Connect with Us

Nën “diktaturën”e Klan dhe Top Channel/ Tregu i televizioneve në Shqipëri shënon rritje

Sociale

Nën “diktaturën”e Klan dhe Top Channel/ Tregu i televizioneve në Shqipëri shënon rritje

Publikuar

-

Televizionet kryesore në Shqipëri realizuan të ardhura të përgjithshme prej 4.2 miliardë lekësh gjatë vitit 2018, me një rritje prej 7% në krahasim me vitin 2017, sipas bilanceve që kompanitë mediatike publikuan në Qendrën Kombëtare të Biznesit.

Indeksi i përqendrimit të tregut shënoi përkeqësim në 84%, nga 82% që ishte një vit më parë.

BIRN analizoi bilancet e nëntë kompanive mediatike kryesore në vend që operojnë në tregun e televizioneve pa pagesë, për të parë të ardhurat dhe fitimet, ecurinë e përgjithshme financiare të tregut si dhe treguesit e përqendrimit të të ardhurave si matës indirekt i pluralitetit të informimit.

Viti 2018 ishte i pari në tre vjet kur tregu i televizioneve u rrit, por rritja e shënuar vitin e kaluar nuk ishte e njëtrajtshme. Televizioni Klan rriti të ardhurat me 26%, duke u bërë edhe televizioni më i madh në vend sa i përket të ardhurave, pozicion që gjatë viteve të shkuara e mbante Top Channel.

Top Channel shënoi një rritje minimale të ardhurash prej 0.5%, ndërsa mes televizioneve të tjera, ABC Neës shënoi rënie me 30% në të ardhura ndërsa Scan TV shënoi rritje me 27%.

Indeksi i përqendrimit të tregut, i matur si pesha e katër televizioneve më të mëdha në treg shënoi një përkeqësim të mëtejshëm. Të katër televizionet TV Klan, Top Channel, Media Vizion dhe Focus Media patën së bashku 84.6% të tregut, ndërsa në vitin 2017, katërshja kryesuese, Top Channel, TV Klan, Media Vizion dhe Ora News zotëronin së bashku 82% të tregut.

Indeksi i përqendrimit të tregut është një tregues ndërkombëtar që synon të masë larmishmërinë e burimeve të informimit të qytetarëve të një vendi. Përqendrimi konsiderohet i lartë ose tepër i lartë nëse katër pronarët kryesorë të medias kontrollojnë më shumë se gjysmën e saj.

Në rastin e Shqipërisë, vetëm dy televizionet kryesore në vend, Klan dhe Top Channel kontrollojnë së bashku 67% të tregut, ndërsa pjesa tjetër e televizioneve ndan pjesën e mbetur. Përqendrimi i të ardhurave në duart e dy televizioneve të mëdha është shtuar në krahasim me vitin 2017 nga 64 në 67%.

LEXO EDHE:  AMA “shuplakë” Top Channel/ Po dëmtoni shëndetin mendor dhe fizik të të miturve

Tregu i medias në Shqipëri është i përqendruar jo vetëm sa i përket të ardhurave, por edhe sa i përket pronësisë së infrastrukturës bazë, gjë që ka shkaktuar edhe shqetësime për Autoritetin e Konkurrencës.

Ndryshimi më i madh në tregun e medias gjatë vitit të kaluar është që televizioni Klan arriti të kapërcejë Top Channel si kompania mediatike më e madhe në vend për herë të parë në shumë vite. Të ardhurat e Klan prej 1.46 miliardë lekësh ishin pak më të larta se sa ato të Top Channel, 1.37 miliardë lekë, por patën një rritje prej 26% në krahasim me një vit më parë.

Klan është aktualisht nën pronësinë e familjes Frangaj, ku paketa e aksioneve ndahet në masën 60% për Aleksandër Frangajn dhe 40% për Alba Ginën.

Frangaj dhe Gina ishin më herët edhe aksionerë të ABC News, një televizioni që kishte 2.9% të tregut sipas të ardhurave gjatë vitit të kaluar, por që pa edhe një rënie drastike të të ardhurave në masën 30%. Sipas të dhënave të publikuara në Qendrën Kombëtare të Biznesit, ABC News u shit te kompania e sapokrijuar A.B.C. MANAGEMENT për 600 mijë euro.

Blerësi A.B.C. MANAGEMENT është një kompani e re e regjistruar në Shqipëri, nën pronësinë e shtetases greke Efthymia Gkouma.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Bien temperaturat/ Mësoni si do jetë moti në vijim

Publikuar

-

Nga

Edhe për ditën e sotme, moti do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin.

Temperaturat e mëngjesit pritet të kenë një rënie të lehtë duke prekur vlerat -3ºC në relievet malore deri 6ºC në ato të ulta e bregdetare.

Në vlerat e mesditës pritet një rritje e lehte duke arritur 8ºC në relievet malore ndërsa ato të ulta dhe bregdetare 18-19ºC./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 15 janar 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Gjate kësaj dite, ne vende qe te josheni nga aventurat dhe ta tradhtoni partnerin tuaj, me mire përkushtojuni atij dhe kaloni momente pasiononte. Beqaret nuk do joshen shume nga ftesat qe do iu bëhen dhe do preferojnë te presin pak para se te hedhin hapat përfundimtare. Ne planin financiar do iu dalin goxha vështirësi megjithatë nuk duhet ta humbisni durimin.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite shume e këndshme ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do merreni vesh mire me partnerin dhe nuk do i mendoni me problemet e se shkuarës. Beqaret do jene me te gatshëm për te realizuar njohje te reja dhe për te hedhur ndonjë hap. Financat do jene te favorshme edhe për te kryer ndonjë investim me te madh se me pare.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite shume delikate do jete kjo e sotmja për ata qe kane një lidhje, Persona te trete do ndërhyjnë tek jeta e tyre dhe do ua prishin gjithë ekuilibrin. Beqaret do jene specialiste te joshjes dhe do bëjnë për vete cilindo person qe do pëlqejnë. Për ta me ne fund do linde dielli. Për te kryer shpenzime do jeni kampione pa marre parasysh se një dite gjendja mund te dobësohet.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Sido qe te jete jeta juaj ne çift me mire mos hidhni hapa te nxituara sot. Mendohuni gjere e gjate e me pas vendosni çfarë do bëni. Këshillat e te afërmve dëgjojini sepse mund t’iu ndihmojnë. Beqaret do fillojnë te thurin ëndrra për një person qe kane pak kohe qe e kane njohur. Venusi do ju ndihmoje mjaft me financat megjithatë mire është te kurseni sa te mundeni.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dite shume e lehte ka për te qene kjo e sotmja për gjithë ju qe keni një lidhje. Do iu realizohen te gjitha dëshirat dhe do surprizoheni nga dhuratat e partnerit. Beqaret do mërziten serish sepse do lodhen dhe nuk do e gjejnë dot personin e ëndrrave. Ne planin financiar do filloni te merrni masa strikte ne mënyrë qe jeta juaj te mbetet e kënaqshme. Vështirësi do keni, por nuk duhet te dorëzoheni.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Një dite e zakonshme do jete kjo e sotmja për çiftet. Nuk do ndodhe ndonjë surprize e madhe, por për fat nuk do ketë as debate te zjarrta. Kujdes vetëm nga disa intriga te ashtuquajturish “miq”. Ata qe janë vetëm duhet te bëjnë kujdes me çdo veprim sepse dikush po i vrojton nga larg. Ne planin financiar çdo gjë ka për te shkuar mire nëse kontrolloni çdo hap qe do hidhni.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Jeta juaj ne çift do ece shume mire sot nëse tregoheni te kujdesshëm me fjalët dhe i përkushtoheni me shume partnerit. Sa me shume ta dashuroni atë aq me shume do afrohet ai me ju. Beqaret do kenë nevoje jetike për një person ne krah dhe për këtë do i ndihmojnë mjaft miqtë. Për financat do jete një dite e kënaqshme dhe pa vështirësi.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Te dashuruarit do e fillojnë ditën normalisht, por pas mesditës do ju ndodhin gjera vërtet te veçanta dhe emocionuese. Mbrëmja nga ana tjetër do jete pasionante dhe fantastike. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare dhe jeta do ju ndryshoje brenda disa orësh. Buxheti do filloje dalëngadalë te stabilizohet. Mundohuni qe tani e tutje te shpenzoni me plan dhe te mendoheni gjate për çdo hap qe do hidhni.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Pas një periudhe disi te vështirë për jetën ne çift sot gjerat do fillojnë te qetësohen. Do jeni me te lirshëm kur te flisni dhe nuk do mbani mërzi për te shkuarën. Beqaret do realizojnë disa takime premtuese, megjithatë mire është te presin edhe pak kohe para se te hedhin hapa. Sektori i financave nuk do jete i shkëlqyer, por goxha me i mire se disa dite me pare.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite mjaft dinamike ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do provoni edhe gjera te reja me partnerin dhe rutina nuk do jete asnjëherë pjese e jetës tuaj. Beqaret do kenë dëshira te papërmbajtshme dhe nuk do arrijnë dot t’i plotësojnë qe te gjitha. Me shpenzimet do jeni te kujdesshëm dhe pak nga pak do i rregulloni te gjitha problemet qe keni pasur me pare.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ka mundësi qe sot, ata qe janë ne një lidhje, te përballen me probleme shume te vështira. Besimi tek njeri-tjetri do jete venitur dhe asgjë nuk ka për te qene me si me pare. Beqaret nuk duhet te ndërmarrin asnjë lloj rreziku për ta ndryshuar sa me pare statusin sepse do lëndohen pamase nga gabimet qe mund te bëjnë. Ne planin financiar duhet pasur kujdes me shpenzimet.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Jeta sentimentale e te dashuruarve do privilegjohet tej mase sot. Do ja kaloni për mrekulli pranë te dashurit te zemrës dhe mund te hidhni edhe hapa te rëndësishme. Beqaret do jene shume te vendosur qe ta bëjnë për vete atë qe pëlqejnë, e madje për këtë mund te ndërmarrin edhe rreziqe. Rezultati për fat do jete pozitiv. Buxheti nuk do jete i keq kështu qe do jeni disi me te qete.

LEXO TE PLOTE

Sociale

E thotë Gjykata e Apelit në Itali: Përdorimi i tepërt i celularit shkakton tumor në kokë

Publikuar

-

Nga

Përdorimi i tepruar i celularit mund të shkaktojë tumor në kokë. Kështu ka deklaruar Gjykata e Apelit të Torinos në Itali.

Kjo gjykatë mori në dorë çështjen e Roberto Romeo, punonjës në një kompani telefonike në Itali, i cili për shkak të përdorimit të celularit ka pësuar dëmtime në nervin akustik.

Apeli i Torinos la në fuqi verdiktin e Shkallës së Parë në vitin 2017 dhe vendosi që kompania të paguajë një pension vjetor për punonjësin, pasi togat e zeza deklaruan se përdorimi i shpeshtë i telefonit ndikon keq në shëndet.

“Është rasti i parë në botë që konfirmon lidhjen shkak-pasojë mes kancerit dhe përdorimit të celularit. Është një betejë ndërgjegjësimi, është një çështje që prek shëndetin e qytetarëve ”, thanë avokatët Stefano Bertone dhe Renato Ambrosio, pas përfundimit të seancës gjyqësore.

LEXO EDHE:  Ish-punonjesit e Radio-Televizionit te Prishtines, ne proteste simbolike

LEXO EDHE:  Fillon sot edicioni i 10-të i  “Portokallisë”

Ndërkohë punonjësi i dëmtuar tha se kompania duhet ta kishte paralajmëruar për atë që e priste.

“Do të duhej një udhëzim mbi rrezikun në shëndet. Në kutitë e celularëve duhet të shkruhet ‘nëse nuk përdoret siç duhet, dëmton rëndë shëndetin’. Kjo është ajo që do të ishte e dobishme”, u shpreh ai për mediat e shtetit fqinj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE