Connect with Us

Nga Kreshnik Spahiu/ 6 arsye morale dhe ligjore pse votimet në Kosovë nuk vidhen si në Shqipëri?

Opinione

Nga Kreshnik Spahiu/ 6 arsye morale dhe ligjore pse votimet në Kosovë nuk vidhen si në Shqipëri?

Publikuar

-

Disa aktivistë të shoqërisë civile në Kosovë zhvilluan një sondazh me 100 familje të varfra shqiptare në Prishtinë, Pejë, Mitrovicë, Drenicë, Prizren dhe Gjakovë.
U premtuan 300 euro që ata të votonin partinë kundërshtare. Ishin familje në mjerim dhe që ndoshta s’kishin as 50 euro kursime!
Asnjë aktivist i vetevendosjes s’pranoi të shiste votën dhe t’ia jepte Hashim Thaçit.

Asnjë aktivist i PDK nuk pranoi të votonte Albin Kurtin.
Situata ishte më e çuditshme kur ju afruan familjeve serbe që të votonin Ramush Haradinajn. As me 2000 euro nuk pranonin që ta shisnin votën dhe të zgjidhnin kundërshtarin shqiptar.

Kjo nuk ndodh vetëm në Kosovë por dhe në shtetet e tjera fqinjë. Një maqedonas i varfër nuk e shet kurrë votën as për 1000 euro dhe të votoj Zejadin Selën.
Por kjo është vetëm një nga arsyet pse Shqipëria zhvillon zgjedhjet më të pandershme në Europë.
Së dyti 2- diaspora shqiptare e Kosovës gëzon të drejtën për të votuar, ndërsa Shqipëria JO.

Në të njëjtën mënyrë Maqedonia, Mal i Zi, Serbia, Kroacia por JO Shqipëria.
45% e shqiptarve të Shqipërisë bojkotojnë jo nga qejfi por nga halli sepse s’kanë ku votojnë atje ku punojnë apo jetojnë në botë, ndryshe nga kosovarët apo çdo popull tjetër në emigracion.

3- Sistemi elektoral në Kosovë është me lista të hapura dhe me rend alfabetik.
Që lexuesi ta kuptoj më mirë po i qartësojmë që listat e deputetve me renditje nuk i përcakton kryetari. Pra Albini, Ramushi, Fatmiri, Hashimi, Bexheti, Shpendi etj nuk vendosin emrin në krye të listës sepse ska fare rëndësi kush është në krye të listës sepse populli Kosovës voton jo vetëm për subjektin por edhe për kandidatin preferencial.

Pra mund të ndodh që Glauku të marr vita më shumë se Albini dhe renditet ai i pari. Renditja bëhet nga numri votave dhe jo nga servilizmi për kryetarin.
Këtë sistem Basha-Rama nuk e pranojnë kurrë sepse rrezikojnë që populli voton më shumë Jozefinën sesa Bashën, më shumë Majkon sesa Ramën, më shumë Ylli Manjanin sesa Monikën.
Nga ana tjetër nëse kryetarët shqiptar nuk do bënin dot listat atëhere Lul Basha dhe Edi Rama s’do ju merrnin dot lek me zarve kandidatve për deputet.

4- Mekanizmi i numrinit votave në Kosovë nuk realizohet me halabakët e Shijakut apo të fortët e Kamzës.
Marrëveshja Berisha-Rama e numrimit votave ka shkatërruar pluralizmin politik në Shqipëri dhe ka groposur çdo lëvizje politike.
Edhe 4 emra që fut PD në lista cdo 4 vjet Mediu, Dule, Ndoka dhe Shehu kanë mbijetuar si individ dhe skanë mundësinë e logos së partive sepse thjesht i ka ruajt PD si dekor në koalicioni mediatik.
Basha ka preferuar një “front” logosh fiktive që të eleminoj dhe asgjesoj strukturat dhe inidvidët e fort në PD që mund ta rrëzonin Bashën nga karrikua

LEXO EDHE:  Eurodeputetët letër qeverive të BE-së/ Të hiqen vizat për Kosovën

5- Kosova ka pesë alternativa qeverisëse të cilat garojnë rrotë më rrotë dhe asnjera nuk kalon 30%. Ndërsa PD dhe PS kanë pazar oligarlik polariziaes për 100 vjet që mos lejojnë alternativ tjetër politike. Shikoni si është katandis edhe LSI. Nga lista e 20 deputetve kanë arritur 17 të largohen dhe ta çojnë drejt shkrirjes. Në fund do katandisen që as burrë e grua mos mbeten në grup parlamentar sepse ky i pari po kalon një gjendje të rëndë psiqike dhe është shndëruar në figurë komike dhe që askush nuk e njeh si President. Shikoni si tallen të gjithë me dekretin e tij për 13 tetorin.

6- Kosova ka opozitë Vetvendosjen e Albin Kurtit. Ndryshe nga PD e cila ka qeverisur 13 vjet Shqipërinë dhe drejtohet nga dy njerzit më të pasur në Ballkan, Vetvendosja s’ka qen kurrë në pushtet dhe Albini asnjëherë në qeveri. Morali opozitar në Kosovë është një shekull larg me moralin opozitar të PD-LSI të cilat dy muaj më parë rrezikuam që Ëashingtoni dhe BE ti përfshijë në listën e organizatave terroriste në botë dhe liderët e tyre sot jo vetëm nuk lejohen të shkelin në SHBA por hetohen për pastrime parash nga Rusia, Ukraina dhe Turqia

E pra Kosova këto ditë do votoj e lirë sepse ata as nuk e shesin votën dhe as nuk ja u blejnë.
E ndoshta vonesa e bërjes “Shqiprisë Madhe” e paska pas një të mirë sepse imagjinoni çdo ndodhte me votat në zgjedhje sikur ato të numëroheshin në KQZ e Tiranës së Metës-Bashës-Ramës.
Fundja shqiptarët e Shqipërisë kanë një justifikim që shesin votën me 50 euro sepse ju ka mbetur të votojnë të keqen apo hajdutin më të vogël, ndërsa Kosova nuk e shet as 1000 euro sepse ka mundësi të votoj alternativën ose patriotin më të mirë!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Agim Xhafka/ Ardit Gjebrea dhe unë i hedhim plehrat te i njëjti kazan…

Publikuar

-

Nga

Dua të jem i qartë qysh në rreshtat e parë. Ardit Gjebrenë e simpatizoj si moderator,si këngëtar,si menaxher i atij spektakli aq popullor që transmeton Klan të dielave. Shkurt,jam fans i tij prej vitesh e vitesh. Veç kësaj edhe njihemi. Nuk jemi miq të ngushtë,por e pérshëndesim me respekt njéri tjetrin.
Tani të hyjmë te problemi që dua t’ja bëj të ditur artistit tim. Te Kënga Magjike,në gjithë netët,ai nuk harroi t’i thurrte lavde Erion Velisë,kryetarit të bashkisë së Tiranës dhe të thosh fjalë pér fjalë se ai paska bërë ndryshime kolosale në kryeqytet.
Pér fat unë dhe Arditi jemi dhe komshinj e po i them se ai jo vetëm që ia ka futur kot këtij perfundimi,por u bë dhe qesharak. Ja pse.
Arditi dhe unë i hedhim plehrat te i njëjti kazan. Ka mbi pesë vjet që janë po ata kazanë që Lali i trashëgoi dhe ndérsa dikur kishin kapak tani rrinë hapur e në erën më të parë dalin nga kazani lloj e lloj mbeturinash e na bijen sipér. Këtë quan ai ndryshim kolosal? Më tej,pérballë meje dhe Arditit ka disa lokale dite që nuk mbyllen as kur vjen dita tjetér. Me muzikë në qiell dhe me banorë të pagjumë që nuk ua zgjidh hallin as policia e as bashkia. Ky a quhet ndryshim kolosal? Tjetér. Rruga e Arditit dhe imja para se të vinte Lali ishte me dy gropa. Tani është gropa gropa. Pér këtë e ke fjalën si ndryshim? Më parë paguanim fare pak lekë e ujë kishim më shumë. Tani kemi nga dy depozita pér familje. Ndryshim quhet,por skandaloz,jo kolosal. Që të mos rreshtoj rritjen e taksave,sidomos atë pér arsimin që e paguajnë edhe të moshuarit. Se do ndërtoheshin dhjetra shkolla e pas térmetit u mësua që u rrëzuan pikërish ato që gjoja u rregulluan. E sheh sa ndryshim paska bërë Tirana?
Do më? Një shi i lehtë bije dhe pérmbytemi,ca lulishte kishim e mbi to po mbijnë kulla e kulla,ajér të ndotur gjeti,e ndoti më tej disafish. Po rreshtoj plot mbyllje rrugësh se ngrihen grataçiela e duhen krijuar kantieret e tyre mbi korsitë e mijra makinave që gulçojnë pa lëvizur.
Deri sot Lali mburret veç me sheshin që ka bérë pérshesh krejt qarkullimin e mjeteve në Tiranë. Një marrëzi që nesér do gjykohet si vepér penale.
Ndryshime kolosale,kështu u shpreh Gjebrea pér Lalin. Kuptohet që do fliste broçkulla nga që Bashkia qe sponsor i evenimentit. Pra ishte reklamë që u pagua dhe do transmetohej. Këtu qëndron gafa tjetér e Arditit. Pranon lekë për propagandë,në vend të reklamave. Mund të qe reklamë në se do të jepej një pyll që e kishte mbjellë Lali,në se do të ishte hapur një rrugë e re,në se do të ishte hequr qoftë një depozitë nga tarracat që rënkojnë prej peshës së ujit. Po jo fjalë në tym që Erioni paska bërë punë kolosale në kryeqytet. Këto nuk i gëlltit askush,nuk i pranon as vetë mentori i Lalit,Edi Rama,i cili e urdhéroi Lali ziun të rrëmbente furcën dhe të lyente që në katër të mëngjesit shkallët e pallatit ku dolën në tv.
Ardit,ne jetojmë në një zonë ku Erion Veliaj nuk ka asnjë ndikim konkret,të prekshëm. Nuk e thashë kot që plehrat i hedhim te i njëjti kazan. Ndaj ti merr sa më tepër reklama nga bashkia,por mos bëj propagandën e Erionit se të bën pis. Ti je artist. Pér mua je artist me shumë,shumë vlera.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Kryeministri që u bë kryekapitalisti i katastrofës

Publikuar

-

Nga

Ne shtator te vitit 2005, ndertuesit me te medhenj ne New Orleans u mblodhen ne nje darke te madhe festive. Vendi sapo ishte goditur nga nje prej uraganeve me te fuqishem ne historine e SHBA-ve dhe ndertuesit kishin arsye te forta per te festuar.

Me kryesorja ishte ajo qe Joseph Canizaro, nje nga ndertuesit me te medhenj ne Orleans do ta deklaronte publikisht: “Me ne fund e pastruam New Orleansin nga banesat publike. Ate qe ne nuk mundem ta benim permes lobimit, e beri Zoti”.

Banesat publike jane apartamente ne pronesi te qeverise, te cilat u jepen me qera sociale familjeve te varfra. Ne New Orleans keto ndertesa ndosheshin ne zonat me te lakmuara nga ndertuesit privat. Por pavaresisht lobimit shumevjecar te ndertuesve per te shembur banesat publike dhe ndertuar mbi to kullat private, autoritetet ne New Orleans kishin rezistuar, deri diten qe Katrina shkaterroi pjesen derrmuese te tyre. Kjo ishte arsyeja e festes se ndertuesve, teksa qindra mije qytetare te New Orleansit ndodheshin ne cadra te pastrehe.

Ne kursin e historise, fatkeqesite natyrore jane perdorur thuajse gjithmone nga nje grup i ngushte per te nxjerr perfitime te padrejta ne kurriz te qytetareve. Naomi Klein nje shkrimtare dhe aktiviste sociale nga Kanadaja e ka pagezuar kete fenomen me termin Kapitalizmi i Katastrofes.

Ne Shqiperi, doktrina e Kapitalizmit te Katastrofes nuk eshte e panjohur. Vecanerisht gjate dy dekadave te fundit ajo eshte aplikuar shpesh, kryesisht per te tjetersuar asete publike ose per te krijur tregje me ligj. Por tani vendi mund te perballet me nje pershkallezim agresiv te Kapitalizmit te Katastrofes dhe qytetaret do ta paguajne shtrenjte.

Ne mbledhjen e dyte te Komitetit te Rindertimit, kryeministri Edi Rama lancoi publikisht planin e qeverise per te bere te detyrueshem sigurimin e banesave. Per te jusrifikuar kete mase radikale, me dyshime te forta kushtetuetshmerie, kreu i qeverise perdori nje argument te pavertete. Ate se si sigurimi i prones nga katastrofat eshte i detyrueshem edhe ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

LEXO EDHE:  Parlamentarë serb dhe kosovarë, diskutojnë për zbatimin e marrëveshjeve

LEXO EDHE:  Vjen kërkesa e parë nga Bosnja për qeverinë e rë të Kosovës

Perdorimi i frikes dhe te tezave te paverteta eshte mekanizmi tipik per te implementuar Kapitalizmin e Katastrofes. Edhe pse SHBA-te jane nje vend qe goditen shpesh nga fatkeqesite natyrore, sigurimi i prones nga katastrofat ne SHBA nuk eshte i detyrueshem. As ne nivel federal dhe as ne nivel lokal.

Ne Florida, nje nga qytetet me te goditura nga uraganat ne SHBA, vetem 8 per qind e banesave jane te siguruara. Ne Californi, nje nga vendet me sizmike te globit vetem 18 per qind e familjeve kane sigurim prone nga termeti.

Keto dy fakte mjaftojne per te ekspozuar te paverteten. Asnje shtet ne SHBA nuk e ka sigurimin e prones te detyrueshem me ligj. Dhe nuk ka se si ta kete, kur Kushtetuta e SHBA-ve nuk pranoj as sigurimin e detyrueshem shendetesor dhe ate per efekt pensioni.

Por teksa te vertetat e SHBA-se jane te ndryshme nga ato qe servir kryeministri per te shtyre perpara projektin e sigurimit te detyrueshem te banesave, ngjashmerite me Shqiperine jane te tjera. Ashtu si ne SHBA edhe ne Shqiperi, peshkaqenet jane gjithmone gati te shfrytezojne katastrofat per te nxjerre fitime te padrejta me forcen e ligjit.

Ne nje paralele gati tragjike me ate te New Orleansit, ndertuesit shqiptar u versulen me po te njejten shpejtesi te perfitojne nga termeti. Teksa njerezit ishin ne shok total psikologjik, Artan Dulaku, hodhi ne publik tezen e blerjes se apartamenteve qe ndertuesit kane stok te pashitur. Kapitalizmi i Katastrofes eshte kudo i njejte. Vuajtjet e njerezve jane mundesi per te fituar para.

Te dy projektet duket se po shkojne drejt realizimit. Edhe sigurimi i detyrueshem i banesave edhe blerja e apartamenteve stok te ndertuesve. Kjo do ta beje Ramen, si promotorin me te madh te Kapitalizmit te Katastrofes ne historine e Shqiperise. Kryeministri qe u be kryekapitalisti i katastrofes.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Sali Berisha/ “Gjendja e jashtëzakonshme, si një tallje cinike e jashtëzakonshme e Edvin Mafisë!”

Publikuar

-

Nga

Te dashur miq, pak dite me pare une kam postuar nje status ne te cilin e quajta si “fake” gjendjen e jashtezakonshme te Edvin Kristaq Mafise. Duke ndjekur çdo ore dhe dite situaten une mund tju them se kemi te bejme nje tallje te jashtezakonshme cinike dhe amorale te Edvin Kristaq Mafise me kete Fatkeqesi Natyrore me pasoja njerezore, sociale, ekonomike, psikologjike te pallogaritshme.

Po pse e quaj une kete gjendje si tallje te jashtezakonshme personalisht te Edvin Mafise?

Une e konsideroj nje tallje cinike gjer ne kufijte e krimit sepse deri sot, ne mbeshtetje te mijra e mijra femijeve, grave, burrave, invalideve, te moshurve te demtuar nga pasojat e termetit si dhe per mbeshtetje te makinerise njerezore, motorike, logjistike qe zbaton masat e gjendjes se jashtezakonshme nga Thesari i shtetit nuk eshte disbursuar qe nga data 27 nentor deri sot as dhe nje qindarke. Shuma e vetme e disbursuar nga thesari i shtetit eshte 7 milion leke te premten qe kaloi demshperblim per viktimat qe humben jeten nga termeti.

Nderkohe qe ne historine boterore nuk ekziston kurre nje gjendje e jashtezakoshme pa fondin financiar fillestar, qe me VKM merret nga fondi rezereve i qeverise, i cili preket vetem me VKM dhe qe perdoret per perballimin e nevojave e çdo ore dhe te perditshme qe krijohen nga gjendja e jashtezakonshme. Ne te gjitha vendimet e qeverise nuk ekziston asnje fond financiar fillestar qe diten e enjte te javes se kaluar. I diskretituar per kete qendrim cinik dhe te papergjegjshem, Edvin Kristaq Mafia shpalli ne mbledhjen e dites se enjte te narkokabinetit te tij, se caktoi 20 miliarde lek, 13 miliard nga buxheti dhe 7 nga ndihmat e huaja si fond fillestar.

Mashtrim cinik dhe i turpshem, 13 miliard lek te buxhetit duhet te votohet buxheti ne parlament, te botohet ligji ne fletore zyrtare qe ato te mund te mund te perdoren dhe ne asnje rast jo para vitit te ardhshem.

Por miq, cilat jane pasojat rrenuese te kesaj tallje cinike te jashtezakonshme ndaj te demtuarve nga termeti dhe pasojave te ketij te fundit.
1-Mijra e mijra te demtuar, me te cilet nuk ka folur njeri gjer ne kete moment.
2-mijra banesa te demtuara ne te tre prefekturat te pakontrolluara dhe pa asnje vleresim. Sepse per kontrollin e tyre duhen mobilizuar te pakten 500 eksperte dhe duhen paguar per punen dietat naften etj.
3-mungesa te jashtezakonshme ne çadra, shtroje etj etj. Sonte jane qindra e qindra familje qe flene ne çadra te improvizuara, plastmase apo çarçafesh ne oborret e shtepive te tyre sepse ato marrin çadra vetem po paten fatin tju shkoje ndonje kamere televizive dhe ti kerkojne me ze dhe figure nje çader normale kryetallesit te tyre cinik e shpirt katran.
4-Mungesa te medha si kurre ndonjehere ne ushqime dhe ndihme te tjera. Jane shperndare gjer sot vetem ndihmat bujare te solidaritetit por narkoqeveria shqiptare nuk ka blere nje qindrake ndihma per te shperndare te demtuarve dhe ndihmat e dhuruara i ka shperdoruar dhe ndare ne menyre kaotike.
5-Asnje qindarke deri sot nuk u eshte dhene hoteleve qe kane sterhuar dhe mbajne me ushqime rreth 4 mije vete.
6-Asnje qindrake nuk u eshte dhene mijra e mijra familjeve qe kane sterhuar ne banesat e tyre familje te demtuara nga termeti.
7-Per mungese mjetesh nafte etj etj, prishjet dhe veçanerisht largimi i rrenojave ecen me ritme breshke. Mjetet e ushtrise per mungese nafte nuk ndjehen gjekundi apo furnizohen me bidona.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Vuçiç/ Mos bëni filma me Serbinë, është shumë më e fuqishme

LEXO EDHE:  Nga Afrim Krasniqi/Katër sinjale pozitive nga Kosova!

Se fundi denoncoj kete tallje te ulet cinike te Edvin Mafise, i cili duke perfituar nga dhimbjet, lotet, emocionet e tragjedise njerezore por mjerisht edhe padijen e njerezve dhe mediave per kondicionet ligjore te Gjendjes se fatkeqesise natyrore, perpiqet te mbuloje thellimin e katastrofes se termetit nga qendrimet e tij kriminale me:
-Luften kunder portaleve armike dhe mediave jo qeveritare, sharjet ordinere te nje gojhaleje, ngritjen e kembeve si skizoid ne tavolina te huaja pune dhe
-duke zene me mbi 7 ore ne dite ekranet televizive me skeçe,teater makaber dhe hedhur valle mbi dramen njerezore me te madhe qe ka njohur Shqiperia ne 70 dekadat e fundit dhe
-emerimin si shef te gjendjes (talljes) se jashtezakonshme çuçin e Familjes, ne nje rast unik ne historine e botes qe nje minister bujqesie ngarkohet me kete detyre vetem e vetem qe te fshehe gjurmet e krimit te Edvin dhe Gjush Betonit duke futur nen rrenoja provat e krimeve te tyre monstruoze.

Miq,Edvin Mafine dhe narkoqeverine e tij gjithçka do te degradoje ne vuajtje me te madhe, vjedhje e korrupsion.

Rama ik dhe ik sa me pare eshte sot me imperative se kurre ndonjehere! sb

 

LEXO TE PLOTE