Connect with Us

Stil dhe standard, si ta fillosh shkollën me këmbë të mbarë në Tiranë

Sociale

Stil dhe standard, si ta fillosh shkollën me këmbë të mbarë në Tiranë

Publikuar

-

Fillimi i sezonit të ri shkollor dhe përgatitja për të është një etapë më vete, e cila i angazhon prindërit dhe fëmijët. Të rriturit duan që t’i kënaqin më të vegjlit dhe t’u krijojnë kushtet që ata të paraqiten sa më të hijshëm në përditshmërinë e tyre shkollore.

Kjo përgatitje ka edhe një impakt jo të vogël psikologjik dhe emocional, pasi nga kjo mund të varet edhe motivimi, nxitja e fëmijëve për të patur rezultatet sa më të mira.

Pra, para se te bjere zilja e fillimit te shkolles, të gjithë kujdesen  per te zbuluar lookun ideal, teknologjine e fundit për te qenë gjithmone sipas kohes, në kërkim të çantave që përshtaten me karakterin, këpucet cilësore, dhe të gjithe sendet shkollore qe mund të duhen per nje fillim te mbarë.

Në dyqanet e QTU mund të zbulohen të gjitha koleksionet e reja të veshjeve, praktike dhe plot stil, femijet do ti adhurojne ndersa prinderit do te jene te qete dhe te lumtur per cilisine dhe blerjen e duhur.

Në QTU do te gjeni larmi dhe per aktivitetet jashtëshkollore, lojërat dhe elektronikën në Neptun, një pasdite tek Wiki, apo filmi i fundit vizatimor në Cineplexx.

Dhe pasi të keni blere çfarë ju duhet për shkollën, mos harroni se sa më shumë të bleni aq më shumë mundësi keni për të fituar një dhomë gjumi për studentë e gjitha e kompletuar, ofruar nga Jysk.

LEXO EDHE:  2.5 milionë euro investim/ Poltrona për çiftet, bonuse dhe teknologji ultra-moderne, zbulohen sekretet e Cineplexx në QTU

Për çdo blerje mbi 1.000 leke ne te gjithe dyqanet e QTU, ju mund te beheni pjese e shortit qe hidhet ne date 27 shtator, nëë orëën 18:00 në QTU dhe tëë bëëheni fitues i dhomëës nëë fjalë.

Tashme në ambjentet e rinovuara dhe me praninë e brandeve ndërkombëtare që njdodhen ekskluzivisht në QTU si New Yorker, Koton, Mango man etj, stili dhe cilësia e garantuar jane lehtesisht te aksesueshme per te gjith klientët.

Për më shumë informacion, mund të drejtoheni në website www.qtu.al dhe në mediat sociale facebook QTU dhe instagram qtu_qendratregtareunivers.

QTU është pjesë e Grupit Balfin, Grupit më të madh të investimeve në vend dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mblidhet Task-Forca/ Përforcim masash për parandalimin e depërtimit të koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu mblodhi sot Task-Forcën për parandaimin, kontrollin dhe mbrojtjen ndaj koronavirusit të ri.

Pas diskutimeve mes ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve, u vendos përforcimi I masave në pikat kufitare, sigurimi i sasisë së shtuar të mjeteve të mbrojtjes personale dhe përforcimi i gjurmimit të rasteve për të rritur kontrollin për parandalimin e depërtimit të koronavirusit COVID-19.

Task Forca vendosi:

Dyfishim të personelit në Njësitë Shëndetësore në pikat kufitare, aeroport, porte dhe pika kufitare tokësore.

Përforcim i kontrolleve në pikat kufitare, për çdo udhëtar për cdo udhëtar që vjen nga harta gjeografike e vendeve me shpërthime komunitare, e përcaktuar nga OBSH.

Shtimi i informacionit dhe rritja e vizibilitetit të mesazheve në pikat kufitare, për të dhënë më shumë informacion për udhëtarët mbi vetëdeklarimin në strukturat shëndetësore, në rast të një shenje klinike apo kontaktit me raste të konfirmuar me koronavirus në këto vende.

LEXO EDHE:  MANGO MAN për herë të parë në Shqipëri/ Tashmë edhe meshkujt do të përfitojnë nga stili i markës së njohur në dyqanin e ri MANGO në QTU

LEXO EDHE:  Balfin lançon kartën e re “Happy”/ Ja përfitimet e mëdha në Neptun, Jumbo, Spar, etj

Rritja e sasisë së mjeteve të mbrojtjes personale për të gjitha hallkat e shërbimit, nga pikat kufitare, në strukturat shëndetësore spitalore e deri në nivel të diagnozës laboratorike.

Task Forca vendosi që masa e paracaktuar për vetëkarantinim të personave që vijnë nga vende me shpërthime komunitare të virusit duhet të vijojë.

Gjithashtu, siç është bërë me dije, tashmë është përcaktuar vendi i karantinës në rast se do të jetë e nevojshme, që është do jetë një strukturë SPITALORE, e vlerësuar edhe nga komiteti teknik, që plotëson të gjitha standardet e përcaktuara nga OBSH.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Task Forca për parandalimin e depërtimit dhe përhapjes së koronavirusit të ri REKOMANDON të gjithë qytetarët që kanë udhëtuar nga vendet e prekura, të telefonojnë në numrin e Urgjencës Kombëtare 127 në rast të shfaqjes së cdo shqetësimi apo shenje klinike, pa u drejtuar menjëherë në spital.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Qëndresa Qytetare çel ekspozitën “Ekspozitën e Turpit” në Arsim/ Shahini “ngel në klasë”

Publikuar

-

Nga

Qëndresa Qytetare nëpërmjet një aksioni kreativ ka paraqitur në formë ekspozitë më shumë se 20 skandale në sitemim arsimor të vendit të cilat kanë ndodhur në çdo muaj gjatë 2 viteve të fundit.

Aktivistët e quajtën “Ekspozita e Turpit” nisur edhe nga rasti i fundit i shfaqjes së ngacmimeve dhe skandaleve seksulae në shkollën “Jakov Xoxa”. Shkollat dhe universitetet e kanë humbur qëllimin e tyre, atë të edukimit të nxënësve duke u kthyer në vatra të dhunës, abuzimi seksual dhe korrupsionit.

Përballë kemi Ministrinë, e cila me papërgjegjshmërinë e saj është drejtpërdrejt përgjegjëse për këtë situatë të degjeneruar, nëse ne kemi më shumë se 1 skandal në media çdo muaj, ju ftoj të paramendoni se cila është gjëndja reale në këto institucione edukimi, u shpreh aktivisti i Qëndresës Qytetare Migen Qiraxhi.

Me anë të kësaj ekspozite ne kërkojmë të përballim institucionin e Ministrisë së Arsimit me bilancin dramatik të 2 viteve të fundit në arsim, por edhe të komunikojmë me qytetarët mbi situatën.

LEXO EDHE:  MANGO MAN për herë të parë në Shqipëri/ Tashmë edhe meshkujt do të përfitojnë nga stili i markës së njohur në dyqanin e ri MANGO në QTU

LEXO EDHE:  Po kërkoni të blini apo shisni një pronë rezidenciale apo turistike? Ju prezantojmë ekspertin e pronës tuaj

Institucionet në varësi të ministrisë kanë vendosur gjatë gjithë formimit tonë “Nota” si vlerësim mbi përgatitjen tonë, sot është dita e qytetarëve të vlerësojnë me Notë punën e ministrisë duke e shënuar atë në tabelën e improvizuar në shesh.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Si të mbroni veten dhe të afërmit nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Virusi mund të përhapet kur një person i infektuar kollitet ose teshtin dhe larja e duarve është hapi i parë ndaj mbrojtjes.

Si mund të përhapet koronavirusi?

Koronavirusi  është një sëmundje e re dhe shkencëtarët janë ende duke studiuar se si  mund të përhapet nga personi në person, por viruse të tilla të ngjashme kanë tendencë për t’u përhapur nëpërmjet kollës dhe teshtimës.

Kur një person i infektuar kollitet ose teshtin, ata nxjerrin pikat e pështymës ose mukozën. Këto pika mund të bien tek njerëzit dhe kalojnë tek ata prekin fytyrën duke shkaktuar në këtë mënyrë infeksionin.

 

Virusi mund të përhapet gjithashtu përmes pikave që bien në sipërfaqe siç janë vendet në autobusë, trenat ose tavolinat në shkollë. Sidoqoftë, nëse kjo është një rrugë kryesore e transmetimit varet se sa gjatë mbijetojnë viruset në sipërfaqe – dhe kjo gjë mund të ndryshojë nga orë në muaj.

Ekzistojnë  fakte që virusi mund të përhapet tek njerëzit përpara se të shfaqen simptomat .

Si të mbroni veten dhe të tjerët?

Lani duart : lani duart tuaja me ujë të pastër dhe përdorni sapun. Mos harroni kur të lani duart të lani mirë hapësirat midis gishtërinjve dhe thonjtë ,pastroni mirë të paktën për 20 sekonda.

Mbuloni gojën dhe hundën kur kolliteni ose teshtini me një facoletë para, më pas hidheni atë në kosh dhe lani duart tuaja. Nëse nuk keni facoletë, mbani brrylin tuaj para gojës kur kolliteni ose teshtini, jo duart.

LEXO EDHE:  MANGO MAN për herë të parë në Shqipëri/ Tashmë edhe meshkujt do të përfitojnë nga stili i markës së njohur në dyqanin e ri MANGO në QTU

LEXO EDHE:  Grupi Balfin nis disbursimin e fondit për të dëmtuarit nga tërmeti/ Paguan 220.000 eurot e para

Maskat higjenike për fytyrën ofrojnë një mbrojtje më të sigurt

Sidoqoftë, ato nuk bllokojnë grimcat më të vogla të tështimës ose kollitjes që mund të kalojnë në materialin e maskës. Maska gjithashtu nuk mbrojnë dot sytë dhe ka prova se virusi mund të transmetohet edhe nga shikimi.

Kërkoni menjeherë ndihmë mjekësore nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje

Nëse vizitoni tregjet me ushqime të gjalla në zonat e prekura nga virusi shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë  me kafshë të gjalla dhe ato sipërfaqe që kanë qenë në kontakt me kafshët.

Nëse jeni në një zonë të prekur shmangni ngrënien e produkteve shtazore  dhe tregoni kujdes ndaj organeve të kafshëve.

Shmangi gjithashtu ngrënien e produkteve shtazore dhe gjithashtu produkteve të qumështit.

Nëse jeni rikthyer nga një zonë e prekur në Kinë gjatë dy javëve të fundit, qëndroni në shtëpi dhe shmangni kontaktin me njerëzit e tjerë për 14 ditë . Kjo do të thotë të mos shkosh në punë, shkollë apo zona publike.

Nëse jeni kthyer nga një zonë e infektuar dhe keni një temperaturë të lartë, kollë, dhimbje të fytit ose vështirësi në frymëmarrje mos u largoheni nga shtëpia juaj deri sa të merni këshilla nga një mjek ./abcnews.al

LEXO TE PLOTE