Connect with Us

Prokurori i “listës së zezë”/ Si e mbrojti Llalla nga Rama, të arsimuarin e plepave

Lajm i Rekomanduar

Prokurori i “listës së zezë”/ Si e mbrojti Llalla nga Rama, të arsimuarin e plepave

Publikuar

-

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka njoftuar se me datë 4 Shtator do të zhvillojë seancën dëgjimore për prokurorin Hysni Vata.

Ky i fundit do të njihet me gjetjen e hetimit nga trupa gjykuese e përbërë nga Firdes Shuli, Pamela Qirko dhe Lulzim Hamitaj.

                       Hysni Vata

Prokurori Vata, ndryshe njihet si klani i ish Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla apo edhe si prokuror i ‘listës së zezë”.

Pasi në vitin 2017, kur po procedohej për Vettingun, kryeministri Edi Rama, publikoi listën e “zezë”,  me emrat e gjyqtarëve  dhe prokurorëve, të denoncuar nga qytetarët.

Një prej prokurorëve, emri i të cilit u publikua nga Rama ishte edhe Hysni Vata që në atë kohë drejtonte Prokurorinë e Kurbinit.

Vata në CV -në e tij mbart dhe një sërë skandalesh.

Pasi i doli emri në “listën e zezë”, ish shefi i tij Llalla, në vend që ta ndëshkonte emëroi në krye të në krye të organit të akuzës në rrethin e Matit, duke sfiduar kështu, kryeministrin.

Sa i përket aspektit profesional, Vata e ka nisur me shkollën e mesme të muzikës, si trompist dhe më pas kishte mbaruar me korespondencë fakultetin e Ciklit të Ulët në Shkodër.

“Dhe në mënyrë të “përshpejtuar”, Vata ka mbaruar kursin e plepave në vitin 1996 dhe është emëruar kryeprokuror në Mat.  Rast pas rasti është transferuar nga një rreth në tjetrin për shkak të konflikteve që ka krijuar me kolegët, vartësit dhe gjyqtarë e avokatë. Në të shumtën e rasteve kanë dominuar lidhjet e forta politike me eksponentë të njohur të Partisë Demokratike”, u shkrua në vitin 2017 në media.

CNA.al, por risjell pasurinë e deklaruar nga prokurori Hysni Vata, bazuar në të dhënat e Open Spendindg Albania, dhe të dhënave që CNA.al ka marrë pranë ILDKPKI.

Prokurori Hysni Vata dhe bashkëshortja e tij, punojnë në qytetin e Burrelit, por kanë pasuri të patundshme në Tiranë.  Në vitin 2007 ai ka blerë një apartament tek Kthesa e Kamzës, që ka kushtuar  41 000 euro.

Më poshte po sjellim  pasurinë e deklaruar prej tij.

Viti 2006 (deklarata fillestare)

Pronar me 100% i një shtëpie banimi me sip. 78 m2, përfituar me privatizim në vitin 1994, 530 000 lekë.

Shtesë pasurie në vitin 2007 duke prenotuar dhe paguar për apartament me sip. 92 m2 në Tiranë, 41 000 euro, likujduar me këste deri më 02.04.2008.

Depozitë bankare, 4 100 000 lekë, me të ardhura nga paga, pjesa takuese 12%, tërhequr total vlera në Korrik 2007 për likujdim banese.

Gjendje para kesh, 1 500 000 lekë.

Viti 2007

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 798 000 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 984 000 lekë.

Prenotuar në Korrik 2007 banesë me sip. 92 m2 në Tiranë, 41 000 euro, për të cilën janë likujduar 33 250 euro me para nga depozitat bankare 4 100 000 lekë dhe 1 000 000 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 800 000 lekë.

Viti 2008

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 939 898 lekë.

LEXO EDHE:  Borxh për shtëpi luksoze/ Gjyqtari Desart Avdulaj manipulon me pasurinë?

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 035 557 lekë.

Gjendje para kesh, pakësuar me 5 750 euro për likujdim këst i fundit për blerje banese.

Gjendje para kesh, shtuar me 900 000 lekë.

Viti 2009

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 261 533 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 235 631 lekë.

Gjendje para kesh, 1 000 000 lekë.

Detyrime të paguara në vlerën -285 416 lekë për kredi konsumatore marrë më 04.05.2009 me principal 3 000 000 lekë, me afat shlyerje 15 vjet.

Viti 2010

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 462 125 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 302 226 lekë.

Gjendje para kesh, 400 000 lekë.

Detyrime të papaguara në vlerën 1 461 331 lekë për kredi konsumatore marrë më 04.05.2009 me principal 3 000 000lekë, me afat shlyerje 15 vjet.

Detyrime të paguara në vlerën -1 784 340 lekë për kredi konsumatore marrë më 04.05.2009 me principal 3 000 000 lekë, me afat shlyerje 15 vjet.

Viti 2011

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 916 595 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 123 246 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 1 000 000 lekë.

Detyrime të paguara në vlerën -1 488 242 lekë për mbyllje kredi konsumatore marrë më 04.05.2009 me principal 3 000 000 lekë, me afat shlyerje 15 vjet.

Viti 2012

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 734 422 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 159 655 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 2 000 000 lekë.

Çelur më 09.10.2012 depozitë bankare, 1 500 000 lekë, me kursime.

Viti 2013

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 152 659 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 985 000 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 600 000 lekë.

Bashkëshortja, shtuar më 10.04.2013 depozitë bankare, me 500 000 lekë, me kursime dhe interesa bankare nga depozita e mëparshme.

Viti 2014

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 190 524 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 2 029 491 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 1 560 000 lekë.

Bashkëshortja, shtuar më 11.04.2014 depozitë bankare, me 1 000 000 lekë, me kursime dhe interesa bankare nga depozita e mëparshme.

Viti 2015

Të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 183 015 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga dhe shpërblime, 1 909 759 lekë.

Gjendje para kesh, shtuar me 300 000 lekë.

Bashkëshortja, shtuar më 14.04.2015 depozitë bankare, me 1 000 000 lekë, me kursime dhe interesa bankare nga depozita e mëparshme.

Viti 2016

Gjendje cash, 1 400 000 lekë

Të ardhura nga paga vjetore, 458870 lekë.

Detyrim i papaguar 2000 euro për apartamentin e banimit, me sipërfaqe 91.34 metër katror, tek kthesa e Kamzës

Depozitë bankare në emër të bashkëshortes, 84 950 lekë.

Të ardhura nga bashkëshortja si notere, 2341578 lekë.

Një automjet në emër të vajzës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Abuzimet te “Unaza e Madhe”/ Deputeti: Edi Rama duhet të ishte në burg

LEXO EDHE:  Anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD “sulmon” TV Klan dhe Top Channel

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Rama paralajmëron ndalimin e therjes së kafshëve në rrugë

LEXO EDHE:  Rama paralajmëron ndalimin e therjes së kafshëve në rrugë

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Përballjet e sotme/ “Lufta” e emisioneve në TV-të shqiptare, për audiencë

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e LSI ndaj Ramës e Veliajt/Hiqni dorë nga ...!

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: