Connect with Us

Ndikimi i Erdogan në Shqipëri/ Si presidenti i Turqisë po përhap idetë e tij nëpërmjet shkollave

Politikë

Ndikimi i Erdogan në Shqipëri/ Si presidenti i Turqisë po përhap idetë e tij nëpërmjet shkollave

Publikuar

-

Fondacioni Maarif është një mjet i Presidentit turk Erdogan, që po e zgjeron praninë e tij në Shqipëri, dhe jo të gjithë janë të kënaqur. Në fillim të korrikut, qindra studentë dhe prindër të ngacmuar u mblodhën për ceremoninë vjetore të diplomimit të “Universitetit të Nju Jorkut në Tiranë”, një universitet privat shumë i vlerësuar në kryeqytetin e Shqipërisë. Për nder të diplomave bachelor, master dhe doktorantë të NYUT, u organizua një ceremoni mburrëse në një teatër të Tiranës të plotë me një mesazh të veçantë të lexuar nga Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

“Unë mbështes punën e fondacionit tonë në përmbushjen e nevojave arsimore të vëllezërve tanë dhe miqve shqiptarë”, thuhej në mesazhin e Erdoganit. Fondacioni njihet si Maarif, krijuar në qershor 2016 nga Parlamenti turk si ofruesi i vetëm zyrtar i arsimit të mbështetur nga Turqia jashtë vendit.

Sot, Fondacioni Maarif krenohet me një prani në 35 vende me gjithsej 294 institucione arsimore, shumica në Azinë Jugore, Afrikë dhe Evropën Juglindore. Një mjet i madh në diplomacinë turke të pushtetit të butë, Fondacioni është gjithashtu një armë në betejën e Erdoganit për të shkatërruar rrjetin mbarëbotëror të institucioneve arsimore të armikut të tij dhe njeriu që Ankaraja thotë se ishte pas një grushti të dështuar të vitit 2016, kleriku musliman me qendër në SHBA Fethullah Gulen .

Maarif e bleu NYUT në Gusht 2018, ndërsa së bashku me blerjen e Shkollës së Arsimit Themelor të NY dhe Shkollën e Mesme të NY në Tiranë. Për të festuar blerjen, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu mbajti një fjalim në hapjen e vitit akademik të NYUT. Por Fondacioni nuk u ndal këtu.

Mjet politik

Në qershor, Maarif njoftoi krijimin e “Kopshtit të Fëmijëve në Shqipëri”, një kopsht fëmijësh në 2000 metra katrorë tokë bujqësore në një periferi të Tiranës duke ofruar “mësim të vërtetë në natyrë”. Pastaj në korrik, njoftoi krijimin e një shkolle të mesme në qytetin qendror shqiptar të Elbasanit që do të hapet në shtator. Megjithatë, kritikët thonë se zgjerimi ka më pak për arsimin sesa politikën, për rilindjen në Gulen dhe djegien e imazhit të Erdogan jashtë vendit.
“Më shumë se ndërhyrje arsimore, Maarif është politik,” tha Ermir Hoxha, një gazetar shqiptar që ndjek nga afër zhvillimet në Turqi dhe është botuesi prapa portalit të lajmeve Te Sheshi.

LEXO EDHE:  “Ramës i kanë bërë synet politik”/ Berisha zbulon nga kush influencohet kryeminstri

“Tani duhet të shihet nëse arsimi do të mbizotërojë mbi politikën në këto shkolla”. Turqia ka pasur një prani në arsim në Shqipëri për dekada, qysh kur ish-Presidenti turk Turgut Ozal përuroi kolegjin e parë turk në Tiranë në 1993, dy vjet pas rrëzimit të komunizmit në Shqipëri.

Kolegji, Mehmet Akif, shumë shpejt u bë një institucion elitar, shkolla e parë private në Shqipërinë post-komuniste që ofron arsim të një cilësie të lartë në gjuhën shqipe, angleze dhe turke. Kolegje të tjera turke ndoqën, punësimin e mësuesve dhe administratorëve në mesin e pasuesve të Gulen, i cili ishte fillimisht një aleat i Erdoganit.

“Elita shqiptare zgjodhi të edukojë fëmijët e tyre në këto shkolla, pa pasur ndonjë dashuri kulturore ose fetare për Turqinë,” tha Hoxha. “Ata as nuk e dinin kush ishte Gulen ose cili ishte fryma e organizatës së tij. Ata vendosën ta bëjnë këtë për shkak të arsimit me cilësi të lartë që ofrohet.” Sidoqoftë, Erdogan dhe Gulen dështuan, dhe në maj 2015, gjatë një udhëtimi në Tiranë, Erdogan iu referua organizatës së ish-aleatit të tij si një grup ‘terrorist’ dhe raportohet se kërkoi mbylljen e shkollave të lidhura me të.(BIRN)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bllokimi i mbetjeve të rrezikshme dhe sekuestrimi i tragetit/ PD zbulon “mashtrimin” e Ramës

Publikuar

-

Nga

Dy ditë më parë, policia njoftoi se kishte parandaluar tentativën për futjen e një sasie të konsiderueshme mbetjesh të rrezikshme e të dëmshme për mjedisin dhe shëndetin e njeriut.

Blutë kishin arrestuar në këtë operacion 6 persona dhe kishin sekuestruar tragetin bashkë me sasinë e mbetjeve.

Por Partia Demokratike ka publikuar një video, ndërsa pretendon se ky lajm nuk është i vërtetë, por është i trilluar nga qeveria.

Sipas tyre, policia dhe qeveria mashtruan qytetarët, pasi kryeministri Edi Rama kishte premtuar se nuk do të lejonte të futeshin më kimikate të rrezikshme në vendin tonë.

LEXO EDHE:  Erdogan përkujton luftën e Çanakalasë, shënohet 100-vjetori

LEXO EDHE:  Erdogan përkujton luftën e Çanakalasë, shënohet 100-vjetori

“Një tjetër mashtrim i provuar i Edi Ramës! Shqiptarët u mashtruan publikisht se nuk do të lejoheshin plerat dhe kimikatet e rrezikshme nga jashtë, ndërkohë që Edi Rama i jepte licencë miqëve të tij për këtë biznes kriminal. Edi Rama ka dështuar!”, shkruan PD krahas videos, e cila nxjerr në pah deklaratat e Ramës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kreshnik Spahiu në zi/ Humb njeriun e tij më të afërt

Publikuar

-

Nga

Kreshnik Spahiu ish kryetar AK-se

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka humbur motrën ditën e sotme.

Zamira Spahiu, është ndarë nga jeta në moshën 55-vjeҫare, ndërsa lajmin e ka dhënë vetë Spahiu përmes një njoftimi në rrjetet sociale.

Ajo do të përcillet për në banesën e fundit ditën e diel në orën 13:00./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Le të q*hen!”/ Gazetari shpërthen ashpër ndaj mediave dhe politikanëve

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme u bë virale një video ku një gazetare kërkoi mendimin e një qytetari për martesat gay dhe të drejtat e LGBT, ndërsa ky i fundit degjeneroi fjalorin.

Por gazetari Armir Shkurti e ka parë reagimin e tij të ashpër me një qëndrim tjetër. Ai thotë se qytetari i quajtur Sazan, është tipik njëri prej nesh, me 100 halle e telashe, që nuk i dalin paratë dhe ka ca fatura që nuk po i paguan dot.

Sipas tij, Sazani përfaqëson qytetarët që nuk kanë marrë pronat, që po i ikin fëmijët jashtë shtetit dhe që nuk u përmbajt para kamerës, kur me mendje po shante mbarë e prapë politikën.

“Epo po i zbrazem kësaj” ! – ka menduar, duke mbledhur gjithë të sharat e mundshme për Edin, Lulin, Metën, Monikën, Erionin….”, shkruan Shkurti në rrjetet sociale, ndërkohë që nuk i ka kursyer kritikat as për median dhe as për politikanët.

LEXO EDHE:  Stamboll/Sulmohen zyrat lokale të partisë së Erdogan

LEXO EDHE:  Trafiku i drogës/ “Roni i Shijakut” dhe historia e tij në Turqi

“Kjo është media sot në Shqipëri! Ajo që me shumë hak Edi Rama e quan “kazan”. Natyrisht është kujdesur personalisht që të kthehet në kazan dhe ia ka dalë! Si të mos shpërthente i ziu Sazan, të cilit tjetërkund i hante e tjetërkund e kruante ajo vajza?

Është një situatë ideale që ilustron marrëdhënien e mediave shqiptare me publikun. Prej vitesh janë shkëputur krejtësisht dhe qëllimisht nga hallet e njerëzve, duke mbushur programacionin vetëm me politikën e orientuar nga rilindja dhe axhendat liberale sponsorizuar nga Soros me Shoqërinë e tij të Hapur. Pra atë “Le të q*hen!” unë më shumë e kuptova si “Ik moj q*u ti me gjithë ata që të paguajnë sanduiçin për palavi të tilla”, nënvizon gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE