Connect with Us

Pas protestave të dhunshme/ LSI rinis “luftën” me OSBE-në

Politikë

Pas protestave të dhunshme/ LSI rinis “luftën” me OSBE-në

Publikuar

-

LSI ka rinisur sulmin ndaj OSBE-së. Ish kreu i grupit parlamentar të LSI Petrit Vasili , me anë të një postimi në rrjetet sociale ka thënë se OSBE, vulosi shkatërrimin e shtetit nga Rilindja.

Sipas tij, raporti i OSBE per votimet moniste të 30 qershorit është autopsia e kufomës shtet, që krijoi Edi Rama dhe rilindja antishtet.

“Të gjitha pushtetet në Shqipëri janë pushtuar nga kapja, degradimi dhe korruptimi i tyre prej rilindjes antishtet.  OSBE-ODIHR i vuri vulën që është vetëm Gjykata Kushtetuese që mund të shqyrtojë dekretet e Presidentit.

Postimi i plotë:

OSBE vulosi shkaterrimin e shtetit nga rilindja antishtet.

Shkaterrimi i shtetit ne cdo nivel te tij eshte fakt.

Raporti i OSBE per votimet moniste te 30 qershorit eshte autopsia e kufomes shtet,qe krijoi Edi Rama dhe rilindja antishtet.

Te gjitha pushtetet ne Shqiperi jane pushtuar nga kapja,degradimi dhe korruptimi i tyre prej rilindjes antishtet.

ZGJEDHJE E 30 QERSHORIT,TE PALIGJSHME,

ANTIKUSHTETUESE NE KUNDERSHTIM ME DEKRETIN E PRESIDENTIT,QE KANE FUQINE E LIGJIT.

OSBE-ODIHR i vuri vulen qe eshte vetem Gjykata Kushtetuese qe mund te shqyrtoje dekretet e presidentit.

Dekretet jane ne fuqi.

30 qershori i paligjshem,zero dhe inekzistent.Data e vetme e ligjshme eshte 13 tetori 2019.

ADMINISTRIMI I SHKATERRUAR I ZGJEDHJEVE:

Ka rene administrimi i zgjedhjeve pasi per here te pare autore e shkaterrimit eshte KQZ-ja qe asnje here me pare nuk ka qene demtuese e zgjedhjeve perkundrazi.

PUSHTETI GJYQESOR I KAPUR DHE I RËNË:

Ka rene pushteti gjyqesor me prokurori e gjykata dhe ato jane kthyer ne zgjatime te neveritshme dhe te telekomanduara te rilindjes antishtet qe cimentojne pandeshkueshmerine,

duke mos ndeshkuar krimin zgjedhor.

PUSHTETI EKZEKUTIV:

Qeveria eshte kthyer thjesht ne nje sekt, zgjatim te krimit, qe vjedh kercenon dhe shantazhon te gjithe qytetaret nepunesit ,bisneset ne funksion te gjallimit te saj si antishtet.Kercenon edhe me vendin e punes deri edhe me ndihmen sociale.

PUSHTETI I KATERT DHE MEDIA E KAPUR:

Media shqiptare si pushtet i katert eshte nen terrorin antishtet te Edi Rames dhe rilindjes duke u deformuar ne menyre te mjerueshme dhe duke u shnderruar ne nje instrument dezinformues,klientelist e te pavlere.

Raporti i OSBE -ODIHR per votimet e 30 qershorit eshte nje deshmi objektive,ligjore dhe e paanshme e votimeve me te turpshme,antiligjore te te gjithe pluralizmit shqiptar.

Perdorimi dhe kapja e Vetingut nga rilindja si mjet shantazhi per te kontrolluar gjyqesorin vuloset ne raportin e OSBE-ODIHR.

Lexoni se cfare shkruan qarte, e zeza ne te bardhe OSBE -ODIHR per votimet e 30 qershorit:

-U SHKATËRRUA BESIMI I E PUBLIKUT TEK LEGJITIMITETI I ZGJEDHJEVE

-ADMINISTRATA E NJËANSHME ZGJEDHORE MINOI BESIMIN E PUBLIKUT TEK PROCESI ZGJEDHOR

-ZGJEDHJET LOKALE TË 30 QERSHORIT U MBAJTËN PA E MARRË NË KONSIDERATË INTERESIN E ELEKTORATIT

-VOTUESVE SHQIPTARE IU MOHUA MUNDËSIA TË ZGJIDHNIN NË 30 QERSHOR MES ALTERNATIVAVE

-PUNONJËSIT E ADMINISTRATËS PUBLIKE U VENDOSËN NËN PRESION POLITIK

-VOTIMET E 30 QERSHORIT NË KLIMËN E PASIGURIsE JURIDIKE

-ZGJEDHJET U MBAJTËN NËN NJË TERREN TË KRIZËS POLITIKE DHE INSTITUCIONALE

-GJYKATA KUSHTETUESE, ORGANI I VETËM QE VENDOS MBI KUSHTETUTSHMËRINË E DEKRETEVE PRESIDENCIALE

-NË LISTAT E ZGJEDHËSVE U KONSTATUAN NËNSHKRIME DUKSHËM IDENTIKE, QË JANË PROVË E VOTIMIT NGA TË TJERË

-KQZ INTERPRETOI LIGJIN NË MËNYRË TË PAQËNDRUESHME DHE NË NJË MËNYRË TEPËR TË ZGJERUAR, DUKE CËNUAR SIGURINË JURIDIKE

-MOSPRANIMI NGA KQZ I KOMISIONERËVE TË OPOZITËS I PALIGJSHËM DHE E LA ADMINISTRATËN ZGJEDHORE POLITIKISHT TË PABALANCUAR

-KQZ VONOI PUBLIKIMIN E VENDIMEVE DUKE CËNUAR TRANSPARENCËN

-KQZ-JA E REGJISTROI PARTINË BINDJA DEMOKRATIKE DHE KANDIDATËT E SAJ NË MËNYRË TË PALIGJSHME

-MUNGESË E PAANSHMËRISË SË KQZ-SË

-GJYQTARËT E KOLEGJIT ZGJEDHOR TË NDIKUAR NË PAVARËSINË E TYRË PËR SHKAK TË VETTINGUT

-PUNONJËSIT E ADMINISTRATËS PUBLIKE DHE NDËRMARRJEVE SHTETËRORE ISHIN NËN PRESION TË DREJTPËRDREJTË

-QYTETARËT U KËRCËNUAN ME LARGIM NGA PUNA APO HEQJEN NGA NDIHMA SOCIALE

-MOSVEPRIMIN E ORGANIT TË PROKURORISË PËR NDËSHKIMIN E KRIMEVE ZGJEDHORE

-PROKURORIA ASNJË PROCEDIM PËR KRIMET ZGJEDHORE

-MUNGESA E HETIMEVE PENALE KONSOLIDON PANDËSHKUESHMËRISË MBI KRIMET ELEKTORALE TË KALUARA./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Drejtësi me dy standarde/ Spaho: Fakirët e Kukësit në burg, Tahiri i lirë

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho ka bërë një krahasim mes vendimit të gjykatës për ish ministrin Saimir Tahiri dhe vendimin ndaj protestuesve të Kukësit.
“Këtyre të varfërve, që nuk kanë lidhje me pushtetin e Edi Ramës, por e demaskojnë atë me protesta, prokuroria ua sajon provat. Për Tahirin edhe kur provat janë sheshit, ia mbulon ose i zhvlerëson, sic bëri me udhëtimin e të atit dhe të bashkëshortes së tij në Itali bashkë me Habilajt, për të cilët gënjente sikur nuk i njihte”, shkruan Spaho.
Sipas demokratit, me drejtësinë që ka standarde të dyfishta ka liri për Tahirin dhe burg për kuksianët protestues, pasi ata nuk posedojnë fakte për vëllain dhe Shefin e Madh.
Postimi i plotë:
Shikoni standartin e drejtesise shqiptare! Saimir Tahiri u akuzua per krijim organizatash kriminale, favorizim te tyre dhe trafik nderkombetar droge. Per keto tre akuza u hetua dhe gjykua ne gjendje te lire, pa bere asnje dite burg. Keta fakiret nga Kukesi, qe luftojne nga mengjesi ne darke per buken e gojes, per vete dhe familjaret e tyre, u hetuan ne burg dhe u denuan me burg vetem sepse protestuan kunder komcesionit korruptiv te Edi Rames ne rrugen e Kombit.
Ketyre te varferve, qe nuk kane lidhje me pushtetin e Edi Rames, por e demaskojne ate me protesta, prokuroria ua sajon provat. Per Tahirin edhe kur provat jane sheshit, ia mbulon ose i zhvlereson, sic beri me udhetimin e te atit dhe te bashkeshortes se tij ne Itali bashke me Habilajt, per te cilet genjente sikur nuk i njihte.
Me drejtesine qe ka standarde te dyfishta ka liri per Tahirin dhe burg per kuksianet protestues, pasi ata nuk posedojne fakte per vellane e Shefit te Madh dhe drogen e Xibrakes, si Saimir Tahirii.
Kuksianet duhen denuar qe shqiptaret te mesojne se koncensionet e oligarkeve te Rames jane te paprekshme, ndryshe denohen me burg pasi prekja e interesave te oligarkeve eshte si te prekesh Shefin e Madh.
Nuk do te jete e larget dita kur cdo koncension korruptiv dhe kunder interesit publik, si ky i rruges se Kombit, do te anullohen nga qeveria e ardhshme e PD./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reagimi i Berishës për Tahirin/ Juristi plas “bombën” publikisht: Provat për ty edhe Metën i kam unë

Publikuar

-

Nga

“Lumë” komentesh ka pasur në reagimin e ish kryeministrit Sali Berisha lidhur me vendimin e gjykatës për ish ministrin Saimir Tahiri.

Mes komenteve të shumta, bie në sy ai i juristit Romeo Kara, që ka disa çështje të hapura me të dhe familjen e tij.

Ai e akuzon Berishën se po i shmanget gjykimit për mega aferën “CEZ”, për të cilën juristi thekson se i ka të gjitha provat që dëshmojnë implikimin e tij në këtë skandal, por dhe të presidentit aktual Ilir Meta. “Bashkohem plotësisht me mendimin tënd që narkoprokuroria luan me provat. Për mendimin tim, prokuroria edhe e shmang veten me qëllim nga investigimi dhe marrja e provave. Prokuroria ka shumë më gjatë se procesi i Tahirit që mban peng procesin e privatizimit të OSHEE të bërë mysybet nga vetë ti.

Edhe kjo prokurori që pretendon se nuk po gjen dot Nule Kalajn që mori 6.8 milion euro që fluturuan tërësisht nga banka menjëherë pasi u krye privatizimi në qershor 2009.

Kur do bëhesh të pakten burrë sa Tahiri, e të kerkosh vetë që ceshtja të shkojë në gjykatë? Te ceshtja e dytë do kemi dhe Liken dhe nuk do jesh vetëm. Provat për ty i kam unë, kështu që mos e ki merakun e prokurorisë. Kush ka pak mend në koke e kupton shume mire se sa i lumtur je ti që nuk u dënua Tahiri. Shfaqja akoma nuk ka filluar seriozisht. Drejtësia e vërtetë do fillojë me ty”, shkruan Kara, në faqen e Berishës.

Komenti i juristit nuk ka marrë përgjigje nga Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A ndihet Saimir Tahiri përgjegjës për kanabizimin e vendit?/ Flet ish ministri: Me këtë logjikë, i bie që edhe…

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri u pyet nëse ndjente përgjegjësi për fenomenin e kanabisit.

Tahiri tha se me këtë logjikë duhet të ishte në burg Koço Kokëdhima apo ministri aktual, por dhe Berisha, për shkak se ka ende kanabis.

Me këtë logjikë i bie që Koço Kokëdhima të ishte në burg që para tre vjetëve, i bie që Sali Berisha të ishte në burg që linte Lazaratin, i bie që ministri aktual i Brendshëm të jetë në burg se në Shqipëri ka kanabis”, u shpreh Tahiri në një lidhje për emisionin “Java” në TVSH./CNA.al

LEXO TE PLOTE