Connect with Us

Mashtrimi 30 milion euro/ Prangoset një tjetër biznesmen

Kronika

Mashtrimi 30 milion euro/ Prangoset një tjetër biznesmen

Publikuar

-

Një tjetër biznesmen është prangosur në kuadër të operacionit anti-informalitet.

Mësohet se në prang aka rënë shtetasi, Drilon Bareti, me detyrë administrator i subjektit “E.B.A. NDERTIM shpk”.

Ai dyshohet se ka konsumuar elemente te veprave penale të “Krijimi i skemave mashtruese lidhur me tatimin mbi vlërën e shtuar”, “ Falsifikimi i vulave, stampave ose formularëve” dhe “Fshehje e të ardhurave”.

LEXO EDHE:  Vonesat në doganën e Morinës/ Zbulohet mashtrimi i dy qeverive

Kujtojmë këtu se 15 biznesmenët, që merreshin me rikonstruktimin dhe ndërtimin e rrugëve, u arrestuan më 4 shtator me urdhër të prokurorisë, në kuadër të hetimeve disa mujore nga Sektori i Krimit Ekonomik në Policisë e Shtetit. Biznesmenët dyshohet se përdornin faturat tatimore fiktive, duke i shkaktuar shtetit rreth 20 milionë euro dëme, pasi rimbursoheshin për vlera që nuk ishin reale.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Plumb kokës shqiptarit në Greqi/ Dyshohet për larje hesapesh

Publikuar

-

Nga

Një 37-vjeçar shqiptar ka mbetur i plagosur rëndë mbrëmjen e sotme në Athinë.

Mësohet se shqiptari është qëlluar me plumb në kokë nga një person që lëviste me fuoristradë të zezë.

Sipas mediave greke, paraprakisht dyshohet se ngjarja mund të ketë ndodhur për larje hesapesh.

Ende nuk bëhet me dije identiteti i 37-vjeçarit.

LEXO EDHE:  Biznesmeni italian: Si më mashtroi Ndocaj me tenderin e TAP

LEXO EDHE:  Tatimet sqarojnë bizneset/ Si të mbajnë llogaritë për TVSH

vijon…

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kishin fshehur drogën në tubacionin e ujërave të zeza/ Pranga tre shqiptarëve në Greqi

Publikuar

-

Nga

Tre shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë greke, pasi u kapën me 2.5 kg heroinë.

Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Artës, ku tre shqiptarëve iu gjetën 9 pako heroinë.

Sipas mediave greke, bëhet me dije se droga ishte fshehur në një tubacion të vjetër të ujrave të zeza.

Shqiptarëve të moshës 29, 40 dhe 42-vjeç iu sekuestruan gjithashtu edhe 2 makina, 4 celularë dhe 700 euro./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Socialistët në zi/ Ndahet nga jeta kryebashkiaku i Rrogozhinës

Publikuar

-

Nga

Haxhi Memolla, kryebashkiaku socialist i Rrogozhinës është ndarë nga jeta në mënyrë të parakohshme.

Sipas Balkan Web, Memolla ka ndërruar jetë si pasojë e një infarkti.

Ai mbante postin e kryetarit të bashkisë së Rrogozhinës, pasi u shpall fitues në zgjedhjet e 30 Qershorit të 20019-ës.

52-vjeçari njihej edhe si biznesmen nga banorët e zonës, ndërsa la pas bashkëshorten me tre fëmijë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE