Connect with Us

Zeri Amerikës: Pronat e presidentit dhe konflikti i interesit

Bota

Zeri Amerikës: Pronat e presidentit dhe konflikti i interesit

Publikuar

-

Administrata Trump është vënë në vëmendjen e medias pas njoftimit se Zëvendës Presidenti Mike Pence kishte qëndruar në një hotel të Presidentit Trump gjatë një vizite zyrtare që bëri në Irlandë. Kjo vjen pas sugjerimit të presidentit që vendpushimi i tij në Majemi të Floridës të shërbejë si vend për takimin e nivelit të lartë të Shtatëshes vitin e ardhshëm. Korrespondentja e Shtëpisë së Bardhë Patsy Widakuswara njofton se si zoti Trump po i kundërvihet traditës presidenciale për të mos përzier biznesin personal me punët e qeverisjes.

Një vendpushim golfi me pesë yje në Irlandë është vënë në vëmendjen e medias, pas një vizite zyrtare të Zëvendës Presidentit Mike Pence këtë muaj.

“Qëndrimi në rezortin Trump National në Doonbeg, për të akomoduar shpenzimet e personelit të sigurisë dhe të personelit tjetër, ishte diçka logjike,” thotë zoti Pence.

Kritikët ngrenë pikëpyetje se përse duheshin përdorur paratë e taksapaguesve për të qëndruar në një hotel 300 kilometra larg nga kryeqyteti Dublin, ku zoti Pence zhvilloi takimet e tij zyrtare.

Jeremy Venook, është analist i Qendrës për Progresin Amerikan, një organizatë me prirje të majta.

“Kjo javë që kaloi ka qenë vërtet një rast tipik që flet për një presidencë që reklamon mallin e vet,” thotë analisti.

Shefi i stafit të zotit Pence tha se ishte Presidenti Trump që i kishtesugjeruar nënpresidentit të qëndronte në hotelin e tij.

Presidenti Trump e mohon këtë.

“Nuk ishte ideja ime që Majk të qëndronte atje. Ai shkoi atje sepse familja e tij ishte atje”.

Si mikpritës për samitin e ardhshëm të G7-s, Presidenti Trump tha në muajin gusht se po shikon mundësinë që rezorti i tij në Majemi të bëhet vendi pritës për takimin e vitit 2020.

“Ne kemi një seri vilash madhështore. Secila prej tyre mban nga 50 deri në 70 vetë, kanë dhoma shumë luksoze me pamje të mrekullueshme. Kemi salla të jashtëzakonshme konferencash, restorante të jashtëzakonshme, pra është diçka logjike.”

Presidentët zakonisht përpiqen të shmangin qoftë edhe perceptimin e konfliktit të interesit, duke iu përmbajtur një klauzole të rreptë kushtetuese për antikorrupsionin.

Todd Belt është profesor i politikës në Universitetin George Washington:

LEXO EDHE:  SHBA/ Koronavirusi prek zëdhënësen e nënpresidentit Mike Pence

“Klauzola e ndalon presidentin nga çdo lloj përfitimi material që vjen si pasojë e vendimeve të marra prej tij në funksionin si president.”

Disa analistë thonë se zoti Trump është ndryshe nga të tjerët.

Vanessa Beasley është studiuese e presidencës në Universitetin Vanderbilt

“Zoti Trump duket mjaft i interesuar jo vetëm që të reklamojë pasurinë e tij, por edhe që njerëzit të kuptojnë se ai dëshiron t’i reklamojë pronat e tij.”

Për dallim nga paraardhësit e tij, Presidenti Trump nuk pranoi të heqë dorë nga bizneset e tij pas marrjes së detyrës, gjë për të cilën kritikët thonë se i hap derën konflikteve të interesit.

“Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr organizon takime në Hotelin Trump, senatorë, njerëz të Kongresit si dhe qeveritarë mbajnë po ashtu konferenca në pronat e zotit Trump. Është mjaft e vështirë të mos e shohësh këtë si një përpjekje të koordinuar për të kënaqur Presidentin Trump duke reklamuar bizneset e tij,” thotë zoti Venook.

Presidenti mohon se ka ndonjë motiv politik.

“Unë kam shumë hotele në të gjithë vendin dhe njerëzit i përdorin ato sepse janë më të mirët. Dua të them, ju e dini, ato janë më të mirët!”

Ai gjithashtu shpesh nënvizon se sa para po humbet duke qenë president, në vend që të drejtojë bizneset e tij – një mesazh që disa studiues thonë se mund të ketë efekt tek baza e tij politike.

“A nuk është kjo në fakt arsyeja se pse disa njerëz e zgjodhën atë? Pra sepse menduan se aftësia e tij për biznes ishte aq e mirë sa kjo do të ishte diçka e mirë për vendin?” thotë zonja Beasley.

Në muajin korrik Presidenti Trump fitoi një çështje gjyqësore të ngritur kundër pronës së tij, një hotel që ndodhet shumë pranë Shtëpisë së Bardhë. Gjykata hodhi poshtë pretendimin se presidenti ka shkelur Kushtetutën duke mbledhur fitime nga zyrtarë të huaj të cilët kanë qëndruar në hotelin e tij gjatë vizitës në kryeqytetin e vendit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Hiqen kufizimet e numrit të fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës

Publikuar

-

Nga

Hiqen kufizimet e numrit të fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës

Qeveria e Kosovës në një mbledhje të mbajtur të premten ka marrë vendim që t’i heqë kufizimet në intervalet e fluturimeve nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”.

Më 5 korrik qeveria pati vendosur që fluturimet të realizohen në intervale kohore prej 45 minutave.

Kjo, për shkak të mbrojtjes nga mundësia e përhapjes së koronavirusit të ri.

Mirëpo, me vendimin e ri nuk do të ketë më kufizime të numrit të fluturimeve.

“Ministria e Infrastrukturës ka vlerësuar se mund të hiqen kufizimet prej 45 minutash ndërmjet aterrimeve dhe të vazhdohen operimet pa kufizime në numrin e fluturimeve, por me masa të shtuara që do të implementohen nga Aeroporti dhe do të monitorohen nga Autoriteti i Aviacionit Civil të Kosovës dhe autoritetet e tjera relevante”, thuhet në vendimin e qeverisë.

LEXO EDHE:  Zv.Presidenti i SHBA jep lajmin e madh për Kosovën/Së shpejti në ...!Qeveria e Kosovës ka miratuar edhe vendimin për hapjen e të gjitha pikave kufitare me vendet e rajonit, Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut.

LEXO EDHE:  Tavarish Luli

Pikat kufitare që do të hapen janë: Shishtavicë, Orshuq, Borje me Shqipërinë, Glloboqicë, Stanqiq me Maqedoninë e Veriu si dhe pika e kalimit kufitar në Bërnjak me Serbinë.

Qeveria e Kosovës në qershor vendosi për rihapjen e kufijve tokësorë që ishin mbyllur qysh më 13 mars, për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Megjithatë, përmes atij vendimi nuk ishin hapur të gjitha pikat kufitare me vendet e rajonit.

Qeveria ka sqaruar se mbeten në fuqi të gjitha masat që ishin miratuar më parë sa u përket hyrje-daljeve në territorin e Kosovës./REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Votohet ligji në Kosovë/ Gjoba deri në 500 euro për shkelësit e masave për Covidin

Publikuar

-

Nga

Votohet ligji në Kosovë/ Gjoba deri në 500 euro për shkelësit e masave për Covidin

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar sot Ligjin për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 që parashikon masa të rrepta.

Nëse nuk respektohen masat e vendosura nga qeveria, ligji thotë se mund të dënoheni me gjobë nga 35 deri në 500 euro.Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, tregon se sipas ligjit të ri çdo person që nuk mban maskën dënohet me 35 euro, kush nuk mban distancë me 35 euro, kush nuk respekton ndalim-qarkullimin me 200 euro dhe kush nuk respekton izolimin me 500 euro.

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës: Kriza politike, dështon dhe ndërmjetësimi europian

LEXO EDHE:  SHBA/ Koronavirusi prek zëdhënësen e nënpresidentit Mike Pence

Kujtojmë se pas pesë muajsh nga propozimi, ligji mori sot shumicën e votave nga deputetët e Kosovës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Tensionet me Turqinë/ Greqia shpreson se nuk do të ketë konflikt

Publikuar

-

Nga

Tensionet me Greqinë/ Turqia kërkon dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, tha të premten se shpreson që të gjitha palët e përfshira në një mosmarrëveshje në Detin Mesdhe, do të veprojnë sipas ligjit ndërkombëtar dhe se nuk do të ketë asnjë konflikt.

“Gjithçka mund të zgjidhet, por kjo është një pyetje që duhet t’ua bësh turqve”, tha Dendias, pas takimit me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, me të cilin ka diskutuar për tensionet e fundit në rajon.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha në një deklaratë që Pompeo dhe Dendias diskutuan “nevojën urgjente për të ulur tensionet në Mesdheun Lindor”, por pa dhënë më shumë detaje.

Takimi pasoi ditën kur u raportua se luftanijet turke dhe greke ishin përfshirë në një përplasje të vogël të mërkurën, raporton Reuters.

Nga burimet greke u tha se ai ishte një aksident, por Ankaraja e përshkroi atë si një provokim.Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, paralajmëroi Greqinë se Turqia do të hakmerret kundër çdo sulmi ndaj anijes së saj.

LEXO EDHE:  Zv.Presidenti i SHBA jep lajmin e madh për Kosovën/Së shpejti në …!

LEXO EDHE:  Zeri Amerikës: Çim Peka thirrje drejtuar njerëzve që të dilnin nga shtëpitë

Tensionet janë rritur këtë javë pasi Turqia dërgoi një anije në rajon, të shoqëruar nga anije luftarake, për të kërkuar naftë dhe gaz në një zone, për të cilën të dyja vendet thonë se është në juridiksionin e tyre.

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian, tashmë kanë vendosur sanksione ndaj dy drejtuesve turq të energjisë për operacionet e Turqisë në Mesdheun Lindor.

“Bashkimi Evropian duhet t’i rivlerësojë marrëdhëniet e tij me Turqinë”, tha të premten ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg.

“Më duhet të them se Austria është shumë e shqetësuar për situatën e rrezikshme dhe alarmante për të cilën ne besojmë se mund të përshkallëzohet”, tha Schallenberg në një konferencë të përbashkët shtypi me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo./ REL

LEXO TE PLOTE