Connect with Us

Analiza-Meta nxori zbuluar Bashën dhe Kryemadhin/ Ja si ndërkombëtarët u’a dogjën skenarët

Politikë

Analiza-Meta nxori zbuluar Bashën dhe Kryemadhin/ Ja si ndërkombëtarët u’a dogjën skenarët

Publikuar

-

Ka një dakortësi fantastike dhe mjaft të qartë midis presidentit të Republikës, Ilir Meta dhe ish kryeministrit dhe liderit të djeshëm të opozitës, Sali Berisha, në deklaratat e tyre lidhur me procedurën e ndjekur për djegien e mandateve të deputetëve të opozitës.

Sot në Komisionin Hetimor parlamentar për rolin e Presidentit dhe shkeljet e tij kushtetuese, Ilir Meta ka bërë një deklaratë, që është ndoshta e treta që vjen pas qëndrimeve për djegien e mandateve të deputetëve. Sot Ilir Meta na tregoi se Parlamenti, në proçedurë kishte shkelur Rregulloren dhe ligjet me djegien e mandateve të opozitës. Këtë Ilir Meta e tha me gojën e tij.

Ilir Meta në komisionin hetimor
Ilir Meta në komisionin hetimor

Duke iu përgjigjur pyetjeve të deputetit socialist, Bashkim Fino në lidhje me datën 13 tetor dhe shtyrjen e saj, Meta duke folur për qëndrimin e tij mbi palët, tha se Kuvendi kishte vepruar gabim me djegien e mandateve të deputetëve dhe se duhej të kishte gjetur një mundësi për një datë tjetër zgjedhjesh. Gabimi sipas Metës ishte sepse ishte shkelur Rregullorja e Kuvendit dhe ligji, pasi një deputeti të vetëm do të duhej t’i jepeshin 30 ditë kohë për djegien e mandatit të tij.

Por, Bashkim Fino është përgjigjur menjëherë, duke thënë se opozita e gjitha në grup me tam tame i dogji mandatet publikisht.

Presidenti përsëriti dhe na tha atë që ka thënë edhe ish-kryeministri Sali Berisha në emisionin “Opinion” pak kohë më parë. Ai ishte i qartë, duke theksuar se Kuvendi kishte ndjekur proçedurën e gabuar për djegien e mandateve të deputetëve, duke treguar se kishte një qëndrim tjetër të opozitës dhe një qasje tjetër të saj në lidhje me djegien e mandateve, të cilën sot e përsëriti edhe Ilir Meta.

Duket qartë se ka pasur një skenar, të cilin e përforcon edhe një qëndrim i tretë i bërë pak kohë më parë nga Monika Kryemadhi, e cila tha se në News 24 se Kuvendi veproi gabim dhe u nxitua me djegien e mandateve të deputetëve.

Në fakt nga këto tre qëndrime kupton shumë, sidomos nga kjo e presidentit sot dhe nga linja e njëjtë e tij me ish-kryeministrin Sali Berisha. Mesa duket opozita dhe liderit politik të saj, ku luan edhe vetë presidenti, kanë pasur një skenar tjetër. Skenari i tyre ka qënë një djegie farsë e mandateve të deputetëve.

Çka do të thotë se hapi ka qënë i tillë: dërgohet në grup dhe manda

ish-kryeministri Sali berisha ne Opinion
ish-kryeministri Sali berisha ne Opinion

tet, sipas procedurës, çdo deputet duhet të shkojë në Komisionin e Mandateve, ku deputeti shpreh edhe qëndrimin e tij, afati ligjor ishte 30 ditor.

Por, duke qënë se opozita shkoi në grup në mënyrë demostative, kjo hallkë u kalua sepse nuk mund të thirreshin të gjithë në grup në Komisionin e Mandateve. Por, duke qënë se ata i dorëzuan mandatet pranë Kuvendit të gjithë përnjëherësh, u ndoq një procedurë tjetër. Iu dërguan direkt Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të konstatuar se deputetët e opozitës kishin djegur mandatet, dhe këtë e kishin bërë të gjithë me deklarata personale me shkrim, të cilat ishin dorëzuar në KQZ.

Në fakt ka një detaj, Në atë kohë, pas dorëzimit të mandateve në Kuvend, ka pasur një telefonatë nga Mathew Palmer, Zëvëndës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, i cili siç u bë e qartë dhe publikisht, që prej tij Lulzim Bashës i kishte kërkuar të mos i digjnin mandatet, por në atë kohë Luli përdori një hile tjetër. Djegien e mandateve e bëri në mëngjes. Pas një proteste të bërë në orët e paradites, pasi në SHBA ishte një orë e papërshtatshme për të komunikuar dhe gjithë proçedura ishte kryer në momentin e telefonatës së Mathew Palmer, dhe për këtë Basha tha se nuk kishte një kthim pas.

Palmer-Basha
Palmer-Basha

Këtu ka filluar dhe hapi i mëtejshëm i Kuvendit. Pas kësaj telefonate është kryer menjëherë veprimi nga Kuvendi. Mësohet se në atë kohë, përfaqësuesi i ambasadës së SHBA dhe zyrtarë të lartë të BE-së kanë shkuar në zyrën e kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe më pas në zyrën e kryeministrit Edi Rama, duke kërkuar që të përshpejtohej procedura dhe të zbatohej ligji në lidhje me djegien e mandateve të opozitës dhe mos vonohej.

LEXO EDHE:  Zbardhet skenari/Ja si do zgjidhet Ilir Meta president

Pra, janë SHBA dhe BE, të cilat duket qartë se kanë djegur skenarët e Lulzim Bashës, LSI-së, Monës, Ilir Metës për djegien e mandateve, të cilët kanë bërë një hap. Këtë e kanë konfimuar publikisht Berisha, Meta dhe Kryemadhi.

Djegie të mandatave për të vazhduar më pas me skenarin e tyre që çdo deputeti t’i liheshin 30 ditë dhe me një llogari të thjeshtë, rreth 45 deputetë të opozitës, do t’ju duheshin të paktën 1350 ditë. Pra, do të duhej që deri në zgjedhjet e vitit 2021 mund të kishte dhe deputetë ende të pa futur në proçedurë për djegien e mandatit.

Pra, opozita kishte krijuar një skemë të tillë, që digj mandatin e parë, të futeshin nga lista. Digj mandatin e dytë, të mos hynte një tjetër. Digj mandatin e tretë, pastaj lihej një vend bosh. E kështu me radhë, e cila mund të çonte në 5 deri në 10 mandate të djegura në listat me emrat e parë në të gjitha qarqet dhe pastaj të krijonte kështu një ngërç për të mos e mbaruar kurrë këtë proces, duke tentuar të gjejë një handikap ligjor apo një hapësirë të ligjit e cila e çonte procedurën në pafundësi apo shumë gjatë.

Por, ka qënë ambasada e SHBA dhe BE të cilat e kanë bllokuar skenarin e Bashës dhe Kryemadhit. Duke ndërhyrë, kanë kërkuar zbatimin e menjëhershëm të ligjit, duke çuar listat në KQZ dhe djegia e mandateve u krye.

Më pas opozita u acarua. Filloi protestat e dhunshme. Por, SHBA dhe BE ndërhynë sërish, duke kërkuar që të tërhiqeshin nga dhuna. Duke i kërkuar të kthehen në institucione. Duke kërkuar që të njohin një pjesë të opozitës dhe të përfaqësohen me deputetë që kanë marrë mandatet dhe ndodhen në parlament.

Por, të gjitha këto Lulzim Basha nuk i dëgjoi. Dhe në fakt sot jemi përballë asaj që tha presidenti. Se u dogjën mandatet e deputetëve menjëherë dhe me një procedurë të përshpejtuar. Ç’ka tregon se opozita nuk e kishte parashikuar këtë hap, por ka pritur që koha të ecte më ngadalë. Ndërkohë, ndërkombëtarët e kanë vendosur me “shpatulla pas murit”, dhe e kanë ndalur kohën e Lulit dhe Monës, me djegien e mandateve.

Pra, edhe një herë sot duket qartë se kanë qënë ndërkombëtarët, SHBA dhe BE, ata që kanë çuar në këtë “burgosje” të Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit, duke iu djegur një hap. Për Edi Ramën do të ishte më lehtë të bënte pazarin e radhës në tavolinë, por mesa duket dhe ai vetë i ka pasur rrugët e bllokuara nga ndërkombëtarët.

Tani gjithçka ndodhet në dorë të SHBA dhe BE. Asnjë hap nuk bën dot Lulzim Basha, ashtu sikundër nuk mundet dot as vetë Edi Rama. Presidenti na i tha sot. Të gjitha duken të qarta. Një skenar për djegie mandatesh që të shkonte në pafundësi nuk u lejua dhe ndërhyrja e SHBA-së që i dogji mandatet dhe i la Lulin dhe Monën me “gisht në gojë” dhe pa pazartin e rradhës.

Tani të gjithë po përpëliten. Po përpiqen të gjejnë zgjidhjen. Por, mesa duket qenka shumë e vështirë. Koka e radhës pas djegies së mandateve duket se do jetë ajo e Ilir Metës, i cili duket se ka qënë pjesë e këtij skenari, të djegies së mandateve, ashtu sikundër tha edhe vetë Live sot në Komisionin Hetimor të ngritur për shkarkimin e tij.

Le të presim dhe pak e do të shohim si do të veprohet me Ilir Metën dhe cila do të jetë dalja nga kriza politike në Shqipëri, të cilën ndërkombëtarët në fakt dhe vetë i kanë hedhur disa herë “benzinë” për të vënë një herë e mirë një rregull dhe për të stabilizuar disa gjëra përfundimisht në Shqipëri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Arrestohen 9 persona në Tiranë/ Policia jep detaje, për çfarë akuzohen

Publikuar

-

Nga

Operacion mes Italisë e Shqipërisë/ Goditet grupi kriminal, arrestohen 12 persona

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim, specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4, bënë kapjen dhe ndalimin e shtetasit F.L(Sh)., 37 vjeç, i shpallur në kërkim për veprën penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Në vijim të operacionit policor të koduar “Sezoni”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e vjedhjes, sherbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, Tiranë, u bë kapja dhe ndalimi për veprën penale “Moskallëzim i Krimit” i shtetases të shpallur në kërkim: V. O., 44 vjeçe, banuese në Itali.Ndalimi i kësaj shtetaseje u bë pasi ishte në dijeni se bashkëjetuesi i saj shtetasi A.R ( autori kryesor i vjedhjeve), kryente vjedhje të ndryshme sëbashku me shtetas të tjerë, dhe nuk ka kallëzuar për krimin dhe është mundur ti shmanget përgjegjësisë.
Nga specialistët e Qarkullimit Rrugor u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve :
•I.H., 18 vjeç, A.D., 18 vjeçe, dhe R.Ç., 22 vjeç, pasi u kapën në flagrancë duke drejtuar mjetet pa lejen përkatese;
•Q.D, 67 vjeç, A.D., 60 vjeç, L.Ç., 56 vjeç, A.K., 44 vjeç, dhe E.R., 32 vjeç, pasi u kapën duke drejtuar mjetet përkatese në gjendje të dehur.
Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Kavajë u bë arrestimi në flagrancë për vepren penale ” Shkelja e rregullave të Qarkullimit Rrugor” i shtetasit G.Z., 58 vjeç, pasi rreth orës 03:50 tek rrethrotullimi i Golemit ka aksidentuar motorrin me drejtues shtetasin E.K., 32 vjeç, i cili si pasojë e plagëve të marra ka gjetur vdekjen.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Aktrimi” pranë familjes së Manjola Cakonit/ Grida Duma del dy herë bllof

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur përmes një video akuzave të PD në lidhje me rastin e Manjola Cakonit, e cila humbi burrin dhe vajzën në tërmetin e 26 nëntorit. Rama ka nxjerrë bllof ish deputeten e PD, Grida Duma e cila është marrë personalishte me këtë familje, të cilën e ka vizituar shpesh herë.

Prej disa ditësh, Duma ka publikuar rastin e Manjola Cakonit, e cila jeton jeton vetëm me të birin, pasi në tërmetin e 26 nëntorit humbi bashkëshortin dhe vajzën. (Lexo këtu)

Duma ngriti një sërë akuzash ndaj kryeministrit Edi Rama, ndërsa pretendon se qeveria e ka braktisur këtë familje dhe nuk e ka ndihmuar. Sipas Dumës, pasi u keqpërdor në media kjo familje që u kthye në simbol, u la në haresë duke mos iu zgjidhur thuajse asgjë.

Mirëpo, Rama ka publikuar një video përmes së cilës tregohet se çfarë është bërë për të ndihmuar këtë familje duke filluar nga apartamenti që i është dhuruar për të cilin kanë publikuar dokumente përkatëse, deri tek negociatat për punë me Manjolën.

Manjola në deklaratën e publikuar nga ish-deputetja Grida Duma ka thënë se kryeministri e ka marrë në telefon dhe e ka kërcënuar, pse doli në televizor dhe tha se qeveria e ka mashtruar atë e djalin e saj. Rama nuk ka ngurruar të quajë “kafshë pylli” Dumën, ndërsa denincimet e bëra prej saj i ka cilësuar abuzime kundrejt një nënë të lënduar nga tragjedia e 26 nëntorit.Në rastin konkret kam përjetuar me keqardhje dhe me një ndjesi neverie, abuzimin me të ëmën e Alesios, e cila është një grua e rënduar psikologjikisht dhe emocionalisht nga një tragjedi qe nuk kalon kurrsesi pa lënë gjurmë. Ndërkohë që mendoj se etika e medias dhe për më teper e politikës duhet ta ndalojë hedhjen e nxituar të hapave të tillë për të konsumuar në publik njësoj si në një restorant, në një klub ku hahet mish, mishngrënie e njerëzve në nevojë, e njerezve në sekëlldi, e njerezve të traumatizuar dhe duhet t’i referohet fakteve. Padiskutim që do të ishte shumë njerëzore, do të ishte e lavderueshme nga pikëpamja etike që pa e abuzuar, pa e konsumuar, pa e dhunuar, imazhin fizik në tregun mediatik dhe politik, te hulumtoheshin faktet dhe të shihej nëse unë dhe qeveria i kemi braktisur apo u kemi qendruar pranë jo vetëm Manjolës dhe Alesios por të gjithë familjeve. Neveritem kur shoh se si hiena që e ka vendin në kategorinë më të ulët të kafshëve të pyllit, shfaqen në formën e personit publik, në formën e logos mediatike, në formën e përfaqësuesit politik, në formën e flamurit partiak dhe ha mish njeriu, duke i ftuar të gjithë në një orgji mishi dhe dehjeje me demek ndienjën e solidaritetit dhe keqardhjes. Nuk është as solidaritet dhe as keqardhje. Ky është shpërdorim, abuzim, shpërdorim, dhunim i njerëzve“, theksoi Rama.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në rrezik/Protestat vijojnë dhe pas 18 shkurtit

LEXO EDHE:  Zbardhen detajet për Vettingun/ Ministria e Brendshme vlerëson qëndrimin e LSI

Kujtojmë se disa ditë më parë edhe gazetari Blendi Fevziu ka nxjerrë “zbuluar” ish-deputeten, pasi tha se ka konfirmuar që familja Cakoni ka marrë një banesë nga qeveria dhe djalit të Manjolës, Alesios, i është siguruar një bursë studimi.

Zonja ka marrë të gjitha bonuset. Me aq sa u interesuam ne, ajo është në një apartament që i është dhuruar nga qeveria dhe djalit të saj i është dhënë bursë studimi”, u shpreh Fevziu në “Opinion”. (Lexo këtu)

Pra, siç duket gjithçka ka qënë aktrim i ish deputetets Grida Duma pranë familjes që përjetoi tragjedi mbrëmjen e 26 nëntorit. Kjo familje është përdorur nga Duma për të luajtur skena si “aktore Hollywood-i”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama dhe Veliaj gënjyen”/ Ina Zhupa: 300 nxënës rrezikojnë vitin shkollor

Publikuar

-

Nga

“Rama dhe Veliaj gënjyen”/ Ina Zhupa: 300 nxënës rrezikojnë vitin shkollor

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa thotë se 300 nxënës dhe rreth 60 parashkollorë në fshatin Pezë Helmës rrezikojnë vitin shkollor.

Sipas saj shkolla e prishur nga tërmeti nuk është bërë gati për vitin e ri arsimor dhe ata duhet të shkojnë me 4 turne pasdite në shkollën e Vaqarrit.

“Edi Rama dhe Erjon Veliaj gënjyen, shkolla nuk u rindërtua në shtator siç kishin premtuar. Nxënësit e shkollës së Pezë Helmës megjithë premtimin se do ta kishin shkollën e tyre gati në shtator, të hënën mësimin do ta nisin me katër turne në shkollën e Vaqarrit. Unë isha në këtë shkollë dhe u takova me prindër dhe nxënës të kësaj shkolle. Gjatë bisedës ata më thanë se është krejtësisht e pamundur që të ndiqet procesi mësimor në Vaqarr pasi fëmijët me orare të ndryshme duhet të kenë në dispozicion një njeri për ti marrë e për ti çuar në Vaqarr me makinë pasi vetë fëmijët e kanë të pamundur. Vetë nxënësit thonë se e kanë të pamundur të ndjekin mësimin normal, pasi me katër turne do të përfundojnë mësimin pasdite në orën 20.00 dhe nuk kanë mundësi të kthehen vetë nga Vaqarri. Pasi dëgjova shqetësimet e banorëve bëra apel për një zgjidhje të kësaj situate, pasi ata në këto kushte rrezikojnë të mos shkojnë dot në shkollë. Kjo është një shkollë që ka mbajtur 300 nxënës dhe rreth 60 parashkollorë që studionin në ambientet e kësaj shkolle. Kjo shkollë ka një vit që është shkatërruar dhe është lënë në harresë nga shteti.
Ndërkohë që Edi Rama dhe Erjon Veliaj kanë premtuar që do të bënin rindërtimin dhe viti i ri shkollor nuk do të gjente askënd pa shkuar në bankën e shkollës tek shkollat e rindërtuara, ne kemi në fakt një vit të ri shkollor që na gjen pa as edhe një shkollë të rindërtuar”, shkruan Zhupa.Ajo thekson se sot nuk është rindërtuar asnjë shkollë në të gjithë Shqipërinë, për t’i siguruar nxënësve vazhdimësinë e vitit te ri shkollor në kushte normale.

LEXO EDHE:  Zbardhet skenari/Ja si do zgjidhet Ilir Meta president

LEXO EDHE:  "Në 3 vite, 38 shkelje"/ Meta godet qeverinë

“Janë lajmëruar se do të vazhdojnë në Vaqarr, Vaqarri është shumë larg me Pezë Helmësin dhe duhet transport publik ose makinë.
Është vendosur që nxënësit të bëjnë mësim me nga 20 min me 4 turne duke vazhduar deri në orën 8 të darkës. Pamundësi për edukim cilësorë dhe pamundësi që brenda klasave të merret dija, të bëhen pyetjet e nevojshme nga nxënësit që duan të shkollohen dhe të marrin dije për jetën por më e keqja është se si familjet e tyre do ta përballojnë çuarjen e fëmijëve në këto shkolla dhe kthimin nga shkolla”, përfundon Zhupa./CNA.al

LEXO TE PLOTE