Connect with Us

SPAK dhe sfidat që e presin

Lajm i Rekomanduar

SPAK dhe sfidat që e presin

Publikuar

-

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK

Shumë qytetarë shqiptarë që akoma ose e kanë të pamundur të largohen, ose akoma janë tek mëdyshjet e fundit se “ky vend nuk bëhet”, kanë kthyer sytë me shpresë tek lajmi i shumëpritur për fillimin e funksionimit të SPAK dhe organit të vet të varësisë BKH.  Janë thjeshtë shpresa për një jetë më të mirë, të bazuar te rënia e fenomenit të pandëshkueshmërisë.  Janë gjithashtu tek shpresa e jo më të pasurit vetëm ligje, por të vendosjes së drejtësisë.  Dhe kjo e bekuar dhe shumëpritur drejtësi fillon tek dhënia e hakës secilit, për të bërat dhe të pabërat, që në vendin tonë në tkurrje, nuk mungojnë.

Patjetër që puna e SPAK dhe BKH është nga ta kapësh e nga ta lësh. Një aspekt shumë interesant është praktika e kthyer në fenomen tashmë me koncesionet dhe stuhinë e PPP-ve që sidomos në 6 vitet e fundit të qeverisjes mavi të Rilindjes, ka marrë përmasa dhe forma nga më ekstremet deri aty ku skandalet nuk përjetohen më si të tilla, por si lajme sinoptikanësh.  Dhe përveç kësaj, pandëshkueshmëria i ka imunizuar deri në atë pikë sa asnjeri nuk ka jo më frikë nga ligji, por nga “Maliqi”.

Në regjistrin e koncesioneve dhe të PPP-ve, mjafton të kalohet në një sitë të imët praktikat më të përdorura, si nga kategoritë ashtu edhe nga shumat, dhe faktet (apo skandalet) që kanë shoqëruar secilin prej tyre.  Dhe më e lehta fare do të qe nëse koncesionimi apo partneriteti ka qenë në benefitin e shtetit dhe të taksapaguesve, cilat janë kostot oportune nëse shteti do ta bënte apo prokuronte vetë duke punësuar dhe trajnuar staf, sa do të ishin kostot nëse do të bëhej me fonde shtetërore apo hua të huaja, cilat janë procedurat e ndjekura dhe zbatueshmëria e tyre në përputhje me legjislacionin, sa dhe si janë implementuar dhe sa në përputhje kanë qenë me projeksionet fillestare, cilat janë kompanitë fituese dhe përputhshmëria e tyre ligjore, kapacitetet financiare dhe ekspertiza profesionale.

Janë këto vetëm disa nga maja e ajsbergut që SPAK dhe BKH do të duhej dhe duhet të merret për të zbërthyer një nga gjëmat që po i ndodh në format të pandreprerë ekonomisë shqiptare, buxheteve plot me gropa, informalitetit dhe konkurencës artificialisht dhe politikisht të motivuar.  Është një detyrë parësore e SPAK dhe BKH për një analizë të tillë, për të ndaluar hemorragjinë e ekonomisë dhe të popullsisë, si dhe për të zbërthyer gjynahet e politikës dhe (keq-e-për-dreq)administrimit të fondeve publike dhe taksave të qy(qe)tarëve që vuajnë vazhdueshëm përdredhjen dhe shtrembërimin e ligjit përtej mosekzistencës, deri në kthim kundra interesave publike.

Një fillim të tillë të punës së SPAK dhe BKH thjeshtë fillimisht do të konfirmonte që sot jetojmë në një Shqipëri shumë më të keqe se më përpara, dhe se gjynahqarët janë pazarit, dhe se këta gjynahqarë duhet të përgjigjen diku dhe disi për katandisjen e vajmedetit ku jemi. Sot më shumë se kurrë satira e të madhit Konica me “Doktor Gjilpëra” është sa aktuale aq dhe e dhimbshme përtej parashikimeve të Nostradamusit.

Ligje ka, po ku është drejtësia? SPAK dhe BKH po vijnë bashkë me shpresën.  Po të paudhët, a e ndjejnë ndopak që jo gjithçka blihet dhe çdo gjynahi i vihet një çmim?/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Kush e ka radhën pas Tahirit?!

Publikuar

-

Nga

Pas një procesi gjyqësor maratonë, i cili zgjati rreth dy vite, mbrëmjen e djeshme, Gjykata për Krimet e Rënda shpalli vendimin për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Një gjyq maratonë, në finale Gjykata rrezoi tre akuzat kryesore ndaj Saimir Tahirit, si Trafik i narkotikëve kryer në bashkëpunim në formën e grupit të struktuar kriminal; Pjesmarrje në grup të strukturuar kriminal dhe Kryerja e veprës në grup të strukturuar kriminal, për të cilat tha se nuk ka prova të mjaftueshme. Por, Tahiri është dënuar nga gjykata për shpërdorim detyre, akuzë për të cilën vendosi të dënojë me 5 vite burgim. Duke qënë se ish-ministri ka kërkuar gjykim të shkurtuar, dënimi përkthehet në 3.4 vite shërbim prove.

Shumë njerëz e quajnë dënim, disa të tjerë jo, disa e duan pas prangave, disa të tjerë shkonin e solidarizoheshin dhe e quanin të pafajshëm. Por, çështja ende nuk ka përfunduar dhe pritet që të ketë edhe një vendim të Apelit të Krimeve të Rënda, për tu quajtur finale.

Procedura për Tahirin pas pak kohësh merr fund dhe mund të quhet ndoshta edhe e përfunduar pasi vendimi i gjykatës, ashtu sikurse shumë media e raportonin dje, ishte nën presionin e autoriteteve të ambasadës amerikane, të cilët monitoruan këtë çështje, por “Tahiri” mund të quhet çështje e kaluar tashmë. Me dy vjet gjyqe dhe me një vendim që zgjati maratonë.

Lind kush e ka radhën?

Pritshmëritë janë të mëdha. Reforma në Drejtësi, SPAK në ditët e tij të para dhe shqiptarët që shpresojnë se do të ketë disa politikanë të dënuar me fakte dhe me prova konkrete dhe jo më të dënuar me indicie dhe ndoshta jo vendime si ky i dhënë ndaj Tahirit, i cili deri në momentin e fundit pretendon se është i pafajshëm.

Ai është në të drejtën e tij, por edhe shqiptarët janë në në të drejtën e tyre të shikojnë se kush e ka radhën pas Tahirit. Janë e gjithë kasta politike në Shqipëri për të cilën faktet janë reale , janë pronat dhe pasuritë e tyre që flasin vetë, shpërdorimi i detyrës që kanë bërë në 30 vite, abuzimet me pushtetin dhe për këtë njerëzit presin emra konkretë.

Që nga presidenti Ilir Meta, që nga ministrat e tij, që nga kreu i opozitës, Lulzim Basha, që nga kryeministri Edi Rama dhe minsitrat dhe ish-ministrat e tij, e gjithë kasta e korruptuar e Shqipërisë.

Mjafton t’ju shikohen deklarimet e pasurive dhe ashtu siç po ndodh me Reformën në Drejtësi, pas gjyqësorit radhën duhet ta ketë politika./ CNA.al

“Ish-ministri zbërthen mesazhet e koduara?”/ Çfarë do të thotë sot Saimir Tahiri

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

“Ish-ministri zbërthen mesazhet e koduara?”/ Çfarë do të thotë sot Saimir Tahiri

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme Gjykata për Krimet e Rënda hodhi poshtë tre akuzat kryesore ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Samir Tahirit, si Trafik i narkotikëve kryer në bashkëpunim në formën e grupit të struktuar kriminal; Pjesmarrje në grup të strukturuar kriminal dhe Kryerja e veprës në grup të strukturuar kriminal, për të cilat tha se nuk ka prova të mjaftueshme.

Tahiri është dënuar nga gjykata për shpërdorim detyre, akuzë për të cilën vendosi të dënojë me 5 vite burgim.

Duke qenë se ai kishte pranuar më parë gjykimin e shkurtuar, atëherë dënimi sipas vendimit, konvertohet në 3 vite e 4 muaj shërbim prove. Po ashtu zotit Tahiri i ndalohet të ushtrojë funksione publike po për të njejtën periudhë.

Ish-ministri i brendshm në një prononcim për mediat pas vendimit e ka cilësuar si absurd vendimin e Gjykatës, dhe ka paralajmëruar se do ta çojë në Apel.

Por, përtej kësaj Saimir Tahiri ka bërë edhe një tjetër paralajmërim të fortë. Ai ka thënë se “sot do të flasë”.

“As qesh, as qaj dot, por nesër po iu ftoj që të ndajmë bashkë ca mendime. Ku di unë, mu duk një gjë e tipit je i fajshëm po s’ kemi këllqe të ta themi. Prisni deri nesër, më vjen keq nuk iu përgjigjem dot më shumë.”-tha Saimir Tahiri, mbrëmjen e djeshme jashtë dyerve të gjykatës.

Çfarë do të thotë sot, njeriu i cili prej dy vitesh që zgjati seanca maratonë, ka folur vetëm me kode.

Tani duket se situata ka ndryshuar dhe pas dënimit, Tahiri i ka të gjithë përpara. Duke filluar që nga kryeministri Edi Rama, që për Tahirin është ai “shefi i madh”, sa i takon politikës, duke shkuar më tej tek kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj  që i doli në rrugën e tij malore, i cili është një nga kundërshtarët e tij kryesorë, ndoshta edhe më shumë sesa vetë Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Të dy këta të fundit ishin të pa kënaqur nga dënimi i dhënë.

Për të shkuar më tej edhe tek “dora e zezë”, për të cilën fliste kohë më parë ish-ministri Saimir Tahiri.

Pritet të shohim çfarë do të thotë sot, megjithëse shigjetat pritet të jenë jo vetëm për drejtësinë, por edhe për politikën.

Deri në mbylljen e proçedurës në Apel dhe dhënien e një vendimi përfundimtar, Tahiri nuk do të burgoset përfundimisht dhe pritet që ai të flasë, të lëshojë mesazhet e koduara dhe shigjetat ndaj politikës dhe ndoshta mund të zbërthejë edhe disa nga mesazhet e tij të koduara./ CNA.al

“Ruhuni nga kushërinjtë”/ Tahiri bën paralajmërimin e fortë

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Foto-“Duhet të zhbëni këtë kolazh të pistë që të shpëtoni”/ Kulluri bën thirrjen e fortë

Publikuar

-

Nga

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri i ka bërë sot një thirrje të fortë qytetarëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Edvin Kulluri ka shigjetuar kreun e PD-së, Lulzim Basha dhe kryeministrin Edi Rama. Ai ka publikuar një kolazh fotosh, nëpërmjet të cilave kërkon tju tregojë shqiptarëve se të dy janë “vegla” të Soros në Shqipëri.

Sipas Kullurit e vetmja zgjidhje për të shpëtuar është që të zhbëhet ky kolazh fotosh dhe konjukturë e pistë, sikurse e cilëson ai.

Po ashtu ai apelon qytetarët që të mos bëhen pjesë e Teatrit, por t’i dalin përballë të keqes.

“Cfare ka qe bertasin njerezia per drejtesine e munguar? Kush po i kerkon llogari kujt? Kujt i ankoheni dhe kush bertet me ze te ngjirur? Kush eshte zgjidhja? Nga kush e prisni zgjidhjen? Kur te zhbeni kete kolazh fotosh dhe konjukture te piset do kuptoni se fajin e kemi vete! Mos u beni pjese e teatrit por dilini perballe!”-shkruan Kulluri në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE