Connect with Us

Basha i kthen “reston” Ramës/ Është artist i mashtrimit

Politikë

Basha i kthen “reston” Ramës/ Është artist i mashtrimit

Publikuar

-

Rama dhe basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ka kthyer “reston” kryeministrit Edi Rama, i cili shpesh nëpërmjet rrjeteve sociale, i drejtohet duke e etiketuar me fjalën “artist”.

Por, sot në një postim në rrjetet sociale, Lulzim Basha i është drejtuar kreut të qeverisë me të njëjtat fjalë, ndërsa shkruan se Edi Rama është artist i mashtrimit.

Sipas Bashës, gjithçka bëhet me qëllim për të vjedhur dhe grabitur bashkë me kriminelët dhe oligarkët. Për të shtuar luksin e tyre dhe për të varfëruar shqiptarët.

LEXO EDHE:  "Lideri i Ballkanit" përjashtohet nga konferencat e kryeministrave/ Rama ngelet sodites ne Vjene

“Edi Rama është artist i mashtrimit. Gjithçka që ka premtuar, gjithçka që ka thënë ka qenë mashtrim me qëllim për të vjedhur dhe grabitur bashkë me kriminelët dhe oligarkët.

Çdo projekt, program dhe politikë është mashtrim për shqiptarët në shërbim të oligarkëve.
Pasuri dhe Luks për vete, Papunësi, Varfëri dhe Pasiguri për njerëzit. Mashtrimeve dhe gënjeshtrave të Hajdutit Psiqik ju ka dalë boja.#HajdutiPsiqik #RamaIk #ShqipëriaSiEuropa”-shkruan Basha në postimin e tij.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Cakaj nxjerr “zbuluar” Ramën/ Ja pse nuk jep dorëheqjen

Publikuar

-

Nga

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka folur në lidhje me Samitin e liderve të BE-së një ditë më parë, të cilët nuk arritën të merrnin një vendim për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Cakaj tha se nuk ka pasur një unanimitet për çeljen e negociatave, por të gjithë kanë qenë në një linjë që Shqipëria ka përmbushur të gjitha kushtet dhe se vendimi ka qenë i ndikuar nga politikat e brendshme të BE-së.

Por, ndërsa është pyetur nga gazetarët nëse qeveria shqiptare ndien përgjegjësi në lidhje me këtë dështim, nisur nga fakti se Zaev ka çuar vendin në zgjedhje të parakohshme, Cakaj e bëri të qartë se Rama nuk ka ndërmend të marrë asnjë përgjegjësi për dështimin.

LEXO EDHE:  “Ramën e kemi parë të iki me vrap”/ Deputeti turpëron kryeministrin

LEXO EDHE:  Rama i dërgon letër Bashës/ Jam i gatshëm për takim

Për më tepër, Cakaj tha se në asnjë moment asnjë zyrtar i qeverisë nuk ka premtuar hapjen e negociatave, por se do të jenë të angazhuar në arritjen e objektivave.

” Përgjegjësia që institucionet kanë para publikut e kushtëzuar dhe matet me diskursin që kemi pasur me publikut. Në Maqedoni ka pasur premtime se nëse nuk hapen negociatat do të japin dorëheqjen, prandaj përgjegjësia e autoriteteve është krejtësisht e tyre. Unë nuk e di nëse Rama, unë apo i qeverisë ka premtuar se negociatat do të hapen, ne kemi thënë se jemi zotuar që do të bëjmë përpjekje por jo se do të jepet përfundimisht rezultati i pritur, tha Cakaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“11-vjeçari shqiptar peng në kampet siriane”/ Reagon Cakaj  

Publikuar

-

Nga

Ministri në detyrë për punët e Jashtme, Gent Cakaj është pyetur sot nga gazetarët se çfarë masash janë marrë nga autoritetet shqiptare për tërheqjen e fëmijëve shqiptarë te mbetur peng në kampet e Sirisë.

Lidhur me rastin e një 11-vjeçari shqiptar i cili u bë publik nga mediat italiane, i cili mbahej i izoluar në kampet e ISIS në Siri, Cakaj tha se është një cështje për të cilin nuk mund të flasë publikisht.

LEXO EDHE:  Luan Rama sulmon hapur Ramën/Nuk e krijon politika opozitën, sa e rëndë është të mos marrë pjesë PD

LEXO EDHE:  Rama i dërgon letër Bashës/ Jam i gatshëm për takim

“Apeloj që ky rast mos keqpërdort. Kjo është një cështje që shkon përtej diplomacisë. Ne jemi të angazhuar dhe po bashkëpunojmë me partnerët ndërkombëtarë, por është një cështje për të cilin nuk mund të flas publikisht. Jam i detyruar që të ruaj konfidencialitetin”.  / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Cakaj justifikon dështimin për hapjen e negociatave/ “Fajëson” Bashkimin Europian

Publikuar

-

Nga

Ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka dalë sot në një deklaratë për mediat, ku ka reaguar në lidhje me vendimin e djeshëm të BE-së, për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë  e Veriut.

Cakaj ndërsa justifikoi dështimin për të hapur negociatat, Cakaj tha se “Shkak për shtyrjen e hapjes së negociatave vjen për shkak të vizionit të ndryshëm që kanë vendet anëtare  për të ardhmen e BE dhe jo nga vizioni i Shqipërisë për të qënë në lartësinë e duhur, për të përmbushur standardet”.

Po ashtu sa i takon qëndrimit të Macron, Cakaj tha se “Presidenti i Francës ka një qëndrim të prerë, se nuk mund të ketë zgjerim pa reformim paraprak strukturor të vetë BE-së”.

LEXO EDHE:  Rama i dërgon letër Bashës/ Jam i gatshëm për takim

LEXO EDHE:  "Lideri i Ballkanit" përjashtohet nga konferencat e kryeministrave/ Rama ngelet sodites ne Vjene

Më tej, Cakaj tha se si Maqedonia e Veriut edhe Shqipëria i kanë bërë “detyrat e shtëpisë”.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut u trajtuan në mënyrë identike, sepse të dy vendet kanë përmbushur kushtet dhe shtyrja e vendimit nuk ka të bëjë me performancën e tyre.

Maqedonia e Veriut ndryshoi edhe emrin, ndërsa Shqipëria ka bërë shumë përpara në lidhje me Reformën në Drejtësi. Vendimi nuk ka të bëjë me performancës as të Shqipërisë as Maqedonisë së Veriut”-tha Cakaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE