Connect with Us

Lidhja me Valdrin Pjetrin/ Sandër Simoni hesht, sfidon Vettingun

Kronika

Lidhja me Valdrin Pjetrin/ Sandër Simoni hesht, sfidon Vettingun

Publikuar

-

Kryetari i Gjykatës së Krimeve të Rënda Sandër Simoni është shfaqur dje në lajmet e televizionit Top Channel, duke sqaruar mënyrën se si do të veprohet me dosjet që ka ky institucion, pas krijimit të SPAK-ut dhe BKH-së.

Në fakt dalja e Sandër Simonit vjen pas disa shkrimeve në media, ku u raportua se ai është djali i tezes së Valdrin Pjetrit, ish kryebashkiakut socialist në Shkodër, i cili nuk u betua, pasi plasi skandali se kishte pasur një dënim në Itali shumë vite më parë.

CNA.al raportoi se kishte një lidhje të fortë familjare midis Valdrin Pjetrit dhe Sandër Simonit dhe ky i fundit si kryegjyqtar i Krimeve të Rënda dhe si një person nga i cili shpresohet të ketë një figurë të pastër, duke ruajtur standartet e Vettingut,  të jepte një përgjigje në lidhjen me Valdrin Pjetrin dhe marrëdhënien me të.

Apo të sqaronte atë që është raportuar shpesh në media se ka qenë Sandër Simoni dhe njerëzit afër Bashës,anëtarët e kryesisë së sotme siç është Alfred Rushaj, të cilët kanë investuar që ai të ecë në karrierën e tij politike, kryesisht futjen dhe mbështetjen e tij në institucioni publike, ku ka drejtuar.

Por, Sandër Simoni nuk  e bëri këtë ai doli dhe u shfaq për të ruajtur imazhin e tij.

Ai ndoshta është një gjyqtar i ndershëm, një njeri që përfaqëson vlera për sistemin e drejtësisë, por ai nuk mund të heshtë dhe të fshihet për skandalin e Valdrin Pjetrit.

Por, të tregojë se cilat janë lidhjet e tij me Valdrin Pjetrin, i cili turbulloi gati një muaj më parë ujërat e politikës dhe përfundoi me dorëheqjen e e tij si kryebashkiak i Shkodrës një ditë para se të bënte betimin përpara Këshillit Bashkiak.

E, pra Sandër Simoni ashtu si edhe politikanët ka zgjedhur të heshtë, të fshihet dhe të mos sqarojë një të vërtetë, të cilën duhet më shumë se kurrë ta dëgjojnë të gjithë./CNA.al

Cila është lidhja e Valdrin Pjetrit me Sandër Simonin?/ Dalin në dritë detaje të reja

Nga martesa me kredi tek mijëra euro të ardhura/ Karrierra e Sandër Simonit në pikëpyetje

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tragjike/ Ndërron jetë një 47-vjeçar në minierën e Spaçit

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në minierën e Spaçit në Mirditë, ku ka ndërruar jetë një 47-vjeçar.

Burimet bëjnë të ditur se viktima është magazinieri, A. P. i cili është zënë poshtë një një presë metalike në ambientet e jashtme të minierës.

“Rreth orës 09:45, në Urgjencën e Spitalit Rajonal Rrëshen është dërguar pa shenja jete shtetasi A.P. vjeç 47, banues në Fan – Mirditë, me funksion magazinier në Minierën e Spaçit në Mirditë, i cili dyshohet se duke punuar në ambientet e jashtme të minierës, është zënë poshtë aksidentalisht nga një presë metalike.

Grupi hetimor në vendngjarje vazhdon hetimet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.”-thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vendimi për Tahirin/ Kush janë dy përfaqësueset e SHBA që ndoqën gjyqin maratonë

Publikuar

-

Nga

Gjyqi maratonë ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri ka tërhequr vëmendje të madhe brenda dhe jashtë Shqipërisë. Pas më shumë se 12 orësh, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi të dënojë ish-ministrin për shpërdorim detyre me 5 vite burg, dënim që i kalon në shërbim prove.

Gjyqi është ndjekur pa ndërprerje edhe nga përfaqësues të ambasadës së SHBA në Tiranë. Më poshtë, ju sjellim fotot e dy përfaqësueseve të SHBA, të cilat janë larguar nga Gjykata e Krimeve të Rënda pas largimit të Saimir Tahirit, në orët e vona të mbrëmjes.-raporton BW.

Përfaqësueset e Amerikës kanë ndjekur nga afër procesin dhe shpalljen e vendimit nga trupa gjykuese. Ato u larguan pasi situata përpara gjykatës ishte qetësuar disi.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dënimet para Tahirit/ Ish-ministrat dhe kryeministrat që u përballën me togat e zeza

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme, pas një procesi gjyqësor maratonë, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është dënuar nga Gjykata për Krimet e Rënda me 5 vite burg, për shpërdorim të detyrës. Duke qënë se Tahiri kishte kërkuar gjykim të shkurtuar, dënimi ulet në 3.4 vite shërbim prove.

Gjyqi i Tahirit pati jo pak jehonë si në mediat vendasë ashtu edhe në ato botërore.

Por, në historinë e Republikës së Shqipërisë, nuk është vetëm Tahiri i pari zyrtar i lartë i dënuar nga gjykata, duke nisur që nga 1990 deri në ditën e sotme.

Dy ish-kryeministra që janë përballur me togat e zeza dhe që janë dënuar nga këta të fundit, janë ish-kryeministri Fatos Nano dhe Vilson Ahmeti.

– Fatos Nano, ish-kryeministër nga periudha 22 shkurt 1991 deri në 4 qershor 1991. Nano u arrestua më 31 korrik 1993 me akuzën e shpërdorimit të detyrës në favor të të tretëve dhe u dënua me 14 vjet burg nga gjykatat. Ai qëndroi në burg deri në 13 mars 1997 dhe më pas presidenti i atëherëshëm Sali Berisha dekretoi faljen e Nanos.

-Vilson Ahmeti, ish-kryeministër (nga periudha 14 dhjetor 1991 deri në 14 prill 1992) dhe ish-ministër i Industrisë Ushqimore dhe ish-ministër i Industrisë së Lehtë. Ai u arrestua në mars 1993 për skandalin Arsidi, pasi akuzohej për vjedhje duke shpërdoruar detytrën në bashkëpunim dhe mitmarrje. Ish-zyrtari u dënua me 12 vjet burg, qëndroi në qeli 1 vit e 4 muaj dhe në arrest shtëpie 8 muaj.

Më tej, lista pasohet nga të tjerë, ish-ministra, si:

– Aredin Shyti, ish-ministër i Brendshëm (nga periudha 11 maj-16 qershor 1991). Ai u arrestua më 25 korrik 1992, pasi u akuzua për vrasje me dashje indirekte të 4 personave si dhe plagosjen e disa të tjerëve. Po ashtu ai u akuzua edhe për shpërdorimin e detyrës në lidhje me ngjarjen e 2 prillit 1991 në Shkodër, ndërsa u dënua me 17 vite burg.

– Vladimir Hysi, ish-ministër i Brendshëm, (në detyrë nga 18 dhjetori 1991-13 prill 1992), i cili u dënua me 1.5 vite burg. Hysi u arrestua më 5 mars 1996 me akuzën e krimeve kundër njerëzimit, shpërdorim detyre dhe veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës. Ndërkohë, Gjykata e Kasacionit e shpalli Shytin të pafajshëm.

-Sabit Brokaj, ish-ministër i Shëndetësisë (Nga periudha 11 qershor deri në 6 dhjetor 1991). Brokaj u arrestua më 28 shkurt 1997 me akuzën e organizimit të rebelimit në Jug të vendit. Ai u la nga gjykata në arrest shtëpie.

-Safet Zhulali, ish-ministër i Mbrojtjes prill 1992-mars 1997.
U arrestua më 22 gusht 1998 me akuzën e ‘Krimeve kundër njerëzimit” bashkë me 5 drejtues të lartë gjatë qeverisjes së PD. Më pas ai u la i lirë më 10 korrik 2000.

-Halit Shamata, ish-ministër i Brendshëm, 11 korrik 1996-12 mars 1997. U arrestua më 22 gusht 1998 me akuzën e krimeve kundër njerëzimit në bashkëpunim së bashku me 5 drejtues të lartë gjatë qeverisjes së PD në atë që u quajt procesi i të 6-ve të PD. Pas disa javësh lirohet nga gjykata. Më 10 korrik 2001, prokuroria pushoi çështjen për mungesë provash dhe më pas gjykata i dha pafajësi.
-Perikli Teta, ish-ministër i Brendshëm, nga periudha 24 prill, deri në 28 shtator 1998. Ish-zyrtar u arrestua më 19 qershor 1999 në sallën e gjyqit gjatë procesit për vrasjen e ish-kryetarit të PD, Azem Hajdari, por më pas u lirua pas disa orësh me vendim të Gjykatës Kushtetuese.

-Osman Shehu, ish-ministër i Turizmit (Periudha 1992-1993). Shehu u arrestua në 1999 nën akuzën për ‘shpërdorim detyre’ dhe më pas u shpall i lirë nga gjykata.

-Spiro Ksera, ish-ministër i Punës, Çështjeve Sociale dhe i Shanseve të Barabarta gjatë periudhës 2009-2013. U arrestua më 29 janar 2016 për shpërdorim të detyrës. Gjykata e Faktit vendosi që ai të qëndrojë në burg deri në fund të hetimeve.

LEXO TE PLOTE