Connect with Us

Armiqtë e socialistëve që pasurohen në krah të Ramës

Lajm i Rekomanduar

Armiqtë e socialistëve që pasurohen në krah të Ramës

Publikuar

-

“Mjaft” e drejtuar në fillimet e saj nga Erion Veliaj, sot kryebashkiak i Tiranës, ishte një nga zërat më të fortë kundër qeverisë “Nano”.

Në atë kohë, “Mjaft” i dha goditjen përfundimtare qeverisë socialiste dhe këtë fakt socialistët e thjeshtë nuk e kanë harruar.

Por, ajo që bie në sy është fakti se “Ish-mjaftistët” sot janë kthyer në socialistë, dhe për më tepër përfitojnë dhe pasurohen në krah të kreut të PS-së, Edi Rama.

Drejtuesit e atëhershëm të “Mjaft” që kontribuan në rrëzimin e qeverisë të Partisë Socialiste, sot qeverisin vendin nën logon e “Rilindjes”. Këta persona e sulmuan Partinë Socialiste në atë kohë, e morën peng dhe tani drejtojnë vendin me skandale dhe afera korruptive.

              Erion Veliaj

E fillojmë me ish-drejtuesin e “Mjaft”, Erion Veliajn. I vetëpagëzuari me emrin “Lali Eri”, ai i cili pretendon se është “djali punëtor” i Tiranës është një ndër personat që ka investuar më shumë për rrëzimin e socialistëve nga pushteti dhe kundër Fatos Nanos.

Por, për më tepër ish-mjaftisti i konvertuar në socialist, Erion Veliaj, sot rezulton të jetë një milioner.

Veliaj pretendon se ka ndryshuar Tiranën, por të dhënat tregojnë se ka ndryshuar më shumë pasurinë e tij. I mbytur në skandale, Veliaj ka shtuar pasurinë nga viti në vit.  CNA.al ka zbardhur pasurinë e Veliaj, atë që ai ka deklaruar, të cilën mund ta lexoni këtu.

Shkojmë më tej tek krahu i djathtë i tij në krye të Bashkisë së Tiranës. Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, i cili mund të cilësohet si një “borxhez” i vogël i Bashkisë së kryeqytetit.

                  Arbian Mazniku

Në deklaratat e pasurisë, që ka CNA.al, të paktën deri në vitin 2016, Mazniku deklaron një pasuri të patundshme shumë herë më të madhe se pagat që merr ai dhe bashkëshortja.

Por, për të qenë dhe më besueshëm deklaron dhe disa kredi.

Ai deklaron të ardhurat nga Ministria e Arsimit, kur bënte zëvendësministrin, të ardhurat i Këshillit Bashkiak në Bashkinë e Tiranës dhe më pas të ardhurat si nënkryetar i Bashkisë së Tiranës dhe ai anëtarë  Bordin e Shoqërisë Aksionere Eko.

Ndërsa bashkëshortja e tij, deklaron të ardhura shefe e kabinetit të kryetarit të PS, si këshilltare për Marrëdhëniet me Parlamentin për të vijuar më tej si Këshilltare pranë Kabinetit të Kryeministrit dhe si anëtare e bordit te Posta Shqiptare sh.a.

Me gruan tek kryeministri  Rama dhe vetë tek kryebashkiaku Veliaj, Mazniku është shndërruar një një borgjez të vogël sa hap dhe mbyll sytë, duke u tallur me shqiptarët. (lexo këtu)

LEXO EDHE:  Gara për Tiranën/ Veliaj vlerëson kandidatin rival
     Endri Fuga, Erion Veliaj

Më tej kemi “vëllain” e Erion Veliajt, ai i cili thuhet se qëndron pas propagandës së kryeministrit Edi Rama, dhe që thuhet se kontrollon politikën redaksionale të shumë mediave në vend, Endri Fuga.

Dikur një antisocialist i çmendur, në krah të Erion Veliajt si “vëlla” i  tij tek “Mjaft”, Endri Fuga ishte përballë Qeverisë së Fatos Nanos dhe socialistëve kur protestonte i mbështetur nga militantët demokratë që çonte Flamur Noka përpara Kryeministrisë.

Drejtori i Informacionit i kryeministrit  Edit Rama, që zyrtarisht deklarohet si këshilltar, Endri Fuga, rezulton me një pasuri marramendëse.

Themi marramendëse për shkak të viteve të punës që ai deklaron. Nga viti 2013 deri ne vitin 2018, kohë kur ka bërë deklaratën e fundit të pasurisë, Fuga numëron disa llogari bankare, jo vetëm në lekë, por edhe në euro dhe dollarë, por edhe pasuri të patundshme. (lexo këtu)

Po nuk ngelet pas edhe Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali.

Ish mjaftistja që dikur protestonte kundër Gramoz Ruçit, Bashkim Finos, etj, tashmë është në kabinet me Pandeli Majkon dhe Erion Braçen.

 Elisa Spiropali

Elisa Spiropali, nga “mjaftistja” me bluzë të grisur, sot është milionere.

Kur Elisa Spiropali u emëruar si drejtoreshë e Përgjithshme e Doganave nga Edi Rama, ajo kishte deklaruar 15 mijë euro të kursyera nga puna e kryer në institucione të ndryshme deri në tetor të vitit 2013.

Po ashtu, kishte edhe një makinë tip Opel me vlerë 200 mijë lekë siç vetë Spiropali ka deklaruar në Formularin e Deklarimit të Pasurisë si dhe një makinë tip ‘Mini Cooper’ në përdorim ( e regjistruar në emrin e një personi tjetër). (lexo këtu)

Të gjithë personat e sipërpërmendur nuk kanë dhënë ndonjë kontribut të vecantë në PS. Duke filluar nga Veliaj, Fuga, Spiropali apo Mazniku, ardhja e tyre në drejtimin e “Rilindjes” ka lënë jashtë me qindra militantë të Partisë Socialiste, drejtues të hershëm, apo kontribues në kohën kur Rama ishte në opozitë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Aleancë e fshehtë?/ Xhafaj shfaqet publikisht në krah të Veliajt  

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri rikthehet në PS?/ Mustafa Nano bën deklaratën e fortë

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Grida Duma: Pse heshtin mediat për vrasjen e Sharrës?

LEXO EDHE:  Zbardhen skandalet e Veliajt me punësimet/ Ja si ka shkelur ligjin

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Grida Duma: Pse heshtin mediat për vrasjen e Sharrës?

LEXO EDHE:  Zbardhen skandalet e Veliajt me punësimet/ Ja si ka shkelur ligjin

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: