Connect with Us

Foto-Mashtrime që i shesin për rikonstruksionin/ Arkitekja nxjerr zbuluar Ramën dhe Veliajn

Politikë

Foto-Mashtrime që i shesin për rikonstruksionin/ Arkitekja nxjerr zbuluar Ramën dhe Veliajn

Publikuar

-

Arkitektja Doriana Musai, ka hedhur dritë mbi mashtrimet e kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj dhe kryeministrit Edi Rama.

Sipas saj bëhet fjalë për disa nga mashtrimet që shiten si rikonstruksion  në konvikte apo institucione arsimore.

“Është nga ato raste që as nuk ke nevojë të shkosh të investigosh në terren, për të përgënjeshtruar propagandën e shpifur që po bëhet në mashtrimin e madh qe po shkruan kryeministri dhe kryebashkiaku. Mashtrimin që i ka vënë emrin Pakti për Universitetin.

Fare e lehtë për të nxjerrë me fytyrë të palarë dy krerë shteti që pafytyrësisht mashtrojnë opinionin publik duke i thënë derrit dajë”, shkruan Musai në rrjete sociale, duke shtuar edhe disa foto që vërtetojnë mashtrimin.

Postimi i plotë:

Pakti per Mashtrimin e Madh!

Eshte nga ato raste qe as nuk ke nevoje te shkosh te investigosh ne terren, per te pergenjeshtruar propaganden e shpifur qe po behet ne Mashtrimin e Madh qe po shkruan KM me KB, Mashtrimin qe i ka vene emrin Pakti per Universitetin.

Fare e lehte per te nxjerre me fytyre te palare dy krere shteti qe pafytyresisht mashtrojne opinionin publik duke i thene derrit daje.

Disa nga mashtrimet qe i shesin per “rikonstruksion”:

E para, per sqarim, rikonstruksion i nje godine, quhet kur ke nderhyre ne konstruksion-strukture te saj, ketu ka ca bojatisje qe behen cdo fillim viti akademik qekur mbaj mend une qe kam jetuar ne QS (fillim vitet 2000)

E dyta, panelet e melanines ne nje salle (dhome, se konviktet nuk kane as salla) dhe dy shirita boje tenderi, eshte tallja me e madhe qe i eshte bere ndonjehere profesionisteve te se nesermes. Ketu ka tre tavolina dhe ca karrige qe kushtojne jo me shume se 5mije leke copa. Total total kjo “salle” nuk i kalon 2 milion leke te vjetra, nese i ka kaluar, pjesa tjeter eshte futur ne xhep)

E treta dritaret kane qene te instaluar prej me shume se 2 dekadash- modeli me rreshqitje e tregon fare qarte kete, plus qe kushdo ka jetuar dhe jeton aty e konfirmon pa nje pa dy.

LEXO EDHE:  Kur Edi Rama e quante “shtrigë” ministren e re të Infrastrukturës

E katerta, dyert e tualeteve qe duken bukur ne perspektive, kane qene historikisht aty, ato as nuk mbyllen, as nuk puthiten dhe celesat jane zhdukur qe kur u vendosen ne fillim 2000- shi

E pesta, koka e sajuar me brryl xingatoje e dushit eshte sajese tipike alla mirembajtje konvikti- shume e dukshme qe nuk eshte e re.

E gjashta, ato koridoret, kane pritur e percjelle mbi 15 breza studentesh dhe dyert e kartonit, jane aq te lodhura nga cilesia e tenderit qe jane bere mes vitesh 2000, sa t’i paraqesesh per te reja eshte pertej kufirit te qesharakes. Per te mos fol per pllakat e nxira neper fuga nga shkeljet e shumta dhe cilesia e dobet qe ne perzgjedhje para 15 vjetesh.

E shtata, sistemi i ngrohjes eshte vene dicka nga viti 2010

Investimet qe jane bere:

Pasqyrat me korniza protokalli ( 1500-2000 leke copa; dy lavamanet 5000 deri 6000leke secili) dhe nese, por vetem nese i kane riveshur muret e tualeteve me pllaka qe ne treg i gjen per 250-350 leke m2, me mik nje njesi tualeti nuk i kaluar 500 mije leke-konviktet kane 5 njesi te tilla

Me pak fjale kane dale nga zyra Kryeminstri i shtetit bashke me Krietarin e Kryeqytetit, kane lene te gjitha punet e shtetit per 3 milion leke investim, me nje synim te qarte te Mashtrojne dhe propagandojne vjedhjen e rradhes, ate qe i kane vendosur emrin “Pakti per Vjedhjen e Studenteve”

…pritja dhe percjellja e udheheqjes behet sigurisht tek i vetmi ambjent i “rikonstruktuar”..per me shume …

Fotoja e fundit
Ka disa godina Q.S qe nuk kane pare boje e uje prej 3 dekadash, por aty jetojne ca familje te harruara nga perendia dhe te percmuara nga te gjitha pushtetet me rradhe. Ato nuk quhen Qytet Studenti dhe aq me pak te denja per “rikonstruksionet” e tenderave grabitqare .

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbulohet çfarë e lidh Bashën me presidentin Macron

Publikuar

-

Nga

Dy ditë më parë presidenti i Francës, Emmanuel Macron ishte njeriu që “dënoi” për të paktën edhe 20 vitet e ardhshme rrugë europiane të Shqipërisë, ç’ka do të thotë se çelja e negociatave e cila në fakt nuk është futje në Bashkimin Europian, por një hap pranë saj dhe do të dojë të paktë 10-15 vjet të shtyhet fillimisht me jo më pak se 5 vite. Pa pasur ende një vendim, Shqipëria do të vazhdojë të endet në rrugët e saj të panjohura, me kushte pa kushte duke qenë pjesë e betejave të politikave të ndryshme të Europës, SHBA, Rusisë apo dhe Turqisë.

Por, përtej kësaj ka një tjetër fakt që bie në sy, një entuziazëm i pa përmbajtur i opozitarëve të Lulzim Bashës dhe një urrejtje e pa përmbajtur e Rilindasve të Edi Ramës. Por çfarë i lidh dhe çfarë i ndan palët me njëra tjetrën?
Tifozët e Rilindjes së Edi Ramës e kanë shpallur Macronin një armik, njeri të paaftë, kanë filluar ta shajnë dhe ta urrejnë, ndërsa tifozët e Republikës së re të Lulit po e shpallin Macronin një hero edhe pse ai e dënoi Shqipërinë, një njeri që tha të vërtetën për vendin tonë.

Në fakt e vërteta e Macron është disi ndryshe, është një betejë e brendshme brenda BE dhe një influencë e Gjermanisë brenda saj, është një sjellje tjetër e një populisti që kërkon ta shohë ndryshe ecjen përpara të BE-së me një projekt që në fakt ka disa kushte që shkojë edhe tek ngushtimi jo tek zgjerimi i BE. Tek një influencë me e madhe që duhet të kenë disa vende dhe zgjerimi i cili pasojat e para i ka lënë me futjen e Bullgarisë, Rumanisë dhe disa vendeve të tjera të BE të cilat në fakt për hir të se vërtetës nuk kanë performuar ashtu siç duhet.

Por duke lënë mënjanë këto detaje, le t’i kthehemi faktit se çfarë e lidh Lulzim Bashën me Emmanuel Macron.
Ashtu siç përmenda dhe më lart, ditët e fundit fansat e Republikës së Re të Lulit e kanë shpallur Macron një hero, megjithëse disa kohë më parë ai ishte një burrë i poshtër, një socialist i ndyrë i cili duhej larguar nga pushteti dhe këtë e kanë thënë po këta të Republikes së Re të Lulit.

E thanë kur në Francë filluan protestat e jelekverdhëve e cila ishte starti i një qëndrese të tyre për shkak të disa taksave që vendosi Macron në lidhje me naftën.
Protestat filluan në Francë dhe nga Shqipëria bëhej tifozllëk kundër Macron dhe po ta shihje se kush bente tifo, kryesisht ishin Lulzimsat të cilat si fansa të Republikës së Re që duhet të vinte në pushtet pas protestave të fuqishme të Lulit, e mbështesnin atë dhe kërkoin të nxisnin opinionin publik shqiptar se me protesta mund të arrihej në fitore.

LEXO EDHE:  Skenarët me Ramën/Meta po tërheq zvarrë opozitën

LEXO EDHE:  Shtrënguan duart në sytë e të gjithë shqiptarëve/Çfarë bënë më pas Rama dhe Basha?

Një shembull që u mor ishte protesta e banorëve të Unazës së Re , të cilët prej disa muajsh qendrojnë kundër qeverisë e cila kërkon t’iu prishë shtëpitë e tyre pa leje për të zgjeruar këtë Unazë.
Gjithashtu, ata u morën si shembull dhe me jelekë u veshën disa qindra banorë të kësaj zone për t’i larguar ndoshta siç e quajti dhe Luli atëherë, provokatorët nga radhët e Rilindjes apo policisë.
E pra, ajo çfarë e lidh Bashën me Macronin është thjesht dhe vetëm urrejtje, asgjë më shumë sesa kaq.
Macron është një socialist i dalë nga radhët e tyre i pavarur që më pas u zgjodh president me një frymë populiste ndoshta duke u votuar dhe nga të djathtët deri diku në Francë pasi mundi LPE në një garë të fortë.

Luli dhe të tijët që sot bërtasin “urra urra” për Macron janë ata që deri dje e shanin dhe e sulmonin duke e mbështetur jelekverdhët që ishin kundër tij dhe shembullin e jelekverdhëve e morën edhe në Shqipëri kundër Ramës, ndërsa sot çuditërisht Macron është heroi që edhe pse e la Shqipërinë për të paktën 15-20 vite jashte BE, duhet lavdëruar edhe pse dje shëmbullin e protestave kundër tij, partia e Lulit e kishte simbol.

Asgje tjetër veç urrjetjes nuk e bashkon Lulin me Macron. Ata janë të ndryshëm nga njëri tjetri, Macron ka politikat e vendit të tij, tenton të sillet si një i majtë populist që kërkon të mbledhe vota që Francën e ka të parën, ndërsa nga ana tjetër Luli është thjesht dhe vëtëm një mashtrues i vogël që ndryshe flet njëherë dhe ndryshe flet njëherë ashtu siç vjen sitauata për interes të pushtetit që kërkon ta marrë në tavolinë. Asgjë më shumë sesa kaq, thjesht dhe vetëm lëvizje mashtruese, momentale pa asnjë strategji të qartë besimi në opinionin publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pse nuk protestojmë kur humbet Shqipëria, por kur na thërret partia?”

Publikuar

-

Nga

Pas dështimit për çeljen e negociatave, ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu thotë se presidenti dhe kryeministri duhet dorzëzonin çelsat.

Sipas tij, sot opozita shqiptare duhet të ishte në shesh, azilantën shqiptar duhet të vishnin jelekët e verdhë në Paris dhe parlamenti duhet të shpërndahej.

“Ku janë Monika dhe Lulzimi që përfitojnë nga izolimi? Mos prisni që të protestojnë sepse ata po festojnë.
Ata përfitojnë nga izolimi. Jashtë BE nuk u kërkon llogari askush.
Nuk do ngrihet as SPAK dhe as VETING. As reformë zgjedhore nuk do të ketë.
Rrini të qetë o milet i verbër. Fundja nga shpulla franceze: Humbën 4 milion shqiptar dhe fituan 4 zuzar”, shkruan mes të tjerash Spahiu.

Postimi i plotë:
Pse nuk protestojmë kur humbet Shqipëria por kur na thërret partia?
Kreshnik Spahiu*
Sot Opozita shqiptare duhet të ishte në shesh,
Sot nacionalistët shqiptar duhet të ishin para ambasadës Franceze.
Sot shoqëria civile duhet të ndizte Tiranën.
Sot azilantën shqiptar duhet të vishnin jelekët e verdhë në Paris.
Sot intelektualët duhet ti apelonin gjithë botës.
Sot qeveria duhet të jepte dorheqje.
Sot parlamenti duhet të shpërndahej.
Sot presidenti dhe Kryeministri duhet dorzëzonin çelsat,
30 vjet mashtrim dhe premtime.
30 vjet fobi ndaj ndërkombëtarve.
Këto ishin frutet e pemës që mbollën 3 dekada.
Shqipëria përfundimisht jashtë Europës si kombi më i përçmuar nga rracizmi francez, hollandez etj.
Ku janë ata militantë që kur rrezikon Berisha dhe Meta të burgosen e djegin Tiranën?
Ku janë ata idiotë që nuk shohin se Berlini, Ëashingtoni, Roma, Brukseli e duan Shqipërinë më shumë se PD dhe PS-ja.
Ku janë ata që heshtin edhe kur SOROSI e mbron më shumë se politikanët tanë Shqipërinë?
Ku janë Monika dhe Lulzimi që përfitojnë nga izolimi?
Mos prisni që të protestojnë sepse ata po festojnë.
Ata përfitojnë nga izolimi.
Jashtë BE nuk u kërkon llogari askush.
Nuk do ngrihet as SPAK dhe as VETING.
As reformë zgjedhore nuk do të ketë.
Rrini të qetë o milet i verbër.
Fundja nga shpulla franceze: Humbën 4 milion shqiptar dhe fituan 4 zuzar.
Ata as nuk do i burgos kush dhe as nuk i largon kush.
Në kurriz do i keni edhe për 20 vjet.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqipëria duhet t’i jetë mirënjohëse Merkelit”/ Balla: Do të ketë reflektim dhe se deri në Samitin e Zagrebit

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla mori pjesë në seminarin e organizuar nga OSBE/ODIHR “Drejt parlamenteve me ndjeshmëri gjinore në Shqipëri dhe në Maqedoninë e Veriut”.

Nisur nga situata kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk patën një përgjigje pozitive nga Këshilli i Europës, Balla u shpreh se të dy vendet e meritonin plotësisht dhe duhet të mos humbin aspak kohë por të vazhdojnë me reformat e nisura.

“Vendimi i Këshillit Europian, apo mosvendimi për të qënë korrekt, për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk mori parasysh aspak progresin me reformat kryesore të bëra nga të dyja vendet gjatë viteve të fundit. Por ne gjithësesi duhet të vazhdojmë reformat e ndërmarra.
Dua ta nënvizoj se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet t’i jenë mirënjohës Gjermanisë dhe Kancelares Merkel, për atë që udhëhoqi në Këshill, sepse Gjermania bashkë me 24 vende të tjera që ishin PRO fillimit të bisedimeve për anëtarësim.

Duke qenë se këtu jemi sëbashku me anëtarë të Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, dua t’ju them se të dy vendet tona jo vetem e kemi anetaresimin në BE si aspiratë, por procesi i anetaresimit na ndihmon te permiresohemi si instrument.
Unë kam studiuar në Rumani, kur Rumania diskutonte anëtarësimin. Ata kaluan shumë më lehtë përgjatë këtij procesi dhe tani na kërkojnë shumë më shumë.
Por unë besoj se do të ketë reflektim dhe se deri në Samitin e Zagrebit për Vendet e Ballkanit Perëndimor në Maj 2020, me siguri Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të nisim bisedimet për anëtarësim”, u shpreh Balla.

LEXO EDHE:  Rama emëron në poste të rëndësishme dy gazetarë

LEXO EDHE:  Habit Rama/ Fton qytetarët në protestën e 26 majit

Balla duke vlerësuar vendimin e Bundestagut gjerman dhe detyrat e lëna, nënvizoi si një çështje të rëndësishme ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Kryetari i Grupit të PS-së tha se brenda dhjetorit do të miratojnë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

“Brenda dhjetorit të këtij viti ne do të kemi miratuar ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Meqënëse në këtë tryezë ka përfaqësues të shumicës por edhe të opozitës parlamentare, unë dua të shpreh nevojën që Shqipëria, brenda dhjetorit të miratojë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.
Këto janë pjesë edhe e detyrave të përcaktuara edhe nga Bundestagu, sepse nuk ka një matricë më të mirë të vlerësimit të progresit të Shqipërisë në rrugën e hapjes së negociatave, se sa vendimi i Bundestagut gjerman.
Apeli im, edhe për grupimet e tjera politike, të përfaqësuara në Kuvendin e Shqipërisë, është që, përtej interesave politike që mund të kemi, adresimi i nevojave të ndryshimit të Kod Zgjedhor të rekomandimeve të ODIHR-it duhet të jetë i menjëhershëm.
Besoj që Krishtlindjet e 2019 dhe marrja e presidencës së OSBE-së nga ana e Shqipërisë, do të na gjejnë me ndryshime të miratuara në Parlamant”, tha Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE