Connect with Us

“Gjellën e prishur detyrohet ta hajë ai që e gatuan”/ Kujt i drejtohet Çollaku?

Politikë

“Gjellën e prishur detyrohet ta hajë ai që e gatuan”/ Kujt i drejtohet Çollaku?

Publikuar

-

Pas publikimit të raportit të OSBE-ODIHR-it, për zgjedhjet vendore të 30 qershorit, vijojnë reagimet në të dyja kampet politike në vend, ku secila palë ia hedh fajin tjetrës për ktitikat.

Por, ndërkohë në lidhje me këtë raport sot ka ardhur një reagim edhe nga ish-kreu i këshilltarëve të djathtë në Bashkinë e Tiranës, Kreshnik Çollaku.

Në një postim në rrjetet sociale, Çollaku ka shigjetuar ministren për marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropalin, numrin dy të PS-së, Taulant Ballën dhe ministrin e Jashtëm, Gent Cakajn, ndërsa shkruan se “Banalitet mund te quhet qendrimi publik i nje ministre me emrin Elisa, lidhur me raportin ODIHR per 30 qershorin dhe krizen politike ne vend. Jam i sigurte te ngjashem do te beje Taulanti e patjeter Fredi.
Dalja e Gentit nuk ngjiti..,vetem gajasi.

Por e tera nuk eshte rastesi.
Eshte nje projekt i miremenduar.
Sa here ne vend ka krize e miqte (e huaj)na kerkojne ta zgjidhim duke u ulur dialoguar e arsyetuar, si pararoje dalin disa personazhe si Elisa, Fredi, Taulanti.
Bejne deklarata provokuese ne ekstrem e shpesh dhe pertej kufirit te llogjikes, te lyer me arrogance.”

Sipas Çollakut, menyra me e mire per te mundur banalitetin e arsyes eshte ajo me e lashta dhe me e sigurta,mos angazhimi ne beteje me te.

“Ndaj duhen lene ne konsumin e banalitetit llogjik e politik,ashtu si gjellen e prishur detyrohet ta haje,heret ose vone,ai qe e gatuan.”-shkruan ndër të tjera Çollaku.

Postimi i plotë:

Ne kohen kur kerkohet arsye dhe serviret banalitet.
—————-
Banalitet mund te quhet qendrimi publik i nje ministre me emrin Elisa, lidhur me raportin ODIHR per 30 qershorin dhe krizen politike ne vend. Jam i sigurte te ngjashem do te beje Taulanti e patjeter Fredi.
Dalja e Gentit nuk ngjiti..,vetem gajasi.

Por e tera nuk eshte rastesi.
Eshte nje projekt i miremenduar.
Sa here ne vend ka krize e miqte (e huaj)na kerkojne ta zgjidhim duke u ulur dialoguar e arsyetuar, si pararoje dalin disa personazhe si Elisa, Fredi, Taulanti.
Bejne deklarata provokuese ne ekstrem e shpesh dhe pertej kufirit te llogjikes, te lyer me arrogance.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet komunale në Tuz/ Mundësi historike për shqiptarët

Deklarata dhe arroganca irritojne,cudisin dhe nxisin replike. Por replika behet e veshtire dhe e gabuar nese deklaratat kane vec forme e jo permbajtje,pasi replika behet mbi permbajtjen. Keshtu replika behet sherr e sherri vec vret arsyen e permbajtjen,e nga kjo fiton vec ai qe nuk ka asnjeren e as tjetren.
Sherri eshte shpetim per ate qe nuk e ka argumentin.

Jane krijesa (publike)qe mjeshterisht Rama ka prodhuar per nje strategji qe shpesh ka funksionuar.
Personazhet jane te afte te thone cdo gje pa asnje kujdes e skrupull te brendshem ndaj arsyes e racionalitetit. Jane emocionalisht imun nga mungesa e ketyre skrupujve,kane shkeputur cdo interes ne investimin e imazhit publik (u intereson vetem investimi te Shefi ).
Duke mos u kujdesur per llogjiken nuk kujdesen edhe per fjalorin. Thone cdo gje u kerkohet,si u kerkohet kur u kerkohet. Te bindur se edhe nese nuk bindin publikun kane bindur shefin.

Jane arme perfekte per te te ftuar e fituar ne betejat e banalitetit llogjik.
Strategjia ka funksionuar ne shumicen e rasteve.
Shpesh kane rezultuar si arme publike perfekte per te futur gjithe dynjane ne spiralen “e lagu se lagu”…derisa halli te harrohet e ne pritje te hallit te rradhes.

Ekspozohen sa here ka nevoje per arsye ,si antidod per asgjesimin e saj.

Por menyra me e mire per te mundur banalitetin e arsyes eshte ajo me e lashta dhe me e sigurta,mos angazhimi ne beteje me te.

Ndaj duhen lene ne konsumin e banalitetit llogjik e politik,ashtu si gjellen e prishur detyrohet ta haje,heret ose vone,ai qe e gatuan./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet komunale në Tuz/ Mundësi historike për shqiptarët

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Mesazhi i vëshguesve të OSBE

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Publikuar

-

Nga

“PD nuk duhet ta lëshojë Berishën”/ Arjan Çani: Ja pse kjo parti ka mbetur vetëm

Arjan Çani, ka deklaruar se Partia Demokratike duhet ta mbrojë Berishën, sepse vetë partia ka fytyrën e tij.

Çani në emisionin Të Paekspozuarit me Ylli Rakipin u shpreh se një nga gabimet e PD-së, është se nuk ka aleanca dhe mbështetje ndërkombëtare, ndaj ka mbetur vetëm.

PD nuk duhet ta lëshojë Berishën në këtë moment, do të ishte një gafë e madhe. Ajo parti ka fytyrën e Berishës. Problemi i kësaj partie është që ajo nuk ka arritur dot të bëjë aleancat e duhura me aktorë të huaj. Nuk është problem që kjo parti ka Berishën, por se kjo parti ka mbetur vetëm.

Le të marrim hipotezën sikur kjo parti të kishte, rusët mbrapa. Mendoni se Berisha do të ishte në këtë situatë? Sigurisht jo. Berisha do të ishte i mbrojturi i njërës palë.

Rama është njeriu i zgjedhur i amerikanëve.  Berisha dhe Basha kë kanë mbrapa? Kur ti je në syrin e perandorisë, duhet të mbrohesh apo jo? Me kë do të mbrohesh? Duhet të zgjedhin aleatë, duhet të ishin të mbrojtur.

Gabimi i partisë nuk është se ka fytyrën e Berishës, por se është vetëm. Cfarëdo të bëjë PD për amerikanët, ata i kanë sytë nga Rama. Si ka mundësi që PD është vetëm? Përse i ka munguar ky vizion?“, tha ndër të tjera Çani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk ka më mbështetje”/ Nishani: Lista e anëtarësisë është tkurrur

Publikuar

-

Nga

Kreu i Këshillit Kombëtar të PD, Bujar Nishani u shpreh se Lulzim Basha nuk ka më mbështetje nga demokratët ndonëse ai u zgjodh në krye të opozitës.

Në një intervistë për emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit, Nishani tha se anëtarësia është zvogëluar me rreth 25 mijë anëtarë në krahasim me vitin 2013, ku shtoi se dita e zgjedhjeve nuk mori miratim unanim në Kryesi, ndrësa në Këshill nuk u diskutua fare për këtë çështje.

Bënim takime në një qark, 80% e njerëzve që takuam në një kafe me njëri tjetrin thoshin gjëra të tjera me ne thoshin gjëra të tjera. Me Bashën nuk ishin të kënaqur, por nuk donin të përçanin partinë.

Në Këshillin Kombëtar nuk është diskutuar data e zgjedhjeve. Vendimi që erdhi për tu votuar ishin vetëm emrat e komisionerëve. Në kryesi nuk ka qenë votimi unanim, sepse Alizoti ka abstenuar, ndërsa Bylykbashi dhe Alibeaj kanë qenë kundër.  Në 2013 në listë kanë qenë 103 mijë anëtarë, ndërsa tani ka shkuar 75 mijë”, shprehet Nishani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE