Connect with Us

Paligjshmëria po u merr në qafë/ Paralajmërimi i fortë i Erion Braçes

Politikë

Paligjshmëria po u merr në qafë/ Paralajmërimi i fortë i Erion Braçes

Publikuar

-

Zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar në lidhje me operacionin e djeshëm të policisë, ku u arrestuan shtatë persona, të cilët falsifikonin bileta të transportit urban në Tiranë.

Në një postim në rrjetet sociale, Braçe ka bërë një paralajmërim të fortë, ndërsa shkruan se paligjshmëria po iu merr në qafë.

Më tej, ai Braçe kujton një takim të vitit të kaluar me përfaqësues të sipërmarrjes së transportit urban, ku kërkuan rritjen e çmimit të biletës dhe thekson se raporti i paraqitur ishte i rremë.

“Kur pashe te dhenat e inspektoreve te hetimit tatimor Rajoni Qendror-ata zbuluan skemen, kuptova qe xhiroja, te ardhurat e tyre, as qe ishte reale. Ishte produkt i fallsifikimit, mashtrimit,
vjedhjes dhe evazionit. Ishte me e vogel se realisht, thjesht e vetem prej mashtrimit. Per pasoje, llogaria ekonomike qe me bene sy me sy ishte e rreme!”-shkruan ndër të tjera Erion Braçe.

Postimi i plotë:

Vazhdoni merreni me te qeshur! Nuk eshte loje!

Paligjshmeria po u merr ne qafe!
Nuk u kerkon kurrkush asgje tjeter vec te jeni te ligjshem,
te paguani taksat!

Vjet ne dhjetor,
pak pas miratimit te paketes fiskale,
prita e degjova ne Kuvend,
perfaqesues nga sipermarrja e transportit urban.

Me listuan disa shqetesime dhe,
per cdo shqetesim kishin edhe
llogarine pas,
ate llogari ekonomike mbi baze te te ciles kerkuan edhe nje here, ose subvencionim,
ose rritje te cmimit te biletes,
ose perjashtim ose ulje te tatimeve!

Kur pashe te dhenat e inspektoreve te hetimit tatimor Rajoni Qendror-ata zbuluan skemen,
kuptova qe xhiroja, te ardhurat e tyre,
as qe ishte reale;
ishte produkt i fallsifikimit, mashtrimit,
vjedhjes dhe evazionit;
Ishte me e vogel se realisht,
thjesht e vetem prej mashtrimit.

LEXO EDHE:  Braçe i përgjigjet opozitës/ Jeni të rinj e nuk dini gjë

Per pasoje,
llogaria ekonomike qe me bene sy me sy
ishte e rreme!

Vijoj te mendoj se,
mosdokumentimi i cdo transaksioni te kryer per ti ikur tatimeve e taksave,
per te marre favore e deri rimbursim,
eshte shkelje e shumefishte e ligjit;
JU MERR NE QAFE!

Ti hysh rruges se mashtrimit
edhe per 40 leke-sic keto biletat,
nuk ja vlen, nuk ju duhet!

Rrini te ligjshem,
fitoni ate qe ju takon,
paguani tatimet per ate qe qarkulloni e per ate qe fitoni;
Shiheni, ju kushton shume me lire!

Ne na duhet vec kjo;
Te jeni te ligjshem, te punoni e fitoni,
nuk na duhet as bllokimi e nuk na duhen as prangat per ju!

Vec ate qe ka percaktuar ligji!

Aaa dhe nje gje;
Mos genjeni!
Mbi te gjitha mos genjeni duke e pare tjetrin ne sy!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Bëjnë si tigra por janë vetëm minj”/ Meta i përgjigjet aktorit të njohur

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur aktorit të njohur Neritan Liçaj i cili ka komentuar në një status të Presidentit teksa thotë se do të jetë në protestën e thirrur më 2 mars.

Meta falënderon aktorin dhe thotë se i prej të gjithë artistët heronj dhe patriotë më 2 mars në mbrojtje të Kushtetutës.

Kreu i Shtetit shkruan më tej se nëse organizata mafioze rrëmben Gjykatën Kushtetutese ata do zhdukin jo veç tetarin por çdo trashëgimi kulturore e kombëtare.

Ndaj ai i bën thirrje popullit të hapë sytë në këto momente vendimtare.

Komenti i Presidentit
Faleminderit i dashur Neritan!
Ju pres me shumë kënaqësi, jo vetëm ju personalisht, por të gjithë artistët heronj dhe patriotë, në 2 mars në mbrojtje të Kushtetutës dhe Gjykatës Kushtetuese. Nëse organizata mafioze rrëmben në mënyrë anti-kushtetuse Gjykatën Kushtetuese ata do zhdukin, jo vetëm teatrin, por çdo trashëgimi kulturore e kombëtare për llogari të disa oligarkëve dhe organizatës ndërkombëtare.
Ndaj është detyra ime si President i Republikës t’i bëj thirrje të gjithë popullit shqiptar të hapë sytë mirë në këto momente deçizive për fatet e kombit dhe demokracisë. Shqiptarët e bashkuar rreth Kushtetutës dhe Flamurit Kombëtar do të fitojnë!
Të rivendosim plotësisht rendin kushtetues dhe demokratik siç e ka shprehur vullnetin e tij populli shqiptar me Referendum në 22 nëntor 1998. Ndaj ta kthejmë 2 marsin në një referendum madhështor të triumfit të sovranit ndaj puçistëve dhe tradhtarëve kudo qofshin. Presidenti i njeh prej kohësh, por tani fytyrat e tyre hipokrite po i zbulojnë të gjithë shqiptarët. Bëjnë si tigra për të frikësuar njerëzit e thjeshtë, por janë vetëm minj përpara popullit shqiptar dhe drejtësisë që do të vijë. U zgjata pak, por ju dhe shumë artistë të tjerë keni vite në protestë për teatrin dhe meritoni mirënjohjen e çdo shqiptari.
Ndaj ata do të vinë, jo vetëm për të mbrojtur të drejtat e tyre kushtetuese që dhunohen çdo ditë, por dhe në mirënjohje të protestës tuaj legjendare përballë bandës që nuk njeh Kushtetutë, ligj, konventë ndërkombëtare dhe atdhe.

LEXO EDHE:  Braçe i përgjigjet opozitës/ Jeni të rinj e nuk dini gjë

LEXO EDHE:  Hetimet për borxhet e CEZ-it, Braçe: Të përfshihen të gjitha kompanitë

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Frika nga coronavirusi/ Basha thirrje qeverisë: Merrni masa të menjëhershme

Publikuar

-

Nga

Pas dy viktimave të para në Itali nga coronavirusi, kreu i PD, Lulzim Basha i ka kërkuar qeverisë të marrë masa serioze dhe të menjëhershme.

Basha i bën thirrje autoriteteve shëndetësore të nisin kontrollet në pikat kufitare.

“Për fat të keq në Italinë fqinje janë shënuar viktimat e para nga coronavirus ndëkohë që po rritet numri i të prekurve prej tij. I kërkoj qeverisë të marrë masa serioze dhe të menjëhershme. I bëj thirrje autoriteteve shëndetësore të nisin kontrollet në pikat kufitare. Çdo pikë kontrolli kufitar dhe qendër shëndetësore të pajiset pa asnjë vonesë me personelin dhe aparatet e duhura për të evidentuar dhe trajtuar në kohë çdo rast të mundshëm”, shkruan kryedemokrati./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Coronavirusi është tek porta”/ Paloka: Me këtë kryeministër jemi në duart e Zotit

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD, Edi Paloka thotë se tashmë që coronavirusi ka mbërritur tek porta, nuk kemi asgjë në vijë. Paloka thotë se as për mjekët nuk janë sigurar mjetet elementare mbrojtëse.

Sipas demokratit, me këtë kryeministër dhe me këtë qeveri jemi në duart e zotit.

“Coronavirusi është tek porta !
Dje ndoqa disa reagime të shkëputura të mjekëve në intervista dhe në fb, që deklaronin se as për ata nuk janë siguruar mjetet më elementare të mbrojtjës.
Me deklaratat propagandistike të Hygertës (si ato të Xhaçkës për tërmetin) e thirrje të çuditshme për “vetëkarantinë” , nuk kemi gjë në vijë!
Me këtë kryeministër e këtë qeveri jemi në duart e Zotit! Zoti na ruaj”, shkruan Paloka./CNA.al

LEXO TE PLOTE