Connect with Us

Lëvizja e Re prezanton Ekipin e Tiranës!

Politikë

Lëvizja e Re prezanton Ekipin e Tiranës!

Publikuar

-

Pas takimeve të suksesshme në Dibër, Shijak, Kavajë dhe Durrës, LRE –  Lëvizja e Re ka zhvilluar një takim prezantues të Ekipit Nismëtar të Tiranës.

Lëvizja e Re është partia e drejtuar nga pedagogu Arian Galdini, e cila sapo ka ardhur në skenën politike shqiptare në këtë fillimshtatori si rezultat i transformimit të LDE – Partisë për Liri, Demokraci dhe Etikë.

Lëvizja e Re – LRE ka ardhur si një sfidë idealiste politike, si një parti e djathtë, opozitare, proinstitucionale, properëndinore, projetës dhe probiznes.

Duket qartë se pedagogu Galdini dhe Ekipi i tij Drejtues në LRE e kanë ndarë mendjen që Lëvizjen e Re ta kthejnë në një lëvizje politike shprese dhe aspiratash për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Ditën e djeshme në Tiranë, Lëvizja e Re prezantoi Ekipin e saj Nismëtar për Kryeqytetin.

Kryetari Nismëtar për Tiranën do të jetë sipërmarësi i njohur Bashkim Çalliku.

Bashkim Çalliku ka jetuar për shumë vite në Francë dhe ka aktivitete biznesi në Francë dhe Shqipëri.

Ai është gjithashtu edhe Anëtar i Dhomës së Tregëtisë Shqiptaro – Franceze.

Në Ekipin Nismëtar të Tiranës, Kryetari i LRE për Tiranën Bashkim Çalliku, prezantoi edhe shumë kolegë, profesionistë të lirë, arkitektë, avokatë, sipërmarës, inxhinierë, ekonomistë dhe pedagogë e studentë.

Në fjalën e tij përshëndetëse Kryetari i Lëvizjes së Re, pedagogu Arian Galdini u tha të pranishmëve:

“Ju sot i bashkoheni jo thjesht një partie të re politike, jo thjesht LRE – Lëvizjes së Re, por një projekti patriotik për të bërë bashkë qytetarët e thjeshtë, të ndershëm e të papërlyer e për tu dhënë të gjithë shqiptarëve një alternativë shprese dhe besimi.

Shqiptarët me të drejtë e kanë humbut besimin tek politika, tek çdo parti politike dhe tek çdo politikan, sepse në 30 vite kanë takuar e u janë prezantuar vetëm batakçinj e plaçkaxhinj. Për 30 vjet ne kemi patur vetëm parti politike dhe pluralizëm plaçkaxhinjsh. Tani ka ardhur koha për ndryshim rrënjësor.

LEXO EDHE:  Sfidon publikisht Veliajn/ Zbulohet kandidati për Bashkinë e Tiranës

Dhe ndryshimi nuk vjen nga shkëmbimi i roleve mes plaçkaxhinjve, as rrotacioni i plaçkaxhinjve, as tek alternativat se plaçkaxhiu që është në pushtet është e keqja më e madhe dhe plaçkaxhinjtë në opozitë janë e keqja më e vogël. Jo. Të gjithë plaçkaxhinjtë e politikës shqiptare, majtas e djathtas, në qeverisje a në opozitë, duhen konsideruar njëlloj dhe anëtarë të të njëjtit Klub, Klubit të Plaçkaxhinjve. Prandaj duhet ti refuzojmë njëlloj të gjithë plaçkaxhinjtë.

Nëse ata na duken sot ende si të plotfuqishëm dhe të frikshëm, nëse ata na duken sot si mure të larta e të pakalueshme, ftesa jonë si Lëvizje e Re është shume e thjeshtë: Hiqu tullën tënde. Kjo është motoja jonë: Hiqu tullën tënde.

Nuk ka nevojë as të bërtasësh, as të ulërasësh, as të bësh revolucion, e as të bësh namin, duhet vetëm që secili prej nesh tu heqë tullën e vetë. Si bëhet kjo? Shumë lehtë. Hiqu tullën tënde, mos u shko më në protesta, mitingje, festa e ahengje, salla e takime. Hiqu tullën tënde, mos u shko më pas, mos i dëgjo më, mos i përfill më, mos u jep votën, mos u shit votën. Hiqu tullën tënde dhe do ta shohësh se ata që duken si mure të pakalueshme do bien si kështjella rëre. Kjo është motoja e Lëvizjes së Re: Hiqu tullën tënde.

Ky është revolucioni i vërtetë. Kur ne u presim burimin e fuqisë atyre plaçkaxhinjve që janë lart, pra kur u  heqim votën tonë, fytyrën tonë, pjesëmarjen tonë, përdorimin tonë, ata do bien krejt si liliputë. Kini besim se do tia dalim. LRE është partia e qytetarëve të thjeshtë dhe të papërlyer. Ne do bashkojmë qytetarët e dobët për ti mundur Plaçkaxhinjtë e fortë. Ne do të jemi partia e Davidëve të ndershëm dhe me dinjitet që do ti mundim dhe turpërojmë Goliathët Plaçkaxhinj që na kanë sunduar e bërë keq në këto 30 vite. Do tia dalim.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta tregon problemin e vërtetë/ Ja pse i ftoj qytetarët të dalin në shesh më 2 mars

Publikuar

-

Nga

Pedagogu Mark Marku deklaroi sot se presidenti ka të drejtë të protestojë më 2 mars me qytetarët, ndërsa akuzoi kyeministrin Edi Rama se po tenton të kapë Gjykatën Kushtetuese dhe të kufizojë kompetencat e Kreut të Shtetit, me ligjin për betimin e gjyqtarëve.

Pas kësaj ka reaguar vetë Meta, i cili me anë të një postimi në rrjetet sociale, thotë se problemi i vërtetë është te Kapja e Kushtetueses dhe jo te kufizimi i presidentit.

“I dashur Profesor Mark Marku! Rama nuk po përpiqet t’i kufizojë kompetencat Presidentit. Ky s’është problemi i vërtetë. Rama po përpiqet në mënyrë anti-kushtetuese e mafioze të rrëmbejë Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë (pra vetë Kushtetutën) në mënyrë që të vrasë çdo mundësi për llogaridhënie dhe çdo mundësi për ndryshime demokratike! Ndaj në 2 mars në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” jo për Presidentin, por për Shqipërinë!”, shkruan Kreu i Shtetit./ CNA.al

Marku për tubimin e Metës/ “Shqipëria mund të shkojë në luftë civile për më pak se 24 orë”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat për fshehjen e pasurisë/ PD kërkesë Prokurorisë: Në ç’fazë janë hetimet për Ervin Bushatin

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike i ka kërkuar Prokurorisë së Tiranës informacion zyrtarë se në cfarë faze janë hetimet për deputetin socialist Ervin Bushati, 16 muaj pasi e kallëzoi penalisht.

Gjithashtu, PD-ja kërkon që të dijë nga prokuroria e Tiranës nëse pas datës 19 dhjetor kur u krijua SPAK, a ka shpallur moskompetencën për t’i kaluar dosjen Prokurorisë së Posaçme, pasi Bushati është deputet.

PD e akuzon Bushatin për fshehje të pasurisë, ekzaktësisht për dy trualle dhe një sipërfaqe ndërtimi në Tiranë, dy pasuri të fituara nga ALUIZNI në Qerret të Kavajës, njëra sipërfaqe ndërtimi dhe tjetra truall, një pasuri truall në Sarandë dhe po ashtu edhe një garazh në qytetin bregdetar.

PD KËRKESË ZYRTARE PROKURORISË: NA INFORMO PËR FAZËN KU NDODHEN HETIMET NDAJ DEPUTETIT SOCIALIST ERVIN BUSHATI DHE NËSE DOSJA I KA KALUAR SPAK

Më 2 Tetor 2018, Partia Demokratike depozitoi në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë një kallëzim penal për fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë ndaj deputetit socialist Ervin Bushati. Në kallëzim penal PD sqaronte se janë evidentuar prova nga ZRPP se deputeti Ervin Bushati, ka fshehur dhe nuk ka deklaruar pronësinë për 7 pasuri të paluajtshme. Konkretisht, rezultonte se ai nuk kishte deklaruar pasuritë e paluajtshme si më poshtë: 1. Në Tiranë, 938 m2 truall, e regjistruar në vitin 2017; 2. Në Tiranë, 600 m2 truall, me sipërfaqe ndërtimi 327 m2; 3. Në Tiranë, 938 m2 truall, e regjistruar në vitin 2014; 4. Në Qerret, Kavajë, një pasuri me sipërfaqe 76 m2, ndërtesë, e fituar me kontratë shitje nga shteti (ALUIZNI); 5. Në Qerret, Kavajë, një pasuri me sipërfaqe 376 m2 truall, e fituar me kontratë shitje nga shteti (ALUIZNI); 6. Në Sarandë, një pasuri me sipërfaqe 660 m2 truall; dhe 7. Në Sarandë, 1 garazh, me sipërfaqe 42 m2.

LEXO EDHE:  I dënuar me 11 vite burg/ Arrestohet në Tiranë 50 vjeçari i shpallur në kërkim

LEXO EDHE:  Tiranë/ Arrestohet 45-vjeçari i dënuar me 15 vite burg

Në Janar 2019, Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë, vendosi shfuqizimin e vendimit të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë datë 10.10.2018 “Për mosfillimin e procedimit penal që i përket materialit kallëzues Nr. 13118 të vitit 2018”, duke detyruar Prokurorinë që të regjistronte procedim penal për rastin në fjalë. Sot, në më shumë se 1 vit nga momenti ku gjykata konstatoi se kallëzimi ishte bazë e mjaftueshme për regjistrimin e procedimit penal ndaj shtetasit Ervin Bushati, organi i prokurorisë nuk ka konkluduar për përfundimin e hetimeve mbi këtë çështje dhe nuk ka dalë në një vendimmarrje mbi këtë dosje hetimore.

Për këtë arsye, PD ka kërkuar informacion mbi fazën ku ndodhen hetimet dhe nëse Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, pas datës 19 Dhjetor 2019, ka shpallur apo jo moskompetencën dhe a i janë kaluar aktet Prokurorisë së Posaçme SPAK, duke qenë se shtetasi Ervin Bushati, është deputet i Kuvendit të Shqipërisë dhe është subjekt hetimi nga SPAK.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndarja e parakohshme e kryebashkiakut të Rrogozhinës/ Balla i jep lamtumirën

Publikuar

-

Nga

taulant balla

Ditën e sotme u nda nga jeta në mënyrë të papritur, për shkak të një infarkti, kryebashkiaku i Rrogozhinës Haxhi Memolla.

Numri dy i Partisë Socialiste Taulant Balla, ka shprehur ngushëllimet për familjarët e Memollës, ndërsa e cilëson të parin e bashkisë së Rrogozhinës një përfaqësues të denjë.

“Sot u nda papritmas nga jeta Kryetari i Bashkisë Rrogozhinë Haxhi Memolla. Si mik dhe shok i vjetër në familjen tonë socialiste e kam pak të vështirë të lidh apo të përmbledh në disa fjalë ngushëllimin për familjen, për miqtë dhe qytetarët e Rrogozhinës.

Familja e madhe dhe e nderuar Memolla humbi sot një njeri të dashur, miqtë humbën Haxhiun e gjendur dhe zemërmirë, socialistëve të Rrogozhinës ju largua para kohe një përfaqësues i denjë, Rrogozhinës iu ndërpre në mes mandati i një Kryetari i cili çdo ditë i shërbeu me përpikmëri banorëve të nderuar të kësaj Bashkie”, shkruan Balla në rrjetet sociale./ CNA.al

Socialistët në zi/ Ndahet nga jeta kryebashkiaku i Rrogozhinës

LEXO TE PLOTE