Connect with Us

Foto-Lulzim Basha vazhdon “revolucionin”/ Zbulohet vendndodhja e tij

Politikë

Foto-Lulzim Basha vazhdon “revolucionin”/ Zbulohet vendndodhja e tij

Publikuar

-

Ditët e fundit Lulzim Basha iu rikthye edhe një herë retorikës së para-zgjedhjeve të 30 qershorit me fjalinë-temë: Rama do rrëzohet nëpërmjet revolucionit demokratik.

Ndërsa për të disatën herë u bën këtë premtim demokratëve, mesa duket Lulzim Basha edhe kësaj radhe nuk e ka seriozisht, siç edhe shpesh kanë rezultuar qëndrimet e tij politike.

LEXO EDHE:  Qytetari: Të qërojmë gangsterët nga pushteti/ Basha: Kjo është zgjidhja

Fotoja e mëposhtëme është shkrepur në avionin e linjës Tiranë-Athinë, ku burime për gazetën Shqiptarja.com, bëjnë me dije se Basha është nisur me pushime drejt Mykonos-it, një prej ishujve më të shtrenjtë në Greqi.

Mesa duket Basha do e vazhdojë “revolucionin” për largimin e Ramës nga ishujt grekë./Tema

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“150 milionë USD të oligarkëve të shkojnë për të pastrehët”/ Basha takon Ministrin e Jashtëm italian

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka takuar sot Ministrin e Punëve të jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Luigi Di Maio. Gjatë këtij takimi janë shprehur falenderime nga ana e kreut të opozitës për përkrahjen humanitare të shtetit italian pas termetit të rëndë të 26 nëntorit.

Kreu i PD nuk harron t’i bëjë thirrje Qeverisë për të qenë të organizuar në procesin e rikuperimit të dëmëve, duke theksuar se fatkeqësia natyrore që pesuam ka nxjerrë në pah se sa i përgatitur është shteti shqiptar.  Ai përmend se korrupsioni zë vend në Qeverinë shqiptare dhe se lekët që marrin “oligarkët” duhet të shkojnë për familjet që sot janë të pastreha si pasojë e termetit.

LEXO EDHE:  Dekriminalizimi/ Basha i përgjigjet Ramës me një foto

LEXO EDHE:  Vrau dy persona në Shqipëri/ Arrestohet 52-vjeçari në Greqi

“Qeveria e ka për detyrë të përdorë ligjin e fatkeqësive natyrore për të anuluar kontratat e 10 oligarkëve. 150 milion dollarë që marrin oligarkët duhet të shkojnë tek mijëra familje në nevojë, të pa strehë, në dëshpërim”, ka shtuar Lulzim Basha.

Ndër të tjera, Basha ceku faktin se ka diskutuar me Ministrin e Jashtëm Luigi Di Maio për nivelin e lartë të korrupsionit në Shqipëri dhe si ky korrupsion po ndikon edhe investitorët italianë.

“Ndamë shqetësimin për nivelin e lartë të korrupsionit që po ndikon negativisht edhe tek investitorët italianë”, shkruan Bashan në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

29 vite nga themelimi i PD/ Berisha dedikim Hajdarit: Azem ti je gjallë!

Publikuar

-

Nga

Në 29 vjetorin e krijimit të Partisë Demokratike, ish kryeministri Sali Berisha ka shprehur nderime për themeluesin e kësaj partie Azem Hajdari.

Teksa ka publikuar foton e Hajdari, Berisha shkruan: “Nderim përjetë tribunit të lirisë, themeluesit të Partisë Demokratike dhe Pluralizmit Politik në Shqipëri, Azem Hajdari! Azem ti je gjallë!”

Kujtojmë se Partia Demokratike e Shqipërisë u krijua më 11 dhjetor të vitit 1990 nga një grup studentësh dhe intelekualësh shqiptarë midis të cilëve Azem Hajdari, Sali Berisha, Gramoz Pashko, Arben Imami e të tjerë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PS protestonte me maska për lirinë e fjalës”/Manjani: 10 vite më vonë rrasin brenda ata që guxojnë të mendojnë

Publikuar

-

Nga

Ish Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka bërë publik një krahasim midis sjelljes së Partisë Socialiste para 10 vitesh në raport me fjalën e lirë dhe sjelljes së po të njejtës parti në lidhje me të njejtën çështje sot. Manjani është shprehur se ata të cilët në vitin 2010, kur ende nuk e kishin marrë pushtetin protestonin përpara Parlamentit kundër ndalimit të fjalës së lirë, janë pikërisht të njejtët që sot po i kundërvihen lirisë së fjalës dhe mendimit duke sulmuar mediat. Skena e protestës së atëhershme ka qenë nën regjinë e Ramës, thotë Manjani dhe nën regjinë e po të njejtit autor është edhe skena e këtyre ditëve me akte që ndërhyjnë në ligjin e mediave.

Manjani nuk ka lënë pa ndarë edhe një fotografi të vitit 2010 ku anëtarët e Partisë Socialiste paraqiten duke protestuar përpara Parlamentit me maska të zeza në gojë, si simbolikë e mohimit të lirisë së fjalës.

Se ç’mu kujtua kjo pamje! Grupi parlamentar i PS në prill 2010 protestonte tek hyrja e Parlamentit me maska të zeza, kundër ndalimit të fjalës së lirë. Gjetje e bukur regjizoriale e Edi Ramës për atë kohë. Ziheshin me Saliun për disa minuta më shumë në foltoren e parlamentit… Sot, ky grup me të njëjtin regjizor është rrjeshtuar në mënyrën më brutale ndaj fjalës e mendimit të lirë. Dhe jo thjesht ndaj opozitës, por ndaj popullit që po të guxojë të mendojë e ta shprehë atë që e mendon e rrasin brenda. Nuk ka formalisht dënim për agjitacion e propagandë, por ka përshtatje të termave “shpifje”, “fake news”, “panik”, “kallëzim të rremë”. Dhe jo ta thuash në tv mendimin që ke, por as një faqen personale në facebook nuk e lejojnë më! Ja ku janë “dashnorët e fjalës së lirë”! Paskan pasë hallin e fjalëve të veta. Ato farë fjalësh që dhjesin nga gojët e qelbura me ushqim nga tepsia e pushtetit të pa merituar!”, ka shkruar Manjani në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO EDHE:  Hapi “dyert” për çamët/ Dule në zyrën e Bashës

LEXO EDHE:  Cila është strategjia e Bashës pas 30 qershorit

LEXO TE PLOTE