Connect with Us

“Paste Magazine”: Ja 4 arsye për të vizituar Shqipërinë

Sociale

“Paste Magazine”: Ja 4 arsye për të vizituar Shqipërinë

Publikuar

-

Nëse ideja për të vizituar Kroacinë filloi me një dashuri për filmin ‘Game of Thrones’ ose nga fotot e bregdetit të mrekullueshëm të Adriatik; kështu Ballkani është bërë një rajon i që sfidon destinacionet tradicionale evropiane. Fqinjët përreth të Kroacisë dhe qytetet e tyre si Gjiri i Kotorrit në Mal të Zi dhe Mostari në Bosnje gjithashtu kanë tërhequr vëmendjen e udhëtarëve. Ndërsa i gjithë rajoni është i bukur dhe me pasuri kulturore, është koha që Shqipëria të kthehet në qendër të vëmendjes.

Kështu sugjeron revista njujorkeze “Paste”, e cila ka dhënë 4 arsye se pse duhet vizituar Shqipëria.

Përveç ndikimit të tyre historik në Shqipëri, ka shumë arsye se pse bregdeti i këtij vendi është bërë një vend pushimesh për italianët, por ne do të fillojmë me katër arsye:

1. Riviera Shqiptare

Nga peshqit e freskët dhe ushqimet e detit e deri tek plazhet e pabesueshme që derdhen në Detin Jon, bregdeti jugor është shumë i ngjashëm dhe mund të rivalizojë Greqinë. Qytetet si Sarandë, Dhërmi dhe Ksamil, i cili ndodhet brenda Parkut Kombëtar të Burtint, mbeten ndër qytetet më të njohura të plazhit. Ksamil, megjithatë, është më e lehtë për t’u arritur falë një aeroporti aty pranë dhe trageteve nga ishulli grek i Korfuzit. Më tej në brendësi, Gijrokaster, një qytet i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, është një tjetër pamje e pasur me kulturë. E njohur për ruajtjen e saj të arkitekturës së stilit otoman, një vizitë në qytet dhe kështjellën e saj është si të shkoni pas në kohë.

2. Peizazhe magjike

Shqipëria është një vend i vogël por i larmishëm, i vendosur afër paraleles së 45-të “magjike”. Kjo do të thotë që vendi mund të kultivojë një gamë të madhe si gështenja, sherebel, shegë, qershi, kumbulla, rrush dhe shumë më tepër. Duke filluar nga veriu në mes të Maleve të Kurorës, apo Alpeve Shqiptare, vendi në dukje po zhytet dhe rrotullohet drejt detit. Shqipëria Qendrore përbëhet nga fusha dhe malet më të vogla dhe luginat ngrihen dhe bien në Detin Jon. Kjo do të thotë një gjë për vizitorët: aftësia për të provuar thellësisht kulturën nga një fshat në tjetrin. Falë peizazheve gjithnjë në ndryshim, ka mjaft mikroklima brenda vendit duke lejuar që të mbjellat mbizotëruese në një rajon të fshatrave të jenë shumë të ndryshme nga një tjetër. Ndryshimi i llojeve të ushqimit që janë në dispozicion rezulton në shumë ndryshime në pjatat tradicionale dhe llojet e ushqimit që udhëtarët mund të provojnë në të gjithë vendin.

3. Kultura e larmishme

Midis 1809 dhe 1810, poeti britanik Lord Byron u nis në një turne dy-vjeçar në Evropë, gjatë së cilës ai udhëtoi luginat jugore të Shqipërisë, ku u mahnit nga kultura dhe kostumet e pasura (të cilat gjithashtu ndryshojnë nga rajoni në rajon, brenda vendit ). Sot kultura tradicionale jeton, por historia e kohëve të fundit dhe kultura moderne ia vlen të hulumtohet edhe gjatë një udhëtimi në Shqipëri.

I futur në komunizëm nga Musolini, i cili aneksoi Shqipërinë në 1939, shteti Ballkan mbeti nën komunizëm deri në vitin 1985 kur vdiq Enver Hoxha. Paranoja dhe presioni nga rivali i tij në ish-Jugosllavi, Tito, e shtynë Hoxhën të ndërtojë më shumë se 170,000 bunkerë bërthamorë të betonit në të gjithë Shqipërinë – gati gjashtë bunkerë për gjysmë milje katrore. Me kalimin e kësaj periudhe të historisë, bunkerët ngadalë shndërrohen në dyqane, kafene dhe madje edhe dhoma hoteliere, megjithëse disa prej tyre tani janë muze në Tiranë.

Ndërsa vendi ka përparuar nga epoka komuniste, kultura moderne ka marrë formë për të festuar të kaluarën ndërsa përqafon të tashmen. Për shembull, rindërtimi i Kalasë së Toptanit në Tiranë është një shkrirje e të vjetrës dhe e të resë.

4. Udhëtim autentik

Udhëtimi ndërkombëtar është rritur në mënyrë të vazhdueshme me kalimin e viteve – dhe ‘mbi-turizmi’ me të. Kjo është arsyeja pse të udhëtosh përtej rajoneve më pak të vizituara të Evropës po prezanton një kthim në udhëtimet autentike. Kalimi në territor më pak të mbushur nga turistë, por shumë të sigurt, do të thotë që udhëtarët të gjejnë përvoja reale.

Nga veriu në jug, qëndrimet në bujtinë të fshatit janë disa nga përvojat më autentike që udhëtarët mund të kenë në Shqipëri. Të përshtatshme për aventurierët që ecin në veri ose mysafirë me dëshirë për kulturorën në jug, bujtinat në thelb janë qëndrime dhe përvoja ballkanike dhe Airbnb, të kombinuara në një. Vizitorët mund të qëndrojnë në një dhomë private ose shtëpi të veçantë, të mësojnë të gatuajnë ushqime tradicionale, të luajnë lojëra tradicionale dhe të dëgjojnë muzikë popullore. Djathi dhe pjatat tradicionale si burek, gjethet e mbushura të rrushit dhe bakllava, janë vetëm fillimi./ Monitor

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Moti vijon të na surprizojë/ Ja sa do arrijnë sot temperaturat

Publikuar

-

Nga

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të jetë në aktivitetin e Anticiklonit të Azoreve i cili do të mbajë mot pa rreshje në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë  edhe gjatë kësaj jave.

Për ditën e sotme, pritet që moti të dominohet nga kthjellimet vranësira të pakta në zonat malore.

Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi maksimale 6m/sek në bregdet.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Soreca/ Muajt në vijim të rëndësishme për Shqipërinë

Valëzimi i forcës 2 me lartësi vale 0,3- 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje të lehtë në mesditë.

Temperaturat minimale dhe maksimale pritet të arrijnë:

Zonat  malore  8/26°C

Zonat e ulëta  9/30°C

Zonat bregdetare 14/28°C/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 22 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Nëse doni qe marrëdhënia juaj me partnerin te jete sa me e mire, sot duhet te shfrytëzoni çdo moment për t’i shprehur ndjenjat. Ne këtë mënyrë do mund t’i kaloni shume lehtësisht edhe disa vështirësi qe iu kishin dale. Beqaret do ndihen me te lire për te dale me disa persona te rinj dhe do ndihen mjaft mire. Ne planin financiar mos shpresoni me kot ta përmirësoni sa hap e mbyll sytë gjendjen. Beni edhe pak durim.

DEMI 21. prill – 21. maj

Nëse keni një lidhje dhe ndiheni te lumtur, përfitoni sot për te bere ndonjë surprizë te madhe, Marsi do jete ne anën tuaj dhe do ju ndihmoje për gjithçka. Ne mbrëmje mund te surprizoheni edhe nga partneri. Edhe për beqaret gjerat mund te marrin një kthese shume me te rëndësishme. Financat nuk do jene te këqija, megjithatë para se te shpenzoni reflektoni disa here.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Gjate kësaj dite do keni shume dyshime për te dashurin e zemrës tuaj dhe nuk do e lini dot veten te lire për t’u dashuruar ashtu si e ndieni. Beqaret nga ana tjetër do jene me te favorizuar dhe do arrijnë te gjejnë një person mjaft te përshtatshëm. Ne planin financiar vërtet do mundoheni pak, por do arrini me ne fund ta stabilizoni situatën. Për ju asgjë nuk do jete e pamundur.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ne tërësi jeta juaj ne çift nuk do jete e keqe. Pranë partnerin do ndiheni edhe me mire se me pare, por ne disa momente mundet te mërziteni për shkak se ai nuk do ua shprehe shume ndjenjat. Beqaret duhet te kenë me tepër besim tek vetja ne mënyrë qe ta bëjnë për vete atë qe pëlqejnë. Ne planin financiar do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri dhe nuk do ndiheni keq.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Gjate kësaj dite do merreni vesh pre mrekulli me atë qe keni ne krah dhe nuk do keni asnjë ankese. Toleranca do jete ajo qe do ju ndihmoje te ruani një marrëdhënie te kënaqshme. Beqaret nuk do i rezistojnë dot tundimit dhe mund te hidhen ne krahët e personin qe do i joshe pa u menduar gjate. Ne planin financiar mund t’iu dalin disa probleme te vogla, por jo me pasoja te renda.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Nëse keni një lidhje as mos mendoni për te flirtuar me një person sepse do keni probleme shume te mëdha me partnerin. Nëse jeni mërzitur pranë tij dhe doni te provoni diçka tjetër, me mire ndahuni fillimisht. Beqaret do jene mjaft joshës dhe do marrin plot propozime interesante. Financat do jene goxha te mira dhe deri ne fund te ditës mund te përmirësohen akoma me shume.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite shume e turbullt ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Nuk do i pranoni aspak gabimet e bëra dhe debatet qe mund te lindin do jene te forta. Beqaret nuk do jene realiste dhe do kërkojnë gjera te pamundura. Edhe sot ata do mbeten te vetmuar. Ne planin financiar do jete Jupiteri ai qe do ndikoje me shume nga te gjithë dhe do sjelle përmirësime te vazhdueshme.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite e mbushur me gëzim te madh ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do jeni te dy palët te arsyeshëm dhe do bëni gjithçka qe marrëdhënia me partnerin te ece ne rrugën e duhur. Beqaret kane kohe qe ëndërrojnë një partner ideal dhe sot dëshirat e tyre mund te realizohen. Gjendja e financave ka për te qene gjithë kohës e mire nëse vazhdoni t’i menaxhoni me maturi te ardhurat.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Pasion apo tension për te dashuruarit? Gjate kësaj dite gjithçka mund te ndodhe sepse Marsi dhe Jupiteri do ndikojnë njëkohësisht. Përgatituni për emocione shume te forta si pozitive ashtu edhe negative. Për beqaret do jete një ditët vërtet shume e veçante. Sektori i financave do jete tejet dinamik dhe do arrini t’i shlyeni pa frike edhe shpenzimet me te nevojshme.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Te dashuruarit do kenë një dite te ngrohte dhe perfektë për te folur për gjithçka qe i ka shqetësuar deri me sot. Beqaret do jene shume energjike dhe te gatshëm për te bere gjithçka qe ta ndryshojnë statusin e tyre. Pasditja dhe mbrëmja do jene shume me te veçanta. Ne planin financiar asgjë nuk do jete e thjeshte kështu qe duhet te bëni te pamundurën qe ta ndryshoni sa me pare situatën.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Nëse jeni ne një lidhje sot keni për te pasur me te vërtetë një dite shume te bukur. Çdo moment do jete i ngrohte dhe debatet thuajse do mungojnë plotësisht. Beqaret do dashurohen koke e këmbë me një person dhe do bëjnë edhe sakrifica qe te fillojnë menjëherë një lidhje me te. Për te ardhurat duhet te tregoheni te matur e te kujdesshëm sepse çdo gabim i bere sot mund te sjelle probleme te mëdha nesër.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Venusi do pozicionohet shume mire ne jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite, por edhe ju duhet te bëni te gjitha përpjekjet qe marrëdhënia ne çift te përmirësohet me shume. Mos prisni gjithmonë nga te tjerët. Beqaret ka mundësi te afrohen me disa persona qe sapo janë divorcuar dhe nuk do e kenë rrugëtimin shume te lehte. Ne planin financiar te gjitha përpjekjet qe keni bere kohet e fundit do japin rezultate shume te mira.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dëshmia e gazetarit italian që zbuloi fëmijën 11 vjeçar shqiptar në kampin e ISIS

Publikuar

-

Nga

Në emisionin “Opinion” të mbrëmjes së sotme një nga dëshmitë ekskluzive ishte edhe ajo e gazetarit investigativ të emisionit “Le Iene” në “Italia 1, Osvaldo Verri, i cili së bashku me dy kolegë të tjerë, njeri shqiptar, pas përpjekjesh arritën të zbulojnë dhe më pas të hyjë në kampin Al Hol në Siri, ku kontaktoi fëmijën 11 vjeçar, të lindur në Itali, por me kombësi shqiptare, Alvin Berisha.

Në moshën 6-vjeçare, Alvini mbërriti në Siri, pasi nëna e tij e la bashkëshortin dhe dy fëmijë të tjerë të saj në Itali, ku jetonin si emigrantë dhe iu bashkua grupit terrorist të Shtetit Islamik.

Në dëshminë e tij ekskluzive për “Opinion” gazetari Verri pohoi:

“Kam qenë në Siri për reportazhe të tjerë, por në Kampin Al Hol ishte hera e parë që shkoja. Ishte e vështirë derisa mbërritëm. Ne menduam se do të kishim ndihmën e organizatave që janë atje, mbështeteshim tek ushtarakët, ambasadorët, por askush nuk na ndihmoi. Në fund, ata që e vunë dorën në zemër dhen u prekën nga babai e vendosën të na nduihmonin ishin kurdët që na lejuan të hyjmë në kamp me një pritje shumë të reduktuar krahasuar me normën e televizioneve, që presin nga 3 ditë në një javë, ne hymë për një ditë, duke patur një baba të dëshpëruar.

Të hyje në atë kamp është e vështirë dhe e rrezikshme, sepse kishte gra dhe fëmijë që janë familje të luftëtarëve të ISIS. TË qëndroje brenda tendave për pak kohë, duhet të bije dakord me kurdët sirianë, tu thojë çfarë doje të bëje dhe ata të shoqëronin. Përqendrimi ynë ishte tek Alvin, ndaj u përqendruam pak në histori të tjera dhe raste të tjera. Pamë shumë fëmijë dhe na thanë që në një pjesë të kampit kishte familje shqiptare fëmijë shqiptarë, por nuk arritëm të shkonim. Kampi ishte shumë i madh. Por pamë fëmijë në kushte shumë të këqija, pisllëk, dhe unë që jam baba më dhemb zemra.

LEXO EDHE:  Alarmon avokati: Shqipëria në prag të katastrofës më të madhe gjeopolitike

Ne i provuam të gjitha mënyrat për të marr Alvinin dhe për ta kthyer tek i ati. Ka procedura që në atë terren lufte ka interesa ndërkombëtare, ndaj ka vëmendje nga e gjithë bota mbi fatin e njerëzve që janë në atë kamp. Kurdët, ata që drejtojnë kampin na thanë se në asnjë mënyrë nuk mund ta mbanin atje babain që donte të rrinte atje, pasi atje çdo ditë vriteshin njerëz nga ish luftëtarët e ISIS. Por nuk mund ta jepnin fëmijën, pasi kishte procedurë fikse, që për të marr një fëmijë i lindur në Itali dhe rritur Itali, por kishte pasaportë shqiptare duhej një figurë e një përfaqësuesi nga shtetit shqiptar. Pa këtë figurë nuk e jepnin fëmijën. Na thanë se raste të ngjashme ka patur. Na treguan se nëna daneze me fëmijë danezë, që s’kishin asnjë lidhje me ISIS dhe donin të ktheheshin. Ata janë kthyer me një funksionar të qeverisë daneze dhe në 10 minuta kanë marr fëmijën. Ne këtë mundësi nuk e patën, provuam edhe me ambasadorin shqiptar, por patëm premtime dhe deri më sot fëmija është atje.

Shkuam përpara ndërhyrjes turke. Ne nuk patëm asnjë problem. Me ne të gjithë ishin të sjellshëm, fjetëm në hotel, shkuam për darkë në restorant. Të varfër sigurisht, por nuk patëm probleme me askënd. Sigurisht që kishte kontrolle në rrugë që të shihnin kush je e çfarë bën, por nuk patëm probleme. Të vetmet që ishin pak më ndryshe ishin gratë e ISIS brenda kampit. Kur ishim atje shkëmbyem pak batuta me gratë e veshura me të zeza atje që na thanë se kanë frikë atje, ka dhunë, ka njerëz që u vënë flakën tendeave. Dhe tani që kurdët nuk kanë më kontroll mendoj se është shumë më e rrezikshme. Për fëmijët mendoj se është edhe më e rrezikshme. Të vjen vërtet të qash”.

LEXO TE PLOTE