Connect with Us

Tirana kryeqyteti më i ndotur/ Nuk përmbahet Sazan Guri

Sociale

Tirana kryeqyteti më i ndotur/ Nuk përmbahet Sazan Guri

Publikuar

-

Ambientalisti Sazan Guri, ka reaguar ashpër përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me raportin e BE, të publikuar para disa ditësh, e sipas të cilit Tirana rënditet ndër kryeqytet me nivelin më të lartë të ndotjes.

Duke ironizuar me vlerësimin që i bëhet nga ndërkombëtarët kryeqytetit të Shqipërisë, Guri shkruan: “Këta mortjet e botës që e zgjedhin për 10, na thonë dot: Pse ata jetojnë në komplekse banimi me 24% ndërtim dhe 26% hapësirë publike, 30% gjelbërim, 20% për shërbime të tjera e për fëmijë, për moshë të tretë?”

Postimi i plotë

Mqs Tiranen, keta mortjet e botes e zgjedhin per 10, na thone dot: Pse ata jetojne ne komplekse banimi me 24% ndertim dhe 26% hapesire publike, 30% gjelberim, 20% per sherbime te tjera e per femije, per moshe te trete?. Pse ata nuk kane asnje veper urbane me te larte se fjala e Zotit (kishe, xhamni, sinagoge) ne rrezen prej 500-1000m, kur te ne po ndertohet 5m larg xhamise?? Pse ata nuk kane shesh piramid, kur ne e kemi me lartesi 1,2 m? Pse ata nuk kane prishur asnje veper te pare, qofte teater, estrade, stadium, cirk, shkolle, parlament, kur ne vetem te prishim cdo gje te pare? Pse ata kane dendesi banimi 40, 45, max 145 banore/ha, ne 1000-1500 banore/ha? Pse ata kane qytet te paster, ndersa Tirana, si Shkupi e Prishtina, kryeqyteti me i ndotur sipas raportiti te BE pak jave me pare? kush pergjigjet sakte, oferta e meposhtme qendron edhe ketu?!./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tërmeti shkakton dëme materiale në Elbasan e Librazhd

Publikuar

-

Nga

Termeti i rënë ditën e sotme raportohet se ka krijuar dëme të shumta në banesa, kryesisht ato të vjetra. Sipas emergjencave civile mësohet se kanë pësuar çarje dy pallate në Elbasan dhe një shtëpi e vjetër në lagjen Kala. Dëme të shumta banesash raportohen në disa shtëpi në Librazhd, konkretisht në Orenje, Polis dhe Lunik. Në bashkinë e Cërrikut në fshatin Gjyralë një banesë ka pësuar çarje. Edhe në Peqin raportohen banesa të prishura. Emergjencat civile janë duke evidentuar një për një të gjitha dëmet.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Situata pas termetit, mblidhet Grupi i Punës në MFE/ Kemi çdo fond, monitorim situatës

Publikuar

-

Nga

Nisur nga tërmeti i ndodhur sot dhe dëmtimeve që janë shkaktuar në banesa, ambiente publike dhe biznese, Ministria e Financave dhe e Ekonomisë dhe strukturat e saj në varësi janë në gatishmëri të plotë dhe po ndjekin të gjithë situatën në kohë reale.

MFE po bashkëpunon me të gjitha ministritë e linjës, pushtetin vendor dhe strukturat e tjera që janë në terren, për t’u informuar mbi dëmet e shkaktuara nga kjo dukuri natyrore.

Edhe pse këto struktura po evidentojnë dëmet në terren, është ende herët për të llogaritur efektet financiare të këtyre dëmeve.

Gjithashtu, ju bëjmë me dije se MFE, disponon të gjithe fondet e nevojshme për të përballuar situatat e shkaktuara nga fatkeqësi të tilla natyrore.

Si institucioni, që ka në varësi Inspektoriatin Shtetëror të Mbikëqyrjes së Tregut, MFE po koordinon gjithashtu me pushtetin vendor, kompanitë e ashensorëve dhe administratorët e pallateve për rritjen e ndërgjegjësimit për të bërë verifikimin e gjendjes së tyre teknike, pas situatës së krijuar nga tërmeti.

Një informacion më i detajuar për trupat e autorizuara që kryejnë verifikimin e plotë të ashensorëve gjendet në faqen e Inspektoratit Shtetëror të Mbikëqyrjes së Tregut www.ishmt.gov.al , si dhe mund të shkruani për rastet emergjente dhe për çdo problematikë tjetër lidhur me ashensorët në adresën [email protected] .

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dëmet nga tërmeti/ Ngrihen 6 pika emergjence në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Shtabi i Emergjencave i ngritur nga Prefektuera e Tiranës pas tërmeteve që kanë trunditur Shqipërinë pasditën e sotme, ka ngritur 6 pika në ambiente të hapura.

Këto gjashtë pika janë vendosur në zona të ndryshme të kryeqytetit dhe do të shërbejnë për të pritur qytetarët banesat e të cilëve kanë pësuar dëmtime të mëdha dhe rrezikojnë të qëndrojnë brenda tyre.

Pikat e Emergjencave do të jenë në:

1- Rrugën “3 Deshmorët”, Yzberisht;
2- Liqeni i Thatë;

3- “Bulevardi ri”, Kashar;
4- Stadiumi “Dinamo”;
5- Kisha në Rr. “Don Bosko”;
6- Shkolla “Betim Muço”, Kombinat.

Shërbimet e strukturave të shtabit do të jenë prezente në këto pika.

LEXO TE PLOTE