Connect with Us

Me diplomë false në krye të Bashkisë/ Veliaj pranon mashtrimin?

Politikë

Me diplomë false në krye të Bashkisë/ Veliaj pranon mashtrimin?

Publikuar

-

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është denoncuar në media se nuk ka diplomë dhe se në vitin 2015 ka mashtruar publikisht me publikimin në rrjetet sociale të një diplomë që sipas tij është lëshuar nga nga Universitetin i Sussex.

CNA.al i është drejtuar me një kërkesë me shkrim, kryebashkiakut Veliaj, për të mësuar të vërtetën e shkollimit të tij.

Qytetarët kanë të drejtë të dinë, nëse ka apo jo diplomë, kryebashkiaku që lakohet edhe si kandidat për kryeministër.

Kërkesa me shkrim, Veliajt i është dërguar nga CNA.al me  me datë me datë 03.06.2019, ndërsa me datë 20 Gusht 2019, nga stafi i Veliaj , është kthyer një përgjigje, por pa iu përgjigjur pyetjeve që ne kemi drejtuar.

“Në lidhje me kërkesën e datës 3.6.2019, të dhënat janë publike në faqen e internetit të Bashkisë së Tiranës, ku mund të gjeni të dhënat që i japin përgjigje interesit tuaj”, thuhet në përgjigjen e Bashkisë së Tiranës, ndërsa është bashkangjitur edhe linku. ku pasqyrohet CV e Veliajt.

Në linkun e bashkangjitur, nuk ka përgjigje për asnjërën nga pyetjet tona. “Në cilin vit i keni nisur studimet  e larta dhe ku i keni kryer? Në çfarë dege keni studiuar?  Sa kohë kanë  zgjatur studimet? A mund të vini në dispozicion diplomën?” Këto janë pyetjet që i kemi dërguar ndërsa në linkun e dërguar nga Bashkia e Tiranës, jepen këto të dhëna:

“Pas përfundimit të shkollës së mesme në gjimnazin “Sami Frashëri”, ai ndoqi studimet e larta në SHBA, ku është diplomuar për “Shkenca Politike” në Grand Valley State University, Michigan. Më pas, ai përfundoi studimet Master në Mbretërinë e Bashkuar pranë University of Sussex, me fokus tek Integrimi Europian. Përpara se të kthehej në Shqipëri në vitin 2003.

LEXO EDHE:  Rritja e çmimit të ujit/Basha zbulon votën e demokratëve, dy politikanët që fajëson

 

Pra, nuk ka afate kohore, dega ku ka studiuar. Mbi të gjitha Veliaj nuk ka marrë guximin të vërë në dispozicion diplomën, duke përforcuar kështu dyshimet, se ka mashtruar.

Logjikisht nëse nuk do të ishte e vërtetë, ai mund t’ju përgjigjej pyetjeve brenda afateve të parashikuar me Ligjin për Informim dhe Kushtetutë.

Por, derisa hesht dhe e fsheh shkollimin, duke reklamuar vetëm atë pjesë që i shkon për shtat, do të thotë se në krye të Bashkisë së Tiranës, është një njeri pa diplomë, që deri më tani ka gënjyer dhe ka mashtruar.

Kujtojmë se alarmin në lidhje me mashtrimin e Veliajt për diplomën u dha nga ish zëvendësministri i Arsimit, Taulant Muka, i cili u fut në Qeveri nga shefi i Veliajt, kryeministri Edi Rama.

Muka ka denoncuar më herët se  Veliaj nuk ka diplomë të shkollës së lartë.

“Dy diploma të lëshuara në të njëjtën ditë nga Universiteti i Sussex. Diploma e Veliaj pa vulë”, akuzonte ish zv.ministri i Arsimit në qeverinë e Ramës.

Diploma e masterit ka disa vula të pakopjueshme, kurse ajo e kryebashkiakut nuk ka asnjë lloj vule. Mungon vula e bardhë e shtypur me formën e emblemës së Universitetit, që ngjan me vulën noteriale.

Nga Veliaj deri më tani edhe pse është pyetur nuk ka pasur ndonjë përgënjeshtrim, duke mbetur kështu në fuqi, denoncimi për mashtrim i Taulant Mukës./CNA.al

https://www.cna.al/2019/07/05/pa-diplome-ne-krye-te-bashkise-pse-hesht-erion-veliaj/?fbclid=I%C3%ABAR2akkI1Zr8qHv9AU7ZRuqOb82hGUZOR8_rxLnh4Vk3%C3%ABnjCxGc2g8jH08lo

Veliaj përfshihet në skandal/ I akuzuari si “vrasësi” i Ardit Gjoklajt, pa diplomë?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gënjeshtra e Bashës për demokratët se parlamenti është deligjitimuar

Publikuar

-

Nga

Dje Lulzim Basha, pas më shumë se një vit sorollatje rrugëve që u bëri shqiptarëve, me protesta e dështime, dhe pasi la në burg dhe me procedime penale mbi 300 demokratë, shkoi dhe u ul në tryezë me Edi Ramën.

Njeriu i cili na tha se është rrëzuar nga kryeministër të paktën dhjetë herë, njeriu që na tha se nuk do të kishte zgjedhje me këtë kryeministër, u ul në tryezë me Damian Gjiknurin e dosjes 184, për të cilin kishte zënë be për Kishë të Laçit se do ta fuste në burg dhe jo më të ulej në tavolinë, e kështu dhe ashtu, e të tjera meselera që shqiptarët i dinë me Lulin dhe ndoshta gënjeshtrat e tij të shumta nuk i bëjnë më përshtypje, ndaj dhe e kanë braktisur.

Por, le të kthehemi tek një gënjeshtër, e dyta që ka nxjerrë Lulzim Basha në treg, pas uljes dje në tryezë.

E para ishte se do të kishim zgjedhje të parakohshme dhe prandaj kishte shkuar në tryezë, megjithëse edhe po të kishte zgjedhje të parakohshme vështirë se ai do të fitonte. Jo vetëm për shkak të marrëveshjes me Ramën, por edhe për atë çfarë ka bërë dhe si e ka përdorur PD-në për interesat e tij dhe familjarëve të tij, duke e përdorur si një grupim politik për gjoba, pazar në biznes, apo dhe duke e shitur e blerë në tregun çam, tek Edi Rama.

Le të kthehemi tek gënjeshtra e dytë. Ajo se marrëveshja e djeshme dhe se krijimi i një këshilli ka deligjitimuar dhe ka nxjerrë nga skena parlamentin.

Kjo është edhe më qesharake sesa ajo e zgjedhjeve të parakohshme.

Së pari, këshilli do të miratojë me konsensus Reformën Zgjedhore, e cila historikisht është bërë më shumë se dhjetë herë, ligjet janë ndryshuar. Më parë debatet bëheshin politike dhe më pas në nivel teknik, ndërsa tani po diskutohet dhe politikisht dhe teknikisht në tavolinë, megjithëse palët kryesore kanë rënë dakort për mos ndryshimin e sistemit dhe ruajtjen e tij. Dhe këtë e mbron edhe Petrit Vasili dhe LSI-ja e cila dje ka qënë kundër këtij sistemi. Kanë heshtur edhe aleatët e Lulzim Bashës, të cilët janë kundër këtij sistemi, e kështu me radhë, me shpresën se të bashkuar në një koalicion do të mund ta rrëzojnë Edi Ramën, megjithëse ka ende kohë.

Por, pse gënjejnë se ky këshill ka deligjitimuar parlamentin?

Së pari, sepse parlamenti është në detyrë dhe për faktin e vetëm se Luli dogji mandatet e tij, nga shkurti 2019, dhe po afrohet shkurti i 2020 dhe parlamenti ka vazhduar detyrën.

Kjo firmë e djeshme është një marrëveshje politike jashtë parlamentit, e cila nuk e deligjitimon parlamentin, sepse që ai parlament të “vdiste” politikisht, duhej të shpërndahej. Atë të katër të ulur në tryezë nuk e shpërndajnë dot parlamentin.

I vetmi që mund ta shpërndajë parlamentin, është presidenti i Republikës. Dhe e dyta, nëse vetë Rama çon vendin në zgjedhje të parakohshme.

Pra, ai këshill nuk ka asnjë peshë. Thjeshtë dhe vetëm do miratojë Reformën Zgjedhore, detajet, teknikalitetet, ndryshimet ligjore, e të tjera si këto. Dhe është marrë përsipër që parlamenti ta miratojë.

Por, kur ka ndodhur që parlamenti nuk i ka miratuar ndryshimet e propozuara të Reformës Zgjedhore, midis palëve politike në Shqipëri?

LEXO EDHE:  Veliaj: Në 2018-ën do kapim rekordin e mbjelljes së 100 mijë pemëve

LEXO EDHE:  Rritja e çmimit të ujit/Basha zbulon votën e demokratëve, dy politikanët që fajëson

Kujtojmë këtu ndryshimet e vitit 2008.  Marrëveshja u bë e heshtur dhe nën rogoz mes Ramës dhe Berishës, u quajt sikur pati konsensus dhe u votua në parlament.

Ilir Meta në grevë urie

Kujtojmë se atëherë pati përplasje brenda Partisë Demokratike. U kërkua edhe president nga populli. Biles disa rryma brenda PD-së, individë që më pas u zhdukën nga skena politike, mbështetës të Bamir Topit, e kundërshtuan. Ilir Meta hyri në grevë urie. Por, marrëveshja ishte bërë mes të mëdhenjve dhe parlamenti e miratoi.

Kështu do të ndodhë edhe kësaj radhe. Të mëdhenjtë janë ulur në tryezë, po gjendet zgjidhja dhe parlamenti do ta votojë Reformën.

Pastaj jemi aty ku ishim dhe s’kemi bërë asgjë. Me përfundimin e Reformës, thjeshtë kemi humbur më shumë se dy vite.

Pra, kemi humbur një reformë të mirë zgjedhore, e cila mund të ishte bërë dy vite më parë dhe Partia Demokratike, do të ishte në sistem, deputetët do të ishin në parlament.

Pra, nuk do të kishte Rama një mazhorancë kushtetuese, demokratët do të kishin këshilltarë në këshillat bashkiakë dhe një pjesë të madhe bashkishë, do të kishte oponencë, do të kishte një opozitë më të vërtetë, do të kishte parlament çdo të enjte, do të kishte debate dhe gjithçka do të ishte krejt ndryshe.

Por, Lulzim Basha zgjodhi të merrte rrugët pas skandaleve të tij dhe tani u kthye duke thënë se parlamentin e deligjitimoi ai, sepse bëri një Këshill të posaçëm, i cili do të marrë vendimin për Kodin Zgjedhor.

Këto gënjeshtra dhe këto pallavra, Luli mund t’ia thotë kujtdo. Mund të nxjerrë edhe “ushtarët” e tij t’i bëjë të besueshme, por vështirë që demokratët t’i besojnë. Askush nuk e beson më sot Lulzim Bashën sepse të gjithë e dinë se ai është një pazarxhi dhe asgjë më shumë sesa kaq.

Kjo që po thotë është një gënjeshtër. Ai ka ngritur një këshill që i ka vënë një emër, thjeshtë dhe vetëm për të justifikuar turpin e tij, skandalin e tij të braktisjes së parlamentit dhe shërbimin që i bëri Edi Ramës, duke i falur në tryezë 61 bashki dhe duke i dhuruar një mazhorancë kushtetuese.

Mirë apo keq, ajo opozitë që quhet parlamentare është pjesë e PD-së, ata janë vënë në listë nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, dhe ndodhen në parlament.

Ata janë pjesë e partive të tyre. Mjafton që shumicën t’i thërrasin, sepse nga pas Lulit do të shkojnë dhe votojnë ashtu siç iu thotë Luli apo Mona.

Prandaj, siç thotë populli, gënjeshtra i ka këmbët e shkurta. Luli ka gënjyer aq shumë sa ndoshta edhe vetë ka ngelur pa “këmbë” sepse tani Lulzim Bashën vështirë, shumë e vështirë, për të mos thënë askush nuk e beson çfarëdo që të bëjë apo çfarëdo që të thotë dhe çfarëdo gënjeshtre të radhës të shpikë, Edi Rama është thjeshtë dhe vetëm “KÇK”-ja e Edi Ramës./ CNA.al

Gënjeshtra e Republikës së Re për zgjedhjet e parakohshme

Lulzim Basha, “KÇK”-ja e Edi Ramës

E treta e vërteta e Lulit!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tradhëtia e Lulit/ Ja, video

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha gjate nje konference per mediat nga selia blu

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka tradhëtuar dhe zhgënjyer demokratët, me vijimin e marrëveshjes me kryeministrin Edi Rama.

Tryeza e djeshme zgjedhore, të gjithë demokratët e vërtetë, i vuri kundër Bashës.

Ky i fundit, në këmbim të lirisë së tij, shumëzoi me zero djegien e mandateve, hodhi poshtë protestat e vitit të kaluar duke gënjyer të gjithë ata që e ndoqën nga pas.

Basha harroi betimin me zë dhe figurë, në emër të kishës Laçit se Ramën dhe të tijtë do ti prangoste.

Gjatë një takimi me banorët e Kurbinit, Luli,  betohej për Kishë të Laçit se do e fuste Ramën në burg.

LEXO EDHE:  Tre akte “vrasëse” të Ramës dhe Veliajt me Fushën

LEXO EDHE:  Dje i puthte dorën sot e kërcënon/ Veliaj: Meta do shkarkohet me ceremoni

“Edi Rama, Belinda Balluku, Damian Gjiknuri do të shkojnë para drejtësisë. Zotohem para kurbinasve, para Kishës të Laçit”, deklaron Basha.

CNA.al sjell videon e mëposhtme, ku kreu i PD-së i entuziamuar betohej për burgosje të Ramës, madje duke përdorur edhe emrin e një vendi të shenjtë./CNA.al


LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha “përtyp” akuzat për Gjiknurin/ Ja, cili është qëndrimi i ri i tij

Publikuar

-

Nga

Damian Gjiknuri ka qenë një ndër eksponentët e PS, që është akuzuar ashpër nga kreu i PD-së Lulzim Basha.

Por një ditë më parë të dërguarit e tij u ulën në një tavolinë me Damian Gjiknurin, i cili doli në përgjigmet e dosjes “184”.

Në konferencën e sotme për shtyp, Basha është pyetur edhe në lidhje me këtë çështje.

“Detyra ime është t’iu tregoj se teza që u legjitimua Gjiknuri është e shpërndarë nga propaganda e Ramës, pre e të cilës mund të ketë rënë ndonjë naiv. Shqipëria do të ndryshojë përmes të njëjtave mekanizmave në Evropë: Zbatimi i ligjit.

Në kushtet e Bundestagut është fillimi i ndjekjes penale, kundër blerjes së votave, kusht i përforcuar me arrestimin.

LEXO EDHE:  Dje i puthte dorën sot e kërcënon/ Veliaj: Meta do shkarkohet me ceremoni

LEXO EDHE:  Tre akte “vrasëse” të Ramës dhe Veliajt me Fushën

Nuk ka për të pasur amnisti as për Gjiknurit, as për Dakon, as për Avdylajt, për askënd që është përfshirë në shit-blerjen e votave. Dërgimi i tyre aty ku e kanë vendin është përparësi”, ka thënë Basha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE