Connect with Us

Nga Mero Baze/ Një shpjegim për idenë fikse të Bashës për lekët

Opinione

Nga Mero Baze/ Një shpjegim për idenë fikse të Bashës për lekët

Publikuar

-

mero baze

*Pashë sot një shkrim të gazetës “RD”, kundër një gazetari të ri, që së paku gjashtë vitet e fundit ka qenë i pozicionuar pro Partisë Demokratike dhe më shumë se sa pro saj, pro Lulzim Bashës. Nuk pres të gjej argumente, kur një parti shpall tradhtar një gazetar, por në gjithë këtë ligjërimin e fundit të Bashës dhe PD kundër gazetarëve, shikoj një ide fikse të Lulzim Bashës, duke përmendur fjalën “blerje”.

Ideja e tij fikse është se gjithçka që nuk është e tij, është diçka e blerë nga dikush tjetër. Ai flet për gazetarë të blerë, zgjedhje të blera, deputetë të blerë, parti të reja që formohen të blera, disidentë brenda partisë së tij të blerë, kundërshtarë të tij të djathtë tradicionalë të blerë…

Nuk kam gjetur në asnjë arsyetim të tij, ndonjë gjë politike, ndonjë arsyetim normal prej politikani, apo qoftë dhe njeriu të thjeshtë, përveçse idesë fikse, që ai është viktimë e blerjeve kundër tij.

Kjo në fakt është sindroma e njeriut që në jetë ka blerë gjithçka dhe nuk e kupton dot lirinë e tjetrit për të zgjedhur një gjë që nuk ka lidhje me interesat e tij.

Jeta e tij është e gjitha një një proces poshtërues, ku gjërat i ka arritur duke shitur personalitetin e tij. Që nga shkollimi në Hollandë, puna si DJ dhe përkthyes në Kosovë, ngjitja pas Argitës, deri sa e solli si kollovar në PD, e më pas çdo hap i tij drejt parave dhe pushtetit, është një proces i diktuar nga lekët.

Ndaj mos u çudisni që ai çdo shpjegim për botën e ka me lekë.

Ai është soji i politikanit që s’ka ide, por mendon se idetë mund t’i blejë tek konsulentët që i paguan shtrenjtë.

Ai është soji i politikanit që nuk ka personalitet, por mendon se personaliteti forcohet, po të blesh një foto me Trumpin.

Ai është soji i politikanit pa adhurues, dhe mendon se adhurues quhen ata që paguhen për të ardhur në miting.

Ai është soji i politikanit pa karizëm, dhe mendon se karizma blihet në shtyp, duke blerë mbështetje me lekë.

Ai është soji i politikanit që vetëm humb elektorat, dhe mendon se kjo vjen ngaqë s’ka mjaftueshëm para për të blerë vota.

Dhe kur bëri marrëveshje me Edi Ramën më 2017, shumica e marrëveshjes ishte për lekë, si të mos paguanin në fushatë, si të mos bënin reklama, si të mos bënin postera etj.

Kur një pronar mediash i flet atij për halle financiare, ai me siguri numëron poshtë tavolinës sa lekë është duke i kërkuar.

Kur një gazetar pro tij mund t’i qajë hallin se është i varfër, ai me siguri mendon se është duke i kërkuar lekë atij.

Ndaj sa herë dikush prej tyre nuk është më luajal me të, ai mendon se dikush tjetër i ka dhënë lekë dhe ka ikur.

Ndaj mos u çudisni që ai shpjegon gjithë problemet e tij dhe gjithë krizën në të cilën ka futur opozitën, me punë lekësh.

Ai ka paguar shtrenjtë në jetë, për të qenë aty ku është, dhe nuk e kupton që dikush tjetër me duar në xhepa, me personalitet, me ide dhe karizëm, mund të arrijë majat, pa paguar asnjë lek.

Kjo i duket jo legjitime, pasi duhet shpjeguar patjetër me lekë.

Edhe kryetar i një bordelloje po të ishte, nuk do ishte kaq i bindur që për seks duhet paguar gjithnjë. Ndodh dhe pa paguar, kur nuk të shikojnë si kuletë.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Andi Bushati/“Dënimi” i Tahirit, humbi ligji, fitoi morali

Publikuar

-

Nga

Nëse procesi i Saimir Tahirit shërbeu për të bindur shqiptarët për implikimin e thellë të qeverisë ku ai bënte pjesë me trafikantët e drogës, ai nuk pati aspak vlerë për të ngjallur shpresë se në këtë vend po vendoset drejtësia.

Ky konkluzion, në dukje paradoksal, buron nga mënyra se si u zhvillua gjykimi. Nga njëra anë ai i serviri publikut fakte dhe prova të panumurta për të kuptuar se sundimi i banditëve përjetoi periudhën e tij të artë në kohën e çiftit Rama – Tahiri. Këtë e dëshmoi përmes lidhjes së ish ministrit të brendëshëm me klanin e kushërinjve të tij Habilaj.

Gjatë këtij procesi ne rikujtuam edhe njëherë se që në vitin 2015, një oficer policie, Dritan Zagani, e denoncoi këtë lidhje. Por, pavarësisht nga kjo ne kuptuam se jetojmë një një vend, ku denoncuesi burgoset dhe keqbërësi respektohet. Sikur asgjë të mos kish ndodhur, “ministri më i suksesshëm i qeverisë”, jo vetëm që nuk i mbajti nën mbikqyrje të dyshuarit si trafikanë, por ai vazhdoi të udhëtonte jashtë me ta, tu besonte njerëzit e afërm të familjes, ti thërriste për ti paguar rregullimin e skafit në Korfuz.

Lexo me tej:

Historia e lidhjes të Tahirit me trafikantët Habilaj 

Në këtë kuptim, gjykimi i Tahirit ishte i vlefshëm sepse ai na rishfaqi edhe njëherë, sekuencë për sekuencë, filmin tashmë të njohur të afërsisë së politikës me krimin. Ai na provoi se sa pranë e pranë ishin simbolet e kanabizimit të Shqipërisë, me njerëzit më të fuqishëm të pushtetit dhe se sa e madhe qe fuqia e propagandës që e etiketonte si makineri balte çdo media që guxonte të fliste për hashashin.

Por, pavarësisht nga kjo fitore e vonuar morale, ajo që ndodhi me prokurorinë dhe gjykatat shqiptare i dha një grusht të fuqishëm optimizmit se drejtësia shqiptare mund të rilindë.

Porsa u bënë publike përgjimet italiane, i pari Edi Rama, sulmoi egërsisht prokurorët që kërkuan imunitetin e Tahirit, njësoj siç pati bërë paraardhësi i tij Berisha me Ina Ramën. Mediat shërbëtore të qeverisë iu futën atyre deri në shtrat dhe filluan një gjueti të organizuar shtrigash për t’i intimiduar. Deputetët socialistë rrefuzuan të votojnë për arrestimin e kolegut ish ministër duke i dhënë atij kohë të fshehë gjurmët e krimit që mund të gjenin në flagrancë hetuesit.

Nuk kaloi shumë dhe me bekimin euro-amerikan, rilindasit votuan një kamikaze të tyre në krye të prokurorisë, e cila transferoi menjëherë ata që kishin filluar të hetonin dosjen Tahiri.

Askush nga institucioni i akuzës nuk guxoi të pyesë dëshmitarin e parë të kësaj ngjarjeje, Dritan Zaganin, një tjetër dëshmitar, financieri i Habilajve, Neziri, u la të ekstradohej jashtë ligjit drejt Italisë, ndërsa prokuroria, as në ëndrrat e veta më të çartura, nuk e shpuri nëpërmend që këtë histori kushërijsh banditë, ta shihte si premisën për të hetuar kanabizimin e mbarë vendit.

Dhe kështu, kazusi për të cilën pati vënë bast Donald Lu, ai që mjaft deputetë të bundestagut e shpallën si kusht për hapjen e negociatave të Shqipërisë, përfundoi në një aktakuzë paçavure, të mbrojtur prej ca prokurorëve dordolecë, që ziheshin me njëri tjetrin, për faktet, në sallën e gjyqit.

Ata i lanë në derë gjykatës një pretencë butaforike, ku pretendohej ekzistenca e një grupi të strukturuar kriminal, pa dhënë asnjë provë bindëse për këtë.

Dhe tre gjykatësit që u ngujuan me orë të zgjatura në dhomën e këshillimit, nuk gjetën dot zgjidhje më të mirë sesa ta shpallnin fajtor Saimir Tahirin, pa i dhënë atij asnjë ditë burg. Ata firmosën fundin e një procesi farsë që ishte projektuar të degjeneronte si i tillë.

Por, sado dëshpërues të jetë ky përfundim, sado që ai të dëshmojë për paprekshmërinë e “peshqve të mëdhej”, sado të tregojë se Rilindja është e vendosur të shkatërrojë çdo përpjekje për drejtësi të pavarur, “Procesi Tahiri” nuk ka vetëm anën e tij të errët.

Falë tij ne sot dimë se si na gënjyen për vite me radhë dhe se si, po të mos kishin qenë përgjimet italiane, do të vazhdonim të jetonim me legjendën e minsitrit që luftoi më shumë se kushdo drogën.

Falë tij, ne kemi sot përgjime, dëshmi, tabulate, dhe dokumenta të TIMS-it që na tregojnë se si ka qenë krimi i ulur këmbëkryq në majat më të larta të qeverisë.

Falë tij ne e dimë të vërtetën, ndonëse drejtësia nuk na ofroi provat e ligjshme për ta vënë atë në vend.

Në këtë kuptim, ndonëse nuk ishte një fitore e ligjit, i gjithë procesi Tahiri qe një ngadhënjim i transparencës. Ai përbën revanshin e të gjithë atyre që u bënë barrikadë, kundër projektit ogurëzi të kanabizimit të Shqipërisë./Lapsi.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Revolucioni që po i ha kokën Lulit

Publikuar

-

Nga

Pesë aleatët formalë të PD, janë mbledhur në kantinën e Agron Dukës dhe i kanë kërkuar Lulzim Bashës të ulen me Edi Ramën, sipas një plani të hartuar së bashku, ku përfshihen ndryshime kushtetuese, ndryshime të kodit elektoral, ndryshime në ligjin e dekriminalizimit etj.

Monika Kryemadhi, që ka shmangur darkën me verë mes burrash, ja ka thënë sot, thuajse të njëjtën gjë, duke u përpjekur t’i heqë turpin për takimin me Ramën.

Të dërguarit ndërkombëtarë që vijnë e ikin në Shqipëri pa vrarë shumë mendjen për krizën, po ashtu po i kërkojnë opozitës të ulet në tryezë për reforma ligjore. Kushti i vetëm i të gjithëve është që Lulzim Basha të mos ulet vetëm me Edi Ramën, por bashkë me të tjerët.

Situata është tragji-komike për faktin se Lulzim Bashën po e trajtojnë të gjithë si një delikuent të papërgjegjshëm, që duhet të shkojë i shoqëruar në takim me të rriturit, ndërsa vet Lulzim Basha nuk ka asgjë për të reformuar në tryezë me Edi Ramën.

Ai nuk ka gjë për të shtuar në ndryshimet kushtetuese, nuk ka ndonjë ide se si mund të shpëtojë po ndryshoi përsëri ligjin e dekriminalizimit, dhe mbi të gjitha, ai  është dakord me Edi Ramën, lidhur me sistemin elektoral, pasi është i vetmi sistem që i jep atij autoritet në parti.

Ajo që u premtoi Lulzim Basha aleatëve para se të niste revolucioni, ishte gjunjëzimi i Edi Ramës me revolucion, me djegie mandatesh dhe bojkot zgjedhjesh, dhe jo mundja e Edi Ramës përmes një marrëveshje të re me të, qoftë dhe me pesë aleatët e tij dëshmitarë.

Përpjekja e të gjithëve për t’i nxjerrë turpin Lulzim Bashës dhe për ta ulur me Edi Ramën, është qesharake, pasi ai nuk ka problem dialogun me Edi Ramën, por mundjen e Edi Ramës.

Nëse ai pranon të ulet sot në tryezë me Edi Ramën, duhet të pranojë që i ka dështuar revolucioni dhe revolucioni i dështuar ka kosto, pasi siç ka thënë dhe Berisha, lideri duhet të ketë bilanc.

Nga ana tjetër, nëse Lulzim Basha duhet të ndryshojë kursin dhe të pranojë humbjen e revolucionit, ai duhet të ndryshojë dhe aleatët e tij.

Këta që po i kërkojnë të ulet me Edi Ramën janë ata që i kërkuan të nisë revolucioni dhe i qëndruan në krah në gjithë atë marrëzi që desh futi në luftë civile Shqipërinë.

Ata që e kundërshtuan dhe nuk i shkuan pas Lulzim Bashës, janë në Parlament, ose jashtë tij, në parti të tjera. Lulzim Basha nëse ndryshon kurs, do t’i duhet së pari të ulet me ta, të pranojë që gaboi dhe të mbështesë idenë e tyre.

Ulja në tryezë me Edi Ramën nënkupton rikthim në sistem dhe rikthimi në sistem bëhet duke ripranuar opozitën parlamentare, duke ja lënë asaj përfaqësimin e PD në Parlament dhe duke u përpjekur të rintegrohet përmes tyre.

Pa ata, PD në zgjedhjet e ardhshme është një parti jo parlamentare, pa asnjë deputet dhe kryetar bashkie, pa asnjë fond nga shteti dhe pa asnjë të drejtë më shumë se Bindja Demokratike e Patozit, apo ndonjë parti tjetër që mund të formojë opozita parlamentare.

Ndaj historia e opozitës tanimë nuk zgjidhet nga ata që përkrahën rrugën e revolucionit. Ata kanë dështuar dhe të humburit në luftë janë thjeshtë të vdekur.

Rikthimi i PD në tryezë bisedimesh është lajm i mirë për PD, por jo për Lulzim Bashën. Atij do t’i duhet t’i hapë rrugë dikujt që nuk kishte përgjegjësi për këtë greminë ku e hodhi PD dhe duhet t’u kërkojë ndjesë gjithë atyre që i mallkoi si armiq të PD, vetëm pse nuk pranuan rrugën që sot të gjithë e quajnë dështim, por Lulzim Bashën nuk guxojnë ta quajnë dështak.

Në parim çdo revolucion u ha kokën bijëve të vet, kurse ky revolucioni i dështuar i PD, thjesht po u ha kohën, duke u marrë me Lulzim Bashën. Dhe kanë për t’i gjetur zgjedhjet e vitit 2021, duke ju lutur të mos ketë frikë nga Edi Rama./TemA

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Altin Goxhaj/ Zëri i Amerikës përfshihet në fushatën e Soros për mbrojtjen e imazhit të tij

Publikuar

-

Nga

Zëri i Amerikës përfshihet në fushatën e Soros për mbrojtjes së imazhit të tij  në kuadër të Fushates të Fondacionit Soros të nisur ne Shtator për shpëtimin e imazhit të rrënuar të Soros!

Nuk është puna se VOA – Zëri i Amerikës vazhdon të fshehë në mënyrë rigoroze dhe antiprofesionale prej 5 vjetesh ekzistencën e Levizja AntiSoros Për Shqipërinë (një lëvizja pro-amerikane e orientuar si ProTrumpiste që prej fushatës presidenciale amerikane të vitit 2016) e cila ka qenë dhe burimi kryesor i hedhjes dritë mbi errësirën e Axhendes Soros për Rrënimin, Falimentimin dhe Shpopullimin e Shqipërisë sipas përcaktimeve te Memorandumit te Vaso Cubrillovic për Dëbimin e Shqiptareve nga Ballkani (i prezantuar para Akademisë së Shkencave të Serbisë në 1937)!

Thelbi i këtij reagimi lidhet me skandalin se ky emision është pjese dhe jo koincidence e fillimit në Shtator të Fushatës milionere të Fondacionit Soros për shpëtimin e imazhit të rrënuar të Soros nga degjenerimi i plote në opinionin publik shqiptar i cili është madje më i fortë edhe se opinioni publik antisoros në Hungari!

Ky material jo profesional filmik gazetaresk është sponsorizim i fshehtë i Fondacionit Soros në kundërshtim me rregullat e Departamentit të Shtetit dhe vete VOA (mos përfshirja në Axhendat Partizane të Soros) dhe është pjesë e një skandali të ri në VOA – Zëri i Amerikës ku disa gazetarë të të cilit janë dhe anëtarë apo familjarë të Bordeve të Soros apo rrogëtarë të tij dhe projekteve të tij dhe kjo ndikon hapur në punën e tyre raportuese për Shqipërinë!

Fondacioni Soros ka përgatitur dhe do shfaqet këto dite në  Top Channel nje film mockumentar per shpëtimin e ç’ka mund të shpëtohet nga reputacioni i zi i Soros nga urrejtja e opinionit publik shqiptar që është krijuar edhe si pasojë e punës së pamohueshme të Levizja AntiSoros Për Shqipërinë!

Kujtojmë (siç kemi demonstruar me fakte dhe prova fotografike  https://web.facebook.com/LevizjaAntiSoros/posts/2290565534387786) se prej 12 ditësh, pjesë e fillimit të kësaj fushate të Soros ishte dhe bllokimi 100% i audiences se Faqes së Levizja AntiSoros Për Shqipërinë në Facebook (është bllokuar shfaqja e cdo postimi në News Feed dhe ky është një subjekt i një reagimi tone drejtuar direkt vetë @Mark Zuckerber) në kundërshtim me rregullat e Facebook për shkak se Fondacioni Soros ka ngritur zyra në Tirane për mbikëqyrjen e rrjeteve sociale si Facebook!

Në ketë kronike të sponsorizuar nga Soros fshihen mbi 1 miliardë dollarë pasuri të vena me korrupsion qeveritar dhe ndërkombëtar në kurriz të Shqipërisë dhe taksapaguesve shqiptarë, por dhe amerikanë dhe europianë!

Fshihet Programi udhëheqëses ekonomik dhe social i Qeverise Shqiptare që financohet (me të paktën 4 milionë dollarë) nga Soros me anë të Institutit  Center for International Development at Harvard University (të themeluar nga Sokrates Kokkalis (ish spiun i KGB dhe STASSI në kohën e Luftës së Ftohtë) dhe Elaine Papoulias) që sot drejtohet nga  Ricardo Hausmann që është dhe ideatori i paguar dhe mbikëqyrësi kryesor i skemës baze të rrënimit dhe falimentimit ekonomik të Shqipërisë me PPP, Zonat e Lira, Investimet e Huaja Strategjike, Rilindjen Urbane, reformën e arsimit të larte, energjinë, ujin, pensionet, etj, etj.

Interesante është se pavarësisht se në emision Drejtori i Soros Andi Dobrushi deklaron i papyetur se Lulzim Basha ka marrë bursë nga Soros (e justifikon me absurdin se Soros nuk ka ditur gjë!!!) e vërteta është se Lulzim Basha ka marre familjarisht disa bursa dhe se e gjithë karriera e tij është mbështetur dhe sponsorizuar ne çdo hap te tij (ashtu si Edi Rama, Erion Veliaj, Linda Rama, dhe dhjetëra anëtarët ish-askushër të Bandës Soros që sundojnë sot Shqipërinë) që nga Holanda në Kosove, nga Kosova ne KOP, nga KOPi ne Qeveri dhe me pas në marrjen e Bashkisë dhe me pas marrjen e PD sipas marrëveshjes së Berishës me Soros ne 2005 (per ta caktuar Bashen si pasardhës të tij – si rruga e vetme në atë kohë që PD të vinte në pushtet i shantazhuar nga Soros me krijimin e një force politike që do të pengonte arritjen e numrave të nevojshëm në krijimin e një Qeverie nga PD).

Komenti i ish Kryeministrit Berisha në emision se ai nuk e ka ditur për bursën e Bashës nga Soros dhe nëse është e vërtete Basha duhet të kthejë mbrapsht paratë e Soros, është e vonuar dhe krejt pa vlerë sot kur gjithë Shqipërinë e kontrollon Oligarkia Soros edhe për shkakun se Soros prodhoi një Opozitë Kuislinge në shërbim të bandës kriminale antishqiptare sorosiane të Rilindjes!

Kronika e gjysme të vërtetave të VOA për Soros synon mashtrimin e publikut neper mjet disa “aktivisteve” te OJFve që paguhen nga Soros sikur problemi i Soros është maksimumi njëanshmëria e tij politike (kjo është teza kryesore e Fushatës që ka nisur Soros në Shtator pra pse Soros i ka dhënë më shumë mbështetje të Majtës dhe jo sa duhet PD) duke fshehur argumentin e pretenduar me fakte nga Levizja AntiSoros dhe gjerësisht e pranuar nga një pjese e madhe e opinionit publik se Soros me mercenarët dhe jeniçerët e tij shqiptarë po zbaton Axhendën për Rrënimin, Falimentimin dhe Shpopullimin e Shqipërisë!

Në asnjë moment në kronikën sorosiane të VOAs nuk tregohet denoncimi i Presidentit Meta për kapjen e Shqipërisë dhe rrënimin e demokracisë dhe drejtësisë nga Soros! Pesha e fjalës dhe akuzës së Kreut të Shtetit (e përcjellë edhe nga  Fox News në SHBA) nuk mund të injorohej në një kronikë ekskluzive si kjo!

Asnjë fjale për dokumentin e publikuar zyrtar por sekret (Strategjia e Fondacionit Soros Shqipëri 2014-2017) të nxjerre nga  Wikileaks (@DCLeaks) se Reforma në Drejtësi u ideua, konceptua dhe u lobua nga Soros dhe më pas u përfshinë në ketë “kauzë” po me ndërhyrjen e Soros si Ambasada Amerikane dhe BE dhe se sot pikat kyçe të Drejtësisë i kanë zënë në konflikt të hapur interesi jeniçerët e dalë nga Foleja e Qyqes Soros!

Asnjë fjalë që një pjese e pasurive kombëtare në naftë dhe gaz në Shqipëri janë kontrolluar dhe kontrollohen (si pasuri të dhuruara nga të gjitha qeveritë shqiptare) nga Soros!

Asnjë fjalë për bizneset me peshë të Soros në Shqipëri në financa, shëndetësi, teknologji informacioni që po pine gjakun e shqiptareve me ndërhyrjen e Shtetit me dhurata si PPP-të, kredi të apo ndihma nga BE, BB, OKB, etj duke grabitur paratë e taksapaguesve shqiptare neper mjet ndërhyrjeve favorizuese të Qeverive Nano dhe Berisha dhe të kthyer në grabitjen e Shekullit nga Soros me ndihmën e Qeverise Rama!

Asnjë fjalë për denoncimin e ardhur nga Shqipëria për rolin e Soros në skenarin serb të copëtimit të Kosovës!

Gënjeshtra pa fund për gjoja ndërtime dhe rikonstruksione të 200 shkollave të ndihmuara nga Soros apo 137 milionë dollarë të Soros ndërkohë që Faqja e  Fondacioni Shoqeria e Hapur per Shqiperine  www.osfa.al është faqja e vetme e një Fondacioni publik në botë që ka fshirë çdo të dhënë raportimi se kë dhe kur, sa dhe si ka ndihmuar, cila shkolla apo organizata ka krijuar apo ndihmuar! Askund nuk ka errësirë më të madhe se sa transparenca e parave të Fondacionit Soros në Shqipëri! Nuk kanë qenë kurrë 137 milionë dollarë ndihma por të paktën mbi 1 miliardë euro që i janë grabitur shqiptarëve paratë e tyre dhe ndihma ndërkombëtare nga një gropë thithëse e Soros siç ka vetë logon ky Fondacion! Nuk ka asnjë dokument referencial dhe asnjë burim që verifikon ketë shifër përderisa nuk ka asnjë raport vjetor zyrtar te Fondacionit te publikuar në mënyre transparente dhe të aksesueshëm diku! Dhe mungesa totale dhe unike e transparencës së parave dhe përfituesve kjo ka mbi 7 vjet që është zhdukur gjithçka!!!

Kjo mungesë totale dhe unike transparence nuk mund të neglizhohej në asnjë kronikë gazetareske nga asnjë media në SHBA por e bën sot Zëri i Amerikës për shkak se sot ai po shërben si një OJF në shërbim të Soros dhe jo një media prestigjioze që rrëzoi komunizmin në Shqipëri dhe na mësoi që nga 1990 çfarë do të thotë media dhe fjalë e lirë, gazetari, raportim, e vërteta dhe demokracia!

Asnjë fjalë nuk u tha për Censurën dhe Represionin që ushtron Rrjeti Soros në Shqipëri ndaj çdo kujt që guxon dhe denoncon Soros!

Veç unë psh, kam në kurriz 18 gjyqe dhe kallëzime penale dhe një represion unik prej 16 vjetësh që kur dhashë dorëheqje publike nga një Bord i Fondacionit Soros duke e denoncuar që në 2003 për Axhendën e tij Politike për Shkretimin e Shoqërisë Civile (siç dhe ndodhi por edhe siç u paralajmërova për pasojat e veprimit tim direkt nga Drejtori Ekzekutiv i Fondacionit në atë Çapajev Gjokutaj)! Që prej Shtatorit 2014, kur filloi Soros të lëvizte gurët për të shpikur Reformën Sorosiane në Drejtësi, mua më është bërë e ndaluar që të shfaqem në çdo kanal televiziv dhe sa herë dikush ka guxuar t’a shkelë këtë vendim ka pasur pasoja për gazetarët apo edhe emisione madje dhe televizione! Veç me hapjen e Fax News në Shqipëri unë kam mundësi të shpreh pikëpamjet e Lëvizjes AntiSoros me audiencë të madhe publike për arsyen e vetme se Fax News është i vetmi TV në Tiranë jashtë kontrollit të Oligarkisë Sorosiane në Pushtet dhe Opozitë! Dhe këtë mund t’a konfirmojë çdo gazetar në çdo media!

Por të mos harrojmë që të gjithë aktivistët antisoros sot përballen me një represion total dhe gjithëpërfshirës duke mos u lejuar as të punojnë në fushat e tyre profesionale, duke u represuar me lloj lloj formash të shantazhit të mafies së jakave të bardha të Soros (si  Armir Shkurti,  Zirkon Disha,  Lorisa W. Ylli,  Kastriot Çipi, etj etj)! Ata janë të gjithë në Listen e Zezë të Soros dhe Rilindjes sps duhen bërë shembull për këdo (njësoj si praktikat e Mafies) se çfarë pasojash ka nëse guxon dhe denoncon Don Sorosin! E njëjta gjë ka ndodhur me shantazhet dhe pushime nga puna të intelektualit dhe një prej mendjeve më të ndritura të Shqipërisë (dhe me reputacion ndërkombëtar) studiuesit Aurel Plasari që e shkarkuan pa asnjë motiv nga Drejtor i Bibliotekës Kombëtare dhe ndaj të cilit janë derdhur në anglisht dhe shqip, dhe gjuhë të tjera shpifje pa fund nga drejtuesit më të lartë të programeve të Soros në Shqipëri dhe botë sepse është edhe i pari shqiptar që i është kundërvënë axhendës Soros në Shqipëri (që në 1993). Madje rezistenca e tij për të mos lejuar kapjen e Fakultetit të Filologjisë nga metastazat e Soros në 1993 u bë dhe shkak i dëbimit nga Shqipëria të themeluesit të Soros Tiranë (të denoncuar nga shërbimet sekrete shqiptare si spiun i UDBsë) Fron Nahzi.

Asnjë fjalë në kronikën sorosiane të VOA për Soros, se po të denoncosh Soros në Shqipëri ke vetëm një alternative nëse do të kesh një jetë normale dhe familjare: të marrësh valixhet dhe të largohesh nga Shqipëria sa më parë!

Keqorientimi dhe mashtrimi sikur debati me Soros është pse i dhe më shumë para dhe mbështetje socialistëve dhe më pak demokrateve është FAKE NEWS! Debati nuk është pse krimineli dhe armiku parapëlqen të korruptojë dhe përdorë për axhendën e tij të majtët por sepse ai është një entitet i huaj privat i cili për qëllimet e veta të përfitimeve financiare dhe gjeopolitike ka kapur Shqipërinë duke e dëmtuar, shkretuar, falimentuar dhe shpopulluar në favor të axhendave antishqiptare rajonale dhe më gjerë! Se sa para i dha njërit apo tjetrit është politikë teknike e brendshme e departamentit të rekrutimit të burimeve njerëzore të Soros dhe jo e thelbit që është Axhenda Soros per Rrënimin, Falimentimin dhe Shpopullimin e Shqipërisë!!!

Nëse autorët e Kronikës Sorosiane për Soros në VOA mund të pretendojnë se nuk kanë fakte dhe prova për parashtrimet e mësipërme (dhe këtu kthehemi te paragrafi i parë i ketij teksti për fshirjen e ekzistencës se Lëvizja ProAmerikane ProTrumpiste AntiSoros) bujrum ja ku na kanë pasur prej vitesh me gjithë dosjet përkatëse! Pse nuk na i kërkuan kurrë provat?!

Ndaj dhe Kronika për Soros e lobuar nga Soros në VOA do të mbetet një ndër njollat turpëruese të këtij kanali prestigjioz sepse ky amalgam minutash të qepura me arna të prera keq nga rrobaqepësit e Soros vetëm me gjysme të vërteta nuk është gjë tjetër veçse një shembull më shumë i të vërtetës së thënë nga një prej Eterve më të mëdhenj Themelues të Kombit Amerikan, Benjamin Franklin:
“HALF A TRUTH IS OFTEN A GREAT LIE!”
(“Gjysëm të vërtetat janë gënjeshtrat më të mëdha”)

P.s. Gjths Levizja AntiSoros Për Shqipërinë Për Shqipërinë ka përgatitur një Film AntiMockumentar si kundërpërgjigje ndaj Fushatës milionere të Shpëtimit të Imazhit të Soros të nisur nga Soros në Shtator!
Filmi ynë AntiMockumentar quhet “FOLEJA E QYQEVE TË SOROS” dhe është kundërpërgjigje demontuese e gënjeshtrave që prodhon Filmi Mockumentar për Soros që ka përgatitur me paratë e Soros Top Channel që drejtohet nga ish Drejtori i Qendrës së Medias Soros Ben Blushi!

LEXO TE PLOTE