Connect with Us

Zbulohen detaje/ Pse Basha shkarkoi servilin e radhës

Opinione

Zbulohen detaje/ Pse Basha shkarkoi servilin e radhës

Publikuar

-

Sot në mesditë, megjithëse në mënyrë të papritur, Lulzim Basha ka shkarkuar nga detyra Gerti Bogdanin. Për të mos u bërë një zhurmë e madhe mediatike, pazari ka qenë i thjeshtë, një dorëheqje dhe lirimi i vendit prej tij.

Në fakt e vërteta qëndron tek argumentet e dhëna, apo artikulimet kundër, të bërë nga Gert Bogdani ndaj memorialit turk në kodrat e liqenit ku ai ka qenë mjaft i ashpër dhe mesaduket gjithçka ka qenë pa lejën e Lulzim Bashës.

Ndërkohë që Kreshnik Çollaku me “izën” e Lulit shkonte dhe mbante fjalim, nga ana tjetër Gert Bogdani, Sekretar i Marrëdhënieve me Jashtë e sulmon.  Dukej qartë që kishtë një përplasje rrymash. Basha nuk e kaloi dot, nuk duroi dot dhe servilin e tij të radhës e hodhi sot në kosh të plehrave, ashtu siç ka bërë dhe me shumë të tjerë më parë. Siç ka hedhur Arben Ristanin, Eno Bozbon, Ervin Salianjin, Grida Dumën  e shumë  e shumë të tjerë, që do të ndodhë edhe me ata që e ndjekin nga pas.

Por secili e kupton në kohën e tij dhe reflekton në momentin e tij. Përtej largimit nga detyra e sekretarit, çështja se si Basha sillet me servilët e tij, me njerëzit që e mbështesin, që e bënë kryetarë, që e rizgjodhën në krye të PD-së, është një argument tjetër për të gjithë militantët dhe strukturat për të mos e besuar Lulzim Bashën i cili tradhëtoi në vitin 2017  në një marrëveshj me me Edi Ramën, një marrëveshje që u mbrojt shumë gjatë nga Gert Bogdani, edhe mosqenia e tij si deputet pasi nuk mund të hynte dot dhe duke shpresuar se dikush do të hiqej  nga lista e Tiranës për të hyrë në Parlement, por me djegien e mandateve të deputetëve, shpresa e tij mbaroi  sepse ai firmosi djegien e mandatit të tij.

Gert Bogdani është një nga ata servilat e marrë si zëdhënës nga Lulzim Basha. Pas kryetar minibashkie, në detyrën e kryetarit të forumit, i pazgjedhur, asnjëherë nuk u zgjodh në krye të FRPD. Ai u komandua nga Sali Berisha dhe zgjedhjet në forum nuk u bënë kurrë, derisa u bë gara e disa viteve më parë ku pati një përplasje të fortë midis Belind Këllicit, kryetarit aktual, Ervin Salianjit dhe Ornela Nebiajt.

Gert Bogdani është thjeshtë një dëshmor i radhës i servilave të Lulit, nga ata dhjetra e dhjetra që bien çdo ditë. Por Gerti ndoshta është më pak i gënjyeri sepse të tjerët mashtrohen, përdoren, hidhen. Gerti ka qëndruar “legjendar” në mbështetjen e tij ndaj Lulzim Bashës, por sot edhe ai gjeti vendin e tij, sepse foli kundër memorialit turk, dhe tashmë e kishte mbushur kupën. Lulzim Basha nuk mund ta duronte dhe e largoi nga detyra e Sekretarit të Marrëdhënieve me Jashtë.

Sot ra dëshmorë një tjetër servile i Lulzim Bashës dhe asgjë me shumë se sa kaq./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Agron Gjekmarkaj: Vendimi ndaj Tahirit vë në dyshim Reformën në Drejtësi

Publikuar

-

Nga

Analisti politik Agron Gjekmarkaj ka qenë pjesë e rubrikës “Opinion”, në TV “News 24”, ku vendimi ndaj ish- Ministrit të Brendshëm, i dhenë dje nga Gjykata e Shkallës së Parë të Krimeve të Renda, ka qenë në fokus.

Duke folur për dënimin e Saimir Tahirit, Gjekmarkaj vlerësoi se dënimi i tij ishte i pritshëm, kurse ka zbuloi ksuh e ka mbrojtur gjithmonë “krahun e tij të djathtë”.

“Ky ishte një vendim i pritshëm. Rama e ka mbrojtur. Ambasada amerikane tregon se ato ishin orë negociatash dhe jo orë për të marrë vendimin. Reforma në drejtësi, tanimë, vihet në dyshim. Vendimi ishte qesharak për akuza që kanë qenë të rënda. I vendosën njollën e të fajshmit, por deklaratat e tij ishin si triumf. Tahiri mbrëmë ka trembur vendimmarrësit. Është një histori banale dhe qesharake e tregon sesa tragjike është gjendja në Shqipëri. Gjykatësit ishin nën frikë, sepse nuk e kanë kaluar ende vettingun, artikuloi analisti Gjekmarkaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Bledi Mane/ 30 vjet burg për Saimir Tahirin

Publikuar

-

Nga

Kësaj here titullin e vërtetë të shkrimit tim po e vendos në shpinën e kësaj gruaje. Është Blerina Gjylameti, një femër anonime që u fut në zyrat e Partisë Socialiste nga dera e pasme gjatë vitit 2013 kur fitorja po i buzëqeshtte opozitës së atëhershme. Dhe merita e vetme e Blerinës ishte dobësia që kishte për këtë grua, ish kryetari i PS-së për Tiranën, Saimir Tahiri.

Por Blerina nuk ishte e vetmja, lista e femrave pikëdobëta të Tahirit kishte edhe nëntë të tjera. Duke shfrytëzuar dobësinë e Edi Ramës për Tahirin, Tahiri koorporoi dobësinë për femrat e tij dhe profitet shpërthyen. Me përjashtim të Armina Mevlanit që u largua me mision tjetër, 9 femrat e tjera u katapultuan deputete, drejtoresha, këshilltare dhe shefe sektoresh në administratën e qeverisë socialiste.

Dobësia e Saimir Tahirit ishte dualiste. Jo vetëm për femrat, Tahiri ishte edukuar edhe me tribalizmin e fortë lab të prindërve të tij. Kopjoi keq Sali Berishën dhe zëvendësoi në Policinë e Shtetit, tropojanët me tepelenasit. Këta të fundit me poste kyçe në mbrojtjen e rendit, shkërdhyen çdo normë qytetarie dhe ligjore. Shkatëruan Lazaratin por ndërtuan perandorinë e hashashit në gjithë Shqipërinë.

Me bekimin e heshtjes së Edi Ramës, me kungimin e britmave të Koço Kokëdhimës për legalizim kanabisí, me indiferencën e djallëzuar të socialistëve të vjetër brenda PS-së, Shqipëria u mallos aq keq sa nuk po dinte ku ta shiste mallin, pordhët, lekët, arrogancën.

I rrethuar nga beniaminë syleshë, Tahiri yshti egon e tij diletante dhe makutëria e tij harroi për një çast se Habilajt po bënin namin me emrin e tij por Sajme makiavelisti tashmë po i përkushtohej përgjimit dhe ndjekjes së çdo kundërshtari.

Aq keq u verbua Saimir Tahiri, sa duke joshur mediat e Tiranës kujtoi se kishte vënë në gjumë xhelozinë e Ilir Metës, Fatmir Xhafës, Erion Veliajt, Adriatik Llallës dhe si pasues imagjinar i Edi Ramës po arkivonte mëkatet e kundërshtarëve që nesër t’ua përdorte për mbyllje goje. Mbyllje goje për këta banditët tanë por kurrësesi jo mbyllje syri për aleatët.

Në Bruksel dhe në Washington Saimir Tahiri përkëdhelej duke abuzuar me besimin e tepruar por nuk zgjati shumë. Brukseli nuk është si Endri Fuga, Washingtoni nuk është si Edi Rama ndaj dashuria për Tahirin u bë pis e u gris jo vetëm nga demaskimet e opozitës.

Saimir Tahiri nuk puth më në politikë dhe këtë ia kam thënë edhe në sy. Dënimi i djeshëm nga gjykata e krimeve të rënda është i lehtë, shumë i lehtë. Tahiri përveç kokëfortësisë që po tregon ndaj Washingtonit duhet të dënohet me 10 vjet burg edhe për TRE vepra të rënda penale:
1-Hashashëzimin e Shqipërisë
2-Kurvërizimin e Partisë
3-Tepelenizimin e Policisë./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Dritan Shano/ Tirana ka katër ditë pa ujë, kryetari i Bashkisë bën pordhë dixhitale në Londër

Publikuar

-

Nga

Mediat shqiptare, dhe ato ndërkombëtare me sytë nga Tirana?! Një pjesë e madhe e Kryeqytetit ka 4 ditë pa ujë !!! Kryetari i bashkisë bën pordhë dixhitale në Londër. Po dixhitale as pihet as lahet.

Asnjë investigim, asnjë përgjegjësi a thua se kjo është gjëndje normale.

Emisionet euro-milionere të darkës merren me Bllokun e Enver Hoxhës dhe Tahirin a thua se këto gjëra janë më të rëndësishme se furnizimi me ujë i banorëve. Portalet, shtypi, etj., nuk merren me furnizmin me ujë se u duket çështje ordinere; ato merren me reforma dhe me porositë e Merkel ndoshta. Ndërkohë, qytetarët e Tiranës kanë 2 vjet që paguajnë ujin sikur të ishte parfum francez.

A është kjo strategjia e administratës bashkiake për të dhënë ujësjellësin e Tiranës me konçesion tek klienti i rradhës? Me këtë duhet të merret Prokuroria e Republikës, edhe pse drejtorit të Sarandës që eksperimentoi duke e lënë qytetin bregdetar pa ujë për 3 ditë rresht nuk i hyri gjemb në këmbë.

Kur do kem ujë në rubinet zotërinj të bashkisë ???/CNA.al

LEXO TE PLOTE