Connect with Us

Në Tiranë për të zgjidhur krizën?/ Kush është Katja Leiker, negociatorja e Berlinit

Politikë

Në Tiranë për të zgjidhur krizën?/ Kush është Katja Leiker, negociatorja e Berlinit

Publikuar

-

Zëvendëskryetarja e Grupit Parlamentar të CDU/CSU, deputetja gjermane Katja Leikert, prej ditës së djeshme ndodhet në Tiranë.

Ajo ka takuar fillimisht Lulzim Bashën, më pas kryeministrin Edi Rama dhe së fundmi edhe presidentin Ilir Meta.

Natyrisht, në qendër të diskutimeve të tyre ka qenë kriza politike në Tiranë.

Nuk dihet nëse Katja Leikert ka ardhur me ndonjë propozim për zgjidhjen e krizës, apo thjesht bëhet fjalë për ndonjë vizitë rutinë dhe njohje me situatën politike në vend.

Por, Leiker njihet si një negociatore e suksesshme e Berlinit.

Më poshtë, një profil i shkurtër i saj.

44-vjeçarja Katja Leikert i është bashkuar CDU-së së Angela Merkelit në vitin 2012 dhe një vit më vonë arriti që të marrë mandatin e deputetit në rajonin Hanau.

Shkallët e karrierës politike do t’i ngjiste me shpejtësi duke u bërë fillimisht anëtare e Komisionit të Shëndetësisë dhe më pas anëtare e Komisionit për Politikën e Jashtme të Bundestagut.

Pavarësisht detyrave që kishte mbajtur në të shkuarën, diplomacia dhe politika e jashtme ishte specialiteti i saj. Në vitin 2006 ajo mbrojti doktoraturën me tematikë mbi politikën e Organizatës së Kombeve të Bashkuara karshi Koresë së Veriut dhe Iranit.

Që prej asaj kohe, punimi u mor dhe është publikuar disa herë dhe shndërruar në një pikë referimi të diplomacisë perëndimore përballë Penianit dhe Teheranit.

Në zgjedhjet e 2017 ajo arriti që të mbrojë mandatin në Bundestag, megjithëse me një rënie prej 10 pikësh.

LEXO EDHE:  Tërmet në Shqipëri, ja epiqendra dhe sa ballë ishte

Pas këtyre zgjedhjeve iu ngarkuar nga Angela Merkel detyra e vështirë për të qenë pjesë e delegacionit që do të bisedonte me socialdemokratët përë formimin e Qeverisë së re.

Aftësia e saj negociuese në këtë delegacion spikati dhe CDU e zgjodhi në postin e nënkryetares së grupit parlamentar në Bundestag.

Përgjegjësitë e saj në këtë detyrë janë politikat europiane, bashkëpunimi dhe koordinimi i qëndrimeve politike të së djathtës europiane për çështje të ndryshme në Europë, duke mos u kushtëzuar vetëm brenda BE-së.

Megjithatë, deputetja e CDU-së nuk bën pjesë tek emrat që vendosin vendimet politike partiake mbi bindjen personale.-shkruan Tema.

Në vitin 2017, kur Bundestagu do të votonte për të miratuar ose rrëzuar martesat brenda së njëjtës gjini, Katja Leiker doli kundër vendimit të grupit parlamentar duke votuar pro këtyre martesave.

Leikert zotëron gjuhën angleze dhe vlerësohet si një prej diplomateve të reja që njeh mirë politikën e jashtme amerikane, sidomos pas Luftës së Dytë Botërore.

Profili si “negociatore e zonja” dhe “njohëse e politikës së jashtme amerikane” sugjerojnë se Katja Leikert nuk ka mbërritur rastësisht në Shqipëri.

Ajo mund të jetë emri i përzgjedhur nga Berlini për të negociuar krizën politike shqiptare, edhe si një “sfidë” ndaj Uashingtonit, me të cilin marrëdhëniet nuk janë më njësoj, që prej marrjes së detyrës nga Donald Trump.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Mbetjet u bllokuan se u prishën pazaret”/ Malltezi-Prokurorisë: Hap sytë, po bëhemi kurban i luftës së bandave

Publikuar

-

Nga

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka hedhur akuza për sekuestrimin e tragetit Brindi-Vlorë me një sasi të konsiderueshme mbetjesh të rrezikshme e të dëmshme për mjedisin dhe shëndetin e njeriut, si dhe për arestimin e 6 personave.

Nga Vlora, Malltezi ka kujtuar ligjin që lejonte importin e mbetjeve, ndërsa pretendon se kryeministri Edi Rama po e lejon këtë gjë ndonëse ligji nuk u miratua asnjëherë.

Sipas tij, Ramës i janë prishur pazaret dhe për këtë arsye ka bllokuar ngarkesën.

“Vlonjatët dhe gjithë shqiptarët panë Edi Ramën në darkë të ngushtë me z. Kornuzi që banon në Siçili, pronarin e ndërmarrjes “Kornuzi”, biznesi i së cilës është ajo e depozitimit të mbeturinave dhe e cila transportonte ngarkesën jashtë portit te Vlorës. Tek rruga e 15-të mesa duket qenkan prishur pazaret dhe u kap ngarkesa. Po ku kanë përfunduar 14 ngarkesat e mëparshme me mbetje të rrezikshme?
Në det apo maleve që të ndotin dhe rrezikojnë shëndetin e qytetarëve me azbest për 100 vitet e ardhshme?”, u shpreh ai.

Demokrati thotë se vlonjatët e dinë mirë skemën e funksionimit, kujt i janë dhënë licencat për tragete dhe kujt i janë dhënë për grumbullim dhe depozitim mbetjesh.

Malltezi kërkon Prokurorisë të hapë hetimet dhe të mos i mbyllë sytë përballë trafikut ndërkombëtar të mbetjeve.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Majlinda Bregut/ Shqipëria si në ’97?

LEXO EDHE:  Vetëm 1% e fëmijëve duan të bëhen politikanë kur të rriten

“Edi Rama do na thotë prapë se edhe në darkën e ngrohtë, ia ulen trafikantin me zor, por shqiptaret e kanë të qartë lidhjen e Ramës me trafiqet, bandat, drogën dhe plehrat. Kjo qeveri duhet hequr qafe si një mbetje e rrezikshme për qytetarët.
Në përpjekje për të fshehur importin e kancerit, qeveria dje tentoi të gënjente sikur nuk janë mbetje të rrezikshme, POR ky vend nuk ka laboratorë të akredituar të mbetjeve të rrezikshme NDËRSA mbetjet radioaktive janë pjese e vogël e mbetjeve te rrezikshme.

Azbesti dhe vajrat e ndotura nuk janë radioaktive, POR janë mbetje toksike kancerogjene! Prokuroria shqiptare i detyrohet popullit të Vlorës që mos të mbylle sytë, por të bashkëpunojë me prokurorinë e Leçes për të hetuar këtë trafik ndërkombëtar mbetjesh të rrezikshme, të sjellin polici shkencore dhe të marrin mostrat për ti analizuar në Laboratorët e Akredituar të Mbetjeve të rrezikshme pasi në Shqipëri nuk ka asnjë laborator të akredituar për këto lloj mbetjesh. Shqiptarët nuk ka pse bëhen kurban të luftës së klaneve në PS që duan të bëjnë biznes me vdekjen!”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Naftëtarët në ditën e shtatë të grevës së urisë/ Pse heshtin sindikatat!

Publikuar

-

Nga

Naftëtarët e Ballshit janë futur në diten e shtatë të grevës së urisë, pas disa muajsh protesta dhe mos arritjes së një marrëveshje me kompaninë për marrjen e pagave të prapambetura.

Ajo që bie në sy është se nuk ka asnjë reagim nga sindikatat dhe shoqatat që bëjnë rolin e përfaqësuesit të shoqërisë civile.

Flasin në emër të moralit dhe klasës punëtore, por ndoshta ky është dhe rasti për të kuptuar se kush është në të vërtetë organizata politike e Arlind Qorrit, se ata janë në variantin “protestojmë kur na paguajnë”. Janë tamam një PPP, pra, para për të protestuar.

Nuk ka si të ndodhë ndryshe! Protestatselektive dhe mbështetja selektive, tregojnë sjelljen e vërtete të këtyre neomarksistëve që nga njëra anë bëjnë moral dhe nga ana tjetër heshtin kur duhet të ulërasin dhe ulërasin kot kur i paguajnë për qëllime klienteliste dhe korruptive.

LEXO EDHE:  Ahmetaj konfirmon hapjen e negociatave/ Zbulon pse u mërzit Basha

LEXO EDHE:  Tërmet në Shqipëri, ja epiqendra dhe sa ballë ishte

Kujtojmë që Rafineria e Ballshit e administruar nga kompania “Tosk Energji” është mbyllur që në muajin shtator, duke lënë më shumë se 800 punëtorë pa punë.

Ata kanë tre paga pa marrë për 3 muajt e fundit të vitit kur uzina nuk ka punuar por ka qenë në proces mirëmbajtje.

Naftëtarët kanë dalë disa herë në protesta ku kanë kërkuar që të marrin pagat e tyre, por nuk janë dëgjuar nga autoritetet.

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Deklarata që na habiti/ Kryemadhi qahet se s’ka para të shkollojë fëmijët

Publikuar

-

Nga

Dje kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi na tha nga Shkodra se “nuk i dalin paratë për të ushqyer fëmijët dhe jo më për t’i shkolluar që të garantojnë jetën e tyre në të ardhmen”.

Ajo na ka çuditur me ato të sajat, se është Monika që na thotë se s’ka para, edhe pse ka tre fëmijë të shkolluar në Londër në universitetet më të shtrenjta të botës.

Nuk i ka çuar në universitete, por në gjimnaze private. I ka çuar në shkollat, që të bëjnë nja 8 vite shkollë, duhet të paktën nga 250  deri në 300 mijë euro secili. Mona dhe Iliri justifikohen si gjithmonë me një pronë nga babai po një pronë nuk vlen 10 mln euro, por sa vila në Gjirin e Lalzit.

Edhe sikur ta ketë pasur për familjet shqiptare, Mona do bënte mirë që garderobën e saj ta falte, se kushedi sa shkolla do ndërtoheshin apo sa fëmijë do studioheshin.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” Budina/ Flet për interesa mafioze dhe kriminelë

LEXO EDHE:  Ahmetaj konfirmon hapjen e negociatave/ Zbulon pse u mërzit Basha

Të dëgjosh Monën që flet për parim e varfëri, është njësoj si të flasë Rama për ndershmëri, apo Basha për burrëri.

Për më tepër dëgjoni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE