Connect with Us

PD denoncon skandalin/ Qeveria miraton me ligj vjedhjen e pronës publike

Politikë

PD denoncon skandalin/ Qeveria miraton me ligj vjedhjen e pronës publike

Publikuar

-

Partia Demokratike ka reaguar pas rrëzimit të dekretit të presidentit për qeverisjen vendore, një ditë më parë në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë.

Në një deklaratë për mediat, ish-deputetja e PD-së, Dhurata Çupi, është shprehur se ndryshimit i ligjit të pushtetitt lokal, qe zhbën shumicën e cilësuar për tjetërsimin e pronave, është grabitja më e rëndë me ligj e pronës së bashkive.

Sipas saj, heqja e shumicës së cilësuar shkon paralel me ligjin tjetër korruptiv, të Korporatës së Investimeve,  u rrëmben pronat bashkive për t’ua dhënë pa garë klientëve të Ramës.

“Edi Rama, bashkë me përfaqësuesit e oligarkëve në parlament vendosën dje të grabisin me ligj pronat e pushtetit vendor.

Me rrezimin e dekretit të presidentit për ligjin e qeverisjes vendore,  Edi Rama në parlament i hapi rrugë tjetërsimit të pronave të bashkive me shumicën e thjeshtë të votave, duke hequr pengesën e shumicës së cilësuar që ata, deri para 30 qershorit, nuk e kontrollonin, në pjesën dërrmuese të bashkive.

Neni 54 detyronte dakortësinë me shumicë të cilësuar të të gjitha forcave politike në këshill për të garantuar që prona e tjetersuar apo e dhënë në përdorim do të kishte impakt për qytetin dhe nuk ishte abuziv dhe korruptiv. Vendimi për t’i shkuar deri në fund ndryshimit të ligjit të qeverisjes vendore është grabitja më e rëndë me ligj e pronës publike.”-tha Çupi.

Ish-deputetja demokrate ka rikthyer në vëmendje edhe çështjen e Teatrit Kombëtar, ndërsa theksoi se “Shqiptarët janë dëshmitarë sesi Bashkia e Tiranës, për shkak të kundërshtimit  të opozitës në Këshilin Bashkiak, dështoi që t’ia kalojë në pronësi kompanisë Fusha pronën e Bashkisë pas Teatrit. Por me shfuqizimin e ketij neni, asgjë nuk e ndalon më Edi Ramën dhe uzurpatoret e tij në bashki që të vjedhin pasurinë publike, duke ua dhënë atë klientëve, me të cilët ndajnë fitimet.

Shfuqizimi i shumicës së cilësuar për tjetërsimin e pronës së bashkive është projektuar disa muaj më parë. Ajo është pjesë e strategjisë për plaçkitjen e pasurive të vendit dhe shkon paralel me ligjin tjetër korruptiv, klientelist dhe antikushtetues të korporatës së investimeve.”.

LEXO EDHE:  “PS të kërkojë falje për Valdrin Pjetrin” / Rama: “S’mban përgjegjësi familja për drurët e shtrembur”

Deklarta e plotë:

Edi Rama, bashkë me përfaqësuesit e oligarkëve në parlament vendosën dje të grabisin me ligj pronat e pushtetit vendor.

Me rrezimin e dekretit të presidentit për ligjin e qeverisjes vendore,  Edi Rama në parlament i hapi rrugë tjetërsimit të pronave të bashkive me shumicën e thjeshtë të votave, duke hequr pengesën e shumicës së cilësuar që ata, deri para 30 qershorit, nuk e kontrollonin, në pjesën dërrmuese të bashkive.

Neni 54 detyronte dakortësinë me shumicë të cilësuar të të gjitha forcave politike në këshill për të garantuar që prona e tjetersuar apo e dhënë në përdorim do të kishte impakt për qytetin dhe nuk ishte abuziv dhe korruptiv.

Vendimi për t’i shkuar deri në fund ndryshimit të ligjit të qeverisjes vendore është grabitja më e rëndë me ligj e pronës publike.

Asgjë nuk ndodh rastësisht. Shqiptarët janë dëshmitarë sesi Bashkia e Tiranës, për shkak të kundërshtimit  të opozitës në Këshilin Bashkiak, dështoi që t’ia kalojë në pronësi kompanisë Fusha pronën e Bashkisë pas Teatrit. Por me shfuqizimin e ketij neni, asgjë nuk e ndalon më Edi Ramën dhe uzurpatoret e tij në bashki që të vjedhin pasurinë publike, duke ua dhënë atë klientëve, me të cilët ndajnë fitimet.

Shfuqizimi i shumicës së cilësuar për tjetërsimin e pronës së bashkive është projektuar disa muaj më parë. Ajo është pjesë e strategjisë për plaçkitjen e pasurive të vendit dhe shkon paralel me ligjin tjetër korruptiv, klientelist dhe antikushtetues të korporatës së investimeve.

Ky është një tjetër ligj që u rrëmben pronat bashkive për t’I vendosur në fondin e Korporatës së Investimeve, të drejtuar de facto nga Edi Rama dhe që nëpërmjet këtij ligji, lejohet t’u japë oligarkëve, klientëve, miqve dhe familjes se tij pasuritë e bashkive pa garë, pa prokurim publik, madje edhe pa votë.

Plaçkitja, vjedhja e zgjedhjeve dhe e pasurive të shqiptarëve është i vetmi projekt i Edi Ramës. Prandaj, vendi ka nevojë urgjente të çlirohet nga kjo qeveri dhe ky kryeministër , që po rrënon shqiptarët dhe pasurohet për vete!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Protagonizmi në media/ Lubonja: Rama bën nusen në dasmë dhe arkivolin në mort

Publikuar

-

Nga

“Rama bën edhe nusen në dasmë, edhe arkivolin në mort”. Do të jetë gjithë kohën në qendër të vëmendjes”.

Kështu deklaroi mbrëmjene  sotme në emisionin “Real Story” analisti Fatos Lubonja, teksa po fliste për protagonizmin e kryeministrit Edi Rama në media.

“Populizmi nuk është i keq sepse do të thotë t’i drejtohesh popullit. Populistët i drejtohet popullit, kundër elitave në pushtet. Demagogu është i keq. Rama është elita në pushtet, është në krye të elitave në pushtet. Kemi të bëjmë me një demagog, një gënjeshtar që rri akoma në pushtet. Ajo që di të bëjë më mirë Edi Rama janë premtimet e vazhdueshme dhe shfaqja e tij e vazhdueshme me premtime.

LEXO EDHE:  Basha: Edi Rama kokoshi 200 milionesh ne maje te plehut/ Nuk vizitoi refugjatet ne kamp

LEXO EDHE:  “PS të kërkojë falje për Valdrin Pjetrin” / Rama: “S’mban përgjegjësi familja për drurët e shtrembur”

Meqenëse dita ka 24 orë, unë nuk e di se kur punon seriozisht Edi Rama. Shteti ka struktura. Rama bën të gjitha, PR e gjithçka. Nuk ka nevojë që t6ë japë ERTV gjatë gjithë kohës.  Edi Rama i shton plus edhe narcizizmin e tij, duke bërë rolin e nuses në dasmë dhe arkivolin në mort. Do të jetë gjithë kohën në qendër të vëmendjes. Problemi është shumë i thellë, ka shumë probleme”, u shpreh Lubonja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi nuk heq dorë nga “falli”/ Parashikon tërmetin apokaliptik

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka vijuar të bëjë rolin e “fallxhores” edhe sonte në emisionin “Open”, teksa parashikoi një tërmet apokaliptik në Shqipëri.

Pasi mori fillimisht në mbrojtje bashkëshortin e saj, presidentin Meta në përballje me Carlo Bolinon, Kryemadhi tha se më e keqa nuk ka ndodhur ende.

Sipas Kryemadhit, GDB e Shqipërisë do të dëmtohet me 60%.

LEXO EDHE:  “Babagjyshi” kryeministër jep lajmin e mirë për Eriglisën

LEXO EDHE:  Intervista e plotë/ Berisha: PD të hyjë në zgjedhje

“Unë kam parashikur tërmetin më të madh që do i ndodhë shqiptarëve, tërmetin social. E ka thënë dhe Banka Botërore, GBP e Shqipërisë do dëmtohet me 60%. Ky tërmeti nuk ishte apokaliptik, ishte përkëdhëlës. Tërmeti i vërtetë do të ndodhë tani”, u shpreh Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi përplaset me Bolinon/ E kam për nder që kam burrë Ilir Metën, është zotni

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së është përplasur mbrëmjen e sotme me gazetarin, Carlo Bolino, në emisionin “Open”.

Bolino i ka kërkuar llogari për akuzat që ka ngritur presidenti Ilir Meta ndaj medias së tij lidhur me transmetimin e takimeve të kryeministrit Edi Rama, ndërsa Kryemadhi tha se e ka për nder që ka burrë Kreun e Shtetit.

“Uroj që të gjitha të kenë burra si i imi. E kam për nder që është burri im dhe është burrë zotni dhe e kam për nder që është babi i fëmijëve të mi”, deklaroi kryetarja e LSI-së e irrituar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE