Connect with Us

Seanca ndaj biznesmenëve/ Prokuroria jep masën për të arrestuarit

Kronika

Seanca ndaj biznesmenëve/ Prokuroria jep masën për të arrestuarit

Publikuar

-

Prokuroria e Tiranës ka ndryshuar qëndrim për 7 nga 15 biznesmenët e arrestuar për mashtrim me skemën e TVSH.

Përkatësisht Prokuroria ka kërkuar 20 ditë burg për Ilirjan Dimo, Besnik Pelivanin, Vangjush Mbirce, Paqsor Buzi, Astrit Lala, ndërsa për Shpresa Joanidhi dhe Shkëlqim Prodanin masa “arrest shtepie”.

Ndërsa për tetë të tjerë është kërkuar burg pa afat.

LEXO EDHE:  Dekriminalizimi/ Zbardhen emrat e kryebashkiakëve që po hetohen nga prokuroria

Mësohet se personat e arrestuar dyshohet se kanë regjistruar subjekte tregtare në mënyrë fiktive, pa asnjë lloj aktiviteti, me qëllim tërheqjen e blloqeve Tatimore të TVSH-së, duke lëshuar fatura TVSH-je shitje (fiktive) për subjekte të treta./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Në kërkim nga drejtësia greke/ Ekstradohet shtetasi ukrainas i dyshuar për vrasje

Publikuar

-

Nga

Interpol Tirana ka bërë të mundur ekstradimin nga vendi jonë drejt Greqisë, të shtetasit ukrainas, M. Y, 28 vjeç.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi autoritetet gjyqësore greke më datë 29.10.2018,  kanë lëshuar urdhër-arresti  ndaj këtij shtetasi i dyshuar për kryerjen e veprave penale  “Vrasja” dhe “Armëmbajtja pa leje”, të parashikuara nga Kodi Penal grek.

Më dt 25.04.2018, rreth orës 22:15,  në sheshin “Exharcia”, Athinë, dyshohet se shtetasi ukrainas M.  Y. në bashkëpunim me një shtetas tjetër  ka ka sulmuar një shtetas  me një shufër hekuri dhe më pas e ka goditur 6 herë me thikë duke i shkaktuar vdekjen.

LEXO EDHE:  Noka: Saimir Tahiri nxorri sekretin hetimor/ Prokuroria ta ndjekë penalisht

LEXO EDHE:  Vrasja e të riut për një karikues/ Ndryshon akuza për 3 autorët

Ky shtetas  më datë 05.03.2019 është kapur nga shërbimet e Policisë Kufitare të Kakavijes dhe në momentin e kapjes ka kundërshtuar me dhunë punonjësit e Policisë por është neutralizuar dhe prangosur.

Shtetasi M.Y, udhëtonte në drejtim të Greqisë  me kartë identiteti, pasaportë dhe patentë, të falsifikuara.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Athina, u bë i mundur ekstradimit i tij drejt Greqisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kërcënimi me bombë ndaj gjyqtarit të Korçës/ Reagon ashpër Shoqata e Gjyqtarëve  

Publikuar

-

Nga

Pas kërcënimit për bombë që u bë pak ditë më parë në adresë të gjyqtarit të Korçës,  Markelian Kuqo, nga një person i dënuar, ka ardhur reagimi i fortë i Shoqatës Kombëtare të Gjyqtarëve.

Në një deklaratë zyrtare, Shoqata e Gjyqtarëve shprehet se “Ngjarje të tilla, jo vetëm cenojnë ushtrimin në mënyrë të rregullt dhe efiçente të detyrës nga ana e gjyqtarëve por krijojnë edhe një pështjellim në jetën private dhe familjare të tyre. Nga ana tjetër, kur precedentë të tillë të rrezikshëm, shoqërohen me mosreagimin e organeve kompetente për ndjekjen dhe hetimin e tyre, situata bëhet akoma edhe më të rëndë e shkurajuese për trupën gjyqësore, për kryerjen e misionit të tyre fisnik të dhënies së drejtësisë.”

Po ashtu Shoqata e Gjyqtarëve apelon të gjitha organet kompetente që të veprojnë me shpejtësinë dhe përgjegjësinë e duhur, me qëllim që personat të cilët qëndrojnë pas ngjarjeve të tilla, të marrin përgjigjen e duhur ligjore e ato të mos përsëriten më në të ardhmen.

LEXO EDHE:  Tentuan të trafikonin lëndë narkotike drejt Italisë/ Nis procedimi penal për autorët

LEXO EDHE:  Triumfon Tahiri/ Prokuroria del blof

“Gjithashtu, kjo shoqatë fton aktorët politikë, dhe në mënyrë të veçantë përfaqësuesit e pushtetit ekzekutiv, që të tregohen më të përmbajtur në raport me deklaratat dhe qasjen e tyre ndaj pushtetit gjyqësor. Së fundi, Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve i kërkon Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe organeve të tjera të ngarkuara, që në zbatim të detyrimeve të nenit 20 të ligjit nr. 96/2016 “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” si dhe akteve nënligjore të dala në bazë e për zbatim të tij, të vlerësojnë situatën me seriozitet dhe të marrin të gjitha masat duhura për mbrojtjen e gjyqtarit në fjalë.”-përfundon deklarata e gjyqtarëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrau 2 prostituta në Itali dhe u arratis nga burgu/ Gjykata jep vendimin për Tesi Bashon  

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Vlorës ka dhënë sot masën e sigurisë arrest me burg, me qëllimj ekstradimi ndaj Tesi Bashos, i arrestuar pak ditë më parë në Selenicë të Vlorës.

Tesi Basho është i dënuar në Itali me burgim të përjetshëm për vrasje, si dhe me precedent të theksuar kriminal në Shqipëri, në fushën e krimeve kundër personit dhe në fushën e narkotikëve.

Ai akuzohet se ka vrarë dy vajza që ushtronin prostitucion në qytetin e Torinos, një prej të cilëve e shfrytëzonte edhe vetë.

LEXO EDHE:  Triumfon Tahiri/ Prokuroria del blof

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Pse nisi 2 muaj me vonesë procedimi për skandalin e përgjimeve?

Ai ishte arrestuar në vitin 2016 në Itali, por vetëm pak kohë më vonë duke shfrytëzuar transferimit e tij pas tërmetit që “shkundi” Italinë, së bashku me dy shok të tjerë qelia u arratis nga dritarja e burgut, me çarçaf dhe shkopa fshese./ CNA.al

Vrau dy prostituta në Itali/ Tesilvano Basho, pjesë e bandës së Llanajve në Vlorë

LEXO TE PLOTE