Connect with Us

Shitet televizioni ABC News/ Kush qëndon pas shtetases greke e deklaruar si blerëse?

Sociale

Shitet televizioni ABC News/ Kush qëndon pas shtetases greke e deklaruar si blerëse?

Publikuar

-

Mediat dy ditët e fundit kanë raportuar privatizimin dhe ndryshimin e pronësisë së televizionit ABC News, nga një kompani me pronaren greke Efthymia Gkouma.

Pra ABC Newsi-i televizioni me titra i “Media 6” së TV Klanit dhe Aleksandër Frangajt nuk do të jetë më me këtë pronar, por ashtu siç raportuan mediat do të jetë në pronësi të një shtetaseje greke.

Në fakt e vërteta duket se është përtej kësaj që raportohet në media.

Disa kohë më parë u përfol për blerjen e ABC News-it nga Spitali Amerikan dhe administratori i saj Klodjan Allajbeu i njohur si një nga njerëzit e Fetllah Gylenit, rivalit të Presidentit Turk, Rexhep Taip Erdogan, në Shqipëri.

Allajbeu shpesh është përfolur dhe ka pasur emrin në listat e publikuara prej gylenistëve, gjithashtu është përfolur edhe për çështje të tjera që lidhen me shëndetësinë dhe shërbimet private PPP-të, ku është përfshirë  në marrëdhënie me Qeverinë, të cilat shpesh janë denoncuar nga mediat dhe Opozita.

Por e vërteta e televizionit ABC News është se përtej një shtetasje greke qëndron Klodian Allajbeu, gjë që e ka konfirmuar edhe më parë.

Duket se gjithçka ka filluar pas një përplasje të fortë të Allajbeut me Ben Blushin, Drejtorin e Top Channel, me të cilin shpesh darkonte, hapi edhe një emision, por mesa duket marrëdhëniet e tyre financiare nuk ecën aq mbarë dhe bashkëpunimi përfundoi.

LEXO EDHE:  Prezantuesja e njohur braktis moderimin e lajmeve/ Ja ku do e shohim në vijim

Ky nuk ëhstë rasti i parë që Allajbeu ka pasur probleme me mediat në Shqipëri. Të njëjtat përplasje ka pasur edhe me Carlo Bolinon, por edhe me shumë televizione të tjera apo media private online, të cilat ndoshta kërkojnë reklama, apo tentojnë ta shantazhojnë administratorin e Spitalit Amerikan.

Me sa duket Allajbeu ka gjetur zgjidhjen finale, ka bërë privatizimin e ABC News-it për të pasur një televizion të tij dhe për të lënë mënjanë shpenzimet që i vinin nga mediat apo presionet që ndoshta i ushtroheshin shpesh.

Dhe ka gjetur zgjidhjen klasike për të mos pasur një televizion në emrin e tij dhe për të mos krijuar shqetësime edhe për Qeverinë e cila duhet të jetë në siklet të madh në marrëdhënie me Presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan për gylenistët që ndodhen në Shqipëri.

Zgjidhja është gjetur që ky televizion të privatizohet nga një shtetase greke dhe në fakt pronari i vërtetë pas saj ashtu siç CNA.al e ka konfirmuar është, Klodjan Allajbeu, administratori i Spitalit Amerikan.

Pra, gjithçka shkruhet në media këto ditë për një shtetase greke se e ka privatizuar, ato janë vetëm në letra sëbashku me emrin e personit që është vendosur në dokument. Por, pronari i vërtetë i ABC News-it është Klodjan Allajbeu, administratori i Spitalit Amerikan të Tiranës./CNA.al

 

https://www.cna.al/2019/06/24/ekskluzive-shitet-abc-news-njihuni-me-pronarin-e-ri/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mblidhet Task-Forca/ Përforcim masash për parandalimin e depërtimit të koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu mblodhi sot Task-Forcën për parandaimin, kontrollin dhe mbrojtjen ndaj koronavirusit të ri.

Pas diskutimeve mes ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve, u vendos përforcimi I masave në pikat kufitare, sigurimi i sasisë së shtuar të mjeteve të mbrojtjes personale dhe përforcimi i gjurmimit të rasteve për të rritur kontrollin për parandalimin e depërtimit të koronavirusit COVID-19.

Task Forca vendosi:

Dyfishim të personelit në Njësitë Shëndetësore në pikat kufitare, aeroport, porte dhe pika kufitare tokësore.

Përforcim i kontrolleve në pikat kufitare, për çdo udhëtar për cdo udhëtar që vjen nga harta gjeografike e vendeve me shpërthime komunitare, e përcaktuar nga OBSH.

Shtimi i informacionit dhe rritja e vizibilitetit të mesazheve në pikat kufitare, për të dhënë më shumë informacion për udhëtarët mbi vetëdeklarimin në strukturat shëndetësore, në rast të një shenje klinike apo kontaktit me raste të konfirmuar me koronavirus në këto vende.

LEXO EDHE:  Skandali Mina Kusta ”Albcontrol”/ Gylenisti i jep gylenistit 410 milionë me tender formal

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh me Partinë Demokratike?/ Ridvan Bode flet tek ABC News

Rritja e sasisë së mjeteve të mbrojtjes personale për të gjitha hallkat e shërbimit, nga pikat kufitare, në strukturat shëndetësore spitalore e deri në nivel të diagnozës laboratorike.

Task Forca vendosi që masa e paracaktuar për vetëkarantinim të personave që vijnë nga vende me shpërthime komunitare të virusit duhet të vijojë.

Gjithashtu, siç është bërë me dije, tashmë është përcaktuar vendi i karantinës në rast se do të jetë e nevojshme, që është do jetë një strukturë SPITALORE, e vlerësuar edhe nga komiteti teknik, që plotëson të gjitha standardet e përcaktuara nga OBSH.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Task Forca për parandalimin e depërtimit dhe përhapjes së koronavirusit të ri REKOMANDON të gjithë qytetarët që kanë udhëtuar nga vendet e prekura, të telefonojnë në numrin e Urgjencës Kombëtare 127 në rast të shfaqjes së cdo shqetësimi apo shenje klinike, pa u drejtuar menjëherë në spital.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Qëndresa Qytetare çel ekspozitën “Ekspozitën e Turpit” në Arsim/ Shahini “ngel në klasë”

Publikuar

-

Nga

Qëndresa Qytetare nëpërmjet një aksioni kreativ ka paraqitur në formë ekspozitë më shumë se 20 skandale në sitemim arsimor të vendit të cilat kanë ndodhur në çdo muaj gjatë 2 viteve të fundit.

Aktivistët e quajtën “Ekspozita e Turpit” nisur edhe nga rasti i fundit i shfaqjes së ngacmimeve dhe skandaleve seksulae në shkollën “Jakov Xoxa”. Shkollat dhe universitetet e kanë humbur qëllimin e tyre, atë të edukimit të nxënësve duke u kthyer në vatra të dhunës, abuzimi seksual dhe korrupsionit.

Përballë kemi Ministrinë, e cila me papërgjegjshmërinë e saj është drejtpërdrejt përgjegjëse për këtë situatë të degjeneruar, nëse ne kemi më shumë se 1 skandal në media çdo muaj, ju ftoj të paramendoni se cila është gjëndja reale në këto institucione edukimi, u shpreh aktivisti i Qëndresës Qytetare Migen Qiraxhi.

Me anë të kësaj ekspozite ne kërkojmë të përballim institucionin e Ministrisë së Arsimit me bilancin dramatik të 2 viteve të fundit në arsim, por edhe të komunikojmë me qytetarët mbi situatën.

