Connect with Us

“Zgjedhja” e gabuar me rastin “Pjetri/ Juristët e PS, po e çojnë Ramën në zgjedhje të parakohshme

Lajm i Rekomanduar

“Zgjedhja” e gabuar me rastin “Pjetri/ Juristët e PS, po e çojnë Ramën në zgjedhje të parakohshme

Publikuar

-

Ditë më parë CNA.al paralajmëroi që e vetmja rrugë që siguronte transferimin ligjor të pushtetit lokal në Shkodër dhe vazhdimësinë brenda kufijve të ligjit, ishte që Valdrin Pjetri të merrte qoftë edhe për 1 orë detyrën dhe pastaj të zgjidhte dorëheqjen, shkarkimin nga Këshilli i Ministrave apo vetvrasjen.

Çdo opsion tjetër i jepte argument presidentit Meta që i justifikuar nga shpikja procedurale e Ramës, të insistonte në shpikjen e vet për zgjedhje në datën 13 Tetor.

Rama zgjodhi shpikjen procedurale dhe juristët e PS sot bëjnë sikur nuk po gjejnë dot zgjidhjen për ta detyruar Presidentin që të dekretojë zgjedhjet e parakohshme në Bashkinë Shkodër.

Asnjëri në PS nuk lexoi dot nenin 10 të kodit zgjedhor që flet për rastet kur për kandidatin verifikohen kushtet e pazgjedhshmërisë, përpara marrjes së mandatit.

Në rastet e parashikuara nga këto dispozita, KQZ ndërhyn vetëm pas konstatimit të ndalimit nga organi kompetent. Pra, nga Prokuroria e Republikës. Me dëshirën e mirë, maxhoranca mund të interpretonte që vendimi i konstatimit të papajtueshmërise sot, mund të merrej edhe nga Këshilli Bashkiak, meqë ai është konstituar. Kjo nuk po ndodh dhe në treg, në vend të zgjidhjes së largimit të Valdrin Pjetrit, pra deklarimit të përfundimit të mandatit të Pjetrit, është hedhur për konsum lista e emrave të zëvendëskryetarëve të bashkisë, Shkodër.

Siç CNA.al edhe më parë e paralajmëroi, maxhoranca po bën çdo gjë keq dhe duke u fshehur pas deklaratave që shprehin zhgënjim ndaj Valdrin Pjetrit, ka vetëm një qëllim. Të shpëtojë Valdrinin nga veprimi i ligjit të dekriminalizimit. Kësaj ia kanë arritur tashmë. Kaq ju kërkua juristëve të PS! Nuk ju kërkua gjë tjetër ndaj nuk po gjejnë dot zgjidhje se si do qeveriset Shkodra këto 4 vjet.

Sipas ligjit, Valdrin Pjetrit në cilësinë e tij si kandidat, nuk jep dot dorëheqje. Kodi zgjedhor nuk e njeh këtë të drejtë. Aq më pak pasi është shpallur rezultati dhe Valdrini është mandatuar me vendim gjykate si kryetar i bashkisë Shkodër.

Të gjithë sot po tallen.

Valdrin Pjetri u tall, sepse nëse e kishte seriozisht, duhet ta dorëzonte dorëheqjen në Këshillin Bashkiak të Shkodrës, ose tek Kryeministri Rama, por jo tek Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve.

Rama u tall se bëri si i nxehur me Valdrinin dhe thjesht u tha juristave të vet: bëni ç’të doni, por nuk dua të dëgjoj më për atë gënjeshtar.

LEXO EDHE:  “Qeveria vijon të rëndojë klimën e binzesit në Shqipëri”/ PD: Vendosi një tjetër barrierë proceduriale antiligjore

Kokat e jurisprudencës socialisto-rilindase u tallën, sepse nuk po gjenin dot ku ta lexonin nenin 10 të Kodit Zgjedhor dhe nenin 61 të ligjit që rregullon qeverisjen vendore. Kurse sot nuk po gjejnë dot se ku është neni që ia vë këmbët në një këpucë Presidentit, që ai të nxjerrë dekretin për zgjedhje të parakohshme për Shkodrën!

Meta u tall se tha: keni datën 13 Tetor, përdoreni se është edhe me dekret.

Kurse ne po bëjmë detyrën, ndaj po informojmë shqiptarët se si këta të gjithë po tallen.

O shqiptarë!

Neni 61 i ligjit të pushtetit lokal thotë:

1.Mandati i kryetarit të Bashkisë përfundon përpara afatit në rastet kur kryetari:

  1. a) nuk pranon të bëjë betimin;
  2. b) jep dorëheqjen;
  3. c)Kryetari i bashkisë në rastet e dorëheqjes e depoziton atë pranë këshillit bashkiak përkatës.

Sekretari i këshillit, për ndjekjen e procedurave të nevojshme, njofton prefektin për dorëheqjen e kryetarit.

  1. Për rastet e përfundimit të mandatit të kryetarit përpara afatit, këshilli bashkiak njofton Këshillin e Ministrave nëpërmjet prefektit.
  2. Në rastet e përfundimit të parakohshëm të mandatit, organizohen zgjedhjet e pjesshme për kryetarin e bashkisë, në përputhje me dispozitat e Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë.
  3. Me përfundimin para kohe të mandatit të kryetarit të bashkisë, sipas këtij neni, deri në zgjedhjen e kryetarit të ri, funksionet e tij i kryen zëvendëskryetari i bashkisë. Në rastet kur ka më shumë se një zëvendëskryetar bashkie, këshilli përkatës, me shumicën e votave të numrit të përgjithshëm të anëtarëve të tij, cakton një nga zëvendëskryetarët të kryejë funksionet e kryetarit deri në zgjedhjen e kryetarit të ri.

Më shqip se kaq, pak ligje kanë mbetur në këtë vend! Duhet të jetë e qartë që sa kohë nuk janë ndjekur këta hapa ligjorë proceduralë që ezaurojnë përfundimin para kohe të mandatit të Valdrin Pjetrit, në Shkodër nuk do të mund të ketë zgjedhje të parakohshme.

Jo, sepse kështu i vjen për shtat dikujt, por sepse këtë thotë ligji që rregullon pushtetin vendor.

Dhe loja që po luajnë të gjithë, nuk çon dot Shkodrën në zgjedhje të parakohshme.

Por, mund të detyrojë Ramën të çojë gjithë Shqipërinë në zgjedhje të parakohshme. Meta aty është!… Mund ta shfuqizojë 13 Tetorin dhe të nxjerrë dekret të ri për 1 Janarin 2020. Këtë po presin edhe gjysma e grupit parlamentar të PS./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Akuzat e Arta Dades: Rama ka vizion të deformuar për demokracinë

LEXO EDHE:  Agron Duka e thotë publikisht/Çfarë i thashë Bashës sapo e takova

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Agron Duka e thotë publikisht/Çfarë i thashë Bashës sapo e takova

LEXO EDHE:  Kryebashkiakë socialistë nën hetime/ Rama "lan duart" me të inkriminuarit

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Kryebashkiakë socialistë nën hetime/ Rama “lan duart” me të inkriminuarit

LEXO EDHE:  Agron Duka e thotë publikisht/Çfarë i thashë Bashës sapo e takova

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: