Connect with Us

E rëndë/ Notonte në pishinë, vdes në mënyrë tragjike 12-vjeçarja

Bota

E rëndë/ Notonte në pishinë, vdes në mënyrë tragjike 12-vjeçarja

Publikuar

-

Një vajzë 12-vjeç, ka humbur jetën në mënyrë tragjike teksa ishte duke notuar në një pishinë hoteli në Bodrum të Turqisë.

Alisa Adamova nga Rusia po notonte në pishinë kur papritur u ndez mekanizmi i qarkullimit dhe filtrimit të ujit, duke e bllokuar nën ujë për 15 minuta.

Stafi i hotelit nuk mundi ta mbyllte menjëherë pompën, pasi siç shprehen dëshmitarët, nuk mundeshin të gjenin çelësin.

Ajo u dërgua në spital, por, fatkeqësisht ndërroi jetë 11 ditë më vonë.

LEXO EDHE:  Luftë tregtare mes SHBA dhe Turqisë/ “Tërmet” në tregjet globale

Sipas raportit mjekësor, pompa e fuqishme e pishinës kishte mbërthyer dorën e 12-vjeçares, duke mos i lënë mundësi të lëvizte dhe të dilte në sipërfaqe për të marrë frymë.

Nga ana tjetër, Rusia kërkon ndëshkim për përgjegjësit e kësaj ngjarje të rëndë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Haradinaj thirrje sërish Kurtit/ Mos e hiq taksën pa na njohur Serbia

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri i Kosovës dhe kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka bërë sërish thirrje Haradinajt që të mos dorëzohet përballë presionit për heqjen e taksës dhe marrëdhënien me Serbinë.

Haradinaj i ka kërkuar Kurtit që taksën ta heq veç nëse Kosovën Serbia e njeh si shtet të pavarur dhe sovran.

“Kosova nuk ka asnjë garancë se heqja e taksës 100% për produktet e Serbisë e sjellë Marrëveshjen Finale për njohjen reciproke në kufijtë ekzistues”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Ndërkohë sipas tij, sot, Serbia vazhdon të armatoset nga Rusia me pajisjet me të reja ushtarake, ndërsa Qeveria Kurti premton heqjen e taksës duke siguru pushtimin ekonomik të Kosovës nga Serbia.

“I bëj thirrje publike Kurtit dhe partnerëve të tij qeverisës që mos të hiqet taksa pa njohje. Pushtetet nuk janë asgjë kur është në pyetje ruajtja dhe mbrojtja e sovranitetit të vendit”, ka deklaruar ish-kreu i Qeverisë.

LEXO EDHE:  Luftë tregtare mes SHBA dhe Turqisë/ “Tërmet” në tregjet globale

LEXO EDHE:  Sanksione ndaj Turqisë/ Erdogan i kundërpërgjigjet Trump-it

“Tregu vetëm për njohje!”.

E këto reagime të Haradinajt rrodhën si pasojë e deklaratave që lider të LDK’

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Përhapja e coronavirusit/ Shkon në 76 numri i të prekurve në Itali

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 76 numri i personave të infektuar me koronavirus në Itali.

Tashmë numri ka shkuar në 47 persoan të prekur në Lombardi, 17 në Veneto (përfshirë një operator, një mjek dhe një infermiere), 2 raste në Emilia Romagna, 2 në Lazio (dy turistët kinezë) dhe një në Piemonte.

Mbrëmjen e djeshme kryeministri Giuseppe Conte deklaroi se janë duke marrë masa të jashtëzakonshme për parandalimin e përhapjes së coronavirusit.

LEXO EDHE:  Korçë/ 3-vjeçari vuan prej një viti nga leucemia, ja llogaritë bankare ku mund të kontribuoni

LEXO EDHE:  Hidhet poshtë rezultati i zgjedhjeve në Stamboll/ Votohet sërish më 23 qershor

“Ne kemi miratuar një dekret me masat për kontrollin dhe menaxhimin e urgjencës epidemiologjike. Qëllimi është të mbrojmë shëndetin e italiane. Në zonat ku ka perhapje më të madhe është porositur pezullimi i aktiviteve sociale e publike”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Alarm në Itali/ Shkon në 58 numri i të prekurve nga Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 58 numri i personave të infektuar nga koronavirusi në Itali.

46 prej tyre janë konfirmuar në Lombardi dhe 12 në Veneto, ndërsa është konfirmuar edhe rasti i parë në Milano.

Ndërkaq, qeveria Conte ka thirrur mbledhjen e jashtëzakonshme të këshillit të ministrave për të vlerësuar masa të reja për të ndaluar përhapjen e epidemisë.

LEXO TE PLOTE