Connect with Us

Horoskopi i ditës, 2 shtator 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 2 shtator 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Sot do bini dakord për çdo gjë me atë qe keni ne krah dhe do filloni disa projekte te cilat do ju afrojnë edhe me tepër me njeri-tjetrin. Beqaret nuk do lodhen shume dhe do e gjejnë personin me te cilin do kalojnë një jete te bukur e te qete. Ne planin financiar gjendja ka për te qene disi delikate, por me pak me tepër maturi dhe me disa masa te marra çdo gjë do rregullohet.

DEMI 21. prill – 21. maj

Tension, mosmarrëveshje, probleme. Jeta juaj ne çift nuk do ece aspak mire sot. Do keni kundërshti për çdo gjë me atë qe keni ne krah dhe do thoni edhe fjale shume te gabuara. Beqaret nuk do e kenë mendjen tek takimet sepse do jene shume te angazhuar me pune. Ne planin financiar do i rregulloni te gjitha problemet qe keni pasur dhe do jeni shume here me te qete.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Do keni edhe zënka te forta me partnerin tuaj sot, por edhe momente pasionante e te jashtëzakonshme. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Beqaret do kenë sukses ne dashuri dhe jeta do ju marre drejtimin qe kane ëndërruar gjithë këto kohe. Ne planin financiar do e keni te vështirë te ulni shpenzimet, por fale ndihmës se miqve do arrini ta mbani gjendjen te qëndrueshme.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Jeta juaj ne çift do jete mjaftueshëm e ndriçuar sot. Gjate gjithë kohës do ndiheni si mbi re dhe nuk do ju besohet se gjithçka qe po përjetoni është reale. Beqaret duhet te dalin sa me shume , te njohin persona te rinj dhe pse jo edhe te joshin. Vetëm ne këtë mënyrë do mund ta ndryshojnë statusin e tyre. Buxhetin do dini gjithë kohës si ta organizoni dhe gjendja do mbetet e mire.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Çiftet qe kane pasur me pare debate apo kane kaluar një krize te ashpër, sot do ndihen me te qete. Do i kuptojnë edhe gabimet e bëra dhe do mundohen te gjejnë mënyrën e duhur për te sqaruar çdo gjë. Beqaret duhet te joshin me kujdes dhe nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sido qe te vijnë punët. Ne planin financiar do bëni çdo gjë qe te keni ne dore qe ta përmirësoni situatën dhe do ja dilni mbanë.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Do keni goxha vështirësi sot ju te dashuruarit dhe ne shume momente do mbylleni ne vetvete. Asgjë nuk ka për t’iu ecur ashtu si e kishit ëndërruar. Beqaret me mire te presin edhe pak kohe para se te hedhin hapa sepse sot nuk është momenti me i mire. Buxheti mund te ketë tronditje te forta sepse për asnjë moment nuk do tregoheni te matur dhe nuk do mendoni për te ardhmen.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Për pjesën me te madhe te çifteve kjo do jete një dite e bukur dhe e mbushur me momente te këndshme. te dy palët do dine si ta bëjnë te lumtur atë qe kane ne krah dhe emocionet do jene te forta. Beqaret do kenë një dite ndryshe nga sa e kishin menduar gjithë këto kohe. Priten surpriza. Ne planin financiar yjet do ndikojnë negativisht dhe mund te fillojnë probleme serioze.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Mos hidhni asnjë hap sot ju te dashuruarit pa folur me partnerin dhe pa marre miratimin e tij. Vetëm ne këtë mënyrë do mund ta mbani situatën nen kontroll. Beqaret duhet te veprojnë me takt dhe delikatese për ta joshur sa me pare atë qe pëlqejnë. Po u treguar te pakujdesshëm do e largojnë atë me shume nga vetja. Me shpenzimet do jeni tej mase te kujdesshëm dhe gjendja do mbetet e mire.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dita e sotme nuk do jete shume premtuese sot për ata qe janë ne një lidhje. Ne disa momente madje mund te ketë edhe zënka apo debate te forta. Beqaret do jene me fat ne dashuri dhe për ta do ndryshoje çdo gjë njëherë e mire. Zemra do rrahe me fort se kurrë. Financat ne tersi do jene te mbrojtura, por kjo nuk do te thotë qe ju te shpenzoni pa kursyer apo te jepni hua pafund.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Sot me ne fund do i konkretizoni disa nga ëndrrat tuaja me te mëdha ju te dashuruarit dhe zemra do ndihet me e qete. Partneri do ju dashuroje si asnjëherë me pare. Beqaret do hezitojnë te joshin dike me friken se një dite mund te lëndohen. Financat do jene te shkëlqyera dhe kjo do ju lejoje te kryeni te gjitha investimet e menduara. Për asnjë moment nuk do ndiheni keq.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Dite shume sensuale ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Marrëdhënia juaj me partnerin do jete aq e mire saqë te gjithë do ju kenë zili. Beqaret as nuk do mendohen dy here dhe do vendosin te fillojnë një lidhje me personin e pare qe do iu propozoje. Ne fakt për pjesën me te madhe gjerat do ecin mbare. Financat do i organizoni si duhet dhe gjendja do mbetet e mire.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ata qe janë ne një lidhje do merren vesh me se miri me njeri-tjetrin dhe gjithmonë do jene te buzëqeshur. Për ta nuk do ndihe asgjë e keqe. Beqaret ka mundësi te flirtojnë me persona qe e kane tashme një lidhje dhe do lëndojnë njëherësh disa persona. Shpenzimet e tepruara kufizojini nëse nuk doni te keni probleme te njëpasnjëshme ne te ardhmen.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mblidhet Task-Forca/ Përforcim masash për parandalimin e depërtimit të koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu mblodhi sot Task-Forcën për parandaimin, kontrollin dhe mbrojtjen ndaj koronavirusit të ri.

Pas diskutimeve mes ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve, u vendos përforcimi I masave në pikat kufitare, sigurimi i sasisë së shtuar të mjeteve të mbrojtjes personale dhe përforcimi i gjurmimit të rasteve për të rritur kontrollin për parandalimin e depërtimit të koronavirusit COVID-19.

Task Forca vendosi:

Dyfishim të personelit në Njësitë Shëndetësore në pikat kufitare, aeroport, porte dhe pika kufitare tokësore.

Përforcim i kontrolleve në pikat kufitare, për çdo udhëtar për cdo udhëtar që vjen nga harta gjeografike e vendeve me shpërthime komunitare, e përcaktuar nga OBSH.

Shtimi i informacionit dhe rritja e vizibilitetit të mesazheve në pikat kufitare, për të dhënë më shumë informacion për udhëtarët mbi vetëdeklarimin në strukturat shëndetësore, në rast të një shenje klinike apo kontaktit me raste të konfirmuar me koronavirus në këto vende.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 24 janar 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 27 qershor 2018

Rritja e sasisë së mjeteve të mbrojtjes personale për të gjitha hallkat e shërbimit, nga pikat kufitare, në strukturat shëndetësore spitalore e deri në nivel të diagnozës laboratorike.

Task Forca vendosi që masa e paracaktuar për vetëkarantinim të personave që vijnë nga vende me shpërthime komunitare të virusit duhet të vijojë.

Gjithashtu, siç është bërë me dije, tashmë është përcaktuar vendi i karantinës në rast se do të jetë e nevojshme, që është do jetë një strukturë SPITALORE, e vlerësuar edhe nga komiteti teknik, që plotëson të gjitha standardet e përcaktuara nga OBSH.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Task Forca për parandalimin e depërtimit dhe përhapjes së koronavirusit të ri REKOMANDON të gjithë qytetarët që kanë udhëtuar nga vendet e prekura, të telefonojnë në numrin e Urgjencës Kombëtare 127 në rast të shfaqjes së cdo shqetësimi apo shenje klinike, pa u drejtuar menjëherë në spital.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Qëndresa Qytetare çel ekspozitën “Ekspozitën e Turpit” në Arsim/ Shahini “ngel në klasë”

Publikuar

-

Nga

Qëndresa Qytetare nëpërmjet një aksioni kreativ ka paraqitur në formë ekspozitë më shumë se 20 skandale në sitemim arsimor të vendit të cilat kanë ndodhur në çdo muaj gjatë 2 viteve të fundit.

Aktivistët e quajtën “Ekspozita e Turpit” nisur edhe nga rasti i fundit i shfaqjes së ngacmimeve dhe skandaleve seksulae në shkollën “Jakov Xoxa”. Shkollat dhe universitetet e kanë humbur qëllimin e tyre, atë të edukimit të nxënësve duke u kthyer në vatra të dhunës, abuzimi seksual dhe korrupsionit.

Përballë kemi Ministrinë, e cila me papërgjegjshmërinë e saj është drejtpërdrejt përgjegjëse për këtë situatë të degjeneruar, nëse ne kemi më shumë se 1 skandal në media çdo muaj, ju ftoj të paramendoni se cila është gjëndja reale në këto institucione edukimi, u shpreh aktivisti i Qëndresës Qytetare Migen Qiraxhi.

Me anë të kësaj ekspozite ne kërkojmë të përballim institucionin e Ministrisë së Arsimit me bilancin dramatik të 2 viteve të fundit në arsim, por edhe të komunikojmë me qytetarët mbi situatën.

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 25 shtator 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 5 dhjetor 2019

Institucionet në varësi të ministrisë kanë vendosur gjatë gjithë formimit tonë “Nota” si vlerësim mbi përgatitjen tonë, sot është dita e qytetarëve të vlerësojnë me Notë punën e ministrisë duke e shënuar atë në tabelën e improvizuar në shesh.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Si të mbroni veten dhe të afërmit nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Virusi mund të përhapet kur një person i infektuar kollitet ose teshtin dhe larja e duarve është hapi i parë ndaj mbrojtjes.

Si mund të përhapet koronavirusi?

Koronavirusi  është një sëmundje e re dhe shkencëtarët janë ende duke studiuar se si  mund të përhapet nga personi në person, por viruse të tilla të ngjashme kanë tendencë për t’u përhapur nëpërmjet kollës dhe teshtimës.

Kur një person i infektuar kollitet ose teshtin, ata nxjerrin pikat e pështymës ose mukozën. Këto pika mund të bien tek njerëzit dhe kalojnë tek ata prekin fytyrën duke shkaktuar në këtë mënyrë infeksionin.

 

Virusi mund të përhapet gjithashtu përmes pikave që bien në sipërfaqe siç janë vendet në autobusë, trenat ose tavolinat në shkollë. Sidoqoftë, nëse kjo është një rrugë kryesore e transmetimit varet se sa gjatë mbijetojnë viruset në sipërfaqe – dhe kjo gjë mund të ndryshojë nga orë në muaj.

Ekzistojnë  fakte që virusi mund të përhapet tek njerëzit përpara se të shfaqen simptomat .

Si të mbroni veten dhe të tjerët?

Lani duart : lani duart tuaja me ujë të pastër dhe përdorni sapun. Mos harroni kur të lani duart të lani mirë hapësirat midis gishtërinjve dhe thonjtë ,pastroni mirë të paktën për 20 sekonda.

Mbuloni gojën dhe hundën kur kolliteni ose teshtini me një facoletë para, më pas hidheni atë në kosh dhe lani duart tuaja. Nëse nuk keni facoletë, mbani brrylin tuaj para gojës kur kolliteni ose teshtini, jo duart.

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 25 shtator 2018

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 25 shtator 2018

Maskat higjenike për fytyrën ofrojnë një mbrojtje më të sigurt

Sidoqoftë, ato nuk bllokojnë grimcat më të vogla të tështimës ose kollitjes që mund të kalojnë në materialin e maskës. Maska gjithashtu nuk mbrojnë dot sytë dhe ka prova se virusi mund të transmetohet edhe nga shikimi.

Kërkoni menjeherë ndihmë mjekësore nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje

Nëse vizitoni tregjet me ushqime të gjalla në zonat e prekura nga virusi shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë  me kafshë të gjalla dhe ato sipërfaqe që kanë qenë në kontakt me kafshët.

Nëse jeni në një zonë të prekur shmangni ngrënien e produkteve shtazore  dhe tregoni kujdes ndaj organeve të kafshëve.

Shmangi gjithashtu ngrënien e produkteve shtazore dhe gjithashtu produkteve të qumështit.

Nëse jeni rikthyer nga një zonë e prekur në Kinë gjatë dy javëve të fundit, qëndroni në shtëpi dhe shmangni kontaktin me njerëzit e tjerë për 14 ditë . Kjo do të thotë të mos shkosh në punë, shkollë apo zona publike.

Nëse jeni kthyer nga një zonë e infektuar dhe keni një temperaturë të lartë, kollë, dhimbje të fytit ose vështirësi në frymëmarrje mos u largoheni nga shtëpia juaj deri sa të merni këshilla nga një mjek ./abcnews.al

LEXO TE PLOTE