Connect with Us

I vetmi aktor në film ishte “lali Eri”/ Arian Galdini  ‘degjeneron” Ermal Mamaqin

Sociale

I vetmi aktor në film ishte “lali Eri”/ Arian Galdini  ‘degjeneron” Ermal Mamaqin

Publikuar

-

Kreu i Lëvizjes së Re, Arian Galdini ka komentuar filmin ” Dy gisht mjaltë” të Ermal Mamaqit.

“Nuk e di nëse mund të quhet film ai që pashë unë, por me atë cilësi filmimesh, me atë nivel batutash, me atë realizim skenash, me atë soj historie, e sidomos me atë kamera që çdo sekuencë e niste duke filmuar në mënyrë trashanike reklamën e çdo investitori nga biznese private deri tek biznesi politik Veliaj, isha në mëdyshje nëse mund ta konsideroja thjesht një film nën mediokër komercial apo një bllok sekuencash të sajuara keq për reklama pa shije për të tërë, nga vetë Ermali si gjasme aktor e deri tek Lal Eri si i vetmi aktor….”, shkruan Galdini në rrjete sociale.

Postimi i plotë:

Lexova një lajm mbi filmin e ri të Ermal Mamaqit ndaj u bëra kurioz dhe pashë filmin e tij të parë “2 gisht mjaltë”.

Nuk e di nëse mund të quhet film ai që pashë unë, por me atë cilësi filmimesh, me atë nivel batutash, me atë realizim skenash, me atë soj historie, e sidomos me atë kamera që çdo sekuencë e niste duke filmuar në mënyrë trashanike reklamën e çdo investitori nga biznese private deri tek biznesi politik Veliaj, isha në mëdyshje nëse mund ta konsideroja thjesht një film nën mediokër komercial apo një bllok sekuencash të sajuara keq për reklama pa shije për të tërë, nga vetë Ermali si gjasme aktor e deri tek Lal Eri si i vetmi aktor….

Ju them sinqerisht që nuk kam asnjë shtysë personale e as politike për ta paragjykuar Ermalin apo filmin a filmat e Ermalit.

Por tek Xingu edhe shtyhet Ermali si dyqanxhi mediokër luksi sepse emisionet e TV-ve shqiptare pak a shumë të tilla janë katandisur, si qendra tregëtare që japin me qera hapësira publike për dyqane (emisione) me vetëadministrim.

Pra tek Xingu, Ermali është i pavëreshëm dhe krejt normal në mediokritetin si dyqanxhi luksi.

Por kur hyn tek Arti, pra tek filmbërja apo aktrimi, nuk mund të mos tia themi të vërtetën, se filmat si dyqane janë mediokritet që vret, edhe sikur ti nxjerrësh bashkë të shesin aty Edi Ramën dhe Lal Erin….

Kaq sa për një konsideratë të thjeshtë pa pretenduar se jam specialist arti.

Jam thjesht një shijues arti që bezdiset kur arti i vjen nën thirrjet: Uji Dajti, Ujë i Pijshëm Dajti, e ne rendim me bidona ta blejmë duke bërë kot sikur ky nuk e ka mbushur depoziten nga Bovilla…./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tërmeti shkakton dëme materiale në Elbasan e Librazhd

Publikuar

-

Nga

Termeti i rënë ditën e sotme raportohet se ka krijuar dëme të shumta në banesa, kryesisht ato të vjetra. Sipas emergjencave civile mësohet se kanë pësuar çarje dy pallate në Elbasan dhe një shtëpi e vjetër në lagjen Kala. Dëme të shumta banesash raportohen në disa shtëpi në Librazhd, konkretisht në Orenje, Polis dhe Lunik. Në bashkinë e Cërrikut në fshatin Gjyralë një banesë ka pësuar çarje. Edhe në Peqin raportohen banesa të prishura. Emergjencat civile janë duke evidentuar një për një të gjitha dëmet.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Situata pas termetit, mblidhet Grupi i Punës në MFE/ Kemi çdo fond, monitorim situatës

Publikuar

-

Nga

Nisur nga tërmeti i ndodhur sot dhe dëmtimeve që janë shkaktuar në banesa, ambiente publike dhe biznese, Ministria e Financave dhe e Ekonomisë dhe strukturat e saj në varësi janë në gatishmëri të plotë dhe po ndjekin të gjithë situatën në kohë reale.

MFE po bashkëpunon me të gjitha ministritë e linjës, pushtetin vendor dhe strukturat e tjera që janë në terren, për t’u informuar mbi dëmet e shkaktuara nga kjo dukuri natyrore.

Edhe pse këto struktura po evidentojnë dëmet në terren, është ende herët për të llogaritur efektet financiare të këtyre dëmeve.

Gjithashtu, ju bëjmë me dije se MFE, disponon të gjithe fondet e nevojshme për të përballuar situatat e shkaktuara nga fatkeqësi të tilla natyrore.

Si institucioni, që ka në varësi Inspektoriatin Shtetëror të Mbikëqyrjes së Tregut, MFE po koordinon gjithashtu me pushtetin vendor, kompanitë e ashensorëve dhe administratorët e pallateve për rritjen e ndërgjegjësimit për të bërë verifikimin e gjendjes së tyre teknike, pas situatës së krijuar nga tërmeti.

Një informacion më i detajuar për trupat e autorizuara që kryejnë verifikimin e plotë të ashensorëve gjendet në faqen e Inspektoratit Shtetëror të Mbikëqyrjes së Tregut www.ishmt.gov.al , si dhe mund të shkruani për rastet emergjente dhe për çdo problematikë tjetër lidhur me ashensorët në adresën [email protected] .

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dëmet nga tërmeti/ Ngrihen 6 pika emergjence në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Shtabi i Emergjencave i ngritur nga Prefektuera e Tiranës pas tërmeteve që kanë trunditur Shqipërinë pasditën e sotme, ka ngritur 6 pika në ambiente të hapura.

Këto gjashtë pika janë vendosur në zona të ndryshme të kryeqytetit dhe do të shërbejnë për të pritur qytetarët banesat e të cilëve kanë pësuar dëmtime të mëdha dhe rrezikojnë të qëndrojnë brenda tyre.

Pikat e Emergjencave do të jenë në:

1- Rrugën “3 Deshmorët”, Yzberisht;
2- Liqeni i Thatë;

3- “Bulevardi ri”, Kashar;
4- Stadiumi “Dinamo”;
5- Kisha në Rr. “Don Bosko”;
6- Shkolla “Betim Muço”, Kombinat.

Shërbimet e strukturave të shtabit do të jenë prezente në këto pika.

LEXO TE PLOTE