Connect with Us

Kulluri “kryqëzon” Gjonajn/ Të kërkojë falje publike ose të japë dorëheqjen

Politikë

Kulluri “kryqëzon” Gjonajn/ Të kërkojë falje publike ose të japë dorëheqjen

Publikuar

-

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka reaguar në lidhje me lajmin e publikuar në media, për shpenzimet e luksit të ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri shkruan se 700 euro nje nate ne hotel me 5 yje mund te kushtoje vetem atehere kur nuk ka asnje mundesi tjeter, pra nuk ka dhoma te lira ne qytetin ku qendron.

Sipas Kullurit, zonja ministre duhet te vertetoje pamundesine e gjetjes se nje dhome me te lire, ose te te kerkoje falje publike ose te jape doreheqjen.

Gjithashtu Kulluri thekson se “Mbrojtja qe i behet pa dhene keto shpjegime eshte krejtesisht e pamoralshme, sidomos per nje vend jo te pasur si Shqiperia ku ka qindra mijera njerez qe jetojne me minimunin jetik!”.

Postimi i plotë:

Qe nje minister e ka te percaktuar te fleje ne hotel me 5 yje eshte mese e kuptueshme dhe e percaktuar me VKM! Por 700 euro nje nate ne hotel me 5 yje mund te kushtoje vetem atehere kur nuk ka asnje mundesi tjeter, pra nuk ka dhoma te lira ne qytetin ku qendron!

LEXO EDHE:  Platforma kundër oligarkëve/ Anëtari i këshillit Kombëtar nxjerr bllof Bashën

Ne kohe konfencash ose panairesh ose eventesh te tjera te permasave te medha ku hotelet jane te rezervuara plotesisht dhe s’ka asnje mundesi me cmim normal! Ndaj zonja ministre duhet te vertetoje pamundesine e gjetjes se nje dhome me te lire, ose te te kerkoje falje publike ose te jape doreheqjen!

Mbrojtja qe i behet pa dhene keto shpjegime eshte krejtesisht e pamoralshme, sidomos per nje vend jo te pasur si Shqiperia ku ka qindra mijera njerez qe jetojne me minimunin jetik!/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Veprojmë sipas Kushtetutës, jo sipas lojërave për të kapur kushtetuesen”/ Meta sqaron pse kërkoi respektimin e radhës

Publikuar

-

Nga

“Duhet vepruar sipas Kushtetutës, jo sipas lojërave për të kapur Gjykatën Kushtetuese”, kështu është shprehur Presidenti i Republikës Ilir Meta në një konferencë për shtyp nga ambientet e Presidencës.

Teksa thekson se deri më tani, Presidenti ka ndjekur rrugen e bashkëpunimit me palët, Meta ka shpjeguar arsyen e zgjedhjes vetëm të një kandidati nga lista e KED, duke ia lënë rradhën Kuvendit.

“Ka qenë një kërkesë e qartë e Presidentit të Republikës për të mos përmbushur 2 vakanca në të njëjtën kohë, sepse nëse do të vepronte sikurse i ishte kërkuar nga KED do të bënte një shkelje të qartë të Kushtetutës, por edhe do të mund të akuzohej nga Parlamenti se e la këtë të fundit të zgjidhte jo sipas ligjit dhe Kushtetutës sepse nuk i la opsione për të zgjedhur”, ka thënë ndër të tjera Meta.

“Shqetësimet tona po i bëjmë publike  tashmë, pasi nuk donim ta bllokonim më tepër këtë proces sesa është bllokuar për 2 vjetë deri tani.

Presidenti i Republikës ka qenë shembull i bashkëpunimit dhe gjithmonë ka kërkuar që të merren të gjitha masat administrative për të mos mbërritur në një situatë të tillë.

LEXO EDHE:  Integrimi në BE/ Gjonaj: Po ndjekim rrugën e duhur

LEXO EDHE:  Reforma Territoriale/ Kulluri zbulon të vërtetën e frikshme, “masakron” Ramën dhe Bashën

Është shumë e qartë që të gjithë kandidatët janë të paracaktuar dhe mundësia e zgjedhjes është 0.

Ka qenë një kërkesë e qartë e Presidentit të Republikës për të mos përmbushur 2 vakanca në të njëjtën kohë, sepse nëse do të vepronte sikurse i ishte kërkuar nga KED do të bënte një shkelje të qartë të Kushtetutës, por edhe do të mund të akuzohej nga Parlamenti se e la këtë të fundit të zgjidhte jo sipas ligjit dhe Kushtetutës sepse nuk i la opsione për të zgjedhur.

Presidenti ka komunikuar me Parlamentin, duke i dërguar këtij të fundit një letër publike po ashtu edhe kreut të KED-së, për të mos qenë në një situatë konflikti. Nuk kishte pse ta vinte presidentin në një situatë të vështirë sikurse e ka vënë, pasi që institucioni i Presidentit është një institucion monokratik, jo kolegjial sikurse Parlamenti ku përgjegjësia nuk bie mbi një person. Prandaj unë e kam përsëritur disa herë dhe kam kërkuar bashkëpunim.

Duhet vepruar sipas Kushtetutës, jo sipas lojërave për të kapur Gjykatën Kushtetuese”, është shprehur Presidenti Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“S’ka afat për Presidentin!”/ Meta akuza KED: Dërgimi i listave, absurde, e turpshme dhe mafioze

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës Ilir  Meta ka dalë në një konferencë për shtyp pas reagimeve të ashpëra pas vendimit të tij për të dekretuar Marsida Xhafellari si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

Në fjalën e tij, Meta i është kthyer me tone të ashpra Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, duke theksuar se mosndjekja e radhës është e turpshme dhe Mafioze.

Ndërsa thekson se “detyra e KED të rregullojë  listat e vakancave të kandidatëve, të kritereve dhe të afateve, që të respektohet Kushtetuta, të respektohet ligji, dhe të mos kemi përplasje mes institucioneve”, Meta është shprehur se ndërhyrja e këtij institucioni dhe lojrat për përzgjedhjen e anëtarëve, ka vendosur në pozitë Presidentin të shkelë Kushtetutën.

“Dua të keni të qartë se ju dhe çdo qytetar në Republikës së Shqipërisë se nuk ka një afat të caktuar për Presidentin e Republikës, por vetëm për Parlamentin sepse është një institucion kolegjial. Kushtetuta është mbi çdo gjë, aq më tepër kur bëhet fjalë për krijimin e Gjykatës Kushtetuese. Momenti i krijimit të Gjykatës Kushtetuese është historik, por është e rëndësishme të respektohet Kushtetuta për krijimin e saj.

Çdo akt në këtë proces, i Presidentit, Parlamentit dhe gjithë institucioneve të përfshira është historik sepse do të mbetet si precedent për brezat e ardhshëm.

LEXO EDHE:  Kulluri thumbon klasën politike nëpërmjet Platonit/ Tre cilësitë që iu mungojnë

LEXO EDHE:  Video denoncimi/10 milionë euro për qejfin e Ramës

Dua të keni të qartë që KED është një institucion administrativ.

Kushtetuta tregon se Presidenti ka të drejtën të thyej vakancën e parë dhe më pas vijon me Parlamentin.  Është detyra e KED të rregullojë  listat e vakancave të kandidatëve, të kritereve dhe të afateve, që të respektohet Kushtetuta, të respektohet ligji, dhe të mos kemi përplasje mes institucioneve.

Nuk është e kundërta, që KED, që është institucion kolegjial, apo akoma më keq, kryetari i KED, të bëjë lojëra të karakterit administrativ, duke vendosur vetë kohën se si i dërgon listat, në mënyrë të tillë tepër të dyshimtë, madje mafioze, që të vendosë Presidentin në këtë pozitë, që o të shkelë detyrimisht Kushtetutën, dhe pastaj Parlamenti me të drejtë do ta anatemoj për shkelje të Kushtetutës, që thotë qartë se presidenti plotëson vakancën e parë dhe parlamenti të dytën, ose me interpretime qesharake dhe absurde thotë se i ka mbaruar afati presidentit, kjo është absurde, e turpshme, mafioze”, është shprehur ndër të tjera Meta.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Loja për kapjen e Kushtetueses evidente”/ Ilir Meta mbron dekretimin e Xhaferllarit me citate

Publikuar

-

Nga

Reagimi i fortë i ardhur pas dekretimit të Marsida Xhaferllarit si anëtare e trupës së Gjykatës Kushtetuese ka sjellë daljen e presidentit Ilir Meta, para mediave.

Konferenca e shtypit, që po vijon ende, ka si temë pikërisht sjelljen e argumentave që e kanë bërë kreun e shtetit të firmosë Xhaferlarin, e cila ishte e treta në listën e kandidaturave për këtë Gjykatë, dhe të anashkalonte konkurentët e tjerë. Por ndodhu që, megjithse paralajmëroi sjelljen e argumentave ligjor, Ilir Meta e ngriti të gjithë ligjërimin e tij “juridik” mbi citate, duke dredhuar madje dhe pyetjet e gazetarëve.

“ Këshillit të Emërimeve i kam kërkuar të marrë masa që të mos vinim në këtë situatë… Nuk ka afat të përcaktuar në Kushtetutë për Presidentin… Ka afat të përcaktuar për Kuvendin…Kemi dy vjet pa Kushtetutë përderisa jemi pa Gjykatë Kushtetuese.. Presidenti ka nevojë të plotësojë vakancat… Lojrat për kapjen e Gjykatës Kushtetuese evidente… Renditja e emrave të kandidaturave në listën e kandidaturave ka qenë për të ruajtur ballancat…”, kanë qenë argumentat e Presidentit, që ka preferuar të trashë zërin ndaj ndërkombatëreve dhe të rreshtojë si breshëri citatët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE