Connect with Us

Qyteti nëntokësor në Shqipëri, vendstrehimi më i madh dhe i fortifikuar në rajon

Sociale

Qyteti nëntokësor në Shqipëri, vendstrehimi më i madh dhe i fortifikuar në rajon

Publikuar

-

Në kthinën e një lokali në Kukës ndodhen një palë shkallë. Në pamje duken pa funksion dhe ashtu të harruara. Askush nuk e di se aty është  njëra prej pesë hyrjeve më të rëndësishme të qytetit nëntokësor.

Njërit prej vendstrehimeve më të mëdha në rajon e i fortifikuar për tu bërë ballë shpërthimeve atomike.

Me inxhinier Feti Gjicin edhe grupi i ABC News  për herë të parë zbriti në Kukësin e nëndheshëm.

Jo pak por më shumë se 30 metra nën atë ekzistues. Shkallët në formë rrethore s’kanë të sosur në zbritje.  Kryqëzime e tunele si një labirint pa fund.

Duhet të kesh frikë nga keq orientimi e mos dish të kthehesh në dalje, ndaj nuk largohesh dot më shumë.

Inxhinier Fetiu e njeh mirë sepse ka qenë projektues edhe ndjekës i punimeve.

Të habit fakti kur mëson se për Kukësin  nëntokësor është punuar gati 20 vite e shpenzuar miliarda.

Ndërtime të pabesueshme. Një spital për 300 shtretër, fabrika e prodhimit të bukës, hapësirat e tjera për vendkomanda e shumë zyra për administratën.

LEXO EDHE:  Itali/ Shqiptari arratiset nga burgu

Pra e përllogaritur për 20 apo 30 mijë banorë në një periudhë kohore për të paktën 4 deri gjashtë muaj.

Tunelet në trajtë labirinti lidhin çdo hapësirë e përshtatur për funksione të ndryshme. Kurse hyrja realizohej në pesë vende të ndryshme të qytetit.

Një pjesë ë pallateve e ndërtuar në atë periudhë, i kanë në çdo shkallë portat e blinduara dhe tunelet hyrëse për në qytetin e nëndheshëm.

Porta ka edhe për konviktet e institucionet arsimore.

Pa hezitim  Kukësi është një ndër qytetet më të fortifikuara.  Ndaj nuk është habi kur pak kohë më parë mediat ndërkombëtare e renditën Shqipërinë  pas SHBA dhe Zvicrës si vendi me sigurinë më të madhe për sulmet bërthamore dhe atomike, për shkak të vendstrehimeve të shumta të ndërtuara gjatë luftës së ftohtë.

Por ky aset i rëndësishëm pak njihet publikisht. Është punuar dhe mbajtur nën monitorim të rreptë gjatë ndërtimit. Këtu mund të jetë një muze madhështor. Çka do të shuante kureshtjen të jo vetëm çdo shqiptari./AbcNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Kastriot Çipi pranon përçarjen mes aktivistëve të “Aleancës për Tetarin”

Publikuar

-

Nga

Pas lajmit të publikuar dje se, një përplasje e fortë verbale që ka shkuar deri në përplasje fizike ndodhi mes aktivistëve të  “Aleancës për Tetarin”, ka reaguar dhe regjiszori Kastriot Çipi.

Teksa pranon përplasen mes aktivistëve të  “Aleancës për Tetarin”, Çipi thotë se disa protestues që mbrojnë Teatrin thirrën policinë që të largonin nga sheshi ca protestues të tjerë që mbrojnë Teatrin.

LEXO EDHE:  Ekstradohet nga Italia shtetasi shqiptar/ I dënuar për prostitucion

LEXO EDHE:  Azili drejt Gjermanisë prek edhe qytetin e Kukësit

“Mbrëmë ca protestues që mbrojnë Teatrin thirrën policinë që të largonin nga sheshi ca protestues të tjerë që mbrojnë Teatrin.

Sonte ata ta që thirrën policinë i kanë hapur skenën e Teatrit një artisti që doli nga të parët pro shembjes së Teatrit.

“Përditë shoh qartë e ma qartë.

Edhe vuej, thellë e ma thellë…” Kështu thoshte Migjeni”- shkruan Kastriot Çipi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shpërthim me lëndë plasëse në një lokal

Publikuar

-

Nga

Një shpërthim me lëndë plasëse është regjistruar në Tiranë pak para mesnatës së mbrëmshme.

Sipas uniformave blu, shpërthimi ka ndodhur rreth orës 23:55 në rrugën “Shyqyri Brari”, në afërsi të lokalit me pronësi të shtetasit M. H., duke shkaktuar vetëm dëme materiale.

Grupi hetimor po vijon punën për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit. Aktualisht policia po heton në lidhje me zbardhjen e plotë të ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 7 dhjetor 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Do e mbani larg partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe kjo ka për te sjelle probleme serioze mes jush. Asgjë nuk do jete me si dikur dhe pjesën me te madhe te fajit do e keni ju. Beqaret do jene te lire te bëjnë çdo gjë qe dëshirojnë. Fati do jete gjithmonë me ta. Financat do jene te turbullta dhe goxha problematike. Beni kujdes sepse prej mënyrës tuaj te të sjellit do varet gjithë e ardhmja.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dita e sotme do filloje e qete dhe si zakonisht, por pas orës 3 te pasdites për ju do ndodhin gjera fantastike qe nuk i kishit menduar ndonjëherë. Prej tyre do varet gjithë e ardhmja. Beqaret do kenë flirte dhe joshje pafund dhe do mjaftohen vetëm me kaq sot për sot. Sektori i financave do jete i qete dhe aspak problematik. Do mund te shpenzoni qetësisht për gjerat qe do ju duhen.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Atmosfera e qete dhe e ngrohte do mbizotërojë gjate gjithë kohës ne jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do keni një komunikim te adhurueshëm me partnerin dhe shkëlqimi do mbizotërojë ne sytë tuaj. Beqaret do kenë mundësi te fillojnë edhe lidhje te qëndrueshme, por do preferojnë t’i marrin gjerat shtruar. Buxheti mund te pësojë disa tronditje te vogla për shkak te shpenzimeve te domosdoshme qe do ju duhet te kryeni.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Sot ju te dashuruarit do ndiheni edhe me te lire për te folur dhe për te vepruar. Debatet thuajse do mungojnë tërësisht dhe marrëdhënia ka për te qene e ngrohte. Beqaret nga ana tjetër ka mundësi te influencohen pozitivisht nga yjet dhe do mund ta gjejnë dashurinë e madhe. Te ardhurat do vijnë duke u stabilizuar, por gjendja nuk do jete ende ashtu si keni dashur.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Do jeni shume impulsive gjate kësaj dite dhe ka rrezik te hidhni edhe hapa te gabuara për te ardhmen e jetës tuaj ne çift. Klima nuk do ngrohet aq sa keni menduar. Beqaret nuk do arrijnë dot te gjejnë një person te cilin ta pëlqejnë ne çdo aspekt kështu qe do vazhdojnë te mbeten vetëm. Edhe ekuilibri financiar do ketë goxha tronditje dhe nuk do ndiheni aspak te qete.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Nëse jeta juaj ne çift nuk ju përmbush si me pare sot duhet te flisni patjetër sa me hapur me partnerin tuaj dhe te sqaroni gjithçka. Vetëm me te mund te gjeni zgjedhje. Beqaret nuk do i pëlqejnë aspak personat qe do takojnë pasi ata gjithmonë kane ëndërruar për individë serioze, te forte dhe te vendosur. Buxheti do jete disi delikat megjithatë me pak me shume përkujdes do mund t’ia dilni mbanë.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite shume konfuze ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Shpesh do ndiheni aq keq sa do doni te mbylleni ne një dhome dhe te mos dilni për dite te tera. Beqaret do takojnë rastësisht disa persona për çështje pune, te cilët do i bëjnë për vete qe me shikim te pare. Buxheti do jete goxha me i mire se disa dite me pare prandaj përfitoni për te bere disa shpenzime apo për te shlyer borxhet e hershme.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Ndjenjat për partnerin do jene te sinqerta dhe me te thella sot. Nga ana tjetër do jeni te dy palët me shprehës dhe me te gatshëm për te hedhur hapa me tej. Beqaret do marrin ftesa shume te veçanta dhe mund te fillojnë lidhje me shpejt nga sa e kishin ëndërruar. Dielli dhe Marsi do iu japin energjinë e duhur për t’i menaxhuar si duhet te ardhurat kështu qe situata do jete e shkëlqyer.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Jeta juaj ne çift ka për te qene shume e bukur gjate gjithë kësaj dite. Do jeni te arsyeshëm, te përkujdesur dhe do buzëqeshni gjithë kohës. Për asnjë çast nuk do ju lindin debate. Edhe beqaret do jene me shume fat dhe do fillojnë lidhjen qe kane ëndërruar gjithë këto kohe. Për financat mos merrni mendimin e miqve qe pretendojnë se janë gjeni te fushës pasi mund te keni probleme serioze.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Nëse bëni përpjekjet e duhura sot do arrini ta stabilizoni jetën tuaj ne çift. Marrëdhënia me partnerin do jete kurdoherë e këndshme dhe e mbushur me emocione. Beqaret do kenë një dite ideale për te bere propozime dhe për te realizuar takime interesante. Për sektorin e financave yjet do i keni gjithë kohës ne krah. Do dini ta menaxhoni me kujdes situatën dhe nuk do ju dalin aspak vështirësi.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Nëse nuk i kushtoni rëndësinë e duhur jetës tuaj ne çift gjerat do marrin menjëherë tatëpjetën sot. Disa persona qe kane kohe qe ju vëzhgojnë do përfitojnë pafund nga situata, ndërsa ju do dilni te humburit. Beqaret pak nga pak mund te afrohen pranë atij qe pëlqejnë dhe ne mbrëmje mund te bëjnë edhe deklarata. Ne planin financiar do ketë vështirësi, por ju nuk duhet ta lëshoni veten menjëherë.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Jeta juaj ne çift do jete shume e qete gjate kësaj dite. Do jeni bashkëpunues dhe do gjeni gjithmonë gjuhen e përbashkët. Mbrëmja ka për te qene akoma me e ngrohte. Beqaret duhet ta lënë veten me te lire dhe duhet te përfitojnë nga çdo lloj mundësie qe do iu jepet për takime. Financat duhet t’i mbani nen kontroll duke shpenzuar gjithmonë me llogari dhe largpamësi.

LEXO TE PLOTE