LEXO EDHE:  Prezantuesja e njohur braktis moderimin e lajmeve/ Ja ku do e shohim në vijim

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh me Partinë Demokratike?/ Ridvan Bode flet tek ABC News

Institucionet në varësi të ministrisë kanë vendosur gjatë gjithë formimit tonë “Nota” si vlerësim mbi përgatitjen tonë, sot është dita e qytetarëve të vlerësojnë me Notë punën e ministrisë duke e shënuar atë në tabelën e improvizuar në shesh.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Si të mbroni veten dhe të afërmit nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Virusi mund të përhapet kur një person i infektuar kollitet ose teshtin dhe larja e duarve është hapi i parë ndaj mbrojtjes.

Si mund të përhapet koronavirusi?

Koronavirusi  është një sëmundje e re dhe shkencëtarët janë ende duke studiuar se si  mund të përhapet nga personi në person, por viruse të tilla të ngjashme kanë tendencë për t’u përhapur nëpërmjet kollës dhe teshtimës.

Kur një person i infektuar kollitet ose teshtin, ata nxjerrin pikat e pështymës ose mukozën. Këto pika mund të bien tek njerëzit dhe kalojnë tek ata prekin fytyrën duke shkaktuar në këtë mënyrë infeksionin.

 

Virusi mund të përhapet gjithashtu përmes pikave që bien në sipërfaqe siç janë vendet në autobusë, trenat ose tavolinat në shkollë. Sidoqoftë, nëse kjo është një rrugë kryesore e transmetimit varet se sa gjatë mbijetojnë viruset në sipërfaqe – dhe kjo gjë mund të ndryshojë nga orë në muaj.

Ekzistojnë  fakte që virusi mund të përhapet tek njerëzit përpara se të shfaqen simptomat .

Si të mbroni veten dhe të tjerët?

Lani duart : lani duart tuaja me ujë të pastër dhe përdorni sapun. Mos harroni kur të lani duart të lani mirë hapësirat midis gishtërinjve dhe thonjtë ,pastroni mirë të paktën për 20 sekonda.

Mbuloni gojën dhe hundën kur kolliteni ose teshtini me një facoletë para, më pas hidheni atë në kosh dhe lani duart tuaja. Nëse nuk keni facoletë, mbani brrylin tuaj para gojës kur kolliteni ose teshtini, jo duart.

LEXO EDHE:  Taulant Balla/ Nuk i paragjykoj kërkesat e Bashës

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh me Partinë Demokratike?/ Ridvan Bode flet tek ABC News

Maskat higjenike për fytyrën ofrojnë një mbrojtje më të sigurt

Sidoqoftë, ato nuk bllokojnë grimcat më të vogla të tështimës ose kollitjes që mund të kalojnë në materialin e maskës. Maska gjithashtu nuk mbrojnë dot sytë dhe ka prova se virusi mund të transmetohet edhe nga shikimi.

Kërkoni menjeherë ndihmë mjekësore nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje

Nëse vizitoni tregjet me ushqime të gjalla në zonat e prekura nga virusi shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë  me kafshë të gjalla dhe ato sipërfaqe që kanë qenë në kontakt me kafshët.

Nëse jeni në një zonë të prekur shmangni ngrënien e produkteve shtazore  dhe tregoni kujdes ndaj organeve të kafshëve.

Shmangi gjithashtu ngrënien e produkteve shtazore dhe gjithashtu produkteve të qumështit.

Nëse jeni rikthyer nga një zonë e prekur në Kinë gjatë dy javëve të fundit, qëndroni në shtëpi dhe shmangni kontaktin me njerëzit e tjerë për 14 ditë . Kjo do të thotë të mos shkosh në punë, shkollë apo zona publike.

Nëse jeni kthyer nga një zonë e infektuar dhe keni një temperaturë të lartë, kollë, dhimbje të fytit ose vështirësi në frymëmarrje mos u largoheni nga shtëpia juaj deri sa të merni këshilla nga një mjek ./abcnews.al

LEXO TE PLOTE