmë që mosmarrëveshjet për kohën e zhvillimit të zgjedhjeve të zgjidhen përmes institucioneve të vendit”, tha zoti Palmer në një intervistë në seksionin shqip të Zërit të Amerikës më 28 qershor.

Ndërkohë që nga politikanë të opozitës ishte deklaruar se do të ndalonin që të zhvillohej procesi, duke përdorur militantët e tyre, zyrtari i DASH, Pamer deklaroi:

“U bëjmë thirrje udhëheqësve të opozitës t’ua bëjnë të qartë përkrahësve të tyre që më 30 qershor të mos ketë dhunë, që askush të mos pengojë të drejtën e atyre që dëshirojnë të marrin pjesë në zgjedhje”.

Sa për atë që tha kreu i shtetit, që nuk doja një “Rajshtag të dytë”, konteksti është krejt tjetër.

Hitleri, që ishte në drejtim të partisë naziste, nxiti përkrahësit e tij të djegin Parlamentin, duke akuzuar komunistët. Madje u akuzua një drejtues komunist bullgar, Gjergj Dimitrovi.

Pas djegies, Hitleri u bë kancelar, duke larguar kreun legjitim të shtetit…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Për kopjacet e QSHA

Publikuar

-

Nga

Testi i matematikës është i kopjuar- ky ishte pretendimi më i parë i gjimnazistëve sot.

Përfaqësuesja e QShA ne daljen e vet të djeshme, pretendoi që maturantët ankoheshin kot. Sipas saj, ata që ankoheshin ishin gjimnazistët që ishin nisur në provim me idenë që do kopjonin.

Dmth sipas zonjës QSHA, ata që ankohen janë nxënësit e dobët që nuk qenkan lënë të kopjojnë! Dhe meqë nuk paskan kojuar, kanë dalë në rrugë për të protestuar.

Sipas Zonjës QSHA, këta nxënës pa kopje vlejnë zero.

Po zonja QSHA, sa vlen pa kopje?

Pyetjet e testit të matematikës janë kopje të këqia nga teste që nuk i përkasin testeve të matematikës per maturë shtetërore dhe nuk janë hartuar mbi bazën e programit mësimor të maturës shtetërore shqiptare.

Ato janë kopje të zonjës QShA.

Kopje të vjedhura!

Zonja QSHA, pa kopje vlen zero.

Mbetet vetëm të verifikohet që pyetjet janë vjedhur nga teste logjike, që testojnë IQ dhe jo dijet në maturën shtetërore.

Motra e Turit ne shqip quhet Sindi, kurse ne Anglisht perkthehet Ashraf. Dhe pyetja me kutine e motrës së Turit është qartësisht pyetje logjike.

LEXO EDHE:  Kuvendi nderon Bajram Rexhepin me një minutë heshtje

LEXO EDHE:  Sot në Kuvend ligji i debatueshëm për Prokurorinë/ Kërkohen 3/5 e votave

Testi përmbante pyetje të perkthyera e që perdorinin terma qe maturantët nuk i perdorin fare në programin mësimor.

Ndërkohë zonja QSHA, del dhe “sqaron” qe testet i paska bërë me qëllimin që pyetjet të të integrohen me situata të jetës së perditshme qe të msohen nxensit me to!!!

Ka vetëm 2 probleme këtu!

E para: nëse kto integrime ishin në onlain të viheshin në test, duhet të ishin edhe në program. Çfarë nuk ështe në program s’mund t’ju mësohen maturantëve nëpërmjet testit.

E dyta: nësë zonja QSHA do përfshirjen e situatave të jetës së përditshme, pse i ra nga Anglia për ti gjetur?! Situatat e jetës së përditshme të maturantëve shqiptarë, veshtirë se janë të njëjta më ato të maturantëve anglezë.

Deri tani përgjigjet e zonjës QSHA, tregojnë nivel të mjerueshëm IQ. Dhe për atë nivel s’ka kopje që të shpëton. Imagjino pastaj kur kopjen do që ta gjesh në anglisht, që pastaj ta përkthesh, e pastaj ti gjesh vendin në programin e maturës shtetërore shqiptare.

Për këtë duhet me shumë se një zonjë QSHA me nivel të lartë logjik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Kreshnik Spahiu/ Pse asnjë diplomat i huaj apo lider kosovar nuk e mbështeti Ilir Metën?

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ Pse asnjë diplomat i huaj apo lider kosovar nuk e mbështeti Ilir Metën?

30 vjet në pushtet dhe sot asnjë ndërkombëtar nuk foli një fjalë kundër shkakrimit të Ilir Metës. Atij nuk i kishte ngelur asnjë mik apo dashamiras.

– Heshtën amerikanët

– Heshtën europianët

– Heshti OSBE

– Heshtën fqinjët grek, maqedonas dhe bullgar

– Heshtën vëllezrit kosovar që i priste me dreka dhe darka te vila e Lalzit

– Heshti Ramushi dhe Albini

– Heshtën mijra të dekoruar me teneqe alumini me urdhrat Skenderbeu apo Nën Tereza

– Heshtën vëllezrit opozitar B & B

– Heshtën komshinjtë e Gjirit Lalzit

– Heshti edhe Baba Mondi

– Heshtën gjimnazistet e LSI

– Heshtën protestuesit e 2 Marsit

– Heshti edhe gruaja Monika, që e dogji me djegien e mandateve

Të gjithë heshtën, sepse kishte ardhur ora dhe çdo kujt po i neveritej në mënyrën si kacavirrej pas karrikes e cila nuk mbron kushtetutën por prapanicēn e tij.

Të gjithë heshtën sepse në fund e kuptuan që dhe ajo fije burrëri fiktive që mendonin nuk egzistoi tek ai në 26 Prill kur duhet të jepte dorëheqje si premtim, për intergritet me publikun dhe miqt e tij.

LEXO EDHE:  Shqipëria në diktaturë/ Ditë e zezë për lirinë e medias në Shqipëri

LEXO EDHE:  Shqipëria në diktaturë/ Ditë e zezë për lirinë e medias në Shqipëri

Të gjithë heshtën sepse askush nuk e konsideronte një president të popullit, por thjesht një i përkëdhelur i atyre që emruan dhe shkarkuan disa herë në këto 30 vjet.

Të gjithë heshtën sepse në fund e panë se si u përdor dhe sot ja hodhën si mish gjahu që ta shqyejnë të gjithë nga pak.

Heshtën edhe për një arsye tjetër….

Askush nuk dëshiron të bashkohet funeralit të tij politik, pasi e kanë të qartë çfarë gojotine po e pret nga ata që i kërcënonte se do ju hante veshin apo do i hidhte në Malin me gropa.

Të gjithë heshtin kur e kuptojnë që i ke bërë gropën vetes..CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Ilir Levonja/ Vëllezërit Rama

Publikuar

-

Nga

Nga Ilir Levonja/ Vota e harruar e emigrantit

 E pashë shkarasi. Një demokrat rrogozhinas i tha Agron Shehajt se nuk kemi një Edi Rama, por dy të tillë. Se njëri është ai në qeveri dhe tjetri në krye të opozitës. I ke rënë në kokë vëlla.

Ky i opozitës është më m.. se Edi Rama. Të paktën Edi Rama fiton. Vjedh nuk vjedh, fiton. Madje edhe Amerika i thotë, go on.

Në një farë mënyre populli rilindas e ka kokën lart. Me hajdutin pa hajdutin po ecin. Edhe pse mbrapsht, por po ecin.

Të ecësh nuk do të thotë të lëvizësh vetëm përpara. Kurse ky Edushi i opozitës, të hap barkun. Shkon në KAS, humbet. Edhe e di mirë këtë.

E di se vetë i pranoi ato palo reformat. Shkon në Kolegj, humbet. Nga ana tjetër, ka përhapur një ide se gjoja nuk futet në parlament për shkak se i vodhën zgjedhjet. Në fakt do futet dhe me një këmbë.

Të gjitha i ka lojëra për të plotësuar tipin autoritar të njëshit. Dhe po e bën shumë mirë. Po e bën me ndihmën e vëllait Rama.

Siç edhe ky e bëri me ndihmën e Sali Berishës. Po e bën me krahun fanatik. Sidomos të atyre që për gjoja 8 vite në opozitë e luftuan Ramën. Nuk e kanë bërë.

Sot janë fanatikët që të vrasin për Lulzim Bashën. Jo se janë të bindur se vërtetë zgjedhjet u vodhën. Ata që janë të bindur për këtë, vdesin në rrugë.

Jo se duan demokratizimin e PD-ës. Kanë hallin e tyre, emrit në listë. Janë pjesë e asaj bote me mendësi komuniste t’i dalim për zot shefit.

Nuk e dinë fare se çfarë është demokracia. Madje shpërndajnë mesazhe për mos hapje sallash për kandidatët rivalë. Shkojnë deri aty sa të nxjerrin nga fundi i sergjenëve materialet për denigrimin e kujtdo që del e shpallet kandidat.

Ndaj nuk është e rastësishme që sot dy janë frontet ku po ndeshet e djathta. Të vrasim gjithkënd që i del ballas Lulit dhe Sali Berishës.

Për këtë të fundit, edhe Amerikën. Edhe ai demokrati i orëve të para në provincë si Rrogozhina, akoma pa punë, pa mjete financiare, me një apartament një dhomë e guzhinë, me kujtimet e fabrikës së sapunit. Edhe ai është armik.

LEXO EDHE:  Përplasja institucionale/ Zbulohet se si do të rrëzohen dekretet e Metës në shtator

LEXO EDHE:  Shqipëria në diktaturë/ Ditë e zezë për lirinë e medias në Shqipëri

Megjithëse kur zuri fill demokracia, si ai, si Sali Berisha, nga një apartament dhomë e kuzhinë kishin. Sot për të dhjathtën nuk është Sali Berisha çështja…, për aq sa dha, ishte dhe bëri, ka meritë. Për çfarë ka bërë gabim, janë personale.

Pra i takon Berishës të mbroj Berishën, kurse demokratëve, demokracinë, ekonominë e tregut, lirinë dhe të drejtat e njeriut. Dhe me që jemi tek demokracia. Lulzim Basha do bënte mirë të jepte dorëheqjen.

Ka patur shance historike ta çonte vendin në zgjedhje të parakohëshme, por nuk e bëri.

Nuk e bëri për disa arsye…, i pa aftë apo pa aftësisë, të dyja bashkë , pjesë e klikës së lozhave me konspiracion aleancash,  aleancat me Edi Ramën për cikël rrotacioni pushteti, vendet e lëshuara rishtas për kryetarët e partive gjoja aleate por pa elektorat,  prodhoi një lider opozitar paralel si Ilir Meta, nuk merr as votën e së shoqes për shkak të një interesi vetjak, pasaporte të huaj etj.

Tani së fundi prodhoi dhe teorinë e zhurmës, ku paralel njeh dhe nuk zgjedhjet. Pohon për masakër, për vjedhje, por rrëzohet kudo. Në të gjitha ato institucione që ai vet i firmosi.

Ka tendenca të qarta të transformimit të moralit djathtist që jeta poltike është garë, si e tillë të duhet të hapësh krahun kur nuk fiton.

Pra transformimin e këtij morali nga djathtist në komunist, në kultin e individit. Flet për dhunën e Edi Ramës mbi vullnetin e zgjedhësve.

Ndërkohë prodhon vetë një dhunë tek zgjedhsit demokratë. Sot shumë psyresh thërrasin, o burra të vdesim për individin.

Pra, ke të drejtë ti o vëlla atje në Rrogozhinë, nuk kemi një Edi Rama, por dy. Por më zija është, se, ky i të dhjathtëve është vetëm humbës./CNA.al

LEXO TE PLOTE