Connect with Us

Morën peng një person dhe kërkuan 10.000 euro/ Arrestohen pesë shqiptarë

Kronika

Morën peng një person dhe kërkuan 10.000 euro/ Arrestohen pesë shqiptarë

Publikuar

-

Katër shtetas shqiptarë janë vënë në pranga nga policia greke, dhe një tjetër nga policia shqiptare, pasi akuzohen se kanë rrëmbyr një person në Korinthos.

Sikurse bëjnë të ditur burimet zyrtare, falë inicimit nga Policia e Tiranës, dhënies së informacionit në kohë reale Policisë greke me adresën e saktë të vendndodhjes së pengmarrësve dhe mbajtjes së pengut, Policia greke bëri të mundur lirimin e pengut dhe arrestimin e katër shtetasve.

Policia greke mbi bazën e informacioneve të marra nga Policia e Shtetit bëri të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasve:
Xh.N., 49 vjeç, banues në Tiranë.
H.M., 35 vjeçe, banuese në Tiranë.
B.M., 41 vjeç, banues në Tiranë.
M.M., 19 vjeç, banues në Tiranë.

Gjithashtu, si rezultat i ndërhyrjes në kohë është bërë i mundur lirimi i pengut, shtetasi J. T., banues në Tiranë.

Po në vijim të operacionit Policia e Tiranës bëri kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasit:
L. P., 24 vjeç, banues në Tiranë, (bashkëpunëtor)
Mësohet se këta shtetas, për motive të dobëta kishin marrë peng shtetasin J. T., nga Tirana dhe i kërkonin 10.000 euro për ta lënë të lirë.

Njoftimi i policisë:

Policia e Shtetit
Operacion policor ndërkombëtar mes Policisë së Tiranës, Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Departamentit të Policisë Kriminale në P.SH dhe Policisë greke, me ndërmjetësimin e Interpol Tirana
Finalizohet operacioni policor i koduar ”Korinthos”, iniciuar nga Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë.
Arrestohen 5 shtetas të dyshuar si autorë të pengmarrjes së një shtetasi, nga këta 1 i arrestuar në Shqipëri dhe 4 në Greqi.

Falë inicimit nga Policia e Tiranës, dhënies së informacionit në kohë reale Policisë greke me adresën e saktë të vendndodhjes së pengmarrësve dhe mbajtjes së pengut, Policia greke bëri të mundur lirimin e pengut dhe arrestimin e katër shtetasve.
Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve të Rënda ndaj Jetës dhe Pronës në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë morën informacion se në një fshat të Korinthos, Greqi, disa shtetas shqiptarë për motive të dobëta kishin marrë peng një shtetas nga Tirana dhe i kërkonin 10.000 euro për ta lënë të lirë.
Pas një hetimi disaditor duke përdorur metodat speciale të hetimit, Sektori i Krimeve të Rënda ndaj Jetës dhe Pronës në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë dhe Policinë greke, me ndërmjetësimin e Interpol Tirana, finalizoi me sukses operacionin policor ndërkombëtar “Korinthos”.

Policia e Tiranës, falë informacionit të grumbulluar për vendndodhjen e saktë të autorëve dhe vendit ku mbahej peng shtetasi J.T., i ka dhënë nëpërmjet Interpol Tirana, Policisë greke informacion të saktë në kohë reale mbi vendndodhjen (adresën e banimit) të personit të marrë peng dhe pengmarrësve.
Policia greke mbi bazën e informacioneve të marra nga Policia e Shtetit bëri të mundur arrestimin në flagrancë të shtetasve:

Xh.N., 49 vjeç, banues në Tiranë.
H.M., 35 vjeçe, banuese në Tiranë.
B.M., 41 vjeç, banues në Tiranë.
M.M., 19 vjeç, banues në Tiranë.
Gjithashtu, si rezultat i ndërhyrjes në kohë është bërë i mundur lirimi i pengut, shtetasi J. T., banues në Tiranë.
Po në vijim të operacionit Policia e Tiranës bëri kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasit:
L. P., 24 vjeç, banues në Tiranë, (bashkëpunëtor)
Policia e Tiranës në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda Tiranë vazhdon punën intensive për dokumentimin e plotë ligjor të kësaj ngjarjeje.

Materialet do i kalohen për ndjekje të mëtejshme Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë për Krime të Rënda, për veprat penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë” dhe “Heqja e paligjshme e lirisë“ e kryer në bashkëpunim./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Shtyhet seanca paraprake për “Toyota Yaris”/ Avokatët: Kushërinjtë Vladi janë jashtë Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Shtyhet seanca paraprake për dosjen “Toyota Yaris”.
Mësohet se shkak për shtyrjen e seancës janë bërë dy kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi të shpallur në kërkim, të cilët nuk janë vënë në djeni të seancës.

Avokatët janë shprehur se dy kushërinjtë janë jashtë Shqipërisë.
Të arrestuar për këtë çështje janë babë e bir, Edi Lika dhe Klevi Cani, si dhe Alban Mollaymeri, të cilët akuzon për pastrim parash në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, dhe shtetasi Agim Çeka, i akuzuar për armëmbajtje pa leje. Ndërkohë, seanca e radhës është shtyrë për datën 28 tetor 2019.

LEXO EDHE:  Policia shqiptare gënjeu për kapjen e 8 tonëve kanabis

Kujtojmë se në muajin qershor të vitit 2018, janë sekuestruar në dy makina ‘Toyota Yaris’, 3 milionë e 470 mijë euro është shuma e parave që në Portin e Durrësit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ishin kthyer në tmerrin e korçarëve/ Arrestohen 2 hajdutët, 1 tjetër në kërkim

Publikuar

-

Nga

Policia e Korçës ka finalizuar operacionin e koduar “Banesat”.
Si rezultat i këtij operacioni janë arrestuar shtetasit:
• K.I, 28 vjeç, (i dënuar me parë disa herë për veprën penale “Vjedhja”),
• K.S, 26 vjeç,
Gjithashtu filloi procedimi penal në gjendje të lirë ndaj shtetasit:
• A.K, 20 vjeç, si edhe u shpall në kërkim shtetasi:
• T.L, 34 vjeç, banues në Korçë (i dënuar me parë disa herë për veprën penale “Vjedhja”).

Nga veprimet hetimore të kryera, dyshohet se këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, të jenë autorë të ngjarjeve të mëposhtme:
Në datë 04.08.2018, është vjedhur banesa e shtetases M.K, në lagjen nr.12, ku është marrë një televizor.
Në datën 16.10.2019, janë vjedhur banesat e shtetasit Th.Ç, dhe shtetases P.G, në lagjen nr.4, ku janë vjedhur tre televizorë dhe tre soba.
Në datën 18.10.2019, është vjedhur banesa e shtetasit I.K, në lagjen nr.1, ku kanë marrë sende dhe orendi të ndryshme shtëpiake.

LEXO EDHE:  Pakot me pjesë armësh në Rinas/ Policia shqiptare dhe ajo angleze bëhen bashkë

Shtetasit K.I; A.K dhe T.L, sendet e vjedhura në banesa, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës, i shisnin më pas tek pika e tregtimit të shtetasit K.S, në lagjen nr.8 të qytetit, ndaj së cilës u vendos masa e sekuestros preventive.
Vijon puna për kapjen e shtetasit T.L, si dhe dokumentimin me prova ligjore edhe të disa vjedhjeve të tjera, ku autorë të tyre dyshohet të jenë shtetasit e lartpërmendur.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gykatës të Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Vjedhja më shumë se një herë, kryer në bashkpunim” dhe “Përvetësimi i parave ose mallrave që rrjedhin nga vepra penale ose veprimtaria kriminale”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vodhën një makinë dhe qarkullonin pa patentë/ Arrestohen 2 vlonjatë

Publikuar

-

Nga

Policia e Vlorës ka arrestuar dytë rinj pasi në bashkëpunim me njëritjetrin kanë vjedhur automjetin Fiat në pronësi të T.N.

Në pranga u vunë shtetasit, J.D., 31 vjeç dhe Sh.H., 21 vjeç, me banim në Vlorë.

Të dy këta persona janë kapur në në kryqëzimin e “Kalit të Trojës” bashkë me mjetin e vjedhur.
Të dy të arrestuarit nuk ishin të pajisur me leje drejtimi përkatës./CNA.al

LEXO TE PLOTE