Connect with Us

Atentati në Vlorë/ Gazetari Laze “shuplakë” policisë

Kronika

Atentati në Vlorë/ Gazetari Laze “shuplakë” policisë

Publikuar

-

Gazetari Elio Laze ka reaguar lidhur me ngjarjen  e rëndë që ndodhi mbrëmjen e sotme në Vlorë, ku 36-vjeçari, Elius Thartori, i dënuar më parë për vrasje, u plagos me armë në banesën e tij.

Laze risjell në vëmendjen denoncimin e emisionit investigative “Fiks Fare” në shkurt të vitit 2017, ndërsa shkruan se ngjarje të tilla mund të ishin parandaluar, nëse Policia e Shtetit do i merrte parasyshe denoncimet e mediave.

“Nuk është hera e parë që Policia dështon. Dhe duke dështuar policia, shtohen plumbat, të plagosurit, të vrarët, plagët e hapura e më tej armiqësi të zgjatura sa jeta!” shkruan më tej Laze në reagimin e tij.

Postimi i plotë

Plumbat e pa parandaluar te “Vlores”

Pak minuta me pare krisi serish pistoleta. Nje i plagosur ne Vlore. Elius Thartori u identifikua shenjestra e atentatit.
Ky emer per mua nuk eshte i padegjuar me pare. Kthehem pas ne kohe, ne shkurt 2017. Gazetarja e Fiks Fare Elisa Dedja kerkon ne Drejtorine e Pergjitshme te Burgjeve informacion per kete shtetas.
Ne cilesine e Keshilltarit te Drejtorit te Pergjithshem dhe ne baze te detyrave te ngarkuara ne ligj, bej verifikimet perkatese nga e cila rezulton qe ky shtetas ishte me precedente penal. Per vrasje.
Por edhe perse me nje dosje te “pasur” me kete lloj krimi, serish Elius Thartori vijonte jeten i qete, duke u punesuar ne sistemin arsimor. Mesues i edukimit fizik ne nje nga gjimnazet e qytetit te Vlores.
Ishte pikerisht shqetesimi i ngritur nga prinder te ndryshem qe vune Fiks Faren ne levizje.
Ne i vume emisionit investigativ dokumentet ne dispozicion dhe “Fiksi” transmetoi temen.
Por nje media kaq e ka hapin. Merr denoncimin, e heton, e ploteson me cdo material te mundshem dhe me pas e transmeton.
Me tej eshte shteti qe vepron. Ne rastin konkret eshte shteti qe nuk vepron.
Nese strukturat e policise nuk do e neglizhonin denoncimin e Fiksit, ngjarja e sotme mund te ishte parandaluar. Eshte nje nga shtyllat e Policise se Shtetit, parandalimi i ngjarjeve te tilla.
Nuk eshte hera e pare qe Policia deshton
Dhe duke deshtuar policia, shtohen plumbat, te plagosurit, te vraret, plaget e hapura e me tej armiqesi te zgjatura sa jeta!/CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tragjike/ Ndërron jetë një 47-vjeçar në minierën e Spaçit

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në minierën e Spaçit në Mirditë, ku ka ndërruar jetë një 47-vjeçar.

Burimet bëjnë të ditur se viktima është magazinieri, A. P. i cili është zënë poshtë një një presë metalike në ambientet e jashtme të minierës.

“Rreth orës 09:45, në Urgjencën e Spitalit Rajonal Rrëshen është dërguar pa shenja jete shtetasi A.P. vjeç 47, banues në Fan – Mirditë, me funksion magazinier në Minierën e Spaçit në Mirditë, i cili dyshohet se duke punuar në ambientet e jashtme të minierës, është zënë poshtë aksidentalisht nga një presë metalike.

Grupi hetimor në vendngjarje vazhdon hetimet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.”-thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vendimi për Tahirin/ Kush janë dy përfaqësueset e SHBA që ndoqën gjyqin maratonë

Publikuar

-

Nga

Gjyqi maratonë ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri ka tërhequr vëmendje të madhe brenda dhe jashtë Shqipërisë. Pas më shumë se 12 orësh, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi të dënojë ish-ministrin për shpërdorim detyre me 5 vite burg, dënim që i kalon në shërbim prove.

Gjyqi është ndjekur pa ndërprerje edhe nga përfaqësues të ambasadës së SHBA në Tiranë. Më poshtë, ju sjellim fotot e dy përfaqësueseve të SHBA, të cilat janë larguar nga Gjykata e Krimeve të Rënda pas largimit të Saimir Tahirit, në orët e vona të mbrëmjes.-raporton BW.

Përfaqësueset e Amerikës kanë ndjekur nga afër procesin dhe shpalljen e vendimit nga trupa gjykuese. Ato u larguan pasi situata përpara gjykatës ishte qetësuar disi.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dënimet para Tahirit/ Ish-ministrat dhe kryeministrat që u përballën me togat e zeza

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme, pas një procesi gjyqësor maratonë, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është dënuar nga Gjykata për Krimet e Rënda me 5 vite burg, për shpërdorim të detyrës. Duke qënë se Tahiri kishte kërkuar gjykim të shkurtuar, dënimi ulet në 3.4 vite shërbim prove.

Gjyqi i Tahirit pati jo pak jehonë si në mediat vendasë ashtu edhe në ato botërore.

Por, në historinë e Republikës së Shqipërisë, nuk është vetëm Tahiri i pari zyrtar i lartë i dënuar nga gjykata, duke nisur që nga 1990 deri në ditën e sotme.

Dy ish-kryeministra që janë përballur me togat e zeza dhe që janë dënuar nga këta të fundit, janë ish-kryeministri Fatos Nano dhe Vilson Ahmeti.

– Fatos Nano, ish-kryeministër nga periudha 22 shkurt 1991 deri në 4 qershor 1991. Nano u arrestua më 31 korrik 1993 me akuzën e shpërdorimit të detyrës në favor të të tretëve dhe u dënua me 14 vjet burg nga gjykatat. Ai qëndroi në burg deri në 13 mars 1997 dhe më pas presidenti i atëherëshëm Sali Berisha dekretoi faljen e Nanos.

-Vilson Ahmeti, ish-kryeministër (nga periudha 14 dhjetor 1991 deri në 14 prill 1992) dhe ish-ministër i Industrisë Ushqimore dhe ish-ministër i Industrisë së Lehtë. Ai u arrestua në mars 1993 për skandalin Arsidi, pasi akuzohej për vjedhje duke shpërdoruar detytrën në bashkëpunim dhe mitmarrje. Ish-zyrtari u dënua me 12 vjet burg, qëndroi në qeli 1 vit e 4 muaj dhe në arrest shtëpie 8 muaj.

Më tej, lista pasohet nga të tjerë, ish-ministra, si:

– Aredin Shyti, ish-ministër i Brendshëm (nga periudha 11 maj-16 qershor 1991). Ai u arrestua më 25 korrik 1992, pasi u akuzua për vrasje me dashje indirekte të 4 personave si dhe plagosjen e disa të tjerëve. Po ashtu ai u akuzua edhe për shpërdorimin e detyrës në lidhje me ngjarjen e 2 prillit 1991 në Shkodër, ndërsa u dënua me 17 vite burg.

– Vladimir Hysi, ish-ministër i Brendshëm, (në detyrë nga 18 dhjetori 1991-13 prill 1992), i cili u dënua me 1.5 vite burg. Hysi u arrestua më 5 mars 1996 me akuzën e krimeve kundër njerëzimit, shpërdorim detyre dhe veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës. Ndërkohë, Gjykata e Kasacionit e shpalli Shytin të pafajshëm.

-Sabit Brokaj, ish-ministër i Shëndetësisë (Nga periudha 11 qershor deri në 6 dhjetor 1991). Brokaj u arrestua më 28 shkurt 1997 me akuzën e organizimit të rebelimit në Jug të vendit. Ai u la nga gjykata në arrest shtëpie.

-Safet Zhulali, ish-ministër i Mbrojtjes prill 1992-mars 1997.
U arrestua më 22 gusht 1998 me akuzën e ‘Krimeve kundër njerëzimit” bashkë me 5 drejtues të lartë gjatë qeverisjes së PD. Më pas ai u la i lirë më 10 korrik 2000.

-Halit Shamata, ish-ministër i Brendshëm, 11 korrik 1996-12 mars 1997. U arrestua më 22 gusht 1998 me akuzën e krimeve kundër njerëzimit në bashkëpunim së bashku me 5 drejtues të lartë gjatë qeverisjes së PD në atë që u quajt procesi i të 6-ve të PD. Pas disa javësh lirohet nga gjykata. Më 10 korrik 2001, prokuroria pushoi çështjen për mungesë provash dhe më pas gjykata i dha pafajësi.
-Perikli Teta, ish-ministër i Brendshëm, nga periudha 24 prill, deri në 28 shtator 1998. Ish-zyrtar u arrestua më 19 qershor 1999 në sallën e gjyqit gjatë procesit për vrasjen e ish-kryetarit të PD, Azem Hajdari, por më pas u lirua pas disa orësh me vendim të Gjykatës Kushtetuese.

-Osman Shehu, ish-ministër i Turizmit (Periudha 1992-1993). Shehu u arrestua në 1999 nën akuzën për ‘shpërdorim detyre’ dhe më pas u shpall i lirë nga gjykata.

-Spiro Ksera, ish-ministër i Punës, Çështjeve Sociale dhe i Shanseve të Barabarta gjatë periudhës 2009-2013. U arrestua më 29 janar 2016 për shpërdorim të detyrës. Gjykata e Faktit vendosi që ai të qëndrojë në burg deri në fund të hetimeve.

LEXO TE PLOTE