Connect with Us

Raporti i OSBE-ODIHR/ Arben Malaj zbërthen mesazhin

Politikë

Raporti i OSBE-ODIHR/ Arben Malaj zbërthen mesazhin

Publikuar

-

Ish-deputeti i PS-së, Arben Malaj  nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, është shprehur sot se raporti i OSBE/ODHIR ka ardhur në kohën e duhur për politikën shqiptare, pikërisht nje muaj përpara vendim-marrjes për çeljen ose jo të negociateve me Bashkimin Evropian.

Sipas tij marrëveshja duhet të  ishte bërë që “dje” për mos krijuar asnjë vonesë apo pengesë per prioritetin kombëtar të integrimit euro-atlantik. Ai shton me tej se: “mbeshtetja e SHBA-së e deklaruar nga z. Palmer se integrimi evropian i Ballkanit Perendimore përputhet me prioritetet strategjike edhe të SHBA, është inspiruese dhe reale për fillimin e menjëhershëm të reformës politike e elektorale”, përfundon deklaratën e tij  Malaj.

Postimi i plotë:

“Raporti ODHIR erdhi ne kohen e duhur, me mesazhin e duhur dhe me pergjegjesite e qartesuara. Eshte ne kohen e duhur, rreth nje muaj perpara vendim-marrjes per celjen ose jo te negociatave. Ka mesazhin u duhur – reformat e duhura ne gjyqesore dhe sistemin elektoral si pergjegjesi e perbashket e opozites dhe mazhorances.

LEXO EDHE:  60 prokurorë dhe gjyqtarë u shkarkuan në 6 muaj/ 37 prej tyre u dorëhoqën nga frika e Vettingut

Pergjegjesia e duhur – marreveshja duhet te ishte bere qe “dje” per mos krijuar asnje vonese apo pengese per prioritetin kombetare te integrimin euro-atlantike. Mbeshtetja e SHBA e deklaruar nga z. Palmer se integrimi evropian i Ballkanit Perendimore perputhet me prioroitetet strategjikete edhe te SHBA per paqe dhe prosperitet ne Ballkan Perendimore. Kjo eshte nje mbeshtjetje inpiruese dhe reale per fillimin e menjehershme te reformes politike e elektorale. Dite te mbare Arbeni

“Në një klimë ngërçi dhe polarizimi politik, votuesit nuk e patën mundësinë të zgjidhnin mes disa opsioneve politike” – thuhet në raport”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bllokimi i mbetjeve të rrezikshme dhe sekuestrimi i tragetit/ PD zbulon “mashtrimin” e Ramës

Publikuar

-

Nga

Dy ditë më parë, policia njoftoi se kishte parandaluar tentativën për futjen e një sasie të konsiderueshme mbetjesh të rrezikshme e të dëmshme për mjedisin dhe shëndetin e njeriut.

Blutë kishin arrestuar në këtë operacion 6 persona dhe kishin sekuestruar tragetin bashkë me sasinë e mbetjeve.

Por Partia Demokratike ka publikuar një video, ndërsa pretendon se ky lajm nuk është i vërtetë, por është i trilluar nga qeveria.

Sipas tyre, policia dhe qeveria mashtruan qytetarët, pasi kryeministri Edi Rama kishte premtuar se nuk do të lejonte të futeshin më kimikate të rrezikshme në vendin tonë.

LEXO EDHE:  Deklaratat e OSBE/ Reagon ashpër ish-deputetja demokrate

LEXO EDHE:  Raporti i DASH/ Korrupsion në të gjitha nivelet e qeverisjes

“Një tjetër mashtrim i provuar i Edi Ramës! Shqiptarët u mashtruan publikisht se nuk do të lejoheshin plerat dhe kimikatet e rrezikshme nga jashtë, ndërkohë që Edi Rama i jepte licencë miqëve të tij për këtë biznes kriminal. Edi Rama ka dështuar!”, shkruan PD krahas videos, e cila nxjerr në pah deklaratat e Ramës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kreshnik Spahiu në zi/ Humb njeriun e tij më të afërt

Publikuar

-

Nga

Kreshnik Spahiu ish kryetar AK-se

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka humbur motrën ditën e sotme.

Zamira Spahiu, është ndarë nga jeta në moshën 55-vjeҫare, ndërsa lajmin e ka dhënë vetë Spahiu përmes një njoftimi në rrjetet sociale.

Ajo do të përcillet për në banesën e fundit ditën e diel në orën 13:00./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Le të q*hen!”/ Gazetari shpërthen ashpër ndaj mediave dhe politikanëve

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme u bë virale një video ku një gazetare kërkoi mendimin e një qytetari për martesat gay dhe të drejtat e LGBT, ndërsa ky i fundit degjeneroi fjalorin.

Por gazetari Armir Shkurti e ka parë reagimin e tij të ashpër me një qëndrim tjetër. Ai thotë se qytetari i quajtur Sazan, është tipik njëri prej nesh, me 100 halle e telashe, që nuk i dalin paratë dhe ka ca fatura që nuk po i paguan dot.

Sipas tij, Sazani përfaqëson qytetarët që nuk kanë marrë pronat, që po i ikin fëmijët jashtë shtetit dhe që nuk u përmbajt para kamerës, kur me mendje po shante mbarë e prapë politikën.

“Epo po i zbrazem kësaj” ! – ka menduar, duke mbledhur gjithë të sharat e mundshme për Edin, Lulin, Metën, Monikën, Erionin….”, shkruan Shkurti në rrjetet sociale, ndërkohë që nuk i ka kursyer kritikat as për median dhe as për politikanët.

LEXO EDHE:  Albin Kurti mesazh qytetarëve/ Prej mbrëmë ka shpresë, sepse dje pati guxim

LEXO EDHE:  “Ju do të jeni ambasadorët e Shqipërisë në BE”/ Soreca mesazh të qartë të rinjve

“Kjo është media sot në Shqipëri! Ajo që me shumë hak Edi Rama e quan “kazan”. Natyrisht është kujdesur personalisht që të kthehet në kazan dhe ia ka dalë! Si të mos shpërthente i ziu Sazan, të cilit tjetërkund i hante e tjetërkund e kruante ajo vajza?

Është një situatë ideale që ilustron marrëdhënien e mediave shqiptare me publikun. Prej vitesh janë shkëputur krejtësisht dhe qëllimisht nga hallet e njerëzve, duke mbushur programacionin vetëm me politikën e orientuar nga rilindja dhe axhendat liberale sponsorizuar nga Soros me Shoqërinë e tij të Hapur. Pra atë “Le të q*hen!” unë më shumë e kuptova si “Ik moj q*u ti me gjithë ata që të paguajnë sanduiçin për palavi të tilla”, nënvizon gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE