Connect with Us

Mbushi tregun me ‘lëngun e përdhunimeve’/ Arrestohet 26 vjeçari

Kronika

Mbushi tregun me ‘lëngun e përdhunimeve’/ Arrestohet 26 vjeçari

Publikuar

-

Një 26-vjeçar me orgjinë nga Shqipëria është arrestuar prej Departamentit të antidrogës në ishullin e Mykonos, nën akuzën e shpërndarjes se substancave tepër të rrezikshme për përdoruesit.

Sipas policisë, 26-vjeçari shqiptar, i quajtur Aleksandër (emri nuk jepet i plotë prej policisë), i cili shërben si punonjës i aeroportit të ishullit të njohur turistik grek,u arrestua mbas një operacioni të posaçme të forcave të antidrogës se Selanikut dhe Athinës, ekipe të cilat  kishte shkuar apostafat në ishullin Mykonos, për arrestimin e tij.

Prej hetimeve me metoda speciale dhe survejim disa ditor,u bë i mundur arrestimi i 26 -vjeçarit,në banesën e të cilit u gjet sasia prej më shumë se 1 litër  të lëndës  GBL, ose ndryshe  shurupit të përdhunimeve, një lënde, e cila përdoret gjerësisht kohët e fundit ne baret e ishullit të famshëm grek, për të krijuar gjendje ekstaze dhe rritje të dëshirës seksuale.

Eksperte të luftës kundër narkotikeve,thonë se GBL, konsiderohet si një ndër lëndët më me shume efekte negative për përdoruesit, pasi siç thonë, janë konstatuar një numër i madh i abuzimeve seksuale dhe përdhunimeve, të kryera prej përdorimit të kësaj droge.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet ne Greqi/ Exit poll nga Mega TV

Viktimave iu hidhet pa dijeninë e tyre  në pije një sasi e kësaj droge dhe në vazhdim janë denoncuar dhjetëra  abuzime dhe përdhunime, të cilat kohët e fundit janë raportuar  në këtë ishull, duke dëmtuar famën e ishullit, por edhe duke dëmtuar arkat e shoqërive të sigurimit, për post dëmit psikologjik të pa riparueshëm që iu bëhet viktimave të këtyre abuzimeve.

Ekspertet thonë se përdorimi i saj, përveç se shtyn përdoruesin në akte seksuale, i heq viktimës edhe kujtesën për atë akt.

Policia greke thotë se autori kishte përfituar shuma të mëdha parash, duke shitur lenden e  sipërpërmendur. Ai konsiderohet si një ndër trafikantet më  të rrezikshëm të arrestuar me këtë lloj droge ndonjëherë në Greqi, ndaj dhe lajmi për bllokimin e lëndës narkotike, pati jehonë edhe në mediet vendase.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Trajleri përplaset me ambulancën/ Plagosen 4 infermierë dhe pacienti

Publikuar

-

Nga

Një aksident rrugor ka ndodhur paraditen e sotme në Berat ku një trajler është përplasur me një ambulancë, duke lënë pesë persona të plagosur.

Ngjarja nga ndodhur në aksin rrugor Berat-Poshnje, ndërsa në ambulancë mësohet se nodheshin katër infermierë dhe një pacient, të cilët janë plagosur.

Pesë shtetasit e plagosur janë dërguar në spitalin rajonal të Beratit ku edhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Falsifikojnë dokumenta dhe fshehin të ardhura/ Në pranga katër persona

Publikuar

-

Nga

Katër shtetas shqiptarë kanë përfunduar në pranga, pasi akuzohen për mashtrime financiare dhe evazion fiskal.

Mësohet se falë operacionit të uniformave blu “Informaliteti 2”, janë vënë në pranga shtetasit:. R., 46 vjeç, A. A., 61 vjeç, Dh. B., 48 vjeçe, dhe A. I., 41 vjeç, banues në Tiranë.

“Në vijim të planin të posaçëm të masave “Për parandalimin, evidentimin dhe ndëshkimin e informalitetit, evazionit fiskal në turizëm, ndërtim, hidrokarbure, mallra të akcizës dhe krimeve të tjera mjedisore”, Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar në bashkëpunim me Hetimin Tatimor finalizuan operacionin policor të koduar “Informaliteti 2”, në kuadër të të cilit u ekzekutuan masat e sigurisë “Arrest me burg” për shtetasit:

LEXO EDHE:  Tërmeti në qeverinë greke/ Çfarë ndodhi me Nikos Kotzias?

LEXO EDHE:  Abuzuan me të miturit me dijeninë e nënës/ Mediat publikojnë fotot e dy pedofilëve shqiptarë

– A. R., 46 vjeç, A. A., 61 vjeç, Dh. B., 48 vjeçe, dhe A. I., 41 vjeç, banues në Tiranë.

Gjithashtu në kuadër të këtij operacioni janë shpallur në kërkim dhe 4 shtetas të tjerë, ku për arsye hetimore nuk bëjmë me dije të dhëna të tjera.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, në ngarkim të shtetasve të mësipërm, për veprat penale “Krijimi i skemave mashtruese lidhur me tatimin mbi vlerën e shtuar”, “Falsifikimi i vulave, stampave ose formularëve”, si dhe “Fshehje e të ardhurave” .”-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Hedh granatë në oborrin e vjehrrit/ Në pranga 28-vjeçari nga Mirdita

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në zonën e Lezhës, ku një 28-vjeçar ka hedhur një granatë në oborrin e vjehrrit të tij.

Ngjarja ndodhi në fshatin Pllanë të Lezhës, ku 28-vjeçari me iniciale P.D. nga Mirdita lëshoi një granatë në oborrin e vjehrrit të tij. Për fat të mirë, granata nuk ka shpërthyer edhe pse P.D. ka tërhequr siguresën.

Inxhinierët ekpertë të RENEA-s kanë shkuar në vendngjarje, ku kanë bërë një shpërthim të kontrolluar të granatës.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet ne Greqi/ Exit poll nga Mega TV

LEXO EDHE:  Presidenti grek në urimin për Vitin e Ri: Maqedonia e falsifikon historinë

Mësohet se 28-vjeçari kishte mosmarrëveshje me gruan e tij dhe e dhunonte atë rregullisht, ndaj kjo e fundit kishte marrë edhe urdhër mbrojtje.

Policia e ka arrestuar shtetasin P.D. nga Mirdita, i cili do të hetohet për “Vrasje me dashje e mbetur ne tentative” dhe “Mbajtje pa leje dhe prodhim i armëve shpërthyese e municionit”.

LEXO TE PLOTE