Connect with Us

Lëvizja “5 Yje” kërkon votim për koalicionin qeveritar në internet

Bota

Lëvizja “5 Yje” kërkon votim për koalicionin qeveritar në internet

Publikuar

-

Lëvizja 5 Yje bëri një marrëveshje për pushtetin me Partinë Demokratike të qendrës së majtë. Por anëtarët e “5-yje”ve duhet të miratojnë marrëveshjen në internet.

Drejtuesit e “Lëvizjes-5-yje” të Italisë kanë rënë dakord për një koalicion me rivalët e tyre të majtë, Partinë Demokratike të moderuar (PD), për të qëndruar në pushtet dhe për të shmangur zgjedhje të parakohshme. Por fati i marrëveshjes varet nga një votim në internet i anëtarëve 5-Yjeve, tha kjo parti populiste të dielën.

Anëtarët e lëvizjes do të votojnë ditën e martë në platformën online të 5-Yjeve, Rousseau. Po ta miratojnë marrëveshjen, Italia duhet të ketë një kabinet të ri qeveritar brenda “së mërkurës më e vonta”, tha kryeministri Giuseppe Conte.

Mosmarrëveshje në të majtë

Conte është aleat i pavarur me Lëvizjen 5 Yje. Ai dha dorëheqjen pasi Matteo Salvini tërhoqi partinë e tij të djathtë të Ligës nga koalicioni qeveritar në gusht, dhe aktualisht po drejton një kabinet kujdestar.

Marrëveshja midis “5 yjeve” dhe PD parashikon që Conte të mbajë pozicionin si drejtues i një kabineti të ri. Sidoqoftë, po e refuzuan marrëveshjen anëtarët e partisë, Italinë e presin zgjedhje të parakohshme në nëntor.

LEXO EDHE:  Shumë pranë nesh!/ Kourtney Kardashian, me të dashurin 14 vjet më të vogël fillojnë pushimet

Ditët e fundit, të dyja palët u përpoqën të kapërcejnë armiqësinë e tyre historike, por PD e kritikoi idenë e vendosjes së marrëveshjes për votim në internet dhe 5-Yjet kërcënojnë të tërhiqen nga bisedimet të premten.

Salvini akoma në epërsi

Të shtunën, themeluesi i “5 yje-ve” Beppe Grillo e miratoi publikisht marrëveshjen dhe i kërkoi PD që të shfrytëzojë mundësinë e “veçantë” për të qeverisur së bashku.

“Le të ëndërrojmë, të kemi një vizion,” tha ai në një video të postuar në blogun e tij.

Udhëheqësi i Lidhjes, Salvini paraqiti një mocion votëbesimi, në përpjekje për të imponuar zgjedhje të parakohshme dhe për të përfituar nga popullariteti i partisë së tij. Aktualisht, Lidhja e Salvini-t ka te zgjedhësit një mbështetje prej 31.2%, në krahasim me mbështetjen prej 24.2% të 5-Yjeve.

Partia PD, e drejtuar dikur nga ish-kryeministri Matteo Renzi, është e treta, me 22.3%, sipas një sondazhi të publikuar të shtunën nga Corriere della Sera./ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Helmimi i punonjësve të KQZ-së/ VV: Janë organizime të shtetit serb, të refuzohen

Publikuar

-

Nga

Pas helmimit të e 26 punonjësve të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve në Kosovë, ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvesndosje. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Vetëvendosja shpjegon se autoritetet duhet të hetojnë pakot e ardhura nga Serbia, ndërsa i konsideron ato si të kundraligjshme. Sipas Vetëvendosjes këto fletë votimi kanë ardhur përmes zyrave ndërlidhëse e jo përmes postës,dhe se këto vota duhen refuzuar.

Reagimi i plotë:

Reagim për helmimin e punonjësve të KQZ

Helmimi i punonjësve të operacionit të votimit përmes postës ka shqetësuar familjarët e stafit, por edhe opinionin publik. Autoritetet shtetërore duhet të hetojnë shkaqet e këtij helmimi, ashtu siç duhet të hetojnë pakot e ardhura nga Serbia në mënyrë të organizuar nga shteti i Serbisë.

LEXO EDHE:  Shumë pranë nesh!/ Kourtney Kardashian, me të dashurin 14 vjet më të vogël fillojnë pushimet

LEXO EDHE:  Anullime dhe vonesa të fluturimeve/ Autoriteti i Aviacionit Civil bën njoftimin e rëndësishëm

Këto pako me fletëvotime nuk kanë ardhur përmes postës, ashtu siç e kërkon ligji për zgjedhje, por janë sjellë kundërligjshëm nga zyra ndërlidhëse e Serbisë.

Këto fletëvotime të sjellura kundërligjshëm duhet të refuzohen. Ndërsa shërbimi profesional i KQZ-së duhet ta vazhdojë punën në vlerësimin dhe numërimin e saktë të votave të ardhura nga mërgata.

Pakot me fletëvotime të dërguara nga bashkatdhetarët, e të cilat janë verifikuar dhe vlerësuar, duhet të dërgohen në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve për t’u numëruar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Helmimi i numëruesve kosovar/ Zyrtari serb: Skenar i Kurtit, budallenjtë shovinistë merren me politikë

Publikuar

-

Nga

Një zyrtar serb, Marko Gjuric, ka reaguar referuar ngjarjes së rëndë ditën e sotme, ku 26 komisionerë kosovarë të cilët kishin marrë pjesë në procesin e rinumërimit të votave, mbetën të lënduar pasi dyshohej se zarfat në kutitë e votimit që vinin nga Serbia ishin lyer me lëndë helmuese.

Sipas Gjuriç, kjo ngjarje është e gjitha një thrillim, pra një skenar me qëllim që në Parlamentin e Kosovës të futen serbët që janë me Albin Kurtin, fituesin e zgjedhjeve të përgjithshme.

“Nga kjo çfarë ndodhi sot duhen parë të gjithë se çfarë budallenjsh shovinistë në Prishtinë merren me politikë, dhe e gjithë kjo bëhet që serbët prapë rrejshëm të akuzohen dhe të ekspozohen ndaj urrejtjes, me qëllim që nga mllefi i katastrofës zgjedhore të nxirren Rada Trajkoviq dhe kandidatët tjerë të Kurtit”, ka deklaruar Marko Gjuric, në një komunikatë për media.

Kujtojmë se, dy nga personat e helmuar ditën e sotme nga incidenti i ndodhur me kutitë e votimit në Kosovë ishin shtatëzanë. Ndërkohë, nga raportimet e QKU-së mësohet se gjendja shëndetësore e të gjitha këtyre pacienteve raportohet të jetë stabile.

LEXO EDHE:  Anullime dhe vonesa të fluturimeve/ Autoriteti i Aviacionit Civil bën njoftimin e rëndësishëm

LEXO EDHE:  Itali/ Arrestohet shqiptari që shiste kokainë, ja vendi ku e fshihte

“Në ora,11:58, në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare, janë lajmëruar 9 pacientë të gjinisë femrore, dy prej tyre shtatzënë, me  kruarje të duarve të intenzitetit të ultë.  Dy nga to kanë patur edhe vjellje.  Të gjitha kishin ndjenjë diskonforti dhe frikë. Te të gjitha rastet nuk ka patur sindromë infeksioze dhe gjendja e përgjithshme është stabile”, deklaruan për mediat serbe, zyrtarë nga  zyra e drejtorit të SHKUK-së.

Sipas tyre, pacientët pohojnë se menjëherë pas hapjes së zarfave brenda në kutitë e votimeve kanë ndjerë aromë kundërmuese.

“Ekipet kujdestare të Klinikës Infektive u kanë dhënë ndihmën e duhur duke stabilizuar gjendjen e pacientëve, ndërsa salla ku janë këto zarfe për momentin është e mbyllur. Policia ka ndaluar personat t’i afrohen qendrës së votimit, derisa në vendngjarje pritet që të shkojnë ekipet e posaçme të policisë së Kosovës për t’u futur brenda sallës ku gjenden këto zarfe./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Helmimi nga votat serbe/ Mes të prekurve edhe 2 gra shtatzëna

Publikuar

-

Nga

Midis 9 personave të helmuar nga kutitë me vota serbe janë edhe dy gra shtatzëna.

Mësohet se gjendja e pacientëve është stabilizuar deh tashmë ndidhen nën kujdesin e mjekëve.

Kujtojmë se paraditën e sotme është ndërpriterë procesi i verifikimit të zarfave me vota të ardhur nga Serbia, në qendrën e verifikimit të votave në Kosovë.
Sipas mediave kosovare, procesi është ndërprerë për shkak të kundërmimit të zarfeve.
Si pasojë raportohet të jenë helmuar rreth 26 zyrtarë kosovarë që kanë qenë të ngarkuar me numërimin e zarfeve. Tashmë nuk dihet ende se kur do të fillojë sërish procesi./CNA.al

LEXO TE PLOTE