Connect with Us

Mblidhet KLP/ Kandidatët në fazën finale të Vettingut, gati ngritja e SPAK

Kronika

Mblidhet KLP/ Kandidatët në fazën finale të Vettingut, gati ngritja e SPAK

Publikuar

-

Ditën e sotme Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon mbledhjen e parë pas pushimeve.

Në fillim të mbledhjes së sotme, kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi bëri të ditur se SPAK, (Struktura e Posaçme Antikorrupsion”, është në fazat finale. Sipas tij nga 15 kandidatët për SPAK, 10 prej tyre janë në fazat finale të vettingut ndërkohë që pesë prej tyre i kanë kaluar të dyja këto faza (KPK dhe KPA).

Ibrahimi deklaroi se sot prokurorët e krimeve kanë ngarkesë dhe pritet që SPAK të ketë një qasje proaktive të hetimit.

LEXO EDHE:  Gjyqtarja që u bë “kurban” për të vëllain/ Shkarkohet nga detyra Semiramis Hoxholli

“Nga 15 kandidatë, 10 prej tyre janë në fazat finale të vettingut. Sot prokurorët e krimeve kanë ngarkesë. Ne presim nga SPAK qasje proaktive të hetimi. Jemi në fazën e finalizimit në garën për prokuror të përgjithshëm. KLP e presin sfida të rëndësishme për të vendosur në shina procedurat për ngritjen në detyrë”, tha ndër të tjera Ibrahimi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

E rëndë në Durrës/ I riu var veten në banesë, gjendet i pajetë nga babai

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një ngjarja e rëndë ka ndodhur në Durrës, ku një 24 vjeçar është gjendur i pajetë në banesë nga babai i tij.

24 vjeçari dyshohet se ka varur veten, pasi vuante nga depresioni.Me datë 17.11.2021, rreth orës 16:40, në banesën e tij dyshohet se ka varur veten shtetasi F. K., 24 vjeç, banues në lagjen Nr.13, Durrës, të cilin e ka gjetur  pa shenja jete babai i tij.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, paraprakisht dyshohet se vuante nga depresioni”, njofton policia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Apartamenti në zonën e “Thesarit” përfshihet nga flakët/ Zjarrëfikëset në vendngjarje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një apartament në zonën e “Thesarit” në Tiranë është përfshirë nga flakët.

Mësohet se zjarrëfikëset ndodhen në vendngjarje. Ende nuk janë bërë të ditura shkaqet e zjarrit.

Me datë 17.11.2021, rreth orës 18:20 në rrugën “Fadil Deliu”, ka rënë zjarr në katin e dytë të një pallati, ku ka vetëm dëme materiale.Sherbimet e Policisë bënë evakumin e menjehershëm të banorëve të pallatit.LEXO EDHE:  Arben Kraja, drejtori i Rilindjes

LEXO EDHE:  “Nuk besoj te SPAK”/ Alibeaj: Afera e inceneratorëve ndër skandalet më të mëdha

Në vendngjarje ndodhen forcat zjarrfikëse të cilat po punojnë për fikjen e zjarrit.

Vijon puna nga Grupi Hetimor për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes dhe përcaktimin e shkakut të rënies së zjarrit“, njofton policia. / CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Mbante thikë në dorë, kërcënonte gratë”/ Flet psikologu: Mund të jetë pedofil

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Psikologu Edmond Dragoti, ka folur rreth ngjarjes së rëndë në Fier, ku një 8 vjeçar u vra në mënyrë makabre. I ftuar në studion e News 24 , psikologu theksoi se njerëzit me çrregullime mendore sillen në mënyrë bipolare. Dragoti shtoi se autori mund të jetë një pedofil i mundshëm.

Për mua është një abuzues, mendoj se mund të jetë edhe një pedofil i mundshëm. Krimi i tij është i një niveli të lartë. Ai është edhe një person i rrezikshëm edhe në nivelin e edukimit. Jeton i vetëm, i braktisur nga familja nga të gjithë këta persona që mund të ishin përgjegjës për të. Ai është një potencial rreziku në çdo kohë edhe në periudha të qeta edhe në periudha krize. Ai duhet të ishte monitoruar , duhej vëzhguar sepse vazhdimisht ka mbajtur në terror fshatin. Mbante thikë në dorë, kërcënonte gratë, pra ka qenë i rrezikshëm në çdo kohë. Ndaj strukturat përgjegjëse duke filluar nga ato vendore, duhet të bashkëpunonin , strukturat policore duhet të ishin më të ndjeshme. Strukturat e mbrojtjes sociale po ashtu duhet të jenë bashkëpunuese me komunitetin. Duhet të jesh i aftë të përballosh dhe të parandalosh situatat”, ka thënë psikologu Edmond Dragoti.

LEXO EDHE:  “Operacioni italo-shqiptar goditje të fortë krimit të organizuar”/ Lleshaj ka dy fjalë për Policinë dhe SPAK

LEXO EDHE:  Vettingu/Nis vlerësimi i dokumenteve për 101 aplikantët, monitoron ONMGjithashtu ai shprehets e spitalet psikiatrike ligjore janë të domosdoshme për të mos pasur më raste të tilla të rënda në vend.

Unë shpresoj që fshatrat e qyteteve tona të mos kenë më raste të tilla. Edhe shoqëria, strukturat e tjera, mbrojtja sociale, pushteti vendor, policia nuk duhet ta neglizhojnë një sjellje problemore mendore të një individi. Por theksoj që trajnimet janë të domosdoshme. Janë të domosdoshme spitalet psikiatri ligjore. sepse i izolon personat me precedent penal dhe problem të shëndetit mendor dhe nuk i jep mundësinë për të kryer krime, nuk e çon atë në komunitet. Shpesh edhe fshati vetë, apo lagja i njehe persona të tillë , por ngaqë jeton çdo ditë me ta familjarizohet, por këto raste duhet të referohen”, tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE