Connect with Us

“Fiks si ata tek torta për 100-vjetorin e pavarësisë”/ Gazetari “degjeneron” Gjonajn

Politikë

“Fiks si ata tek torta për 100-vjetorin e pavarësisë”/ Gazetari “degjeneron” Gjonajn

Publikuar

-

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri ka reaguar në lidhje me komentet në media apo në rrjetet sociale, për shpenzimet e luksit të ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri i ka cilësuar faturat e Gjonajt, si një pikë ujë në oqean, në krahasim me korrupsionin gjigant, shpërdorimet dhe abuzimet që bëhen në Shqipëri, por sërish sipas tij “Pavaresisht se eshte nje shperdorim ordiner, banal dhe i paperfillshem ne gropen gjigande te korrupsionit endemik qe ndodh cdo dite ne shtet, prape eshte i peshtire. Per nje arsye mbi te gjitha. Je zyrtar i nje prej shteteve me te varfra ne Europe. Pse duhet ta teprosh deri ne ate pike.”.

Më tej, Tomorri shkruan se nuk e vret shtetin ajo fatura 700 euro, por ceshtja eshte tek gjesti.

“Te ben te dukesh si i babezitur. Si keta qe shkojne neper dasma apo festa ku ka ushqim falas dhe hane per gjithe javen. Fiks si ata tek torta per 100 vjetorin e pavaresise.”-shkruan ndër të tjera gazetari Tomorri.

Postimi i plotë:

Nje histori faturash

Kjo puna e faturave te hoteleve qe flene zyrtaret e shtetit neper udhetime zyrtare apo private me kujton nje histori. Nje ish kryeminister pyet vartesin e tij minister; A kemi korrupsion ne qeveri ne?

Ish ministri ishte burre i zgjuar.
-Vallai o shef kjo pune eshte keshtu- i thote. “Cdo ministri, 5 milione euro ne vit ja ofrojne. Tani se kush nga ministrat i merr dhe kush jo, kete nuk di ta them.”
Kjo eshte histori e vertete.

Ma merr mendja se shumica e zyrtareve te shtetit qeshin me kete punen e fatures se hotelit te Ministres se Drejtesise. Madje disa prej tyre, ndoshta thone edhe sa budalla eshte ky popull qe ben kaq shume zhurme per kete therrimen e vogel. Ministrat po e po, por edhe drejtoret e thjeshte ne administrate.

LEXO EDHE:  U sulmua nga ministrat Xhafaj-Gjonaj/ Reagon gjyqtarja

Nje fature 700 euro, eshte nje pike e vogel, shume e vogel uji, ne oqeanin gjigand te shperdorimeve, abuzimeve, vjedhjeve dhe korrupsionit qe ndodh ne shtet. Me 700 euro ne Shqiperi nuk i afrohesh dot as rojes ne ministri.

Por pavaresisht kesaj, pavaresisht se eshte nje shperdorim ordiner, banal dhe i paperfillshem ne gropen gjigande te korrupsionit endemik qe ndodh cdo dite ne shtet, prape eshte i peshtire. Per nje arsye mbi te gjitha. Je zyrtar i nje prej shteteve me te varfra ne Europe. Pse duhet ta teprosh deri ne ate pike.

Dreqi ta haje, po mund te flesh shume rehat ne hotelet me te mira te Europes edhe me 200-300 euro ne nate. Direkt te luksi si te babezitur.

Emmanuel Macron festoi 40 vjetorin ne Chateau de Chambord, keshtjellen ekstravagante te nderuar nga Fransua-ja i Pare. Rezervoi per nje fundjave bashke me familjen per nje fature qe ishte rreth 1 mije euro edhe e masakroi shtypi. Dhe ky i kishte parate e veta, jo me shpenzimet e shtetit.

David Cameron dhe Angela Merkel kane gati 20 vjet qe i bejne pushimet ne te njejtin vend. Madje 5 vitet e fundit, gazetaret i kane kapur me te njejtat rroba kur shkojne me pushime. Dhe buxheti qe kane administruar apo administrojne keta eshte te pakten 100 here me i madh se buxheti i qeverise shqiptare.

Nuk e vret shtetin ajo fatura 700 euro, por ceshtja eshte tek gjesti. Te ben te dukesh si i babezitur. Si keta qe shkojne neper dasma apo festa ku ka ushqim falas dhe hane per gjithe javen. Fiks si ata tek torta per 100 vjetorin e pavaresise./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Humbi jetën nga ataku kardiak/ Përcillet për në banesën e fundit kryebashkiaku i Rrogozhinës

Publikuar

-

Nga

Është zhvilluar sot ceremonia mortore e përcjelljes për në banesën e fundit të kreybashkiakut të Rrogoxhinës Haxhi Memolla.

Memolla ndërroi jetë dje në mënyrë krejt të papritur nga një atak kardiak teksa ishte duke konsumuar kafe me kolegun e tij në Peshkopi ku kishte shkuar për të shoqëruar ekipin e futbollit Egnatia në ndeshje me Korabin.

Ai mbante postin e kryetarit të bashkisë së Rrogozhinës, pasi u shpall fitues në zgjedhjet e 30 Qershorit të 20019-ës.

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri: Te pathenat e CEZ

LEXO EDHE:  Historia e shkurter e nje tragjedie/ Nga Klodian TOMORRI

52-vjeçari njihej edhe si biznesmen nga banorët e zonës, ndërsa la pas bashkëshorten me tre fëmijë/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shkodrani kapet tapë në timon/ Tenton të arratiset nga dhoma e paraburgimit

Publikuar

-

Nga

Policia ka vënë në pranga një person që drejtonte makinën në gjendje të dehur.

Blutë bëjnë me dije se 35-vjeçari me banim në Shkodër A. Hidri u konstatua se drejtonte automjetin në gjendje të dehur, nga kryerja e testit të alkoolit.

Ai është shoqëruar në komisariat dhe tentoi të largohet nga ambientet e Drejtorisë së Policisë, por falë reagimit të shpejtë nga shërbimet e tjera të policisë është bërë kapja dhe arrestimi i tij.

LEXO EDHE:  Revoltohet gazetari/ Forca e ligjit apo forca e krimit

LEXO EDHE:  Revoltohet gazetari/ Forca e ligjit apo forca e krimit

Ndërkaq, materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprime të mëtejshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mbetjet u bllokuan se u prishën pazaret”/ Malltezi-Prokurorisë: Hap sytë, po bëhemi kurban i luftës së bandave

Publikuar

-

Nga

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka hedhur akuza për sekuestrimin e tragetit Brindi-Vlorë me një sasi të konsiderueshme mbetjesh të rrezikshme e të dëmshme për mjedisin dhe shëndetin e njeriut, si dhe për arestimin e 6 personave.

Nga Vlora, Malltezi ka kujtuar ligjin që lejonte importin e mbetjeve, ndërsa pretendon se kryeministri Edi Rama po e lejon këtë gjë ndonëse ligji nuk u miratua asnjëherë.

Sipas tij, Ramës i janë prishur pazaret dhe për këtë arsye ka bllokuar ngarkesën.

“Vlonjatët dhe gjithë shqiptarët panë Edi Ramën në darkë të ngushtë me z. Kornuzi që banon në Siçili, pronarin e ndërmarrjes “Kornuzi”, biznesi i së cilës është ajo e depozitimit të mbeturinave dhe e cila transportonte ngarkesën jashtë portit te Vlorës. Tek rruga e 15-të mesa duket qenkan prishur pazaret dhe u kap ngarkesa. Po ku kanë përfunduar 14 ngarkesat e mëparshme me mbetje të rrezikshme?
Në det apo maleve që të ndotin dhe rrezikojnë shëndetin e qytetarëve me azbest për 100 vitet e ardhshme?”, u shpreh ai.

Demokrati thotë se vlonjatët e dinë mirë skemën e funksionimit, kujt i janë dhënë licencat për tragete dhe kujt i janë dhënë për grumbullim dhe depozitim mbetjesh.

Malltezi kërkon Prokurorisë të hapë hetimet dhe të mos i mbyllë sytë përballë trafikut ndërkombëtar të mbetjeve.

LEXO EDHE:  Historia e shkurter e nje tragjedie/ Nga Klodian TOMORRI

LEXO EDHE:  U sulmua nga ministrat Xhafaj-Gjonaj/ Reagon gjyqtarja

“Edi Rama do na thotë prapë se edhe në darkën e ngrohtë, ia ulen trafikantin me zor, por shqiptaret e kanë të qartë lidhjen e Ramës me trafiqet, bandat, drogën dhe plehrat. Kjo qeveri duhet hequr qafe si një mbetje e rrezikshme për qytetarët.
Në përpjekje për të fshehur importin e kancerit, qeveria dje tentoi të gënjente sikur nuk janë mbetje të rrezikshme, POR ky vend nuk ka laboratorë të akredituar të mbetjeve të rrezikshme NDËRSA mbetjet radioaktive janë pjese e vogël e mbetjeve te rrezikshme.

Azbesti dhe vajrat e ndotura nuk janë radioaktive, POR janë mbetje toksike kancerogjene! Prokuroria shqiptare i detyrohet popullit të Vlorës që mos të mbylle sytë, por të bashkëpunojë me prokurorinë e Leçes për të hetuar këtë trafik ndërkombëtar mbetjesh të rrezikshme, të sjellin polici shkencore dhe të marrin mostrat për ti analizuar në Laboratorët e Akredituar të Mbetjeve të rrezikshme pasi në Shqipëri nuk ka asnjë laborator të akredituar për këto lloj mbetjesh. Shqiptarët nuk ka pse bëhen kurban të luftës së klaneve në PS që duan të bëjnë biznes me vdekjen!”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE