Connect with Us

Olsian Çela, “tmerri” i Arta Markut/ Zbardhet vendimi i KPK-së

Vetingu

Olsian Çela, “tmerri” i Arta Markut/ Zbardhet vendimi i KPK-së

Publikuar

-

Shqipëria është ende pa Prokuror të Përgjithshëm. Në fakt në institucionin e Prokurorisë së Përgjithshme shkon çdo ditë Arta Marku, por problemi është se nuk vendos ajo.

Zyra Prokurorit të Përgjithshëm është kthyer në zyrën e Partisë Socialiste, e urdhëron për nisje hetimesh, emërimesh apo shkarkimesh.

Në këto rrethana Arta Marku e “kapur pas krahut” të socialistit Ulsi Manja i cili doli dhe në pergjimet e dosjes 184, synon sërish postin e Prokurores së Përgjithshme. Por, këtë radhë do post të përhershëm, pasi këtë përkohshmin e provoi.

Por ëndërrat e Markut rrezikojnë të shemben nga edhe nga tre kandidatë të tjerë për Prokurorë të Përgjithshëm, siç janë avokati Lulzim Alushaj, prokurorja e Apelit Fatjona Memçaj dhe prokurori i Krimeve të Rënda Olsian Çela.

Ky i fundit që mbahej peng nga Vettingu tashmë e ka kaluar këtë fazë dhe aktualisht në zyrat e prokurorisë, lakohet si kandidati potencial për të udhëhequr organin e akuzës.

Nëse përzgjedhja do të bëhet jashtë dyerve të Partisë Socialiste, atëherë e preferuara Arta Marku, nuk do të ketë më shance të hyjë në derën e Prokurorisë së Përgjigjshme. Vetëm nëse gjendet ndonjë Uls tjetër për ta rikthyer sërish, pasi mbi të rëndojnë një sërë skandalesh.

Tashmë zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm është më afër se kurrë me me kalimin e Çelës në Vetting, shkruan CNA.al.

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit ka zbardhur dhe publikuar vendimin për subjektin Olsian Çela.(Lexo vendimin)

Trupi gjykues i përbërë nga Lulzim Hamitaj, kryesues, Olsi Komiçi dhe Brunilda Bekteshi , bazuar në parimin e objektivitetit dhe proporcionalitetit, kanë arritur në përfundimin se nga kontrolli i pasurisë ndaj subjektit të rivlerësimit nuk janë evidentuar pasuri më të mëdha nga sa mund të justifikohen ligjërisht.

Sipas KPK, ai ka kryer deklarim të saktë dhe në përputhje me ligjin dhe ka pasur burime financiare të ligjshme e të mjaftueshme.

“Pasuria e subjektit të rivlerësimit dhe e personave të lidhur rezulton të jetë e ligjshme, nuk ka deklarim të rremë apo të pamjaftueshëm për kriterin e pasurisë. Subjekti nuk gjendet në situatë konflikti interesi. Trupi gjykues vlerëson se subjekti i rivlerësimit ka arritur një nivel të besueshëm në vlerësimin e pasurisë”, thuhet në vendimin e KPK-së.

LEXO EDHE:  15 ton drogë në Vlorë/ Inspektori i Policisë lihet i lirë

Edhe sa i përket pastërtisë së figurës, Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar ka dhën raport pozitiv.

“Për subjektin e rivlerësimit nuk administrohen prova, informacione konfidenciale apo të tjera, nga të cilat mund të ngrihen dyshime të arsyeshme për kontakte të papërshtatshme me persona të përfshirë në krimin e organizuar ose me persona të dyshuar të krimit të organizuar. Në përfundim të raportit, Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar ka konstatuar se subjekti i rivlerësimit, z. Olsian Çela është i përshtatshëm për vazhdimin e detyrës. Gjatë procesit të hetimit administrativ Komisioni nuk konstatoi asnjë problematikë lidhur me pastërtinë e figurës për subjektin e rivlerësimit, z. Olsian Çela”, thuhet më tej në vendim.

Gjithashtu edhe në aspektin profesional ka rezultuar pozitiv. KPK, nuk ka anashkaluar as kërcënimin e Arta Markut me hetim dispilinor ndaj prokurorit Olsian Çela.

“Prokuroria e Përgjithshme, me vendimin e datës 21.9.2018, ka urdhëruar fillimin e procedimit disiplinor për prokurorin Olsian Çela. Kjo prokurori ka konfirmuar se ka vendosur mbylljen e hetimit disiplinor për shkak të mungesës së parashikimeve ligjore dhe se materialet përkatëse do të dërgohen në sekretarinë e Prokurorisë së Përgjithshme deri në zgjedhjen e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë. Hetimi konsiderohet i përfunduar, por pavarësisht kësaj Prokurori i Përgjithshëm nuk e ka kompetencën të vendosë fillimin e procedimit disiplinor, çështja konsiderohet në proces deri në një vendimmarrje të Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë”, thuhet në vendim.

Kujtojmë se nën hetim disiplinor përfunduan disa prokurorë të Krimeve të Rënda, të cilët kundërshtuan mikeshën e Arta Markut, Donika Prela në lidhje me çështjen e Shullazit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

“Mungesë të burimeve financiare”/ Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e Besnik Canit

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë Besnik Cani ka dalë para Kolegjit të Posaçëm të Apelimit pasi Komisioneri publik ka kërkuar shkarkimin nga detyra të Canit.

Në konkluzionet përfundimtare të komisionerit publik, thuhet se ankimimi nga subjekti Besnik Cani nuk provon të kundërtën e pretendimit të komisionerit.

Pas verifikimeve të kryera është kërkuar shkarkim nga detyra i Canit, pasi sipas Komisionerit Publik prokurori rezulton me mungesë të burimeve financiare.

Deklarata e Komisionerit Publik:
Për KP nga shqyrtimi i dosjes u provua se subjekti gjendet në kushte të pamjaftueshme për dy shuma të blerjes se banesës.
– subjekti ka deklarim të pasaktë, mungesë të burimeve të ligjshme.
Në lidhje me pasurinë, truall 600 m2 në Paskuqan, nuk provohet burimi i ligjshëm i saj.
Lidhur me pasuritë autoveturë dhe garazh, subjekti ka deklarim të pasaktë ndër vite dhe mungesë të burimeve të ligjshme për blerjen e këtyre pasurive. Në ato vite ka një bilanc negativ prej gati 500 mijë lekë.
KP: Për periudhën 2010-15 subjekti ka një bilanc negativ 2 mln lekë mes të ardhurave të ligjshme dhe shpenzimeve.
Për aftësitë profesionale, konfirmimi në detyrë është vendosur në vlerësim të gabuar të provave.
Subjekti ndodhet ne kushtet ku me veprimet dhe mosveprimet e tij, marrëdhënies së tij me një kompani tregtare, si dhe përfitimi i statusit të të pastrehut kur kryente detyrën e titullarit të Prokurorisë Fier, KP rithekson se këto kushte bien ndesh me detyrën e magjistratit.
KP: Për kriterin e pasurisë, subjekti rezulton me mungesë të burimeve financiare.
Përfundimisht kërkojmë: Shkarkimin nga detyra të Besnik Canit
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka kërkuar shkarkim nga detyra të Besnik Canit.

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Kaloi në sitën e vettingut/ Konfirmohet në detyrë zv. prokurori i Përgjithshëm

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokurorin Thoma Jano.

Gjatë verifikimit të kritereve, u konfirmua se Jano nuk kishte fshehje të pasurisë, deklarime të rreme apo konflikte interesi, ndërsa nuk u gjet asnjë provë apo informacion për të ngritur dyshime mbi kontaktet e tij me krimin e organizuar.

Kujtojmë se fund të vitit të kaluar Jano u emërua si zëvendësprokuror i Përgjithshëm dhe drejtor i Përgjimeve, nga kreu i organit të akuzës, Olsian Çela, me një mandat dyvjeçar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Ngec në “sitën” e vettingut/ KPK shkarkon prokurorin e “ndereve”

Publikuar

-

Nga

Ngec në sitën e vettingut prokurori Adnand Xhelili.

Mësohet se Komisoni i Pavaruir i Kualifikimit e ka shkarkuar, pasi ka konstatuar probleme me dy pasuritë kryesore të familjes së tij, konkretisht një apartament me sipërfaqe 117 m2 në Tiranë dhe një vilë trekatëshe në Borsh të Lukovës.

Adnand Xhelili i Prokurorisë së Tiranës, u lakua pak kohë më parë në emisionin investigativ “Fiks Fare”, ku denoncoi sorollatjet e një qytetareje në zyrat e një notereje, të Hipotekës, gjykatës, prokurorisë dhe përmbarimit.

Ndërsa në anën ekonomike, Xhelili ka deklaruar  gjashtë burime të ardhurash . Ai ka deklaruar të ardhura nga paga e rij si prokuror, si pedagod, pagën e bashkëshortes, pagën e  djalit, të ardhurat nga tokat bujqësore në Borsh, të ardhura nga shtëpia e pushimeve verore për turizëm./ CNA.al

Miliona lekë nga turizmi/ Zbardhet pasuria e prokurorit të “ndereve”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: