Connect with Us

Nga Sali Berisha/ Raporti i OSBE-ODHIR goditje nukleare për narkoshtetin!

Politikë

Nga Sali Berisha/ Raporti i OSBE-ODHIR goditje nukleare për narkoshtetin!

Publikuar

-

Nje nekrologji nderkombetare per shtetin ligjor dhe demokracine ne Shqiperi.

-Autopsi e vertet e rregjimit te kakistokracise!

Miq, raporti perfundimtar i Misionit te Vezhguesve te OSBE/ODHIR per farsen moniste te 30 qershorit, vetekuptohet i perqendruar paresisht ne procesin e farses moniste elektorale, ben nje radiografi te gremines ne te cilen ka rrokullisur Shqiperine Edvin Kristaq Mafia. Qe ne fillim dua te them se nuk kishte asnje dyshim se kjo farse moniste ishte antikushtetuese, antidemokratike dhe binte ne kundershtim flagrant me Konventen Europiane te te Drejtave te Njeriut, parimet e saj per zgjedhjet demokratike.

Pikerisht keto arsye detyruan Keshillin e Europes ne nje akt te pa precedent ne historine e tij te anulloje misionin e vezhgimit te kesaj farse moniste, e para e ketij lloji ne Europe pas renies se perdes se hekurt.

Perveç ketyre, pavaresisht se Misioni i OSBE/ODHIR per arsye politike preferoi te mos bojkotoje vezhgimin e farses moniste te Edvin Mafise, e verteta eshte se edhe ky Mision, ne mbrojtje te parimeve dhe standarteve nderkombetare te zgjedhjeve ne vendet e lira, rrezoi ne menyre perfundimtare kete farse qe ne raportin e tij paraprak te publikuar ne fillim te korrikut qe kaloi. Ne kete raport ai deklaroi se kjo farse moniste “perfilli pak” interesin e zgjedhesve, pra vetekuptohet ajo u zhvillua per interesin e krye kreut te meduzes dhe karriges se tij, madje misioni de facto e shpalli farsen zgjedhore si antikushtetuese, pra zhvillim jo legjitim apo si nje grusht shteti pasi deklaroi se dekreti i anullimit te farses moniste nga presidenti mund te rrezohej vetem nga Gjykata Kushtetuese dhe jo nga KQZ e shnderruar ne Gjykate Kushtetuese nga Edvin Mafia, duke pohuar keshtu se ai dekret ishte ne fuqi dhe sipas ligjit, farsa moniste nuk mund te zhvillohej me dt 30 qershor.

Dua te shtoj ketu se ne takimin para largimit nga Tirana te zj Glover me trupin diplomatik deshtuan totalisht perpjekjet e ndonje diplomati per ti shkeputur ne ate takim asaj per llogari te qeverise se Edvin Mafise qofte dhe nje grimce vleresim te vetem te pergjithshem pozitiv per procesin, sa per te cilsuar farsen “sadopak“ legjitime apo “deri diku” te pranueshme.

Por tani le te kthehemi ne tek raporti perfundimitar i Misionit te vezhgimit te OSBE/ ODHIR per farsen moniste te 30 qershorit.

Pa asnje diskutim ky eshte raporti me negativ, me damkoses i publikuar ndonjehere nga ky institucion per zgjedhjet ne nje vend te hapsires se OSBE.
Por ky raport nuk eshte vetem nekrologjia e nje farse te turpshme moniste te 30 qershorit por ai shume me teper se kaq. Eshte nje goditje nukleare per narkoshtetin e Edvin Mafise, kakistokracine e tij.
Raporti eshte nekrologjia e shtetit ligjor ne Shqiperi dhe njeherazi autopsia e narkoshtetit, shtetit zuzar, antidemokratik te Edvin Mafise, narko institucioneve te tij qe kane zevendesuar shtetin ligjor dhe institucionet e tij demokratike.

Ne kete kontekst, ndonese eshte tmerresisht e hidhur, dua te pranoj se kjo eshte nje merite historike e ketij Misioni. Ky eshte raporti i pare nderkombetar qe nxjerr ne driten e diellit me te gjithe shemtine e tij fytyren e vertet te narkoshtetit te pare ne Europe, ate fytyre qe makineria e propagandes qeveritare, por mjerisht rendom edhe raporte te huaja publike, e kane fshehur, lustruar, injoruar.

Miq, midis te gjitha proceseve te nje shoqerie te lire, ne procesin zgjedhor ka nje nderveprim me te gjere e me intensiv se sa ne çdo proces tjeter, te kushtetutes, kodit elektoral, kodeve dhe ligjeve te tjera si dhe te te gjitha pushteteve, institucioneve, faktoreve shoqeror dhe politik te nje vendi.

Shteti ligjor e ka gjenezen ne voten e lire por edhe procesi zgjedhor eshte edhe prova, testi me themelor i funksionimit te tij.
Raporti perfundimtar i Misionit te vezhguesve te OSBE/ODHIR deshmon paragraf pas paragrafi se ne Shqiperi shteti ligjor, ligjet, kushtetuta, institucionet qe te gjitha pa perjashtim jane te rrenuara nga kapja e tmerrshme e narkoshtetit dhe krye kreut te meduzes Edvin Krista Mafia.

LEXO EDHE:  Këshilltari i djathtë liston dështimet e Bashës/ Thirrje të fortë për demokratët

Ky raport ne mbi 97% te paragrafeve te tij denoncon pa ekuivok dhunimin flagrant ne çdo hap te farses moniste, te kushtetutes dhe ligjeve te vendit, rrenimin e plote te sigurise juridike si arkitrau i shtetit ligjor dhe funksionimit te tij. Raporti fakton se i gjithe ky proces shkaterrimtar eshte ndermarre me qellime politike dhe personalisht nga vet kreu i meduzes Edvin Mafia, te cilin nuk nguron ta permned direkt per ta turperuar sipas motos ‘name and shame’ – ‘permend dhe turperoje’.

Perveç goditjes se krye kreut, raporti godet fatalisht me fakte konkrete institucionet e narkoshtetit dhe narkozyrtaret horra te tij, si narko qeveritaret, narkoanetaret e KQZ, te cilet me urdher partiak marrin persiper çdo rol dhe funksion nga gjykates kushtetues, ne genjeshtar te neveritshem ordiner, ne shkeles te ligjit dhe kriminele elektoral. Raporti denoncon gjithashtu se ne narkoshtetin e Shqiperise, njelloj si ne çdo diktature, narkogjykatesit me vendimet e tyre absurde ne sallen e gjyqit, shkruajne ligje pra kryejne krime elektorale me urdher politik dhe se ata ndodhen nen satren e Vetingut te kontrolluar fund e krye nga kryekreu e meduzes.

Po keshtu ai denoncon shkeljen masive te ligjit nga narko prokuroret dhe narko policet bandite e kriminele, te cilet qendrojne jo per hetimin por per fshehjen e krimit elektoral.

Raporti denoncon narkokomisioneret, per te cilet ligj eshte vullneti i partise, narkoklientelen ne te cilen ne dhunim flagrant te ligjeve nje person eshte shperblyer me kater liçenca kombetare mediatike. Ai gjithashtu denoncon dhunimin masiv te ligjeve te vendit nga mijra e mijra punonjes te administrates se narkoshtetit, te cilet detyrohen te marrin pjese ne mitingjet e kryekreut te meduzes apo dhe te votojne haptas per te ruajtur vendin e tyre punes.

Te gjitha keto zhvillime ne narkoshtetin e vetem ne Europe ndodhin para syve te shqiptareve dhe botes ne kushtet kur procesi zgjedhor monist i 30 qershorit ishte tashme ekskluzivisht vetem e vetem ne duart e fallangave te tij dhe pa ndikimin e askujt tjeter.

Perveç ketyre, ky raporti perdundimtar i Misionit te Vezhguesve te OSBE/ODHIR eshte nekrologjia e shtetit ligjor dhe autopsia e narkoshtetit te Edvin Kristaq Mafise pasi ne nje seri paragrafesh dhe ne menyre te perseritur e precize deshmon dhe denoncon se shteti zuzar shqiptar ka dhunuar ne menyre flagrante, duke filluar direkt personalisht nga krye kreu i meduzes Edvin Mafia dhe mafiozet e tij te tjere me radhe, nene kryesore te te gjitha konventave nderkombetare qe Shqiperia ka firmosur dhe qe lidhen me parimet e shtetit ligjor dhe zgjedhjeve te drejta, lirite themelore te qytetareve duke filluar nga Deklarata Universale e te Drejtave te Njeriut e OKB, Karta e Kopenhagenit per Zgjedhjet e Lira, Konventa Europiane e te Drejtave te Njeriut, Dokumentat e Asamblese Parlamentare te Keshillit te Europes, Kodit te Venecias per zgjedhjet e lira, Konventes Europiane per te Drejtat e Minoriteteve, Konventes Nderkombetare per Personat me Aftesi te Kufizuar.

Si perfundim, mund te thuhet se Raporti i Misionit te vezhgueseve te OSBE/ODHIR eshte dokumenti i pare madhor nderkombetar qe bene radiografine e narkoshtetit te pare ne historine e Europes qe ndertoi ne Shqiperi ne bashkepunim me krimin dhe mafien e droges nje monster skiziode me emrin Edvin Mafia.

Opozita ka meriten e veçante se ajo me guxim e vendosmeri paralajmeroi dhe denoncoi me kohe zevendesimin e shtetit ligjor me narkoshtetin e mafies se droges dhe krimit si dhe papajtueshmerine absolute te Edvin Mafise me voten e lire.

Ajo prej kohesh eshte ne nje beteje pa kthim me rregjimin e e kakstokracise, permbysja me te gjtha mjetet e mosbindjes civile eshte vendimtare per fatin e shqiptareve dhe te Shqiperise! sb

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bllokimi i mbetjeve të rrezikshme dhe sekuestrimi i tragetit/ PD zbulon “mashtrimin” e Ramës

Publikuar

-

Nga

Dy ditë më parë, policia njoftoi se kishte parandaluar tentativën për futjen e një sasie të konsiderueshme mbetjesh të rrezikshme e të dëmshme për mjedisin dhe shëndetin e njeriut.

Blutë kishin arrestuar në këtë operacion 6 persona dhe kishin sekuestruar tragetin bashkë me sasinë e mbetjeve.

Por Partia Demokratike ka publikuar një video, ndërsa pretendon se ky lajm nuk është i vërtetë, por është i trilluar nga qeveria.

Sipas tyre, policia dhe qeveria mashtruan qytetarët, pasi kryeministri Edi Rama kishte premtuar se nuk do të lejonte të futeshin më kimikate të rrezikshme në vendin tonë.

LEXO EDHE:  “Argat i Millosheviçit”/ Berisha i përgjigjet Thaçit: “Të nxjerr më këpucë të kuqe”

LEXO EDHE:  Nga Kastriot Myftaraj/ Berisha fut edhe Lulzim Bashën në tablonë sinoptike të 21 janarit, si komplotist

“Një tjetër mashtrim i provuar i Edi Ramës! Shqiptarët u mashtruan publikisht se nuk do të lejoheshin plerat dhe kimikatet e rrezikshme nga jashtë, ndërkohë që Edi Rama i jepte licencë miqëve të tij për këtë biznes kriminal. Edi Rama ka dështuar!”, shkruan PD krahas videos, e cila nxjerr në pah deklaratat e Ramës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kreshnik Spahiu në zi/ Humb njeriun e tij më të afërt

Publikuar

-

Nga

Kreshnik Spahiu ish kryetar AK-se

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka humbur motrën ditën e sotme.

Zamira Spahiu, është ndarë nga jeta në moshën 55-vjeҫare, ndërsa lajmin e ka dhënë vetë Spahiu përmes një njoftimi në rrjetet sociale.

Ajo do të përcillet për në banesën e fundit ditën e diel në orën 13:00./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Le të q*hen!”/ Gazetari shpërthen ashpër ndaj mediave dhe politikanëve

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme u bë virale një video ku një gazetare kërkoi mendimin e një qytetari për martesat gay dhe të drejtat e LGBT, ndërsa ky i fundit degjeneroi fjalorin.

Por gazetari Armir Shkurti e ka parë reagimin e tij të ashpër me një qëndrim tjetër. Ai thotë se qytetari i quajtur Sazan, është tipik njëri prej nesh, me 100 halle e telashe, që nuk i dalin paratë dhe ka ca fatura që nuk po i paguan dot.

Sipas tij, Sazani përfaqëson qytetarët që nuk kanë marrë pronat, që po i ikin fëmijët jashtë shtetit dhe që nuk u përmbajt para kamerës, kur me mendje po shante mbarë e prapë politikën.

“Epo po i zbrazem kësaj” ! – ka menduar, duke mbledhur gjithë të sharat e mundshme për Edin, Lulin, Metën, Monikën, Erionin….”, shkruan Shkurti në rrjetet sociale, ndërkohë që nuk i ka kursyer kritikat as për median dhe as për politikanët.

LEXO EDHE:  Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

LEXO EDHE:  Raporti për drogën/ Reagon Berisha: Ja si është instaluar narkoshteti

“Kjo është media sot në Shqipëri! Ajo që me shumë hak Edi Rama e quan “kazan”. Natyrisht është kujdesur personalisht që të kthehet në kazan dhe ia ka dalë! Si të mos shpërthente i ziu Sazan, të cilit tjetërkund i hante e tjetërkund e kruante ajo vajza?

Është një situatë ideale që ilustron marrëdhënien e mediave shqiptare me publikun. Prej vitesh janë shkëputur krejtësisht dhe qëllimisht nga hallet e njerëzve, duke mbushur programacionin vetëm me politikën e orientuar nga rilindja dhe axhendat liberale sponsorizuar nga Soros me Shoqërinë e tij të Hapur. Pra atë “Le të q*hen!” unë më shumë e kuptova si “Ik moj q*u ti me gjithë ata që të paguajnë sanduiçin për palavi të tilla”, nënvizon gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE